zero discrimination day

Zero discrimination day in assamese শূন্য বৈষম্য দিৱস

বৈষম্য(discrimination) এক ব্যাপক বিশ্বব্যাপী বিষয় হৈয়েই আছে যিয়ে লাখ লাখ ব্যক্তিক প্ৰভাৱিত কৰিছে। বৰ্ণবাদ, যৌনতাবাদ, সমকামীতাক ঘৃণা, ট্ৰেন্সফ’বিয়া, বয়সবাদ বা ক্ষমতাবাদৰ ৰূপতেই হওক, ইয়াৰ প্ৰভাৱ গভীৰ, সুযোগক বাধাগ্ৰস্ত কৰে, মানসিক স্বাস্থ্যৰ ক্ষতি কৰে আৰু আত্মমূল্যক ক্ষতিগ্ৰস্ত কৰে। এই প্ৰত্যাহ্বানৰ সৈতে মোকাবিলা কৰাৰ জৰুৰীতাক স্বীকাৰ কৰি শূন্য বৈষম্য দিৱস এটা গুৰুত্বপূৰ্ণ বিশ্বব্যাপী অভিযান হিচাপে আত্মপ্ৰকাশ কৰিছে, যিটো বছৰি ১ মাৰ্চত পালন কৰা হয়।

২০১৪ চনত ৰাষ্ট্ৰসংঘই প্ৰথমবাৰৰ বাবে স্থাপন কৰা শূন্য বৈষম্য দিৱসে সজাগতা বৃদ্ধি আৰু পৰিৱৰ্তনশীল পৰিৱৰ্তনক প্ৰসাৰিত কৰাৰ বাবে এক গুৰুত্বপূৰ্ণ মঞ্চ হিচাপে কাম কৰে। বৈচিত্ৰ্য উদযাপন আৰু সমতাক লালন-পালন কৰাত গুৰুত্ব দিয়া হয়, বৈষম্যই ল’ব পৰা বিভিন্ন ৰূপ আৰু ইয়াৰ সুদূৰপ্ৰসাৰী পৰিণতিক স্বীকাৰ কৰা।

২০২৩ চনৰ শূন্য বৈষম্য দিৱসৰ বাবে থিম “জীৱন ৰক্ষা কৰক: অপৰাধমুক্ত কৰক” এইচ আই ভি ৰোগত আক্ৰান্ত মূল জনসংখ্যা আৰু লোকসকলক অপৰাধমুক্ত কৰাৰ প্ৰয়োজনীয়তাৰ ওপৰত আলোকপাত কৰিছে। এইচ আই ভি ৰোগীৰ বিৰুদ্ধে বৈষম্য এক জটিল বিষয় হৈয়েই আছে, যিয়ে অত্যাৱশ্যকীয় সেৱাসমূহৰ সুবিধা লাভ কৰাত বাধাৰ সৃষ্টি কৰিছে আৰু কলংকক স্থায়ী কৰি ৰাখিছে। এইচ আই ভিক অপৰাধমুক্ত কৰাটো বাধাসমূহ ভাঙি পেলোৱা, বৈষম্য হ্ৰাস কৰা, আৰু ভাইৰাছৰ সৈতে জীয়াই থকাসকলৰ বাবে মৰ্যাদাপূৰ্ণ চিকিৎসা নিশ্চিত কৰাত অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ।

কিন্তু বৈষম্য এইচ আই ভিৰ ক্ষেত্ৰখনৰ বাহিৰলৈও বিস্তৃত। ই এক ব্যাপক শক্তি যিয়ে ব্যক্তিৰ পটভূমি বা পৰিচয় নিৰ্বিশেষে প্ৰভাৱিত কৰে। সকলো ধৰণৰ বৈষম্য নিৰ্মূলৰ বাবে অৰ্থপূৰ্ণ ব্যৱস্থা গ্ৰহণৰ লগত নীতি পৰিৱৰ্তনৰ পোষকতা কৰা, বৈষম্য বিৰোধী সংস্থাসমূহক সমৰ্থন কৰা, আৰু অন্যায়ৰ বিৰুদ্ধে সক্ৰিয়ভাৱে মাত মতা জড়িত হৈ আছে।

সমতা গঢ়ি তোলা আৰু বৈষম্যৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দিয়াত কৰ্মক্ষেত্ৰই উল্লেখযোগ্য ভূমিকা পালন কৰে। বৈষম্য আৰু হাৰাশাস্তিৰ পৰা মুক্ত নিৰাপদ, সৰ্বাংগীন পৰিৱেশ স্থাপন কৰাৰ আইনী বাধ্যবাধকতা নিয়োগকৰ্তাসকলে বহন কৰে। এই বাধ্যবাধকতাই জাতি, লিংগ বা যৌন অভিমুখৰ দৰে বৈশিষ্ট্য নিৰ্বিশেষে সকলো কৰ্মচাৰীৰ সৈতে ন্যায্য আৰু সন্মানজনক ব্যৱহাৰ কৰাৰ গুৰুত্বৰ ওপৰত আলোকপাত কৰে।

সামৰণিত ক’বলৈ গ’লে শূন্য বৈষম্য দিৱস হৈছে সমতাক চেম্পিয়ন কৰা আৰু বৈচিত্ৰ্যক আকোৱালি লোৱা এক গুৰুত্বপূৰ্ণ অনুষ্ঠান। বৈষম্যৰ বহুমুখী প্ৰকৃতিয়ে সামূহিক সঁহাৰিৰ দাবী কৰে। নীতি পৰিৱৰ্তনৰ পোষকতা কৰি, বৈষম্য বিৰোধী প্ৰচেষ্টাক সমৰ্থন কৰি, আৰু সৰ্বাংগীন কৰ্মক্ষেত্ৰক লালন-পালন কৰি আমি সামূহিকভাৱে এনে এখন পৃথিৱী গঢ়ি তোলাত অৰিহণা যোগাব পাৰো য’ত সকলোকে মৰ্যাদা আৰু সন্মানেৰে ব্যৱহাৰ কৰা হয়। ১ মাৰ্চ ওচৰ চাপি অহাৰ লগে লগে আহক আমি ঐক্যবদ্ধ আৰু সকলো ধৰণৰ বৈষম্যক প্ৰত্যাখ্যান কৰাৰ প্ৰতিশ্ৰুতিত দৃঢ়তাৰে থিয় দিওঁ ।

ZERO DISCRIMINATION DAY ESSAY IN ASSAMESE

প্ৰতি বছৰে ১ মাৰ্চত শূন্য বৈষম্য দিৱস বৈষম্যৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দিয়া আৰু বৈচিত্ৰ্যৰ চেম্পিয়নশ্বিপৰ লক্ষ্যৰে এক গুৰুত্বপূৰ্ণ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় অনুষ্ঠান হিচাপে আত্মপ্ৰকাশ কৰে। বৰ্ণবাদ, লিংগবাদ, বয়সবাদ, সমকামীতা, ট্ৰেন্সফ’বিয়া, আৰু সক্ষমতাবাদৰ দৰে অসংখ্য ৰূপক সামৰি লোৱা বৈষম্য এক স্থায়ী প্ৰত্যাহ্বান হৈয়েই আছে যিয়ে বিশ্বজুৰি অগণন ব্যক্তি আৰু সম্প্ৰদায়ক বিৰূপ প্ৰভাৱ পেলায়। এই বাৰ্ষিক উদযাপনৰ জৰিয়তে শূন্য বৈষম্য দিৱসই বৈষম্যৰ ক্ষতিকাৰক প্ৰভাৱৰ সন্দৰ্ভত চেতনা বৃদ্ধি কৰাৰ লগতে অধিক সংহত আৰু সমতাবাদী সমাজ এখন গঢ়ি তোলাৰ বাবে সক্ৰিয় ব্যৱস্থাক উৎসাহিত কৰাৰ চেষ্টা কৰে।

zero discrimination day

ইয়াৰ মূলতে শূন্য বৈষম্য দিৱসে বৈষম্যৰ সুদূৰপ্ৰসাৰী পৰিণতি সম্পৰ্কে জনসাধাৰণৰ বুজাবুজি বৃদ্ধিৰ বাবে এক মঞ্চ হিচাপে কাম কৰে। এই জটিল পৰিঘটনাৰ বহুবিধ দিশসমূহ আলোকিত কৰি এই পদক্ষেপে পক্ষপাতিত্ব আৰু বৈষম্যমুক্ত এখন পৃথিৱী গঢ়ি তোলাৰ আৱশ্যকতাক কেন্দ্ৰ কৰি মুকলি আলোচনা আৰু নিয়োজিততাক উৎসাহিত কৰে।

তদুপৰি এই দিনটোৱে প্ৰতিটো ৰূপতে বৈষম্য প্ৰতিহত কৰিবলৈ স্পষ্ট পদক্ষেপ গ্ৰহণৰ প্ৰয়োজনীয়তাক জোৰ দিয়ে। উদাহৰণস্বৰূপে, ২০২৩ চনৰ শূন্য বৈষম্য দিৱসৰ থিম “জীৱন ৰক্ষা কৰক: অপৰাধমুক্ত কৰক,” প্ৰান্তীয় গোট আৰু ব্যক্তিসকলৰ বাবে অত্যাৱশ্যকীয় সম্পদসমূহ—যেনে স্বাস্থ্যসেৱা, শিক্ষা, আৰু চাকৰিৰ সম্ভাৱনা—ৰ প্ৰৱেশত বাধাৰ সৃষ্টি কৰা নিপীড়নমূলক আইন আৰু নীতিসমূহ বাতিল কৰাৰ জটিল প্ৰকৃতিৰ ওপৰত আলোকপাত কৰে এইচ আই ভিৰ সৈতে জীয়াই থকা। বৈষম্য আৰু ইয়াৰ বিধ্বংসী শাখা-প্ৰশাখাৰ মাজৰ আন্তঃসংযোগৰ ওপৰত মনোনিৱেশ কৰি শূন্য বৈষম্য দিৱসে অধিক মানৱীয় আৰু অন্তৰ্ভুক্ত ভৱিষ্যতৰ চেম্পিয়নশ্বিপ কৰে য’ত প্ৰতিজন ব্যক্তিক সমান অধিকাৰ আৰু মৰ্যাদাপূৰ্ণ ব্যৱহাৰ কৰা হয়।

ইয়াৰ উপৰিও সমতাক আগুৱাই নিয়া আৰু বৈষম্য নিৰ্মূল কৰাত কৰ্মক্ষেত্ৰসমূহে যথেষ্ট প্ৰভাৱ পেলায়। যিহেতু নিয়োগকৰ্তাই পক্ষপাতিত্ব আৰু হাৰাশাস্তিৰ পৰা শূন্য নিৰাপদ আৰু অন্তৰ্ভুক্ত পৰিৱেশ প্ৰদানৰ দায়িত্ব বহন কৰে, সেয়েহে তেওঁলোকে এনে নীতি ৰূপায়ণ কৰিব লাগিব যিয়ে অন্যান্য বৈশিষ্ট্যৰ লগতে তেওঁলোকৰ বৰ্ণ, লিংগ বা যৌন পৰিচয় নিৰ্বিশেষে সকলো কৰ্মচাৰীৰ বাবে ন্যায্য ব্যৱহাৰৰ নিশ্চয়তা প্ৰদান কৰে। সাংগঠনিক পৰিৱেশৰ ভিতৰত সন্মান আৰু অন্তৰ্ভুক্তিৰ সংস্কৃতি গঢ়ি তুলি কোম্পানীসমূহে ইকুইটি আৰু ন্যায়ৰ বাধাসমূহ আঁতৰোৱাৰ বৃহত্তৰ প্ৰচেষ্টাত সক্ৰিয়ভাৱে অংশগ্ৰহণ কৰিব পাৰে।

শেষত শূন্য বৈষম্য দিৱসত বৈষম্যৰ সন্মুখীন হ’বলৈ আৰু অধিক ঐক্যবদ্ধ আৰু সৰ্বাংগীন পৃথিৱীৰ দিশত অগ্ৰগতি আগুৱাই নিবলৈ সামূহিক পদক্ষেপৰ বাবে অস্ত্ৰৰ আহ্বানক মূৰ্ত কৰি তোলা হৈছে। সজাগতাক উন্নীত কৰি, আইন সংস্কাৰৰ পোষকতা কৰি, আৰু সৰ্বাংগীন পৰিৱেশক লালন-পালন কৰি ব্যক্তি, প্ৰতিষ্ঠান আৰু চৰকাৰে একেদৰেই সহযোগিতামূলকভাৱে সকলোৰে প্ৰতি পাৰস্পৰিক সন্মান আৰু সন্মানৰ বৈশিষ্ট্যপূৰ্ণ সমাজ এখনৰ সপোন বাস্তৱায়িত কৰিবলৈ চেষ্টা কৰিব পাৰে। এইদৰে শূন্য বৈষম্য দিৱস বৈষম্যৰ মহামাৰী অতিক্ৰম কৰি আগন্তুক প্ৰজন্মৰ বাবে এক উজ্জ্বল কাইলৈ প্ৰতিষ্ঠা কৰাৰ আমাৰ ভাগ-বতৰা সংকল্পৰ প্ৰমাণ হিচাপে থিয় দিছে।

Zero discrimination day speech in Assamese

ভদ্ৰমহিলাসকল,

আজি আমি সমতা আৰু অন্তৰ্ভুক্তিৰ প্ৰসাৰৰ বাবে উৎসৰ্গিত বিশ্বব্যাপী আন্দোলন শূন্য বৈষম্য দিৱস উদযাপন কৰিবলৈ একত্ৰিত হৈছো। সকলো ধৰণৰ বৈষম্য এতিয়াও এক ব্যাপক বিষয় হৈয়ে আছে যিয়ে বিশ্বৰ লাখ লাখ লোকক প্ৰভাৱিত কৰিছে। ই সুযোগ সীমিত কৰে, মানসিক স্বাস্থ্যৰ ক্ষতি কৰে, আত্মমূল্যবোধক ক্ষতিগ্ৰস্ত কৰে। কিন্তু আজি আমি বৈষম্যক না ক’বলৈ আৰু অধিক ন্যায়সংগত আৰু সমতাপূৰ্ণ পৃথিৱীৰ পোষকতা কৰিবলৈ একেলগে থিয় দিছো।

২০২৩ চনৰ শূন্য বৈষম্য দিৱসৰ থিম হৈছে “জীৱন ৰক্ষা কৰক: অপৰাধমুক্ত কৰক।” এই বিষয়বস্তুৱে জীৱন ৰক্ষা আৰু এইডছ মহামাৰীৰ অন্ত পেলোৱাৰ ক্ষেত্ৰত আগবাঢ়ি যাবলৈ এইচ আই ভি ৰোগত আক্ৰান্ত মূল জনসংখ্যা আৰু লোকসকলক অপৰাধমুক্ত কৰাৰ গুৰুত্বৰ ওপৰত আলোকপাত কৰে। এইচ আই ভি ৰোগত আক্ৰান্ত লোকৰ বিৰুদ্ধে বৈষম্য কৰাটো এটা উল্লেখযোগ্য সমস্যা, আৰু ই তেওঁলোকক স্বাস্থ্যসেৱা, শিক্ষা, আৰু নিয়োগৰ সুযোগ লাভ কৰাত বাধা দিব পাৰে। এইচ আই ভিক অপৰাধমুক্ত কৰিলে কলংক আৰু বৈষম্য হ্ৰাস কৰাত সহায়ক হ’ব পাৰে, আৰু এইচ আই ভি ৰোগত আক্ৰান্ত লোকসকলক মৰ্যাদা আৰু সন্মানৰ সৈতে ব্যৱহাৰ কৰাটো নিশ্চিত কৰিব পাৰি।

কিন্তু বৈষম্য কেৱল এইচ আই ভিতে সীমাবদ্ধ নহয়। বৈষম্যই যিকোনো ব্যক্তিক প্ৰভাৱিত কৰিব পাৰে, তেওঁলোকৰ পটভূমি বা পৰিচয় যিয়েই নহওক কিয়। সেইবাবেই সকলো ধৰণৰ বৈষম্যৰ অন্ত পেলাবলৈ ব্যৱস্থা লোৱাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ। ইয়াৰ ভিতৰত নীতি পৰিৱৰ্তনৰ পোষকতা কৰা, বৈষম্য বিৰোধী সংস্থাসমূহক সমৰ্থন কৰা, আৰু বৈষম্য দেখাৰ সময়ত ইয়াৰ বিৰুদ্ধে মাত মতা আদি অন্তৰ্ভুক্ত হ’ব পাৰে।

সমতা বৃদ্ধি আৰু বৈষম্য প্ৰতিৰোধৰ ক্ষেত্ৰতো কৰ্মক্ষেত্ৰৰ ভূমিকা আছে। নিয়োগকৰ্তাসকলৰ আইনী বাধ্যবাধকতা আছে যে বৈষম্য আৰু হাৰাশাস্তিৰ পৰা মুক্ত, নিৰাপদ আৰু সৰ্বাংগীন কৰ্মক্ষেত্ৰ প্ৰদান কৰা। ইয়াৰ অৰ্থ হ’ল সকলো কৰ্মচাৰীৰ জাতি, লিংগ, যৌন অভিমুখ বা আন কোনো বৈশিষ্ট্য নিৰ্বিশেষে যাতে ন্যায্য আৰু সন্মানজনক ব্যৱহাৰ কৰা হয় তাৰ বাবে পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰা।

আমি শূন্য বৈষম্য দিৱস উদযাপন কৰাৰ সময়ত মনত ৰাখিব যে বৈষম্য কেৱল ব্যক্তিৰ বাবেই নহয়, সামগ্ৰিকভাৱে সমাজৰ বাবেও সমস্যা। বৈষম্যই আমাৰ সম্ভাৱনাক সীমিত কৰে আৰু আমাৰ সামূহিক অগ্ৰগতিক ক্ষতিগ্ৰস্ত কৰে। কিন্তু একেলগে কাম কৰি আমি এনে এখন পৃথিৱী সৃষ্টি কৰিব পাৰো য’ত প্ৰতিজন ব্যক্তিৰ পটভূমি বা পৰিচয় নিৰ্বিশেষে মৰ্যাদা আৰু সন্মানেৰে ব্যৱহাৰ কৰা হয়।

গতিকে এই দিনটোত আমি একেলগে থিয় দি বৈষম্যক না কওঁ আহক। আহক আমি এখন অধিক ন্যায়পৰায়ণ আৰু সমতাপূৰ্ণ পৃথিৱীৰ পোষকতা কৰোঁ, য’ত সকলোৱে মৰ্যাদাৰে আৰু বৈষম্যমুক্ত এক পূৰ্ণ আৰু উৎপাদনশীল জীৱন যাপনৰ সুযোগ পাব। ধন্যবাদ.

By Assamlearningpoint

Hi, readres welcome to my site. Myself Rinku Baruah working as a blogger to help readers of Assam to get infromation in assamese. If you want to know more about me visit about me page . Thankyou

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *