World wildlife day

পাতনি

জীৱ-জন্তুৰে ভৰা সতেজ অৰণ্যৰ মাজত নিহিত হৈ থকা উত্তৰ-পূব ভাৰতৰ বুকুত অসম – ব্যতিক্ৰমী জৈৱ বৈচিত্ৰ্য আৰু বন্যপ্ৰাণী সংৰক্ষণৰ প্ৰতি দায়বদ্ধতাৰ বাবে বিখ্যাত অঞ্চল। প্ৰতি বছৰে ৩ মাৰ্চত আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় সমাজে একত্ৰিত হৈ বিশ্ব বন্যপ্ৰাণী দিৱস (WWD) উদযাপন কৰে, গ্ৰহটোৰ বৈচিত্ৰময় উদ্ভিদ আৰু প্ৰাণীক সন্মান জনায় আৰু ইয়াক সুৰক্ষা দিয়াৰ জৰুৰী প্ৰয়োজনীয়তাক স্বীকাৰ কৰে। এই বিস্তৃত ব্লগ পোষ্টটোত মই অসমত WWDৰ আৰম্ভণিৰে পৰা বিৱৰ্তনৰ বিষয়ে অন্বেষণ কৰিম, অঞ্চলটোৰ সংৰক্ষণ প্ৰচেষ্টাৰ পৰিৱেশ গঢ় দিয়া মূল মাইলৰ খুঁটি, বিষয়বস্তু, আৰু প্ৰভাৱশালী পদক্ষেপসমূহৰ ওপৰত আলোকপাত কৰিম।

বিশ্ব বন্যপ্ৰাণীৰ জন্ম দিৱস

২০১৩ চনৰ ২০ ডিচেম্বৰত ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ সাধাৰণ পৰিষদে আনুষ্ঠানিকভাৱে ঘোষণা কৰা বিশ্ব বন্যপ্ৰাণী দিৱসৰ লক্ষ্য হৈছে বন্যপ্ৰাণী আৰু উদ্ভিদৰ সুৰক্ষাৰ বাবে বিশ্বব্যাপী সজাগতা বৃদ্ধি কৰাৰ লগতে বন্যপ্ৰাণী আৰু বাসস্থান ধ্বংসৰ অবৈধ ব্যৱসায়ৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দিয়াৰ বাবে পদক্ষেপক প্ৰসাৰিত কৰা। প্ৰৱৰ্তনৰ পৰাই WWD-এ অসমৰ দৰে দেশসমূহৰ বাবে জ্ঞান, উত্তম পদ্ধতি, আৰু উদ্ভাৱনীমূলক সমাধানৰ ভাগ-বতৰা কৰি নিজৰ অনন্য প্ৰাকৃতিক ঐতিহ্য সংৰক্ষণৰ বাবে এক মূল্যৱান মঞ্চ প্ৰদান কৰি আহিছে।

বিশ্ব বন্যপ্ৰাণী দিৱসৰ সৈতে অসমৰ সংযোগ

ভাৰতৰ আধাতকৈ অধিক বাঘৰ জনসংখ্যা ইয়াৰ সীমাৰ ভিতৰতে বসবাস কৰি অসম জৈৱ বৈচিত্ৰ্যৰ দুৰ্গ হিচাপে থিয় দিছে, য’ত গঁড়, হাতী, অৰেংগুটানৰ দৰে অসংখ্য বিপন্ন প্ৰজাতিৰ প্ৰাণী আছে। বিশ্বৰ অন্যতম জৈৱ বৈচিত্ৰ্যপূৰ্ণ অঞ্চল হিচাপে অসমে WWD ৰ গুৰুত্ব পৰ্যবেক্ষণ আৰু প্ৰশংসা কৰাৰ এক অতুলনীয় সুযোগ আগবঢ়াইছে। বছৰ বছৰ ধৰি বিভিন্ন সংগঠন, চৰকাৰী সংস্থা, আৰু সম্প্ৰদায়ৰ গোটে হাত মিলাই ৰাজ্যখনৰ ভিতৰত পোৱা অনন্য বন্যপ্ৰাণীসমূহক উজ্জ্বল কৰি তোলা অনুষ্ঠান আৰু কাৰ্যসূচী আয়োজন কৰিছে।

বছৰ বছৰ ধৰি উদযাপন

আৰম্ভণিৰে পৰাই অসমত বিশ্ব বন্যপ্ৰাণী দিৱস উদযাপনৰ যথেষ্ট বিকাশ ঘটিছে, অঞ্চলটোৰ বহুমূলীয়া প্ৰাকৃতিক সম্পদ সংৰক্ষণৰ লগত জড়িতসকলৰ নিষ্ঠা আৰু সৃষ্টিশীলতাক প্ৰদৰ্শন কৰিছে। যোৱা দশকৰ কিছুমান উল্লেখযোগ্য দিশ ইয়াত উল্লেখ কৰা হ’ল:

বছৰ ২০১৪: WWD ৰ প্ৰথম বৰ্ষপূৰ্তি উপলক্ষে অসম চৰকাৰে ৰাজ্যজুৰি বন্যপ্ৰাণী সংৰক্ষণৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰি আলোচনা চক্ৰ, কৰ্মশালা, প্ৰদৰ্শনী আদি ধাৰাবাহিক অনুষ্ঠানৰ আয়োজন কৰে। অসমৰ থলুৱা প্ৰজাতিৰ জীৱ-জন্তুৰ সন্মুখীন হোৱা ভাবুকিৰ বিষয়ে জনসাধাৰণক জ্ঞান দিয়াৰ লগতে চোৰাং চিকাৰ, সৰবৰাহৰ, বনাঞ্চল ধ্বংসৰ বিৰুদ্ধে ব্যৱস্থা গ্ৰহণৰ বাবে অনুপ্ৰাণিত কৰিবলৈ এই পদক্ষেপসমূহ ৰচনা কৰা হৈছিল।

বছৰ ২০১৫: “বন্যপ্ৰাণী অপৰাধ: কেৱল হাতী হত্যা নহয়” শীৰ্ষক বিষয়বস্তুৰে অসমত WWD ৰ দ্বিতীয় সংস্কৰণত বন্যপ্ৰাণী অপৰাধৰ ক্ৰমবৰ্ধমান সমস্যাৰ সমাধানৰ প্ৰয়োজনীয়তাৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰা হয়। অনুষ্ঠানসমূহৰ ভিতৰত আছিল সন্মিলন, চলচ্চিত্ৰ প্ৰদৰ্শন, আৰু কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানত গাইড ট্যুৰ, যিয়ে চোৰাংচিকাৰী আৰু চোৰাংচোৱাৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দিয়াৰ ক্ষেত্ৰত উদ্যানৰ বিষয়াসকলে সন্মুখীন হোৱা প্ৰত্যাহ্বানসমূহৰ ওপৰত আলোকপাত কৰিছিল।

বছৰ ২০১৬: “বন্যপ্ৰাণীৰ ভৱিষ্যত আমাৰ হাতত” শ্লোগানৰ অধীনত অসমত WWD ৰ তৃতীয় পুনৰাবৃত্তিই বন্যপ্ৰাণীৰ বাসস্থান ৰক্ষাৰ ক্ষেত্ৰত ব্যক্তিগত নাগৰিকে লোৱা ভূমিকাৰ প্ৰতি দৃষ্টি আকৰ্ষণ কৰে। বিভিন্ন কাৰ্যসূচী, যেনে বৃক্ষৰোপণ অভিযান, চাফাই অভিযান, আৰু প্ৰকৃতি ভ্ৰমণ, স্থানীয় লোকসকলক পৰিৱেশ পৰিচালনাৰ সক্ৰিয় অংশগ্ৰহণকাৰী হ’বলৈ উৎসাহিত কৰিছিল।

বছৰ ২০১৭: বিগত বছৰৰ নাগৰিক সংযোগৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰি অসমৰ চতুৰ্থ ডব্লিউ ডব্লিউ ডিয়ে “একেলগে জীয়াই থকা: মানুহ আৰু গ্ৰহক টিকিয়াই ৰখা” ধাৰণাটো প্ৰৱৰ্তন কৰে। শিক্ষামূলক প্ৰচাৰ কাৰ্যসূচী, কলা প্ৰতিযোগিতা আৰু তথ্যচিত্ৰ প্ৰদৰ্শনৰ জৰিয়তে আয়োজকসকলে মানুহ আৰু বন্যপ্ৰাণীৰ মাজত অধিক বুজাবুজি গঢ়ি তুলিবলৈ চেষ্টা কৰিছিল, যাৰ ফলত দায়িত্বশীল সহাৱস্থানক উৎসাহিত কৰিছিল।

বছৰ ২০১৮: “Big Cats: Predators under Threat” শীৰ্ষক বিষয়বস্তুৰে অসমৰ পঞ্চম WWD য়ে বাঘ আৰু নাহৰফুটুকীৰ দৰে ডাঙৰ মেকুৰীৰ দুৰ্দশাৰ ওপৰত চৰ্চা প্ৰদান কৰে। আয়োজকসকলে সমগ্ৰ ৰাজ্যখনতে আলোচনা, কৰ্মশালা, আৰু ক্ষেত্ৰ ভ্ৰমণৰ আয়োজন কৰিছিল, যাৰ লক্ষ্য আছিল এই মহিমাময় জীৱসমূহৰ বিষয়ে সজাগতা বৃদ্ধি কৰা আৰু পৰিৱেশ ভাৰসাম্য বজাই ৰখাৰ ক্ষেত্ৰত ইহঁতৰ জটিল ভূমিকা।

Year 2019: “Life below water: For People and Planet” শীৰ্ষক বিষয়বস্তুৰে চিহ্নিত কৰা অসমৰ ষষ্ঠ WWD য়ে স্থলজ বন্যপ্ৰাণীৰ বাহিৰলৈ বিস্তাৰ কৰি জলজ জীৱক সামৰি লয়। নদী পৰিষ্কাৰ কৰা প্ৰকল্পৰ পৰা আৰম্ভ কৰি সাগৰীয় জীৱ-জন্তু উদ্ধাৰ অভিযানলৈকে কাৰ্য্যকলাপসমূহ আছিল, এই সকলোবোৰৰ লক্ষ্য আছিল স্থল আৰু সাগৰীয় পৰিৱেশ তন্ত্ৰৰ মাজৰ সুক্ষ্ম ভাৰসাম্যৰ প্ৰতি প্ৰশংসা বৃদ্ধি কৰা।

বছৰ ২০২০: ক’ভিড-১৯ মহামাৰীৰ মাজতে “নিৰৱ নায়ক: জৈৱ বৈচিত্ৰ্যৰ বোবা সাক্ষী” শীৰ্ষক বিষয়বস্তুৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰি ভাৰ্চুৱেলি অসমত সপ্তম WWD সংঘটিত হয়। লকডাউনৰ ব্যৱস্থাই আৰোপ কৰা সীমাবদ্ধতাৰ মাজতো আয়োজকসকলে ৱেবিনাৰ, প’ডকাষ্ট, ডিজিটেল আৰ্ট প্ৰতিযোগিতাকে ধৰি আকৰ্ষণীয় অনলাইন বিষয়বস্তু সৃষ্টি কৰিবলৈ সক্ষম হয়, এই সকলোবোৰ বন্যপ্ৰাণী সংৰক্ষণৰ গুৰুত্বক কেন্দ্ৰ কৰি।

বছৰ ২০২১: মহামাৰীৰ ফলত সৃষ্টি হোৱা ব্যাঘাতৰ পিছত শাৰীৰিক সমাৱেশলৈ ঘূৰি আহি অসমৰ অষ্টম WWD য়ে “বনাঞ্চল: দুই বিলিয়নতকৈ অধিক লোকৰ ঘৰ” শীৰ্ষক বিষয়বস্তু উদযাপন কৰে। বন ভ্ৰমণ, বৃক্ষ ৰোপণ অভিযান, আৰু শিক্ষামূলক কৰ্মশালাৰ আয়োজন কৰি অনুষ্ঠানৰ আয়োজকসকলে গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা প্ৰদৰ্শন কৰাৰ লক্ষ্য লৈছিল

World Wildlife Day Speech in Assamese

ভদ্ৰমহিলাসকল, সন্মানীয় অতিথিসকল, আৰু সহযোগী বন্যপ্ৰাণী অনুৰাগীসকল,

আজি আমি বিশ্ব বন্যপ্ৰাণী দিৱস উদযাপন কৰিবলৈ একত্ৰিত হৈছো, যিটো দিন আমাৰ গ্ৰহৰ অবিশ্বাস্য জৈৱ বৈচিত্ৰ্যৰ গুৰুত্ব আৰু আমাৰ বহুমূলীয়া বন্যপ্ৰাণীক সুৰক্ষা আৰু সংৰক্ষণৰ জৰুৰী প্ৰয়োজনীয়তাৰ বিষয়ে সজাগতা সৃষ্টিৰ বাবে উৎসৰ্গিত কৰা হৈছে। আমি আমাৰ চৌপাশৰ প্ৰাকৃতিক জগতখনৰ সৌন্দৰ্য্য আৰু আশ্চৰ্য্যৰ ওপৰত চিন্তা কৰাৰ লগে লগে ভৱিষ্যত প্ৰজন্মৰ বাবে এই গ্ৰহৰ ষ্টুয়াৰ্ড হোৱাৰ আমাৰ ভাগ-বতৰা কৰা দায়িত্বৰ কথা সোঁৱৰাই দিয়া হয়।

এইবাৰৰ বিশ্ব বন্যপ্ৰাণী দিৱসৰ বিষয়বস্তু হৈছে “বন আৰু জীৱিকা: মানুহ আৰু গ্ৰহক বহনক্ষম কৰা।” এই বিষয়বস্তুৱে বন্যপ্ৰাণী আৰু মানৱ সম্প্ৰদায় উভয়কে সহায় কৰাত অৰণ্যই লোৱা গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকাক উজ্জ্বল কৰি তুলিছে। বনাঞ্চলত কেৱল উদ্ভিদ আৰু প্ৰাণীৰ বিস্তৃত প্ৰজাতিৰ বাসস্থান নহয়, ইয়াৰ দ্বাৰা বিশুদ্ধ বায়ু, পানী, জলবায়ু নিয়ন্ত্ৰণৰ দৰে অত্যাৱশ্যকীয় পৰিৱেশ তন্ত্ৰৰ সেৱাও প্ৰদান কৰা হয়। আমাৰ বনাঞ্চলসমূহ সুৰক্ষিত কৰি আমি কেৱল জৈৱ বৈচিত্ৰ্য ৰক্ষা কৰাই নহয়, এই পৰিৱেশ তন্ত্ৰসমূহৰ ওপৰত নিজৰ জীৱিকাৰ বাবে নিৰ্ভৰশীল অগণন সম্প্ৰদায়ৰ মংগলও নিশ্চিত কৰিছো।

World wildlife day

আমি পৃথিৱীৰ সকলো জীৱৰ আন্তঃসংযোগক চিনি পোৱাটো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ আৰু বন্যপ্ৰাণীৰ মংগল যে আমাৰ নিজৰ মংগলৰ সৈতে জটিলভাৱে জড়িত। জৈৱ বৈচিত্ৰ্য হেৰুৱাই পৰিৱেশ তন্ত্ৰৰ সুক্ষ্ম ভাৰসাম্যৰ প্ৰতি ভাবুকি কঢ়িয়াই আনে, যাৰ ফলত মানৱ স্বাস্থ্য, খাদ্য সুৰক্ষা আৰু অৰ্থনৈতিক স্থিতিশীলতাৰ ওপৰত নেতিবাচক প্ৰভাৱ পৰে। বন্যপ্ৰাণী আৰু ইয়াৰ বাসস্থানক সুৰক্ষা দি আমি শেষত নিজৰ ভৱিষ্যত সুৰক্ষিত কৰিছো।

এই বিশ্ব বন্যপ্ৰাণী দিৱসত আহক আমি আমাৰ গ্ৰহটোৰ বহুমূলীয়া বন্যপ্ৰাণীক সুৰক্ষা আৰু সংৰক্ষণৰ বাবে ব্যৱস্থা গ্ৰহণৰ প্ৰতিশ্ৰুতি দিওঁ। সংৰক্ষণৰ প্ৰচেষ্টাক সমৰ্থন কৰাই হওক, শক্তিশালী পৰিৱেশ নীতিৰ পোষকতা কৰাই হওক বা আমাৰ দৈনন্দিন জীৱনত বহনক্ষম বাছনি কৰাই হওক, সকলো জীৱৰ বহনক্ষম ভৱিষ্যত নিশ্চিত কৰাত আমাৰ প্ৰত্যেকৰে ভূমিকা আছে।

আহক আমি একেলগে বন্যপ্ৰাণী সুৰক্ষা, জৈৱ বৈচিত্ৰ্য সংৰক্ষণ, আৰু মানুহ আৰু প্ৰকৃতিয়ে মিলাপ্ৰীতিৰে লাভৱান হ’ব পৰা পৃথিৱী সৃষ্টিৰ প্ৰচেষ্টাত ঐক্যবদ্ধভাৱে থিয় দিওঁ। আহক আমি পৃথিৱীৰ জীৱ-জন্তুৰ সৌন্দৰ্য্য আৰু বৈচিত্ৰ্যক উদযাপন কৰি এনে ভৱিষ্যতৰ দিশত কাম কৰোঁ য’ত প্ৰতিটো দিনেই বিশ্ব বন্যপ্ৰাণী দিৱস।

ধন্যবাদ.

ALSO READ মাজুলী সত্ৰ সমূহৰ বিষয়ে

By Assamlearningpoint

Hi, readres welcome to my site. Myself Rinku Baruah working as a blogger to help readers of Assam to get infromation in assamese. If you want to know more about me visit about me page . Thankyou

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *