World wildlife day

বন্যপ্ৰাণী সংৰক্ষণৰ গুৰুত্ব সম্পৰ্কে সজাগতা বৃদ্ধি আৰু বিশ্বৰ জৈৱ বৈচিত্ৰ্যক সুৰক্ষা আৰু সংৰক্ষণৰ জৰুৰী প্ৰয়োজনীয়তাক উজ্জ্বল কৰি তুলিবলৈ প্ৰতি বছৰে ৩ মাৰ্চত বিশ্ব বন্যপ্ৰাণী দিৱস পালন কৰা হয়। এই দিনটোৱে বন্যপ্ৰাণীৰ আভ্যন্তৰীণ মূল্য আৰু পৃথিৱীত পৰিৱেশ ভাৰসাম্য বজাই ৰখা আৰু জীৱ-জন্তু বজাই ৰখাৰ ক্ষেত্ৰত ইয়াৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা সম্পৰ্কে সোঁৱৰণী হিচাপে কাম কৰে। এই ৰচনাখনত আমি বিশ্ব বন্যপ্ৰাণী দিৱসৰ তাৎপৰ্য্যৰ বিষয়ে গভীৰভাৱে গৱেষণা কৰিম, বন্যপ্ৰাণীৰ সন্মুখীন হোৱা বৰ্তমানৰ ভাবুকিৰ বিষয়ে অন্বেষণ কৰিম, সংৰক্ষণৰ প্ৰচেষ্টাৰ বিষয়ে আলোচনা কৰিম, আৰু আমাৰ গ্ৰহৰ বহুমূলীয়া প্ৰাকৃতিক ঐতিহ্য ৰক্ষাৰ ক্ষেত্ৰত আমি সকলোৱে ভাগ কৰা সামূহিক দায়িত্বৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰিম।

পাতনি:

বন্যপ্ৰাণীৰ সৌন্দৰ্য্য আৰু বৈচিত্ৰ্যক উদযাপন কৰাৰ লগতে ইয়াৰ অস্তিত্বৰ প্ৰতি ভাবুকি কঢ়িয়াই অনা বিভিন্ন প্ৰত্যাহ্বানৰ প্ৰতিও দৃষ্টি আকৰ্ষণ কৰাৰ লক্ষ্যৰে বিশ্ব বন্যপ্ৰাণী দিৱস। ২০১৩ চনত ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ সাধাৰণ পৰিষদে স্থাপন কৰা এই দিনটোৱে চৰকাৰ, সংগঠন আৰু ব্যক্তিসকলে একত্ৰিত হৈ বন্যপ্ৰাণী আৰু ইয়াৰ বাসস্থানৰ সুৰক্ষাৰ বাবে পোষকতা কৰাৰ এক মঞ্চ হিচাপে কাম কৰে।

বিশ্ব বন্যপ্ৰাণী দিৱসৰ গুৰুত্ব:

জৈৱ বৈচিত্ৰ্য সংৰক্ষণৰ গুৰুত্ব আলোকপাত কৰাৰ ক্ষেত্ৰত বিশ্ব বন্যপ্ৰাণী দিৱস উদযাপন অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। জনসংখ্যা নিয়ন্ত্ৰণ, উদ্ভিদ পৰগাছা, বীজ বিয়পাই আৰু সামগ্ৰিক পৰিৱেশ তন্ত্ৰৰ স্থিতিস্থাপকতাত অৰিহণা যোগাই পৰিৱেশ তন্ত্ৰৰ স্বাস্থ্য বজাই ৰখাত বন্যপ্ৰাণীয়ে গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে। তদুপৰি বিশ্বৰ বহু সম্প্ৰদায়ে পৰিৱেশ পৰ্যটন, মাছ ধৰা, কৃষি আদি কাৰ্য্যকলাপৰ জৰিয়তে জীৱিকাৰ বাবে বন্যপ্ৰাণীৰ ওপৰত নিৰ্ভৰশীল।

বৰ্তমান বন্যপ্ৰাণীৰ প্ৰতি ভাবুকি:

পৰিৱেশগত তাৎপৰ্য থকাৰ পিছতো মানুহৰ কাৰ্যকলাপৰ বাবে বন্যপ্ৰাণীৰ জনসংখ্যা অভূতপূৰ্ব ভাবুকিৰ সন্মুখীন হৈছে। বাসস্থান ধ্বংস, জলবায়ু পৰিৱৰ্তন, চোৰাং চিকাৰ, অবৈধ বন্যপ্ৰাণীৰ ব্যৱসায়, প্ৰদূষণ, আৰু মানুহ-বন্যপ্ৰাণীৰ সংঘাত আদি প্ৰজাতিসমূহক বিলুপ্তিৰ দিশে ঠেলি দিয়া কিছুমান প্ৰধান কাৰক। জৈৱ বৈচিত্ৰ্য হেৰুৱাই কেৱল পৰিৱেশ তন্ত্ৰক বিঘ্নিত কৰাই নহয়, অত্যাৱশ্যকীয় পৰিৱেশ তন্ত্ৰৰ সেৱাসমূহৰ সৈতে আপোচ কৰি মানুহৰ মংগলৰ বাবেও বিপদৰ সৃষ্টি কৰে।

সংৰক্ষণৰ প্ৰচেষ্টা:

বন্যপ্ৰাণী সংৰক্ষণৰ প্ৰচেষ্টাত সংৰক্ষিত অঞ্চল ব্যৱস্থাপনা, বাসস্থান পুনৰুদ্ধাৰ, চোৰাং চিকাৰ বিৰোধী ব্যৱস্থা, সম্প্ৰদায়ৰ সৈতে জড়িত হোৱা, শিক্ষা, গৱেষণা, আৰু নীতিৰ পোষকতাকে ধৰি কৌশলৰ সংমিশ্ৰণ জড়িত হৈ থাকে। সংৰক্ষণ সংস্থাসমূহে বিপন্ন প্ৰজাতিৰ সুৰক্ষা, অবৈধ বন্যপ্ৰাণীৰ ব্যৱসায়ৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দিয়া, বহনক্ষম ভূমি ব্যৱহাৰৰ পদ্ধতি প্ৰসাৰ কৰা, আৰু জৈৱ বৈচিত্ৰ্য সংৰক্ষণৰ গুৰুত্বৰ বিষয়ে সজাগতা সৃষ্টিৰ বাবে অক্লান্তভাৱে কাম কৰে।

World Wildlife Day in Assamese বিশ্ব বন্যপ্ৰাণী দিৱস

সফলতাৰ কাহিনী:

সমগ্ৰ বিশ্বতে বন্যপ্ৰাণী সংৰক্ষণৰ প্ৰচেষ্টাত উল্লেখযোগ্য সফলতা লাভ কৰিছে। উদাহৰণস্বৰূপে, বিশাল পাণ্ডা, ক’লা গঁড়, হাম্পবেক তিমিৰ দৰে প্ৰজাতিৰ উদ্ধাৰে প্ৰমাণ কৰে যে নিবেদিত সংৰক্ষণ পদক্ষেপ আৰু আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় সহযোগিতাৰ দ্বাৰা জনসংখ্যা হ্ৰাস উলটিব পৰা আৰু পৰিৱেশ তন্ত্ৰ পুনৰুদ্ধাৰ কৰা সম্ভৱ। এই সফলতাৰ কাহিনীবোৰে চলি থকা সংৰক্ষণ কামৰ বাবে প্ৰেৰণা হিচাপে কাম কৰে।

ব্যক্তিগত ক্ৰিয়া:

বন্যপ্ৰাণী সংৰক্ষণৰ ক্ষেত্ৰত চৰকাৰ আৰু সংস্থাসমূহে গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিলেও ব্যক্তিসকলেও নিজৰ দৈনন্দিন পছন্দ আৰু কাৰ্য্যৰ জৰিয়তে এক পৰিৱৰ্তন আনিব পাৰে। বহনক্ষম সামগ্ৰীক সমৰ্থন কৰা, প্লাষ্টিকৰ আৱৰ্জনা হ্ৰাস কৰা, স্থানীয় সংৰক্ষণ প্ৰকল্পত অংশগ্ৰহণ কৰা, শক্তিশালী পৰিৱেশ নীতিৰ পোষকতা কৰা, বন্যপ্ৰাণীৰ বিষয়সমূহৰ বিষয়ে সজাগতা বিয়পোৱা আদি কিছুমান উপায় যিবোৰে ব্যক্তিসকলে জৈৱ বৈচিত্ৰ্য সুৰক্ষিত কৰাত অৰিহণা যোগাব পাৰে।

গোলকীয় সহযোগিতা:

পৰিৱেশ প্ৰত্যাহ্বানৰ আন্তঃসংলগ্ন প্ৰকৃতিৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি ফলপ্ৰসূ বন্যপ্ৰাণী সংৰক্ষণৰ বাবে আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় সহযোগিতা অতি প্ৰয়োজনীয়। জৈৱ বৈচিত্ৰ্য সম্পৰ্কীয় চুক্তি (চিবিডি), চিআইটিইএছ (বন্য প্ৰাণী আৰু উদ্ভিদৰ বিপন্ন প্ৰজাতিৰ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় বাণিজ্যৰ চুক্তি), আৰু সীমা অতিক্ৰম কৰি সংৰক্ষণৰ প্ৰচেষ্টাৰ দৰে আঞ্চলিক পদক্ষেপ আদি বহুপক্ষীয় চুক্তিসমূহ সীমা অতিক্ৰম কৰি সংৰক্ষণৰ সমস্যাসমূহ সমাধানৰ বাবে অতি প্ৰয়োজনীয়।

ভৱিষ্যতৰ দৃষ্টিভংগী:

আমি ভৱিষ্যতৰ দিশলৈ চাই থকাৰ সময়তে আমি বন্যপ্ৰাণী সংৰক্ষণক বহনক্ষম উন্নয়নৰ এক মৌলিক উপাদান হিচাপে অগ্ৰাধিকাৰ দিয়াটো অতি প্ৰয়োজনীয়। প্ৰকৃতিভিত্তিক সমাধানত বিনিয়োগ কৰি, সেউজ প্ৰযুক্তিৰ প্ৰসাৰ ঘটাই, জৈৱ বৈচিত্ৰ্যৰ বিবেচনাক সিদ্ধান্ত গ্ৰহণ প্ৰক্ৰিয়াত একত্ৰিত কৰি, আৰু সকলো জীৱৰ প্ৰতি সন্মানৰ সংস্কৃতি গঢ়ি তুলি আমি মানুহ আৰু বন্যপ্ৰাণীৰ মাজত অধিক সুসম সম্পৰ্ক গঢ়ি তুলিব পাৰো।

সামৰণি

সামৰণিত ক’ব পাৰি যে বিশ্ব বন্যপ্ৰাণী দিৱসে পৃথিৱীৰ জীৱৰ চহকী টেপেষ্ট্ৰীক সুৰক্ষা আৰু সংৰক্ষণৰ বাবে আমাৰ ভাগ-বতৰা কৰা দায়িত্বৰ এক মাৰ্মান্তিক সোঁৱৰণী হিচাপে কাম কৰে। বন্যপ্ৰাণীৰ আভ্যন্তৰীণ মূল্যক স্বীকাৰ কৰি, ইয়াৰ পৰিৱেশগত গুৰুত্ব বুজি, সংৰক্ষণৰ প্ৰচেষ্টাক সমৰ্থন কৰি, ব্যক্তিগত পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰি, বিশ্বব্যাপী সহযোগিতাক লালন-পালন কৰি, আৰু সকলো প্ৰজাতিৰ বাবে এক বহনক্ষম ভৱিষ্যতৰ কল্পনা কৰি আমি নিশ্চিত কৰিব পাৰো যে ভৱিষ্যত প্ৰজন্মই বৈচিত্ৰময় উদ্ভিদ আৰু প্ৰাণীৰে ভৰা এটা গ্ৰহৰ উত্তৰাধিকাৰী হ’ব। আহক আমি কেৱল ৩ মাৰ্চত নহয়, প্ৰকৃতিৰ প্ৰতি ষ্টুয়াৰ্ডশ্বিপৰ মানসিকতাক আকোৱালি লৈ আৰু আমাৰ গ্ৰহৰ বহুমূলীয়া প্ৰাকৃতিক ঐতিহ্যক সুৰক্ষিত কৰাৰ প্ৰতিশ্ৰুতি দি প্ৰতিদিনে বিশ্ব বন্যপ্ৰাণী দিৱস উদযাপন কৰোঁ।

World Wildlife day Speech in Assamese

বিশ্ব বন্যপ্ৰাণী দিৱসৰ ভাষণ ২০২৪

শুভ ৰাতিপুৱা সন্মানীয় অতিথি, সন্মানীয় বিশিষ্ট ব্যক্তি, আৰু প্ৰিয় বন্ধুসকল। আজি আমি বিশ্ব বন্যপ্ৰাণী দিৱস উদযাপন কৰিবলৈ গোট খাইছো—এটা গুৰুত্বপূৰ্ণ অনুষ্ঠান যিয়ে আমাক মানৱতা আৰু প্ৰাকৃতিক জগতৰ মাজৰ গভীৰ সংযোগৰ ওপৰত চিন্তা কৰিবলৈ আহ্বান জনায়।

আমাৰ গ্ৰহটোত অগণন প্ৰজাতিৰ উদ্ভিদ আৰু প্ৰাণীৰ বাসস্থান, তথাপিও আমি এক ভয়ংকৰ বাস্তৱৰ সন্মুখীন হওঁ: বৰ্তমান ১০ লাখ প্ৰজাতিৰ বিলুপ্তিৰ ভাবুকি আছে। এই সংকটে তাৎক্ষণিক আৰু নিৰ্ণায়ক ব্যৱস্থা গ্ৰহণৰ দাবী জনাইছে।

আমাৰ গ্ৰহৰ অবিচ্ছেদ্য বন্যপ্ৰাণী সংৰক্ষণৰ ক্ষেত্ৰত কৰা প্ৰচণ্ড অগ্ৰগতিৰ স্বীকাৰ কৰিবলৈ আমি আজি আপোনালোকৰ সন্মুখত থিয় দিছো। তথাপিও আমি কঠোৰ সত্যৰ সন্মুখীন হ’ব লাগিব: পৰিৱেশ তন্ত্ৰৰ অৱক্ষয় আৰু বিপন্ন প্ৰজাতিৰ দুৰ্দশাৰ বাবে মানুহে যথেষ্ট দায়িত্ব বহন কৰে।

অৱশ্যে অধিক বহনক্ষম ভৱিষ্যত গঢ় দিয়াৰ শক্তি আমাৰ হাতত আছে। ২০২৪ চনৰ বিশ্ব বন্যপ্ৰাণী দিৱসৰ বিষয়বস্তু, “মানুহ আৰু গ্ৰহৰ সংযোগ: বন্যপ্ৰাণী সংৰক্ষণত ডিজিটেল উদ্ভাৱন অন্বেষণ”, আমাৰ গ্ৰহৰ বাসিন্দাসকলে সন্মুখীন হোৱা প্ৰত্যাহ্বানসমূহৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দিয়াৰ ক্ষেত্ৰত ডিজিটেল প্ৰযুক্তিৰ পৰিৱৰ্তনশীল সম্ভাৱনাৰ ওপৰত আলোকপাত কৰে।

ডিজিটেল সঁজুলিয়ে আমাক বন্যপ্ৰাণীৰ জনসংখ্যা নিৰীক্ষণ কৰিবলৈ, প্ৰব্ৰজনৰ ধৰণ বিশ্লেষণ কৰিবলৈ, আৰু সংৰক্ষণৰ প্ৰচেষ্টাক অনুকূল কৰিবলৈ সক্ষম কৰে। এই প্ৰযুক্তিসমূহৰ দায়িত্বশীল, বহনক্ষম আৰু ন্যায্য নিয়োগে বিলুপ্তিৰ জোৱাৰক ওলোটা কৰাৰ প্ৰতিশ্ৰুতি প্ৰদান কৰে।

কিন্তু মনত ৰাখিব যে কেৱল ডিজিটেল উদ্ভাৱনে জয়ৰ নিশ্চয়তা নিদিয়ে। ইয়াৰ বাবে চৰকাৰ, নিগম আৰু নাগৰিকৰ একেদৰেই একত্ৰিত প্ৰচেষ্টাৰ প্ৰয়োজন। তেতিয়াহে আমি ৰাষ্ট্ৰসংঘই নিৰ্ধাৰণ কৰা অভিলাষী লক্ষ্যসমূহ লাভ কৰিব পাৰিম, যেনে জৈৱ বৈচিত্ৰ্যৰ ক্ষতি বন্ধ কৰা আৰু জলবায়ু পৰিৱৰ্তন হ্ৰাস কৰা।

এই শুভ দিনটোত পৃথিৱীৰ জীৱনৰ সুক্ষ্ম ভাৰসাম্য ৰক্ষাৰ প্ৰতিশ্ৰুতি নবীকৰণ কৰোঁ আহক। বন্যপ্ৰাণীৰ ভাগ্য যে আমাৰ নিজৰ ভাগ্যৰ লগত অন্তৰংগভাৱে জড়িত হৈ আছে, সেই কথা স্বীকাৰ কৰি আহক আমি ঐক্য আৰু সংহতিৰ মনোভাৱক আকোৱালি লওঁ। আমি একেলগে এনে এখন পৃথিৱীক লালন-পালন কৰিব পাৰো য’ত মানুহ আৰু গ্ৰহটোৱে কাষে কাষে ফুলি উঠে।

ধন্যবাদ

By Assamlearningpoint

Hi, readres welcome to my site. Myself Rinku Baruah working as a blogger to help readers of Assam to get infromation in assamese. If you want to know more about me visit about me page . Thankyou

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *