World day of social justice in assamese

World day of social justice in assamese

World day of social justice in assamese: : Covid-19 মহামাৰীৰ বাবে যোৱা দুবছৰ ধৰি ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ সামাজিক আৰু বিশ্বব্যাপী বিষয়সমূহ দৃষ্টিগোচৰ হৈ আছিল। স্বাস্থ্য সম্পৰ্কীয় অন্যান্য সমস্যাৰ উপৰিও শিশু, দৰিদ্ৰ আৰু ভুক্তভোগী ৰাইজৰ বাবে যি প্ৰচেষ্টা চলাইছে, সেই প্ৰচেষ্টাতো বিপৰ্যয়ৰ সন্মুখীন হৈছে।ক’ৰ’না মহামাৰীৰ বাবে জাৰি কৰা লকডাউনে বহু সমস্যাও গভীৰ কৰি তুলিছে। তেনে এটা বিষয় হ’ল সামাজিক ন্যায়। বিশ্বত প্ৰচলিত বৈষম্যৰ মাজত সমাজত মানৱ অধিকাৰ আৰু সুযোগ আৰু বিশেষাধিকাৰ বিতৰণৰ ক্ষেত্ৰত ন্যায় প্ৰতিষ্ঠা কৰাটো সামাজিক ন্যায়ৰ পৰিসৰৰ অন্তৰ্গত। ইয়াৰ গুৰুত্বৰ বিষয়ে মানুহক সচেতন কৰিবলৈ ৰাষ্ট্ৰসংঘই প্ৰতি বছৰে ২০ ফেব্ৰুৱাৰীত সামাজিক ন্যায়ৰ বাবে বিশ্ব দিৱস (World Day for Social Justice 2024) উদযাপন কৰে।

বিশ্ব সামাজিক ন্যায় দিৱসৰ ইতিহাস

১৯৯৫ চনত ডেনমাৰ্কৰ কোপেনহেগেনত সামাজিক উন্নয়নৰ বাবে বিশ্ব সন্মিলন অনুষ্ঠিত হয়। এই সন্মিলনত ১০০ জনতকৈ অধিক ৰাজনৈতিক নেতাই দৰিদ্ৰতা হ্ৰাস, সম্পূৰ্ণ নিয়োগ কৰাৰ লগতে জনসাধাৰণৰ জীৱন ধাৰণৰ মান উন্নত কৰাৰ লক্ষ্য নিৰ্ধাৰণ কৰিছিল। ইয়াৰ উপৰিও সমাজৰ বাবে কাম কৰাৰ লক্ষ্যত উপনীত হোৱাৰ উদ্দেশ্যও এই অনুষ্ঠানত ৰখা হৈছিল।

সামাজিক ন্যায় কি ?

আধুনিক সমাজত সকলো মানুহে সমান সুযোগ আৰু সুবিধা লাভ কৰিব লাগে, এয়া কেৱল সামাজিক ন্যায়ৰ আদৰ্শ নহয় সকলো দেশৰ আদৰ্শ। সামাজিক ন্যায়ৰ লক্ষ্য হৈছে সকলো মানুহে যাতে নিজৰ সামাজিক ভূমিকা পালন কৰিব পাৰে আৰু সমাজৰ পৰা নিজৰ প্ৰাপ্য লাভ কৰিব পাৰে। ইয়াৰ বাবে সমাজৰ বিভিন্ন অনুষ্ঠান-প্ৰতিষ্ঠানক অধিকাৰ আৰু কৰ্তব্য প্ৰদান কৰা হয় যাতে এই লক্ষ্যসমূহ পূৰণ কৰিব পৰা যায়।

বিশ্ব সামাজিক ন্যায় দিৱস কেনেকৈ পালন কৰিব ?

বিশ্ব সামাজিক ন্যায় দিৱসৰ উদ্দেশ্য পূৰণৰ বাবে ২০ ফেব্ৰুৱাৰীত বিশ্বৰ বিভিন্ন দেশত সজাগতা অভিযান চলোৱা হয়। ৰাষ্ট্ৰসংঘ আৰু আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় শ্ৰমিক কাৰ্যালয়ে একেলগে কাম কৰি এই দিনটোৰ গুৰুত্ব সম্পৰ্কে সজাগতা বিয়পাই দিয়ে। সমগ্ৰ বিশ্বৰ এই দিনটোত মানুহে বহু ধৰণৰ অনুষ্ঠানৰ আয়োজন কৰি মানুহক সজাগ কৰে। আজিৰ দিনটোত জাতি, লিংগ, ধৰ্ম, জাতি আদিৰ ভিত্তিত সমাজত বিভক্ত হোৱা মানুহ একত্ৰিত হয়।

কেতিয়াৰ পৰা ইয়াক উদযাপন কৰা হৈছে WORLD DAY OF SOCIAL JUSTICE

ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ সাধাৰণ পৰিষদে ২০০৭ চনৰ ২৬ নৱেম্বৰত ঘোষণা কৰিছিল যে প্ৰতি বছৰে ২০ ফেব্ৰুৱাৰী তাৰিখটো সামাজিক ন্যায়ৰ বাবে বিশ্ব দিৱস হিচাপে পালন কৰা হ’ব। মানৱতাক ভাবুকি কঢ়িয়াই অনা সমস্যাৰ সৈতে মোকাবিলা কৰিবলৈ ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ সাধাৰণ পৰিষদে এই দিৱস আৰম্ভ কৰিছিল। ইয়াৰ উদ্দেশ্য হৈছে সমতা বিয়পাই অন্যায় আৰু বৈষম্য দূৰ কৰা।

আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় শ্ৰমিক সংস্থাও

আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় শ্ৰমিক সংস্থাইও সৰ্বসন্মতিক্ৰমে ২০০৮ চনৰ ১০ জুনত ন্যায্য বিশ্বায়নৰ বাবে সামাজিক ন্যায় ঘোষণাপত্ৰ গ্ৰহণ কৰে। ১৯১৯ চনত সংগঠনটোৰ সংবিধান প্ৰণয়নৰ পিছত গ্ৰহণ কৰা এইটোৱেই আছিল তৃতীয় বৃহত্তম তাত্ত্বিক আৰু নীতিগত বক্তব্য। আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় শ্ৰমিক সংস্থাৰ এই অনুশীলনে সামাজিক ন্যায়ৰ গুৰুত্বৰ ওপৰত আলোকপাত কৰে। ইয়াৰ পিছত ২০০৭ চনৰ ২৬ নৱেম্বৰত ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ সাধাৰণ পৰিষদে কোপেনহেগেনত অনুষ্ঠিত এই সন্মিলনৰ লক্ষ্য পূৰণৰ বাবে ২০ ফেব্ৰুৱাৰীক বিশ্ব সামাজিক ন্যায় দিৱস হিচাপে নিৰ্ধাৰণ কৰে। এই দিৱসটো প্ৰথমবাৰৰ বাবে সমগ্ৰ বিশ্বতে ২০০৯ চনত উদযাপন কৰা হৈছিল।

ভাৰতত বিশ্ব সামাজিক ন্যায় দিৱস

ভাৰত চৰকাৰে এনে বহু আয়োগ গঠন কৰিছে যিয়ে সামাজিক ন্যায়ৰ স্বাৰ্থত কাম কৰে। ভাৰতৰ সামাজিক ন্যায় আৰু সৱলীকৰণ মন্ত্ৰালয়েও বহু আঁচনিৰ সহায়ত মানুহক সহায় কৰে। একে সময়তে ৰাষ্ট্ৰীয় মানৱ অধিকাৰ আয়োগ আৰু ৰাষ্ট্ৰীয় মহিলা আৰু শিশু উন্নয়ন আয়োগৰ দৰে চৰকাৰী সংগঠনে আমাৰ সমাজৰ পৰা বৈষম্য, নিবনুৱা সমস্যা দূৰ কৰাৰ লগতে শিশুৰ সুৰক্ষাৰ বাবে দিনে নিশাই কাম কৰি আছে। ২০ ফেব্ৰুৱাৰীত এই সংগঠনসমূহেও বহুতো কাৰ্যসূচী আয়োজন কৰে। ইয়াৰ উপৰিও এই দিনটোত শিশুসকলৰ মাজত বিদ্যালয়সমূহতো বহু ধৰণৰ প্ৰতিযোগিতা আয়োজন কৰা হয়। যেনে ৰচনা লিখা, ছবিৰ জৰিয়তে এই দিনটো বুজাই দিয়া ইত্যাদি।

বিশ্ব সামাজিক ন্যায় দিৱসত ভাৰতে গ্ৰহণ কৰা পদক্ষেপ

ভাৰতৰ সংবিধান প্ৰণয়নৰ সময়ত দেশৰ সামাজিক ন্যায়ৰ প্ৰতি বিশেষ গুৰুত্ব দিয়া হৈছিল। বৰ্তমান সময়ত আমাৰ দেশৰ সংবিধানত এনে বহু বিধান আছে, যিবোৰ সামাজিক ন্যায় সুনিশ্চিত কৰাৰ বাবে কৰা হৈছে। ভাৰত চৰকাৰে ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ লগত খোজ মিলাই সামাজিক ন্যায়ৰ বাবে বহু কাম কৰি আছে। ভাৰতবৰ্ষত বিভিন্ন ধৰণৰ জাতি-জনগোষ্ঠীৰ লোক উপস্থিত আছে, ইয়াৰ বাহিৰেও আমাৰ দেশত এনেধৰণৰ বিভিন্ন প্ৰথা আছে যিবোৰ সামাজিক ন্যায়ৰ প্ৰতি ভাবুকি কঢ়িয়াই আনিছে আৰু ভাৰতেও এইবোৰৰ বিৰুদ্ধে যুঁজিবলৈ বহুতো গুৰুত্বপূৰ্ণ কাম কৰিছে।

সম অধিকাৰ প্ৰদান কৰিবলৈ

বিশ্বৰ প্ৰায়বোৰ দেশতে এনেধৰণৰ প্ৰথা আছে য’ত আজিও সমান ন্যায় পোৱা সম্ভৱ নহয়। ভাৰতৰ কথা ক’বলৈ গ’লে ইয়াতো এনে বহু প্ৰথা আছে য’ত লিংগ, জাতি আৰু অৰ্থনৈতিক মৰ্যাদাৰ ভিত্তিত সম ন্যায় পোৱাটো কঠিন। ইয়াৰ বাবেই মানুহৰ অধিকাৰো খৰ্ব কৰা হৈছে। এনে লোকে যাতে সমতাৰ অধিকাৰ লাভ কৰে তাৰ বাবে ৰাষ্ট্ৰীয় মহিলা আয়োগ, ৰাষ্ট্ৰীয় মানৱ অধিকাৰ আয়োগ, শিশু উন্নয়ন আয়োগকে ধৰি আন বহুতো বেচৰকাৰী সংস্থাও নিজ নিজ পৰ্য্যায়ত কাম কৰি আছে।

ন্যায়ৰ পথত হাজাৰ হাজাৰ বাধাৰ সৃষ্টি হয়

আজি সমাজত বিয়পি পৰা বৈষম্যৰ ঘৃণনীয় মুখখন এনেকুৱা যে আমাৰ ন্যায়িক ব্যৱস্থাৰ অধীনত এটা ডাঙৰ কেলেংকাৰী কৰা নেতাক কেইদিনমানৰ ভিতৰতে মুকলি কৰি দিয়া হয়, কিন্তু সৰু চুৰি বা চুৰিৰ অভিযোগত অভিযুক্ত এজন ব্যক্তিক মুকলি কৰি দিয়া হয়।বেচেৰা ল’ৰাটো কেইবামাহো জেলত লাগি আছে। সাধাৰণ জনতাক ন্যায় আৰু শাস্তিৰ ভয় স্পষ্টকৈ দেখুৱাইছে আৰক্ষীয়ে, কিন্তু বহুবাৰ নিজে আৰক্ষীয়ে ধনী পৰিয়ালৰ হত্যাকাৰীক সুৰক্ষা দিয়া দেখা যায়। শেহতীয়াকৈ দিল্লীত সংঘটিত দলবদ্ধ ধৰ্ষণৰ প্ৰতিধ্বনি সমগ্ৰ ভাৰততে শুনা গৈছিল, আনহাতে ইউ পিৰ এটা অঞ্চলত ধৰ্ষণৰ বলি হোৱা এগৰাকী ছোৱালীয়ে ন্যায়ৰ বাবে আত্মহত্যা কৰিছিল যদিও প্ৰশাসনৰ কাণত বধিৰ হৈ পৰিছিল। কাৰণ এইটোৱেই নেকি সমাজৰ ন্যায়? এইটোৱেই নেকি আমি সামাজিক ন্যায় বুলি কওঁ?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *