Assamese short story

Short story in assamese No 1 অচিনাকি মানুহৰ দয়া আৰু কৃতজ্ঞতাৰ শক্তি

অচিনাকি মানুহৰ দয়া আৰু কৃতজ্ঞতাৰ শক্তি

হুলস্থুল আৰু নামহীনতাৰে ভৰা এখন ব্যস্ত চহৰত এসময়ত জেকব নামৰ এজন নম্ৰ ৰাজপথৰ সংগীতজ্ঞ বাস কৰিছিল। তেওঁৰ সুৰীয়া সুৰে ৰাজপথত প্ৰতিধ্বনিত হৈছিল, পথচাৰীক আনন্দ কঢ়িয়াই আনিছিল আৰু দৈনন্দিন গ্ৰাইণ্ডৰ পৰা ক্ষন্তেকীয়া ৰেহাই লাভ কৰিছিল। কিন্তু প্ৰতিভাৰ সত্ত্বেও জেকবে প্ৰায়ে মৌলিক প্ৰয়োজনীয়তা পূৰণ কৰিব পৰাকৈ উপাৰ্জন কৰিবলৈ সংগ্ৰাম কৰিছিল।

শীতকালৰ এদিন ঠাণ্ডা সন্ধিয়া জেকবে ষ্ট্ৰীটলেম্পৰ ম্লান পোহৰত ভায়লিন বজাই থাকোঁতে তেওঁৰ সন্মুখত এজন অচিনাকি মানুহ ৰৈ গ’ল। মিহি কাপোৰ পিন্ধা এই মানুহজনে একো নোকোৱাকৈয়ে জেকবৰ খোলা কেচটোত কেইবাটাও মুদ্ৰা পেলাই দিলে। অচিনাকি মানুহজন আঁতৰি যোৱাৰ লগে লগে জেকবে কিবা এটা অস্বাভাৱিক কথা লক্ষ্য কৰিলে— বিলৰ মাজত সোমাই থকা এটা সৰু টোকা। তাৰ ওপৰত তিনিটা সহজ অথচ গভীৰ শব্দ লিখা আছিল: “পেই ইট ফৰৱাৰ্ড।”

ঘৰলৈ উভতি আহোঁতে জেকবে এই কথাবোৰ চিন্তা কৰিলে, ৰহস্যময় উপকাৰীজনে দেখুওৱা দয়াৰ বাবে কৃতজ্ঞতা অনুভৱ কৰিলে। পিছৰ সপ্তাহবোৰত যেতিয়াই কোনোবাই জেকবক অভাৱনীয় উদাৰতা বা দয়া দেখুৱাইছিল, তেতিয়াই তেওঁ নোটখন মনত পেলাইছিল আৰু কোনো ধৰণে আগুৱাই দিছিল। শাৰীত থকা পিছফালে থকা ব্যক্তিজনৰ বাবে কফি কিনাই হওক বা গৃহহীন ব্যক্তিক গৰম কোট আগবঢ়োৱাই হওক, জেকবে য’তেই গৈছিল তাতেই প্ৰেম আৰু কৃতজ্ঞতা বিয়পাই দিয়াটো নিশ্চিত কৰিছিল।

বসন্ত আহি পোৱাৰ লগে লগে জেকবে নিজৰ সম্প্ৰদায়ৰ ভিতৰত পৰিৱৰ্তন লক্ষ্য কৰিবলৈ ধৰিলে। মানুহবোৰ যেন বন্ধুত্বপূৰ্ণ, ইজনে সিজনক সহায় কৰিবলৈ অধিক ইচ্ছুক। আৰু অলপ পিছতে অচিনাকি মানুহে কৰা দয়ালু কামৰ কাহিনীবোৰ প্ৰচাৰ হ’বলৈ ধৰিলে। কিছুমানে এই ভাল কামবোৰৰ কাৰণ জেকবৰ সংগীত আৰু কৰ্মৰ প্ৰভাৱ বুলি কয়। আন কিছুমানে ইয়াক কেৱল কাকতলীয়া বুলি ক’লে। যিয়েই নহওক, চহৰখনে ৰূপান্তৰিত অনুভৱ কৰিছিল, আগৰ তুলনাত অধিক উজ্জ্বল।

তাৰ পাছত গ্ৰীষ্মকালৰ এটা ভাগ্যৰ নিশা যাকোবে তেওঁক উদ্দেশ্যি লিখা এখন চিঠি পালে। ভিতৰত তেওঁ প্ৰথমে নোটখন দিয়া অচিনাকি মানুহজনৰ হাতেৰে লিখা মেছেজ এটা আৱিষ্কাৰ কৰিলে। লেখকে নিজকে এজন ধনী ব্যৱসায়ী হিচাপে প্ৰকাশ কৰিছিল, যাৰ নিজৰ জীৱনটো সংগ্ৰাম কৰি থাকোঁতে আনৰ দয়ালুতাই সলনি কৰি পেলাইছিল। এতিয়া, তেওঁ জেকবৰ পৰা আৰম্ভ কৰি উভতাই দিব বিচাৰিছিল।

আৱেগেৰে আপ্লুত হৈ জেকবে উত্তৰ লিখিছিল যে মানুহজনক তেওঁৰ জীৱন সলনি কৰাৰ বাবে আৰু তেওঁক তেওঁৰ সমাজত ইতিবাচকতাৰ শক্তি হ’বলৈ অনুপ্ৰাণিত কৰাৰ বাবে। তেতিয়াৰ পৰাই জেকবে দয়া আৰু কৃতজ্ঞতা বিয়পোৱাৰ বাবে নিজকে আৰু অধিক উৎসৰ্গা কৰিলে, এই কথা জানি যে প্ৰতিটো কাৰ্য্যই পৰিৱৰ্তনৰ ৰিপল ইফেক্ট সৃষ্টি কৰিব পাৰে।

এই কাহিনীটোৱে এটা সোঁৱৰণী হিচাপে কাম কৰে যে কেতিয়াবা সৰু সৰু ইংগিতবোৰে অবিশ্বাস্য ৰূপান্তৰৰ সূচনা কৰিব পাৰে। দয়াক আকোৱালি লৈ আৰু আগুৱাই নিয়াৰ দ্বাৰা আমি আনকো একে কাম কৰিবলৈ অনুপ্ৰাণিত কৰিব পাৰো, এনে এখন পৃথিৱী সৃষ্টি কৰিব পাৰো য’ত মমতা আৰু সহানুভূতি ফুলি উঠে।

শেষলৈ.

Short story in assamese No 2 অধ্যৱসায়ৰ যাদু

Short story in assamese

এখন সুদূৰ দেশত লিলি নামৰ এগৰাকী কণমানি ছোৱালী বাস কৰিছিল যিয়ে এজন মহান যাদুকৰ হোৱাৰ সপোন দেখিছিল। তাই ঘণ্টাৰ পিছত ঘণ্টা ধৰি নিজৰ মন্ত্ৰ আৰু মন্ত্ৰৰ অভ্যাস কৰিলে, কিন্তু যিমানেই চেষ্টা নকৰক কিয়, তাই যেন কেতিয়াও সেইবোৰ ঠিক কৰিব নোৱাৰিলে। তাইৰ পৰিয়াল আৰু বন্ধু-বান্ধৱীয়ে তাইক নিৰুৎসাহিত কৰি ক’লে যে যাদু সকলোৰে বাবে নহয় আৰু তাই নিজৰ সপোনবোৰ এৰি দিব লাগে।

কিন্তু লিলিয়ে হাৰ মানিবলৈ অস্বীকাৰ কৰিলে। তাই জানিছিল যে যাদু তাইৰ আবেগ, আৰু তাই সফল হ’বলৈ দৃঢ়প্ৰতিজ্ঞ আছিল। গতিকে, তাই অনুশীলন কৰি থাকিল, দিনৰ পিছত দিন, আনকি যেতিয়া এনে লাগিছিল যেন তাই একেবাৰেই কোনো অগ্ৰগতি লাভ কৰা নাই।

এদিন হাবিত বিচৰণ কৰি থাকোঁতে লিলিয়ে এজন বুঢ়া যাদুকৰৰ ওপৰত উজুটি খালে। লিলিৰ চকুত থকা দৃঢ়তা দেখি যাদুকৰজনে তাইক যাদুৰ ৰহস্য শিকাবলৈ আগবঢ়াই দিলে। পিছৰ কেইমাহমানৰ ভিতৰত লিলিয়ে ডাইনীজনৰ পৰা যিমান পাৰে সকলো শিকিলে, দিনে-নিশাই অনুশীলন কৰিলে যেতিয়ালৈকে তাই প্ৰতিটো মন্ত্ৰ আৰু মন্ত্ৰ আয়ত্ত কৰিব নোৱাৰিলে।

অৱশেষত লিলিয়ে নিজৰ নতুনকৈ পোৱা দক্ষতা দেখুৱাবলৈ দিনটো আহিল। তাই যাদু প্ৰতিযোগিতাত অংশগ্ৰহণ কৰিছিল, য’ত তাইক দেশখনৰ কিছুমান প্ৰতিভাৱান যাদুকৰৰ বিৰুদ্ধে থিয় কৰাই দিয়া হৈছিল। স্নায়ুৰ মাজতো লিলিয়ে ত্ৰুটিহীনভাৱে অভিনয় কৰিছিল, নিজৰ অবিশ্বাস্য যাদুৰে বিচাৰক আৰু দৰ্শকক আচৰিত কৰি তুলিছিল।

শেষত লিলিয়ে প্ৰতিযোগিতাখনত জয়লাভ কৰি প্ৰথমগৰাকী মহিলা হিচাপে এই প্ৰতিযোগিতাত জয়লাভ কৰে। পৰিয়াল আৰু বন্ধু-বান্ধৱীবোৰ আচৰিত হৈ পৰিল আৰু লিলিয়ে আগতে কেতিয়াও অনুভৱ নকৰা গৌৰৱ আৰু সাফল্য অনুভৱ কৰিলে।

সেইদিনাৰ পৰাই লিলি দেশৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ যাদুকৰ হিচাপে পৰিচিত হ’ল। তাই অনুশীলন আৰু শিকি থাকিল, সদায় নিজৰ দক্ষতা বৃদ্ধিৰ বাবে চেষ্টা কৰি থাকিল। আৰু যেতিয়াই তাই যাদু শিকিবলৈ সংগ্ৰাম কৰি থকা কাৰোবাৰ সন্মুখীন হ’ব, তেতিয়াই তাই তেওঁলোককো সেই একেটা উৎসাহ আৰু সমৰ্থন আগবঢ়াইছিল যিটো বুঢ়া যাদুকৰজনে তাইক দিছিল।

কাহিনীটোৰ নৈতিকতা হ’ল অধ্যৱসায়েই সফলতাৰ চাবিকাঠি। ৰাস্তাটো যিমানেই কঠিন যেন নালাগিব, যদি আপুনি আগবাঢ়ি গৈ থাকে আৰু কেতিয়াও নিজৰ সপোনবোৰক এৰি নিদিয়ে, তেন্তে আপুনি যিকোনো কামতে মনটো সাধন কৰিব পাৰে।

আৰু সেইবাবেই লিলিৰ কাহিনীটো এটা কিংবদন্তি হৈ পৰিল, যুৱ যাদুকৰৰ প্ৰজন্মক নিজৰ সপোন অনুসৰণ কৰিবলৈ আৰু নিজৰ আবেগক কেতিয়াও হাৰ নামানিবলৈ অনুপ্ৰাণিত কৰিলে।

শেষলৈ.

Short story in assamese No 3 উদাৰতাৰ বীজ

লৰচৰ কৰা পাহাৰৰ মাজত অৱস্থিত এখন সৰু গাঁৱত থমাছ নামৰ এজন কৃষক বাস কৰিছিল। তেওঁৰ প্ৰচুৰ শস্য আৰু উদাৰ মনোভাৱৰ বাবে তেওঁ বহু দূৰলৈকে পৰিচিত আছিল। প্ৰতি বছৰে থমাছে নিজৰ শস্য আৰ্তজনৰ লগত ভাগ কৰিছিল, বিনিময়ত কেতিয়াও একো বিচৰা নাছিল।

এদিন গ্ৰীষ্মকালত গাঁওখনত তীব্ৰ খৰাং পৰিস্থিতিৰ সৃষ্টি হৈছিল, যাৰ ফলত ইয়াৰ বাসিন্দাসকলৰ জীৱিকাৰ প্ৰতি ভাবুকি আহিছিল। শস্যবোৰ শুকাই গ’ল, কুঁৱাবোৰ শুকাই গ’ল আৰু মাটিৰ ওপৰত ভোকৰ জুই জ্বলি উঠিল। নিজৰ প্ৰত্যাহ্বানৰ সন্মুখীন হোৱাৰ পিছতো থমাছে অলৌকিকতাৰ আশাত নিজৰ পথাৰখনৰ যত্ন লৈ থাকিল।

এদিন ৰাতি থমাছে মৃত্যুমুখত পৰা শস্যৰ কাষত বহি থাকোঁতে তেওঁৰ সন্মুখত এজন অচিনাকি মানুহ আহিল। অচিনাকি মানুহজনক ছিন্নভিন্ন কাপোৰ পিন্ধি ভ্ৰমণৰ বাবে ক্লান্ত যেন লাগিছিল। তেওঁ নিজকে বিচৰণকাৰী ঋষি বুলি পৰিচয় দি থমাছক ৰাতিটোৰ বাবে জিৰণি ল’বলৈ ঠাই বিচাৰিলে।

কোনো সংকোচ নকৰাকৈয়ে থমাছে ঋষিজনক নিজৰ ঘৰলৈ আদৰণি জনাই তেওঁৰ হাতত থকা অলপ খাদ্যখিনি শ্বেয়াৰ কৰিলে। তেওঁলোকে অগ্নিকুণ্ডৰ কাষত বহি থাকোঁতে ঋষিয়ে থমাছক এটা বিশেষ বীজৰ কথা ক’লে যিয়ে শুকান মাটিত জীৱন ঘূৰাই আনিব পাৰে। তেওঁ থমাছৰ হাতত বীজবোৰ থকা সৰু থোপা এটা দি পূৰ্ণিমাৰ পোহৰত ৰোপণ কৰিবলৈ নিৰ্দেশ দিলে।

আশাৰে ভৰা থমাছে ঋষিৰ নিৰ্দেশ পালন কৰি নিজৰ পথাৰত বীজ ৰোপণ কৰিলে। তেওঁৰ আচৰিত হ’ল পিছদিনা ৰাতিপুৱা শুকান মাটিৰ পৰা গজালি ওলাবলৈ ধৰিলে। কিছুদিনৰ ভিতৰতে ৰসাল সেউজীয়া গছ-গছনিবোৰে তেওঁৰ মাটি ঢাকি ধৰিলে, গাঁওখনলৈ জীৱন ঘূৰাই আনিলে।

থমাছৰ অলৌকিক শস্য চপোৱাৰ কথা গোটেই গাঁওখনতে দ্ৰুতগতিত বিয়পি পৰিল। সেই বিশেষ বীজবোৰৰ পৰা ফুলি উঠা প্ৰচুৰতাৰ সাক্ষী হ’বলৈ দূৰ-দূৰণিৰ পৰা মানুহ আহিছিল। থমাছৰ উদাৰতা আৰু দয়াৰ পৰা অনুপ্ৰাণিত হৈ তেওঁলোকেও তেওঁলোকৰ হাতত থকাখিনি আৰ্তজনৰ লগত ভাগ-বতৰা কৰিবলৈ ধৰিলে।

গাঁওখন আকৌ এবাৰ ফুলি উঠাৰ লগে লগে থমাছে উদাৰতাৰ প্ৰকৃত শক্তি উপলব্ধি কৰিলে। নিস্বাৰ্থভাৱে দান কৰি আৰু আনক প্ৰয়োজনৰ সময়ত সহায় কৰি তেওঁ কেৱল নিজৰ শস্য ৰক্ষা কৰাই নহয়, নিজৰ সমাজলৈ আশা আৰু সমৃদ্ধিও কঢ়িয়াই আনিছিল।

সেইদিনাৰ পৰা থমাছে য’তেই গ’ল তাতেই উদাৰতাৰ বীজ সিঁচি থাকিল, এই কথা জানিও যে সৰু সৰু দয়াৰ কাম এটাও অসাধাৰণ কিবা এটালৈ ফুলি উঠিব পাৰে।

এই কাহিনীৰ নৈতিকতা হ’ল যে উদাৰতাই জীৱন আৰু সম্প্ৰদায়ক ৰূপান্তৰিত কৰাৰ ক্ষমতা আছে। আমাৰ আশীৰ্বাদ আনৰ লগত ভাগ কৰি আমি দয়াৰ ৰিপল ইফেক্ট সৃষ্টি কৰিব পাৰো যি দূৰ-দূৰণিৰ বিয়পি পৰে।

আৰু সেইবাবেই, লৰচৰ কৰা পাহাৰৰ মাজৰ সেই সৰু গাঁওখনত উদাৰতাৰ বীজবোৰে শিপাই উঠিল আৰু ফুলি উঠিল আৰু আগন্তুক প্ৰজন্মলৈকে টিকি থাকিব পৰা মমতা আৰু প্ৰচুৰতাৰ উত্তৰাধিকাৰ হিচাপে পৰিগণিত হ’ল।

শেষলৈ.

Short story in assamese No 4 নিস্বাৰ্থ কৃষক আৰু প্ৰজ্ঞাৰ চপোৱা

বহু আগতেই সতেজ ধাননি পথাৰৰ মাজত সোমাই থকা এখন দূৰ্গম গাঁৱত চন্দ্ৰ নামৰ এজন নম্ৰ কৃষক বাস কৰিছিল। তেওঁৰ সততা আৰু সততাৰ বাবে বিখ্যাত আছিল, যিবোৰ গুণে তেওঁক সমগ্ৰ সমাজৰ প্ৰশংসা আৰু সন্মান লাভ কৰিছিল।

চন্দ্ৰৰ খ্যাতি তেওঁৰ গাঁৱৰ সীমাৰ বাহিৰলৈ বাঢ়ি আহিছিল, জয়া নামৰ এজন শক্তিশালী বণিকৰ দৃষ্টি আকৰ্ষণ কৰিছিল। জয়াই নিজৰ বাণিজ্যিক সাম্ৰাজ্য সম্প্ৰসাৰণ কৰিব বিচাৰিছিল আৰু তেওঁৰ নতুনকৈ অধিগ্ৰহণ কৰা মাটি পৰিচালনা কৰিবলৈ এজন নিৰ্ভৰযোগ্য অংশীদাৰৰ প্ৰয়োজন হৈছিল। চন্দ্ৰৰ গুণৰ কথা শুনি জয়াই গাঁৱলৈ যাত্ৰা কৰি চন্দ্ৰক তেওঁৰ লগত একত্ৰিত হ’বলৈ নিমন্ত্ৰণ জনায়।

প্ৰথম অৱস্থাত সন্দেহবাদী চন্দ্ৰই জয়াৰ প্ৰস্তাৱ মানি লৈছিল, যদিহে তেওঁ কিছুমান চৰ্ত মানি চলিব। প্ৰথমে চন্দ্ৰই জোৰ দি ক’লে যে জয়াই কৃষকসকলৰ সৈতে ন্যায্য আৰু ন্যায্য ব্যৱহাৰ কৰক, যাতে তেওঁলোকে লাভৰ উচিত অংশ লাভ কৰে। দ্বিতীয়তে, চন্দ্ৰই জয়াই স্থানীয় জনগোষ্ঠীৰ পৰম্পৰা আৰু ৰীতি-নীতিক সন্মান জনাবলৈ অনুৰোধ জনায়। শেষত চন্দ্ৰই নিজৰ নীতিৰ প্ৰতি সত্যতাৰে থাকিবলৈ আৰু তেওঁৰ সততাৰ লগত আপোচ কৰা যিকোনো প্ৰস্তাৱ নাকচ কৰাৰ প্ৰতিশ্ৰুতি দিলে।

চন্দ্ৰৰ নিৰ্দেশনাত অংশীদাৰিত্ব ফুলি উঠিল, আৰু গাঁওখনে অভূতপূৰ্ব বৃদ্ধি আৰু সমৃদ্ধিৰ অভিজ্ঞতা লাভ কৰিলে। কৃষকসকলে নতুনকৈ পোৱা ধন-সম্পত্তিত আনন্দ কৰিলে, আৰু গাঁৱৰ মানুহে চন্দ্ৰৰ নেতৃত্বৰ উদযাপন কৰিলে।

কিন্তু বছৰবোৰ পাৰ হৈ যোৱাৰ লগে লগে জয়াৰ উচ্চাকাংক্ষাই তেওঁৰ বিচাৰক ডাৱৰীয়া কৰি পেলালে, আৰু তেওঁলোকৰ চুক্তিৰ চৰ্তবোৰক তেওঁ অৱহেলা কৰিবলৈ ধৰিলে। কৃষকসকলৰ লগত ন্যায়পৰায়ণ ব্যৱহাৰ কৰাৰ পৰিৱৰ্তে জয়াই তেওঁলোকৰ শ্ৰম শোষণ কৰি নিঃস্ব আৰু মোহভংগ কৰি পেলালে। নিজৰ নীতিৰ লগত আপোচ কৰিবলৈ অনিচ্ছুক চন্দ্ৰই জয়াৰ সৈতে মুখামুখি হ’ল, তেওঁৰ কৰ্মৰ পুনৰ বিবেচনা কৰিবলৈ আহ্বান জনায়।

অবিশ্বাসী হৈ জয়াই চন্দ্ৰৰ উদ্বেগক উলাই কৰি কয় যে কেৱল লাভেই যথেষ্ট প্ৰেৰণা। হতাশ হৈ কিন্তু দৃঢ়তাৰে চন্দ্ৰই পদৰ পৰা পদত্যাগ কৰি নিজৰ সামান্য ঘৰলৈ উভতি আহিল।

সন্মানীয় পদটো হেৰুৱাইও চন্দ্ৰই নিজৰ বিশ্বাসত অটল হৈ থাকিল। দুৰ্নীতিৰ বিৰুদ্ধে তেওঁৰ সাহসী স্থিতিৰ কথা দ্ৰুতগতিত বিয়পি পৰিল, স্থানীয় শাসক ৰজা বিক্ৰমাদিত্যৰ কাণত পৰিল। চন্দ্ৰৰ সত্য আৰু ন্যায়ৰ প্ৰতি থকা দায়বদ্ধতাত আপ্লুত হৈ ৰজা বিক্ৰমাদিত্যই চন্দ্ৰক নিজৰ দৰবাৰলৈ মাতি আনি নিজৰ অন্তৰ্দৃষ্টি আৰু প্ৰজ্ঞা ৰাজ্যখনৰ সৈতে ভাগ-বতৰা কৰিবলৈ আমন্ত্ৰণ জনায়।

ৰজা বিক্ৰমাদিত্যই চন্দ্ৰৰ শিক্ষাৰ সম্ভাৱ্য প্ৰভাৱ স্বীকাৰ কৰি তেওঁক তেওঁৰ মুখ্য উপদেষ্টা হিচাপে নিযুক্তি দিয়ে। চন্দ্ৰৰ নিৰ্দেশনাত ৰাজ্যখনে শান্তি আৰু সমৃদ্ধি লাভ কৰিছিল আৰু নাগৰিকসকলে চন্দ্ৰক সততা আৰু প্ৰজ্ঞাৰ প্ৰতীক হিচাপে সন্মান জনাইছিল।

নৈতিকতা: প্ৰতিকূলতাৰ সন্মুখীন হৈও নিজৰ বিশ্বাসত দৃঢ়তাৰে থিয় দিলে অধিক পুৰস্কাৰ আৰু স্বীকৃতি পোৱা যায়।

সংঘাত: সততা বনাম উচ্চাকাংক্ষা
সংকল্পঃ অসৎতাৰ ওপৰত সততাই জয়লাভ কৰে
চৰিত্ৰ বিকাশঃ চন্দ্ৰৰ বিকাশ হৈছে এজন নম্ৰ কৃষকৰ পৰা এজন শ্ৰদ্ধাৰ উপদেষ্টালৈ
জীৱনৰ পাঠঃ নিজৰ প্ৰতি সত্যতাৰে থাকিলে চিৰস্থায়ী সুখ আৰু সন্মান পোৱা যায়

Short story in assamese No 5 যাদুকৰী পদুম পুখুৰীৰ কাহিনী

কিংবদন্তিবোৰ জীৱন্ত হৈ পৰা এখন ৰহস্যময় ভূমিত ৰসাল অৰণ্য আৰু জিলিকি থকা নদীৰে আগুৰি থকা এখন নিস্তব্ধ গাঁও আছিল। এই গাঁৱৰ বুকুত এটা লুকাই থকা ধন-সম্পত্তি আছিল—এটা যাদুকৰী পদুম পুখুৰী যিয়ে নিৰ্মল হৃদয়ৰ লোকসকলক কামনা পূৰণ কৰে বুলি কোৱা হৈছিল।

গাঁৱৰ মানুহৰ মাজত মায়া নামৰ এগৰাকী কণমানি ছোৱালী বাস কৰিছিল, যিগৰাকী সকলো জীৱৰ প্ৰতি দয়া আৰু মমতাৰ বাবে পৰিচিত। মায়াৰ হৃদয়খন নিৰ্মল আছিল, আৰু তাইৰ উদ্দেশ্য সদায় প্ৰেম আৰু সহানুভূতিৰ দ্বাৰা পৰিচালিত আছিল।

এদিন মায়াই হাবিত বিচৰণ কৰি থাকোঁতে মোহিত পদুম পুখুৰীটোৰ ওপৰত উজুটি খালে। ইয়াৰ সৌন্দৰ্য্যত মন্ত্ৰমুগ্ধ হৈ তাই পানীৰ ধাৰৰ কাষ চাপি আহি নিজৰ গভীৰ ইচ্ছাক ফুচফুচাই ক’লে— নিজৰ গাঁওখনলৈ সমৃদ্ধি আৰু সুখ কঢ়িয়াই অনা।

তাইৰ আচৰিত হ’ল, পদুমৰ পুখুৰীটো ইথাৰিয়েল পোহৰেৰে জিলিকিবলৈ ধৰিলে আৰু গছবোৰৰ মাজেৰে মায়াৰ ইচ্ছা পূৰণ কৰাৰ প্ৰতিশ্ৰুতি দি মাত এটাই প্ৰতিধ্বনিত হ’ল। আনন্দ আৰু কৃতজ্ঞতাত মায়া গাঁৱলৈ উভতি আহিল, অপেক্ষা কৰি থকা ৰূপান্তৰৰ সাক্ষী হ’বলৈ আগ্ৰহী হৈ।

দিনবোৰ সপ্তাহলৈ পৰিণত হোৱাৰ লগে লগে গাঁওখন প্ৰচুৰতা আৰু আনন্দৰে ফুলি উঠিল। শস্যৰ প্ৰচুৰ পৰিমাণে বৃদ্ধি হ’ল, জীৱ-জন্তুবোৰ ফুলি উঠিল আৰু গাঁৱৰ মানুহৰ মাজত সমন্বয়ৰ ৰাজত্ব হ’ল। মায়াৰ ইচ্ছা পূৰণ হৈছিল, আৰু তাইৰ নিস্বাৰ্থ কাৰ্য্যই সকলোৰে বাবে সমৃদ্ধি কঢ়িয়াই আনিছিল।

কিন্তু সময়ৰ লগে লগে গাঁওখনৰ ওপৰত এটা ক’লা ছাঁ উৰি আহিল— ৰবি নামৰ এজন লোভী ব্যৱসায়ীয়ে যাদুকৰী পদুম পুখুৰীটোৰ কথা গম পাই নিজৰ বাবে ইয়াৰ শক্তিৰ লোভ কৰিছিল। ধন-সম্পত্তি আৰু প্ৰভাৱৰ হেঁপাহত গ্ৰাস হৈ ৰবিয়ে নিজৰ স্বাৰ্থপৰ লাভৰ বাবে পুখুৰীৰ যাদু দাবী কৰিবলৈ আগবাঢ়িল।

ৰৱিৰ উদ্দেশ্যৰ বিষয়ে অজ্ঞাত হৈ মায়াই যত্ন আৰু ভক্তিৰে নিজৰ গাঁওখনলৈ চোৱাচিতা কৰি থাকিল। কিন্তু যেতিয়া ৰৱিৰ লোভে প্ৰকৃতিৰ সুক্ষ্ম ভাৰসাম্য বিনষ্ট কৰাৰ ভাবুকি কঢ়িয়াই আনিলে, তেতিয়া মায়াই গম পালে যে তাই অভিনয় কৰিব লাগিব।

সাহস আৰু সংকল্প গোটাই মায়াই পদুম পুখুৰীত ৰবিক মুখামুখি হ’ল, তেওঁৰ কৰ্মৰ ওপৰত পুনৰ বিবেচনা কৰিবলৈ আৰু লোভৰ ওপৰত মমতাক আকোৱালি ল’বলৈ আহ্বান জনায়। প্ৰথমতে প্ৰতিৰোধী ৰবিয়ে মায়াৰ আন্তৰিকতাত আপ্লুত হৈছিল আৰু তেওঁৰ পথৰ ভুল উপলব্ধি কৰিছিল।

মায়া আৰু ৰবিয়ে মিলি পদুম পুখুৰীৰ যাদুক ৰক্ষা কৰি তাৰ শক্তিক সকলোৰে বৃহত্তৰ মংগলৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰাৰ প্ৰতিজ্ঞা কৰিলে। তেওঁলোকৰ ঐক্যবদ্ধ প্ৰচেষ্টাৰে তেওঁলোকে গাঁওখনত সম্প্ৰীতি ঘূৰাই আনিলে আৰু ইয়াৰ সমৃদ্ধি যাতে আগন্তুক প্ৰজন্মলৈকে টিকি থাকে তাৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখিলে।

নৈতিকতাঃ নিস্বাৰ্থতা আৰু মমতাই সকলোৰে বাবে প্ৰচুৰতা আৰু সমন্বয় কঢ়িয়াই অনাৰ শক্তি আছে।

সংঘাত: নিস্বাৰ্থতা বনাম লোভ
সংকল্প: স্বাৰ্থপৰতাৰ ওপৰত দয়াই জয়লাভ কৰে
চৰিত্ৰ বিকাশঃ মায়া এগৰাকী সদয় ছোৱালীৰ পৰা এগৰাকী সাহসী ৰক্ষকলৈ বিকশিত হয়
জীৱনৰ পাঠঃ বিশুদ্ধ উদ্দেশ্যৰে কাম কৰিলে নিজৰ আৰু আনৰ বাবে ইতিবাচক পৰিৱৰ্তন ঘটিব পাৰে

Short story in assamese No 6 জ্ঞানী ৰজা আৰু হেৰুৱা উত্তৰাধিকাৰ

এজন জ্ঞানী আৰু ন্যায়পৰায়ণ ৰজাই শাসন কৰা ৰাজ্যত এটা বহুমূলীয়া উত্তৰাধিকাৰী বস্তু আছিল—এটা সোণৰ ৰাজদণ্ড যিয়ে ৰজাৰ কৰ্তৃত্ব আৰু ক্ষমতাৰ প্ৰতীক আছিল। ৰাজদণ্ডটো প্ৰজন্মৰ পৰা প্ৰজন্মলৈ চলি আহিছিল আৰু ইয়াৰ মূল্য আছিল অসীম।

এদিন ৰজাৰ হতাশাত ৰাজদণ্ডটো নোহোৱা হৈ গ’ল। ৰাজপ্ৰসাদ আৰু ৰাজ্যৰ পুংখানুপুংখ অনুসন্ধান কৰিও সেই ৰাজদণ্ড বিচাৰি পোৱা নগ’ল। ৰজা বিধ্বস্ত হৈ পৰিল, কাৰণ তেওঁ জানিছিল যে ৰাজদণ্ডৰ ক্ষতি হ’লে তেওঁৰ কৰ্তৃত্ব ক্ষুণ্ণ হ’ব আৰু ৰাজ্যৰ স্থিৰতা দুৰ্বল হ’ব।

ৰাজদণ্ডটো উদ্ধাৰ কৰিবলৈ সংকল্পবদ্ধ হৈ ৰজাই নিজৰ অতি বিশ্বাসযোগ্য উপদেষ্টাসকলক মাতি তেওঁলোকৰ পৰামৰ্শ বিচাৰিলে। বহু বিবেচনাৰ অন্তত তেওঁলোকে ৰজাই ৰাজদণ্ড বিচাৰি পালে পুৰস্কাৰ আগবঢ়াবলৈ পৰামৰ্শ দিলে।

ৰজাই মান্তি হ’ল আৰু অলপ পিছতে, ৰাজ্যখনত ৰাজদণ্ডৰ অৱস্থানৰ বিষয়ে উৰাবাতৰি আৰু জল্পনা-কল্পনাৰ সৃষ্টি হ’ল। বহুতে আগবাঢ়ি আহিল, ৰাজদণ্ড বিচাৰি পোৱা বুলি দাবী কৰিলে, কিন্তু কোনেও উৎপন্ন কৰিব নোৱাৰিলে।

দিনবোৰ সপ্তাহলৈ পৰিণত হোৱাৰ লগে লগে ৰজাৰ উদ্বিগ্নতা বাঢ়ি আহিল। তেওঁ জানিছিল যে ৰাজদণ্ডৰ ক্ষতিৰ ফলত ৰাজ্যত অশান্তি আৰু বিশৃংখলতাৰ সৃষ্টি হ’ব পাৰে। হতাশাত ৰজাই পথ প্ৰদৰ্শনৰ বাবে এজন জ্ঞানী ঋষিৰ ওচৰলৈ গৈছিল।

ঋষিয়ে ৰজাৰ দুৰ্দশাৰ কথা শুনি বেলেগ সমাধান আগবঢ়ালে। তেওঁ ৰজাই ক্ষমাৰ দিন ঘোষণা কৰিবলৈ পৰামৰ্শ দিলে, যি সময়ত যিকোনো ব্যক্তিয়ে ৰাজদণ্ড লৈছে, তেওঁ শাস্তিৰ ভয় নোহোৱাকৈ সেই দণ্ড ঘূৰাই দিব পাৰিব।

ৰজাই সন্দেহ কৰিছিল যদিও ঋষিৰ উপদেশ পালন কৰিবলৈ সিদ্ধান্ত ল’লে। ক্ষমাৰ দিনা এজন সৰু ল’ৰা হাতত ৰাজদণ্ড লৈ ৰাজপ্ৰসাদৰ দুৱাৰৰ ওচৰ পালেগৈ। ল’ৰাজনে বুজাই দিলে যে তেওঁ কৌতুহলৰ বাবেই ৰাজদণ্ডটো লৈছিল যদিও সেই ৰাজদণ্ডটো ঘূৰাই দিবলৈ বৰ ভয় খাইছিল।

আনন্দত ৰজা আৰু সকাহ পালে। ল’ৰাজনক তেওঁৰ সততাৰ বাবে ধন্যবাদ জনাই ৰাজদণ্ডটো নিজৰ উচিত স্থানলৈ ঘূৰাই দিলে। ৰাজ্য আনন্দিত হ’ল আৰু ৰজাৰ কৰ্তৃত্ব পুনৰ ঘূৰাই পালে।

নৈতিকতা: সততা আৰু ক্ষমা কৰিলে সংকল্প আৰু সমন্বয়ৰ সৃষ্টি হ’ব পাৰে।

সংঘাত: কৰ্তৃত্ব হেৰুৱা বনাম কৰ্তৃত্ব পুনৰুদ্ধাৰ
সংকল্পঃ সততা আৰু ক্ষমাৰ ফলত ৰাজদণ্ড পুনৰুদ্ধাৰ হয়
চৰিত্ৰ বিকাশঃ ৰজাই আনৰ প্ৰজ্ঞাৰ ওপৰত বিশ্বাস ৰাখিবলৈ শিকে
জীৱনৰ পাঠঃ সম্পৰ্ক আৰু সমাজত বিশ্বাস আৰু স্থিৰতা বজাই ৰখাৰ বাবে সততা আৰু ক্ষমা অতি প্ৰয়োজনীয়।

Short story in assamese No 7 সাহসী ৰাজকুমাৰী আৰু মোহ ভংগকাৰী

দূৰৈৰ দেশ এখনত, য’ত দুৰ্গবোৰ ওখকৈ থিয় হৈ আছিল আৰু অজগৰবোৰে মুক্তভাৱে ঘূৰি ফুৰিছিল, তাত আভা নামৰ এগৰাকী সাহসী ৰাজকুমাৰী আছিল। বিলাসীতা আৰু বিশেষাধিকাৰৰ মাজত জন্ম লৈ আভাই দুঃসাহসিক কৰ্ম আৰু উদ্দেশ্যৰ বাবে হাহাকাৰ কৰিছিল। যেতিয়া তাইৰ ওচৰলৈ কোনো দুষ্ট যাদুকৰৰ দ্বাৰা অভিশপ্ত ওচৰৰ ৰাজ্য এখনৰ খবৰ আহিল, তেতিয়া আভাই নিজকে যোগ্য বুলি প্ৰমাণ কৰি অভিশাপটো ভংগ কৰাৰ সুযোগ গ্ৰহণ কৰিলে।

নিজৰ নিষ্ঠাবান অভিভাৱকসকলৰ সৈতে আভাই বিশ্বাসঘাতক পাহাৰ আৰু ঘন অৰণ্যৰ মাজেৰে যাত্ৰা কৰি দুখীয়া ৰাজ্যখন পালে। তাত তাই এজন জ্ঞানী বুঢ়া ক্ৰ’নক লগ পালে, যিয়ে অভিশাপ ভংগ কৰাৰ ৰহস্য জানো বুলি দাবী কৰিছিল। তথ্য প্ৰকাশ কৰাৰ বিনিময়ত ক্ৰনে আভাক তেওঁৰ সাহস আৰু ধূৰ্ততা পৰীক্ষা কৰিবলৈ ডিজাইন কৰা ধাৰাবাহিক পৰীক্ষা সম্পূৰ্ণ কৰিবলৈ দাবী জনায়।

আভাই স্বেচ্ছাই প্ৰত্যাহ্বান গ্ৰহণ কৰিলে, এনে এক অভিযানত নামিল যিয়ে তাইক লেবিৰিন্থাইন গুহাৰ মাজেৰে, উত্তাল নদীৰ কাষেৰে পাৰ হৈ আৰু সাগৰৰ গভীৰতাৰ তললৈ লৈ গ’ল। বাটত তাই অগণন বাধা আৰু প্ৰত্যাহ্বানৰ সন্মুখীন হৈছিল, নিজকে এগৰাকী সাহসী আৰু সম্বলশালী নায়িকা হিচাপে বাৰে বাৰে প্ৰমাণ কৰিছিল।

চূড়ান্ত বিচাৰ সম্পূৰ্ণ হোৱাৰ লগে লগে আভা বিজয়ী হৈ ওলাই আহিল আৰু যাদুকৰগৰাকীৰ সৈতে মুখামুখি হ’বলৈ সাজু হ’ল। অভিশাপ ভাঙিবলৈ প্ৰয়োজনীয় জ্ঞানেৰে সজ্জিত হৈ আভাই আত্মবিশ্বাসেৰে যাদুকৰৰ গুহাটোৰ ফালে আগবাঢ়ি গ’ল।

অৱশেষত যেতিয়া আভাই যাদুকৰগৰাকীৰ সন্মুখীন হ’ল, তেতিয়া তাই আৱিষ্কাৰ কৰিলে যে অভিশাপৰ উৎস হৈছে যাদুকৰগৰাকীৰ বুকুত নিহিত হৈ থকা এটা ৰত্ন। তাইক পৰাস্ত কৰিবলৈ আভাই ৰত্নটো উদ্ধাৰ কৰি ৰাজ্যৰ মানুহৰ চুৰি হোৱা সত্তাটো পুনৰ ঘূৰাই আনিব লাগিব।

অভিভাৱকৰ সহায়ত আভাই যাদুকৰগৰাকীৰ বিৰুদ্ধে সাহসেৰে যুঁজি শেষত তাইক পৰাস্ত কৰি ৰত্নটো উদ্ধাৰ কৰে। চুৰি হোৱা সত্তাখিনি ৰাজ্যৰ জনসাধাৰণলৈ ঘূৰাই দি আভাই অভিশাপ ভংগ কৰি দেশখনত শান্তি আৰু সমৃদ্ধি ঘূৰাই আনিলে।

নৈতিকতা: সাহস আৰু অধ্যৱসায়ে প্ৰতিকূলতাক জয় কৰে।

সংঘাত: দুষ্ট যাদুকৰ বনাম সাহসী ৰাজকুমাৰী
সংকল্প: ৰাজকুমাৰীয়ে অভিশাপ ভাঙি ৰাজ্য ৰক্ষা কৰে
চৰিত্ৰ বিকাশ: আভা এগৰাকী আশ্ৰয়প্ৰাপ্ত ৰাজকুমাৰীৰ পৰা এগৰাকী সাহসী নেত্ৰীলৈ বৃদ্ধি পায়
জীৱনৰ পাঠঃ ভয়ৰ সন্মুখীন হ’লে আৰু পদক্ষেপ ল’লে ব্যক্তিগত বৃদ্ধি আৰু কৃতিত্ব লাভ কৰিব পাৰি।

বি:দ্ৰ: এই কাহিনীটোৱে “বিউটি এণ্ড দ্য বিষ্ট” আৰু “স্লিপিং বিউটি”ৰ দৰে ক্লাছিক কাহিনীৰ পৰা প্ৰেৰণা লাভ কৰিছে, য’ত দুঃসাহসিক আৰু বীৰত্বৰ উপাদানসমূহ সন্নিবিষ্ট কৰা হৈছে।

Short story in assamese No 8 ময়ুৰ আৰু কপৌ

বহু আগতেই দক্ষিণ ভাৰতৰ সতেজ অৰণ্যত কৃষ্ণ নামৰ এটা ময়ুৰ আৰু অৰ্জুন নামৰ এটা কপৌ বাস কৰিছিল। দুয়োটা চৰাইয়ে নিজৰ বুদ্ধিমত্তা আৰু মনোমোহাতাৰ বাবে বিখ্যাত আছিল, নিজৰ বুদ্ধিমত্তা আৰু প্ৰজ্ঞাৰে অৰণ্যৰ জীৱবোৰক আনন্দিত কৰিছিল। কিন্তু অৰ্জুনৰ এটা ত্ৰুটি আছিল: তেওঁ গৌৰৱ আৰু অতিৰঞ্জিত কৰিবলৈ ভাল পাইছিল, প্ৰায়ে নিজকে বিপথে পৰিচালিত কৰিছিল।

এদিন কৃষ্ণই লক্ষ্য কৰিলে যে অৰ্জুনে প্ৰকৃতিৰ যিকোনো শব্দ অনুকৰণ কৰাৰ ক্ষমতাক লৈ গৰ্ব কৰি আছে। চকুত টিপটিপিয়াকৈ কৃষ্ণই অৰ্জুনক প্ৰত্যাহ্বান জনাইছিল ময়ুৰৰ সুৰীয়া আহ্বানটো পুনৰুত্পাদন কৰিবলৈ। নিজৰ দক্ষতাত আত্মবিশ্বাসী হৈ অৰ্জুনে আগ্ৰহেৰে প্ৰত্যাহ্বান গ্ৰহণ কৰিলে। তথাপি যৎপৰোনাস্তি চেষ্টা কৰিও তেওঁ কৃষ্ণৰ মহিমাময় কান্দোনৰ সৈতে মিলাব নোৱাৰিলে।

হতাশ হৈ অৰ্জুনে কৃষ্ণৰ আগত নিজৰ ব্যৰ্থতা স্বীকাৰ কৰিলে। উপহাসৰ পৰিৱৰ্তে কৃষ্ণই উৎসাহ আৰু উপদেশ আগবঢ়াইছিল। “অৰ্জুন,” তেওঁ আৰম্ভ কৰিলে, “আপোনাৰ হৃদয় অহংকাৰে ভৰি আছে, আৰু ই আপোনাৰ বিচাৰক ডাৱৰীয়া কৰি পেলায়। আপুনি নিজকে প্ৰকৃততে যিতকৈ ডাঙৰ বুলি ভাবে। মোৰ আদৰ্শৰ পৰা শিকক। আপোনাৰ সামৰ্থ্যত সন্তুষ্ট হওক, আৰু আপোনাৰ গুণবোৰে শূন্যতকৈও উচ্চস্বৰে কথা ক’বলৈ দিয়ক।” গৌৰৱ কৰে।”

কৃষ্ণৰ দয়াত অনুপ্ৰাণিত হৈ অৰ্জুনে নিজৰ পথ সলনি কৰাৰ সংকল্প ল’লে। সেই মুহূৰ্তৰ পৰাই তেওঁ নিজৰ ইগো ফুলাই দিয়াতকৈ নিজৰ প্ৰতিভা উন্নত কৰাতহে মনোনিৱেশ কৰিছিল। তেওঁৰ নতুনকৈ পোৱা বিনয়ই তেওঁক বনবাসীৰ পৰা সন্মান লাভ কৰিছিল আৰু অতি সোনকালেই, অৰ্জুন ৰাজ্যখনৰ এজন প্ৰিয় ব্যক্তিত্বত পৰিণত হৈছিল।

ভাৰতৰ চহকী গল্প কোৱা পৰম্পৰাৰ পৰা অনুপ্ৰাণিত এই কাহিনীয়ে নম্ৰতা আৰু আত্মসচেতনতাৰ মূল্য শিকাইছে। অৰ্জুনৰ দৰে আমিও নিজৰ প্ৰকৃত স্বৰূপক কোনো অভিনয় নকৰাকৈ আকোৱালি লৈ নিজৰ শক্তি আৰু দুৰ্বলতাক সততাৰে চিনি পাবলৈ চেষ্টা কৰা উচিত। কৃষ্ণৰ পথ প্ৰদৰ্শনৰ জৰিয়তে অৰ্জুনে ব্যক্তিগত বৃদ্ধি আৰু সুখৰ পথ আৱিষ্কাৰ কৰি ভৱিষ্যত প্ৰজন্মৰ বাবে প্ৰজ্ঞা আৰু মমতাৰ উত্তৰাধিকাৰ এৰি থৈ যায় ৷

Short story in assamese No 9 চতুৰ কৃষক আৰু এলেহুৱা গাধ

এসময়ত ভাৰতৰ এখন সৰু গাঁৱত ৰবি নামৰ এজন খেতিয়ক বাস কৰিছিল। তেওঁৰ এটা গাধ আছিল যিটো তেওঁ বজাৰলৈ সামগ্ৰী কঢ়িয়াই লৈ ফুৰিছিল। এদিন ৰবিয়ে লক্ষ্য কৰিলে যে গাধটো বৰ এলেহুৱা হৈ পৰিছে আৰু লৰচৰ কৰিবলৈ অস্বীকাৰ কৰিলে। ৰবিয়ে গাধটোক যিমানেই প্ৰেৰণা দিবলৈ চেষ্টা নকৰক কিয়, সি লৰচৰ নকৰিলে।

হতাশ হৈ ৰবিয়ে গাধটোক পাঠ শিকাবলৈ সিদ্ধান্ত ল’লে। গাধটোত গধুৰ বোজা নিমখ ভৰাই ওচৰৰ নদী এখনলৈ লৈ গ’ল। গাধটোৱে নদী পাৰ হোৱাৰ লগে লগে নিমখ দ্ৰৱীভূত হৈ পৰিল, যাৰ ফলত বোজাটো পাতল হৈ পৰিল। গাধটোৱে এই কথা উপলব্ধি কৰি সকাহ অনুভৱ কৰিলে। পিছদিনা ৰবিয়ে গাধটোত কপাহৰ বোজা এটা ভৰাই পুনৰ নদীলৈ লৈ গ’ল। গাধটোৱে নদী পাৰ হোৱাৰ লগে লগে কপাহ গধুৰ হৈ পৰিল আৰু গাধটোৱে বোজা কঢ়িয়াবলৈ যথেষ্ট কষ্ট কৰিলে।

গাধটোৱে তাৰ পাঠ শিকিলে আৰু বুজিলে যে ই এলেহুৱা হৈ গৈছে। সেইদিনাৰ পৰাই কঠোৰ পৰিশ্ৰম কৰি উৎসাহেৰে নিজৰ বোজা কঢ়িয়াই লৈ ফুৰিছিল। গাধটোৰ নতুনকৈ পোৱা কৰ্মনীতিত সন্তুষ্ট হৈ ৰবিয়ে অতিৰিক্ত খাদ্য আৰু পানীৰে পুৰস্কৃত কৰিলে।

এই কাহিনীৰ নৈতিকতা হ’ল কঠোৰ পৰিশ্ৰমৰ ফল। গাধটোৱে শিকিলে যে এলেহুৱা হৈ তাৰ পৰিণাম ভোগ কৰাতকৈ কঠোৰ পৰিশ্ৰম কৰি নিজৰ বোজা কঢ়িয়াই নিয়াটোৱেই ভাল। এই কাহিনীয়ে আমাক শিকাইছে যে আমি সদায় আমাৰ সৰ্বোচ্চ প্ৰচেষ্টা আৰু নিজৰ লক্ষ্যত উপনীত হ’বলৈ কঠোৰ পৰিশ্ৰম কৰা উচিত।

Short story in assamese No 10 দয়ালু হাতী আৰু নিস্বাৰ্থ সন্ন্যাসী

হিমালয়ৰ গভীৰতম, বৰফৰ শৃংগৰ মাজত নিহিত হৈ এটা প্ৰাচীন মঠ থিয় হৈ আছিল য’ত সন্ন্যাসীসকলে নিজকে আধ্যাত্মিক জ্ঞানৰ বাবে উৎসৰ্গা কৰিছিল। এই পবিত্ৰ স্থানত গণেশ নামৰ এজন দয়ালু হাতীয়ে সন্ন্যাসীসকলক সংগী আৰু আৰাম প্ৰদান কৰি মুক্তভাৱে ঘূৰি ফুৰিছিল।

শীতকালৰ এদিন নিশা অঞ্চলটোত তীব্ৰ তুষাৰপাতৰ ধুমুহাই মঠটোক বগা ৰঙেৰে আবৃত কৰি পেলালে। ধুমুহা কম নহ’লে ঘৰ হেৰুৱাব পাৰে বুলি ভয় কৰি সন্ন্যাসীসকলে নিজৰ বাসগৃহৰ ভিতৰত গোট খাই থাকিল। ইফালে বাহিৰত নিয়ৰৰ ওজনত গণেশ কঁপি উঠিল।

বিজয়া নামৰ এজন সন্ন্যাসীয়ে গণেশৰ খবৰ ল’বলৈ ধুমুহাৰ মাজলৈ ওলাই আহিল। হাতীটোৱে সংগ্ৰাম কৰি থকা দেখি বিজয়াই গম পালে কি কৰিব লাগিব। মঠলৈ উভতি আহি তেওঁ গৰম কাপোৰ আৰু কম্বল গোটাই ল’লে। মৌলবোৰক আৰু এবাৰ সাহস কৰি বিজয়াই উপহাৰবোৰ গণেশৰ চাৰিওফালে মেৰিয়াই দিলে, যাৰ ফলত কোমল দৈত্যটোৱে ৰাতিটো গৰম হৈ থকাটো নিশ্চিত কৰিলে।

ভোৰ হোৱাৰ লগে লগে ধুমুহাটো কমি আহিল, মঠৰ কাষত থিয় হৈ থকা এজন কৃতজ্ঞ গণেশৰ কথা পোহৰলৈ আহিল। সন্ন্যাসীসকলে তেওঁলোকৰ জীয়াই থকাৰ বাবে আনন্দিত হৈ বিজয়াৰ নিস্বাৰ্থ কাৰ্য্যক উদযাপন কৰে। তেওঁলোকে গণেশ আৰু বিজয়া দুয়োকে দয়া আৰু মমতাৰ প্ৰতীক হিচাপে সন্মান জনায়।

এই কাহিনীৰ জৰিয়তে আমি জানিব পাৰোঁ যে উদাৰতাৰ সৰু সৰু কামবোৰেও মানুহৰ মাজত অতি আনন্দ আৰু ঐক্য কঢ়িয়াই আনিব পাৰে। আমি মনত ৰাখিব লাগিব যে বিজয়াই গণেশৰ বাবে কৰা দৰে নিজৰ বাহিৰলৈ চাই আনৰ প্ৰয়োজনীয়তা বিবেচনা কৰিব লাগিব। এই দুটা সত্তাৰ মাজত দেখুওৱা দয়াই এটা সোঁৱৰণী হিচাপে কাম কৰে যে প্ৰেম আৰু সহানুভূতিয়ে সকলো সীমা অতিক্ৰম কৰি য’তেই যায় তাতেই শান্তি আৰু সম্প্ৰীতি আনে।

By Assamlearningpoint

Hi, readres welcome to my site. Myself Rinku Baruah working as a blogger to help readers of Assam to get infromation in assamese. If you want to know more about me visit about me page . Thankyou

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *