Republic day speech in assamese

Republic Day Speech in Assamese। গণৰাজ্য দিৱসত ভাষণ

Republic Day Speech In Assamese ১৯৫০ চনৰ ২৬ জানুৱাৰীত ভাৰতীয় সংবিধান কাৰ্যকৰী হয় আৰু তেতিয়াৰ পৰাই এই দিনটো আমি সকলোৱে গণৰাজ্য দিৱস হিচাপে পালন কৰোঁ।যেতিয়া আমাৰ দেশে ব্ৰিটিছ শাসনৰ পৰা স্বাধীনতা লাভ কৰিছিল তেতিয়া ভাৰতৰ নিজা কোনো সংবিধান নাছিল। পিছলৈ ড° বি আৰ আম্বেদকাৰৰ নেতৃত্বত ভাৰতীয় সংবিধানৰ খচৰা প্ৰস্তুত কৰা হয়।

Republic day speech in assamese

ভাৰতত প্ৰতি বছৰে ২৬ জানুৱাৰীত গণৰাজ্য দিৱস পালন কৰা হয়। ২৬ জানুৱাৰীত অনুষ্ঠিত হোৱা কাৰ্যত বিদ্যালয়ত গণৰাজ্য দিৱসৰ ভাষণৰ আয়োজন কৰা হয়। এনে পৰিস্থিতিত যদি আপুনিও ২৬ জানুৱাৰীত ভাষণ দিব লগা হয়, তেন্তে আমি আপোনালোকৰ বাবে গণৰাজ্য দিৱসৰ দিনা সৰ্বোত্তম ভাষণটো লৈ আহিছো, যিটো আপোনাৰ বাবে অতি সহায়ক বুলি আমি ভাবো।

গণৰাজ্য দিৱসত ভাষণ কেনেকৈ আৰম্ভ কৰিব ? How to start Republic Day speech in Assamese.

প্ৰথমে মঞ্চত গৈ মুখ্য অতিথিসকলক সম্বৰ্ধনা জনাওক আৰু লগতে বাকী ৰাইজক । তাৰ পাছত নিজৰ পৰিচয় দিয়ক আৰু আপোনাৰ ভাষণ আৰম্ভ কৰক।

আমি সকলোৱে জানো যে ১৯৫০ চনৰ ২৬ জানুৱাৰীত ভাৰতীয় সংবিধান কাৰ্যকৰী হৈছিল আৰু তেতিয়াৰ পৰা আমি সকলোৱে এই দিনটো গণৰাজ্য দিৱস হিচাপে পালন কৰোঁ। ১৯৪৭ চনৰ ১৫ আগষ্টত যেতিয়া আমাৰ দেশে ব্ৰিটিছ শাসনৰ পৰা স্বাধীনতা লাভ কৰিছিল তেতিয়া ভাৰতৰ নিজা কোনো সংবিধান নাছিল যদিও পিছলৈ বহু আলোচনাৰ অন্তত ড° বি আৰ আম্বেদকাৰৰ নেতৃত্বত এখন সমিতি গঠন কৰি ভাৰতীয় সংবিধানৰ খচৰা প্ৰস্তুত কৰা হৈছিল প্ৰস্তুত কৰা হৈছে. ভাৰতীয় সংবিধানৰ এই খচৰা বিধান পৰিষদৰ সন্মুখত দাখিল কৰি ১৯৪৯ চনৰ ২৬ নৱেম্বৰত গ্ৰহণ কৰা হয় যদিও ১৯৫০ চনৰ ২৬ জানুৱাৰীত কাৰ্যকৰী হয়।

আজি আমি সকলোৱে ইয়াত একত্ৰিত হৈ এই বিশেষ দিনটো উদযাপন কৰিছো, যিয়ে আমাক এটা শক্তিশালী জাতি হিচাপে আগবাঢ়ি যাবলৈ সাহস আৰু প্ৰেৰণা দিয়ে। এই দিনটোৱে ভাৰত গণৰাজ্যৰ প্ৰতিষ্ঠাৰ কথা মনত পেলাই দিয়ে। আজিৰ দিনটোত আমি সেই মহান ব্যক্তিসকলকো স্মৰণ কৰোঁ, যিসকলে ভাৰতৰ স্বাধীনতা লাভ আৰু ভাৰতীয় সংবিধান কাৰ্যকৰী কৰাত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিছিল। তেওঁলোকৰ বাবেই ভাৰতক আজি গণৰাজ্য বুলি কোৱা হৈছে। আমাৰ মহান ভাৰতীয় নেতা আৰু স্বাধীনতা সংগ্ৰামী মহাত্মা গান্ধী, ভগত সিং, চন্দ্ৰ শেখৰ আজাদ, লালা লাজপত ৰায়, চৰ্দাৰ বল্লভভাই পেটেল আৰু লাল বাহাদুৰ শাস্ত্ৰী আদিয়ে দেশৰ স্বাধীনতাৰ বাবে প্ৰাণ আহুতি দিলে।

এইবাৰ আমি ৭৩ সংখ্যক গণৰাজ্য দিৱস উদযাপন কৰিছো। গণৰাজ্য মানে দেশত বসবাস কৰা জনসাধাৰণৰ সৰ্বোচ্চ ক্ষমতা আৰু দেশখনক সঠিক দিশত লৈ যাবলৈ ৰাজনৈতিক নেতা হিচাপে নিজৰ প্ৰতিনিধি নিৰ্বাচন কৰাৰ অধিকাৰ কেৱল জনসাধাৰণৰহে আছে। ভাৰতীয় সংবিধানৰ ক্ষমতাৰ বাবেই আমি দেশৰ আমাৰ পছন্দৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী, মুখ্যমন্ত্ৰী আৰু অন্যান্য নেতাক বাছি ল’ব পাৰো। আমাৰ মহান ভাৰতীয় স্বাধীনতা সংগ্ৰামীসকলে ভাৰতত “সম্পূৰ্ণ স্বৰাজ”ৰ বাবে ২০০ বছৰতকৈও অধিক সময় সংগ্ৰাম কৰি আহিছে। তেওঁলোকে এই কাম কৰিছিল যাতে তেওঁলোকৰ ভৱিষ্যত প্ৰজন্ম কাৰো দাস হৈ নাথাকে আৰু নিজৰ অধিকাৰ মুক্তভাৱে প্ৰয়োগ কৰিব পাৰে।

আমি সকলোৱে প্ৰতিশ্ৰুতি দিব লাগিব যে আমিও নিজৰ কৰ্তব্য পালন কৰিব লাগিব আৰু আগন্তুক প্ৰজন্মৰ বাবে এক উন্নত ভৱিষ্যত সৃষ্টি কৰিব লাগিব। ভাৰতক শক্তিশালী জাতি কৰি তুলিব। আমি সকলোৱে মিলি এখন শক্তিশালী ভাৰত গঢ়িম। সকলো নাগৰিককে সংবিধানৰ প্ৰতি সজাগ কৰি তুলিব আৰু সকলোকে সমানে জীয়াই থকাৰ সুযোগ প্ৰদান কৰিব। আমি আমাৰ সামাজিক সমস্যা যেনে দৰিদ্ৰতা, নিবনুৱা সমস্যা, নিৰক্ষৰতা, গোলকীয় উষ্ণতা বৃদ্ধি, বৈষম্য আদিৰ প্ৰতি সচেতন হোৱা উচিত যাতে সেইবোৰ সমাধান কৰি আগবাঢ়ি যাব পাৰে।

ধন্যবাদ

জয় হিন্দ!

জয় ভাৰত…

Republic Day speech in Assamese 500 Words

সন্মানীয় অধ্যক্ষ, শিক্ষক, আৰু মোৰ মৰমৰ বন্ধুসকল,

আজি আমি ইয়াত সমবেত হৈ আমাৰ মৰমৰ জাতিৰ ৭৩ সংখ্যক গণৰাজ্য দিৱস উদযাপন কৰিছো। ই এক অপৰিসীম গৌৰৱৰ দিন, আমি আমাৰ গণতন্ত্ৰৰ সাৰমৰ্ম, আমাৰ সংবিধানে ৰক্ষা কৰা স্বাধীনতা, সমতা আৰু ভ্ৰাতৃত্ববোধৰ মূল্যবোধক সন্মান জনোৱা দিন৷

এই তাৎপৰ্যপূৰ্ণ উপলক্ষে আমি আমাৰ স্বাধীনতা সংগ্ৰামীসকলে আমাক স্বাধীনতাৰ উপহাৰ দিবলৈ নিজৰ জীৱন উৎসৰ্গা কৰা অগণন ত্যাগক মনত পেলাইছো। তেওঁলোকৰ অটল দৃঢ়তা আৰু নিস্বাৰ্থ মনোভাৱৰ বাবেই আমি আজি ইয়াত এখন স্বাধীন আৰু গণতান্ত্ৰিক দেশৰ গৌৰৱান্বিত নাগৰিক হিচাপে থিয় দিছো।

বিশ্বৰ আটাইতকৈ দীৰ্ঘদিনীয়া লিখিত সংবিধান ভাৰতৰ সংবিধানত লাখ লাখ লোকৰ সপোন আৰু আকাংক্ষা সন্নিৱিষ্ট কৰা হৈছে। ই এক পথ প্ৰদৰ্শক পোহৰ যিয়ে সকলো নাগৰিকৰ বাবে ন্যায়, স্বাধীনতা আৰু সমতা নিশ্চিত কৰে। ই কেৱল আইনী নথি নহয় বৰঞ্চ নৈতিক কম্পাছ যিয়ে আমাক প্ৰগতি আৰু ঐক্যৰ দিশত নিৰ্দেশনা দিয়ে।

আমাৰ জাতিটো সংস্কৃতি, ভাষা আৰু পৰম্পৰাৰ বৈচিত্ৰময় টেপেষ্ট্ৰী, আৰু এই বৈচিত্ৰ্যই আমাৰ ঐতিহ্যত সমৃদ্ধি যোগ কৰে৷ আহক আমি এই বৈচিত্ৰ্যক আকোৱালি লোৱাৰ প্ৰতিশ্ৰুতি দিওঁ আৰু আমাৰ মতানৈক্যৰ ঐক্যক উদযাপন কৰোঁ। যুৱ নাগৰিক হিচাপে আমাৰ জাতিৰ ধৰ্মনিৰপেক্ষ কাপোৰখন সংৰক্ষণ আৰু সুৰক্ষা কৰাটো আমাৰ দায়িত্ব।

এইবাৰৰ গণৰাজ্য দিৱসৰ থিম হৈছে ‘ইউনিটি ইন ডাইভাৰচিটি’, আৰু ই ইয়াতকৈ প্ৰাসংগিক হ’ব নোৱাৰে। এই বিষয়বস্তুৱে ভাৰতৰ সাৰমৰ্ম প্ৰতিধ্বনিত কৰে, য’ত বিভিন্ন পটভূমিৰ লোকসকলে সুসমভাৱে সহাৱস্থান কৰে। আহক আমি এই ঐক্যক লালন-পালন কৰোঁ আৰু এক শক্তিশালী, অধিক সৰ্বাংগীন ভাৰত গঢ়িবলৈ একেলগে কাম কৰোঁ।

আমি উদ্যম আৰু উৎসাহেৰে এই দিৱস উদযাপন কৰাৰ সময়ত আমাৰ জাতিৰ প্ৰতি আমাৰ কৰ্তব্যৰ ওপৰতো চিন্তা কৰোঁ আহক। আহক আমি আমাৰ সমাজলৈ ইতিবাচক অৱদান আগবঢ়াই, আনৰ অধিকাৰক সন্মান জনাই, আৰু জাতি গঠন প্ৰক্ৰিয়াত সক্ৰিয়ভাৱে অংশগ্ৰহণ কৰি দায়িত্বশীল নাগৰিক হ’বলৈ চেষ্টা কৰোঁ।

এই উপলক্ষে আমাৰ সীমান্ত ৰক্ষা কৰা আৰু আমাৰ সুৰক্ষা নিশ্চিত কৰা আমাৰ সশস্ত্ৰ বাহিনীৰ বীৰত্ব আৰু নিষ্ঠাক প্ৰণাম জনাওঁ আহক। তেওঁলোকৰ ত্যাগ আৰু বীৰত্বই আমাক অনুপ্ৰাণিত কৰে আৰু আমাৰ হৃদয় কৃতজ্ঞতাৰে ভৰাই তোলে।

সামৰণিত আমাৰ সংবিধানে নিৰ্ধাৰণ কৰা নীতিসমূহৰ প্ৰতি আমাৰ দায়বদ্ধতাক পুনৰ দৃঢ় কৰোঁ আহক। আহক আমি আমাৰ জাতিৰ অখণ্ডতা আৰু সাৰ্বভৌমত্ব ৰক্ষা কৰাৰ প্ৰতিশ্ৰুতি দিওঁ আৰু আগন্তুক প্ৰজন্মৰ বাবে এক উজ্জ্বল ভৱিষ্যতৰ দিশত কাম কৰোঁ৷

জয় হিন্দ! বন্দে মাতৰম!

ধন্যবাদ.

আমি আমাৰ জাতিৰ ৭৩ সংখ্যক গণৰাজ্য দিৱস উদযাপন কৰাৰ সময়ত আমাৰ স্বাধীনতা সংগ্ৰামীসকলৰ ত্যাগ আৰু আমাৰ সংবিধানৰ পবিত্ৰতাক সন্মান জনাওঁ আহক। বৈচিত্ৰময় সংস্কৃতি আৰু ঐক্যৰে ভাৰত শক্তিৰ প্ৰতীক হিচাপে ওখকৈ থিয় দিছে।

এইবাৰৰ বিষয়বস্তু ‘বৈচিত্ৰ্যত ঐক্য’ই আমাৰ পাৰ্থক্যক লালন-পালন কৰি প্ৰগতিৰ দিশত একেলগে কাম কৰাৰ আমাৰ সামূহিক দায়িত্বৰ কথা মনত পেলাই দিয়ে। সমতা, স্বাধীনতা আৰু ভ্ৰাতৃত্ববোধৰ মূল্যবোধক বজাই ৰখাৰ প্ৰতিশ্ৰুতি দিওঁ আহক।

আমাৰ সীমান্ত সুৰক্ষিত কৰাৰ বাবে আমাৰ সশস্ত্ৰ বাহিনীয়ে আমাৰ পৰম সন্মানৰ যোগ্য৷ তেওঁলোকৰ সাহস আৰু ত্যাগে আমাক গৌৰৱান্বিত কৰে।

আহক আমি দায়িত্বশীল নাগৰিক হিচাপে আমাৰ ভূমিকাক আকোৱালি লওঁ, সমাজলৈ ইতিবাচক অৰিহণা যোগাওঁ আৰু ঐক্যৰ মনোভাৱক লালন-পালন কৰোঁ৷ আমি আমাৰ স্বাধীনতাত আনন্দিত হোৱাৰ সময়ত আমাৰ জাতিৰ সাৰ্বভৌমত্ব আৰু অখণ্ডতা ৰক্ষা কৰাৰ আমাৰ কৰ্তব্যক মনত ৰাখোঁ।

জয় হিন্দ! বন্দে মাতৰম!

ধন্যবাদ.

গণতন্ত্ৰ দিৱসৰ ভাষণ 300 Words

সন্মানীয় অতিথি, অধ্যাপক, আৰু প্ৰিয় বন্ধুসকল,

৭৩ সংখ্যক গণৰাজ্য দিৱসৰ এই শুভ উপলক্ষে আমি আমাৰ জাতিৰ আত্মাক সংজ্ঞায়িত কৰা স্থিতিস্থাপকতা আৰু বীৰত্বক স্মৰণ কৰিবলৈ একত্ৰিত হওঁ। ইতিহাসত খোদিত হৈ থকা এটা দিন যেতিয়া আমি মুক্ত আৰু গণতান্ত্ৰিক ভাৰতৰ কল্পনা কৰা আমাৰ স্বাধীনতা সংগ্ৰামীসকলৰ ত্যাগক সন্মান জনাইছো।

গণতন্ত্ৰ আৰু সমতাৰ দীপস্বৰূপ আমাৰ সংবিধানে আমাৰ জাতিৰ ভেটি স্থাপন কৰে। ই আমাক ন্যায়, স্বাধীনতা আৰু ভ্ৰাতৃত্ববোধৰ নীতিৰে পথ প্ৰদৰ্শন কৰে। এই মাইলৰ খুঁটিটো উদযাপন কৰাৰ সময়ত আহক আমি জাতি হিচাপে আমাক সংজ্ঞায়িত কৰা এই মূল্যবোধসমূহ ৰক্ষা কৰাৰ প্ৰতিশ্ৰুতি পুনৰ দৃঢ় কৰোঁ।

এইবাৰৰ বিষয়বস্তু ‘বৈচিত্ৰ্যত ঐক্য’ ভাৰতৰ সাৰমৰ্মৰ সৈতে গভীৰভাৱে অনুৰণন ঘটায়। সংস্কৃতি আৰু পৰম্পৰাৰ গলনাংক আমাৰ দেশখনে এই বৈচিত্ৰ্যৰ ওপৰত ফুলি উঠিছে। এই বৈচিত্ৰ্যই আমাক একত্ৰিত কৰে আৰু আমাক শক্তিশালী কৰি তোলে৷ আমাৰ জাতিটোক সজীৱ কৰি তোলা অসংখ্য ৰঙৰ শলাগ লৈ আমাৰ পাৰ্থক্যক আকোৱালি লওঁ আহক৷

আমাৰ সশস্ত্ৰ বাহিনীৰ সাহসী পুৰুষ-মহিলাসকল আমাৰ পৰম শ্ৰদ্ধা আৰু কৃতজ্ঞতাৰ পাত্ৰ। আমাৰ সীমান্ত সুৰক্ষা আৰু আমাৰ সুৰক্ষা নিশ্চিত কৰাৰ বাবে তেওঁলোকৰ অটল সমৰ্পণ প্ৰশংসনীয়। তেওঁলোকৰ ত্যাগ আমাৰ সকলোৰে বাবে প্ৰেৰণা হিচাপে কাম কৰে।

নাগৰিক হিচাপে আমাৰ সমাজলৈ ইতিবাচক অৰিহণা যোগোৱাটো আমাৰ কৰ্তব্য। আহক আমি অন্তৰ্ভুক্তিৰ মনোভাৱ গঢ়ি তোলোঁ, ইজনে সিজনৰ অধিকাৰক সন্মান কৰো, আৰু আমাৰ জাতিৰ প্ৰগতিৰ ক্ষেত্ৰত সক্ৰিয়ভাৱে অংশগ্ৰহণ কৰোঁ। আহক আমি আমাৰ দেশৰ অখণ্ডতা আৰু সাৰ্বভৌমত্ব ৰক্ষা কৰাৰ প্ৰতিশ্ৰুতি দিওঁ, আগন্তুক প্ৰজন্মৰ বাবে এক উজ্জ্বল ভৱিষ্যত নিশ্চিত কৰোঁ।

আজি আমি আমাৰ স্বাধীনতাক উদযাপন কৰাৰ সময়ত ইয়াৰ লগত অহা দায়িত্বৰ ওপৰতো চিন্তা কৰোঁ আহক। আহক আমি আমাৰ বৈচিত্ৰ্যত ঐক্যবদ্ধ হৈ অধিক সমৃদ্ধিশালী আৰু সুসম ভাৰতৰ দিশে আগবাঢ়ি যাওঁ৷

জয় হিন্দ! বন্দে মাতৰম!

ধন্যবাদ.

স্বাধীনতা দিবস উপলক্ষে বক্তব্য assamese

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *