Millets in assamese

National productivity day essay in assamese

Table of Contents

National Productivity Day – History, Significanceৰাষ্ট্ৰীয় উৎপাদনশীলতা দিৱস – ইতিহাস, তাৎপৰ্য্য

প্ৰতি বছৰে ১২ ফেব্ৰুৱাৰীত ভাৰতৰ উৎপাদনশীলতা সংস্কৃতিৰ প্ৰসাৰৰ বাবে ৰাষ্ট্ৰীয় উৎপাদনশীলতা দিৱস উদযাপন কৰা হয়। ৰাষ্ট্ৰীয় উৎপাদনশীলতা পৰিষদে প্ৰতি বছৰে এটা থিম লৈ উদযাপন কৰে। ১২ ফেব্ৰুৱাৰীৰ পৰা ১৮ ফেব্ৰুৱাৰীলৈকে ৰাষ্ট্ৰীয় উৎপাদনশীলতা পৰিষদে প্ৰতি বছৰে ৰাষ্ট্ৰীয় উৎপাদনশীলতা সপ্তাহক স্মৰণ কৰে।

ৰাষ্ট্ৰীয় উৎপাদনশীলতা দিৱসৰ প্ৰধান লক্ষ্য হৈছে মানুহক তেওঁলোকৰ উৎপাদনশীলতাৰ স্তৰ উন্নত কৰাৰ বাবে উৎপাদনশীলতাৰ সঁজুলি আৰু পদ্ধতি ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ প্ৰেৰণা যোগোৱা। ইয়াত আমি ৰাষ্ট্ৰীয় উৎপাদনশীলতা দিৱস, ইয়াৰ ইতিহাস, ইয়াৰ বিষয়বস্তু, আৰু ইয়াক কেনেকৈ পালন কৰা হয় সেই বিষয়ে অধিক বিৱৰণ শ্বেয়াৰ কৰিছো।

National Productivity Day ৰাষ্ট্ৰীয় উৎপাদনশীলতা দিৱস

ৰাষ্ট্ৰীয় উৎপাদনশীলতা দিৱস হৈছে উৎপাদনশীলতাৰ ভাল অভ্যাস গঢ়ি তোলাৰ গুৰুত্বক স্বীকাৰ কৰাৰ বাবে উৎসৰ্গিত দিন। ভাৰতত প্ৰতি বছৰে ১২ ফেব্ৰুৱাৰীত পালন কৰা এটা দিন। ভাৰত চৰকাৰৰ ৰাষ্ট্ৰীয় উৎপাদনশীলতা পৰিষদে নাগৰিকসকলৰ মাজত উৎপাদনশীলতা বৃদ্ধিৰ বাবে এই দিৱসটো আৰম্ভ কৰিছিল।

ৰাষ্ট্ৰীয় উৎপাদনশীলতা দিৱস হৈছে আপুনি কেনেকৈ আপোনাৰ উৎপাদনশীলতা বৃদ্ধি কৰিব পাৰে সেই বিষয়ে চিন্তা কৰাৰ দিন। আনকো সুস্থ উৎপাদনশীলতাৰ অভ্যাস গঢ়ি তুলিবলৈ উৎসাহিত কৰাৰ দিন হ’ব পাৰে। ৰাষ্ট্ৰীয় উৎপাদনশীলতা দিৱসে এই কথাও উজ্জ্বল কৰি তুলিছে যে আপোনাৰ উৎপাদনশীলতাৰ ওপৰত কাম কৰিলে আপোনাৰ কামৰ সামগ্ৰিক মানদণ্ড বৃদ্ধি পাব পাৰে ।

National Productivity Council (NPC) ৰাষ্ট্ৰীয় উৎপাদনশীলতা পৰিষদ (এনপিচি)

NATIONAL PRODUCTIVITY DAY IN ASSAMESE

ৰাষ্ট্ৰীয় উৎপাদনশীলতা দিৱস প্ৰতিষ্ঠা কৰিছিল ৰাষ্ট্ৰীয় উৎপাদনশীলতা পৰিষদে। ই ভাৰতৰ এটা জাতীয় সংগঠন যিয়ে উৎপাদনক প্ৰসাৰিত কৰে। ৰাষ্ট্ৰীয় উৎপাদনশীলতা পৰিষদ ভাৰত চৰকাৰৰ অধীনলৈ আহে আৰু ১৯৫৮ চনত প্ৰতিষ্ঠা কৰা হৈছিল।

এন পি চি টকিঅ’স্থিত আন্তঃচৰকাৰী সংস্থা এছিয়ান প্ৰডাক্টিভিটি অৰ্গেনাইজেচন (এ পি অ’)ৰ সদস্যও, যাৰ ভাৰত চৰকাৰ প্ৰতিষ্ঠাপক সদস্য। ৰাষ্ট্ৰীয় উৎপাদনশীলতা পৰিষদে উৎপাদনশীলতা, প্ৰতিযোগিতামূলক ক্ষমতা, ৰাজহ, সুৰক্ষা, আৰু গুণগত মান উন্নত কৰাত সহায় কৰিবলৈ এটা সমাধান আগবঢ়ায়।

ৰাষ্ট্ৰীয় উৎপাদনশীলতা দিৱস

2024 চনৰ ৰাষ্ট্ৰীয় উৎপাদনশীলতা দিৱসৰ বিষয়বস্তু হৈছে “লক্ষ্য নিৰ্ধাৰণৰ সুযোগ”। ২০২১ চনৰ বাবে ৰাষ্ট্ৰীয় উৎপাদনশীলতা দিৱসৰ বিষয়বস্তু আছিল ভাৰতৰ বাবে উদ্যোগ ৪.০ লিপফ্ৰগ সুযোগ। ২০০৯ চনৰ বাবে বিষয়বস্তু আছিল উৎপাদনশীলতা আৰু বহনক্ষমতাৰ বাবে বৃত্তাকাৰ অৰ্থনীতি” অৰ্থনীতিৰ ৰৈখিক পথৰ পৰা বৃত্তাকাৰ পথলৈ পৰিৱৰ্তনক উজ্জ্বল কৰি তুলিবলৈ।

ৰাষ্ট্ৰীয় উৎপাদনশীলতা দিৱসৰ বহুত তাৎপৰ্য আছে কাৰণ ই মানুহক নিজৰ কামত অধিক উৎপাদনশীল হ’বলৈ প্ৰেৰণা দিয়ে। এনপিচিয়ে এই উৎসৱ উদযাপন কৰাৰ লগতে প্ৰতি বছৰে দেশত যাতে নতুন নতুন উৎপাদনশীলতাৰ লক্ষ্য ৰাখে আৰু সেইবোৰৰ লগত খাপ খাই পৰে তাৰ বাবে দায়বদ্ধ।

ৰাষ্ট্ৰীয় উৎপাদনশীলতা সপ্তাহ উদযাপনৰ উদ্দেশ্য Purpose of Celebrating National Productivity Week

1.উৎপাদনশীলতাৰ সঁজুলিৰ ব্যৱহাৰক উৎসাহিত কৰাৰ প্ৰয়োজনীয়তাৰ প্ৰতি সজাগতা সৃষ্টি কৰা
2.বৰ্তমানৰ, প্ৰাসংগিক বিষয়বস্তুসমূহ অন্তৰ্ভুক্ত কৰি পদ্ধতিসমূহ উন্নত কৰা
3.ৰাষ্ট্ৰীয় উৎপাদনশীলতা দিৱসে উৎপাদনশীলতা, গুণগত মান, দক্ষতা, আৰু প্ৰতিযোগিতামূলক ক্ষমতাক প্ৰসাৰিত কৰে
4.বক্তৃতা, কৰ্মশালা, আৰু উচ্চমানৰ অনুষ্ঠানৰ জৰিয়তে সজাগতা বৃদ্ধি কৰা
5.আলোচনা চক্ৰ অভিযান আয়োজন কৰা, আৰু উপযুক্ত উপায়েৰে উৎপাদনশীলতা বৃদ্ধি আৰু বঁটাৰ দিশত প্ৰেৰণা দিয়াৰ বিষয়ে তথ্য প্ৰদান কৰা

ৰাষ্ট্ৰীয় উৎপাদনশীলতা দিৱস – তাৎপৰ্য National Productivity Day – Significance

ৰাষ্ট্ৰীয় উৎপাদনশীলতা দিৱসৰ লক্ষ্য হৈছে উৎপাদনশীলতা, উদ্ভাৱন, আৰু দক্ষতাৰ গুৰুত্বৰ বিষয়ে সজাগতা বৃদ্ধি কৰা। সম্পদৰ ব্যৱহাৰ সৰ্বাধিক কৰাৰ লগতে উৎপাদন সৰ্বাধিক কৰিবলৈ উৎপাদনশীলতাৰ ওপৰত সজাগতা বৃদ্ধি কৰাটো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। ৰাষ্ট্ৰীয় উৎপাদনশীলতা দিৱস আৰু ৰাষ্ট্ৰীয় উৎপাদনশীলতা সপ্তাহৰ লক্ষ্য হৈছে ভাৰতীয় অৰ্থনীতিৰ সকলো ক্ষেত্ৰতে গুণগত মান, দক্ষতা, আৰু প্ৰতিযোগিতামূলক ক্ষমতা উন্নত কৰাৰ গুৰুত্বৰ বিষয়ে সজাগতা সৃষ্টি কৰা যাতে ভাৰত বিশ্বৰ আগশাৰীৰ দেশ হ’ব পাৰে।

ৰাষ্ট্ৰীয় উৎপাদনশীলতা দিৱসত অনুষ্ঠিত হোৱা অনুষ্ঠানসমূহৰ লক্ষ্য হৈছে কেৱল উৎপাদন বৃদ্ধিৰ বাহিৰেও উৎপাদনশীলতাক “বিকশিত ধাৰণা” হিচাপে প্ৰচাৰ কৰা। এনপিচিয়ে উৎপাদনশীলতাক এক সামগ্ৰিক ধাৰণা হিচাপে গুৰুত্ব দিব বিচাৰে যিয়ে অন্যান্য বিষয়ৰ লগতে পৰিৱেশ, গুণগত মান, আৰু মানৱ সম্পদ উন্নয়নৰ দৰে বিষয়সমূহ বিবেচনা কৰে।

FAQs on National Productivity Day in Assamese

প্ৰশ্ন : ১) ৰাষ্ট্ৰীয় উৎপাদনশীলতা দিৱস কেতিয়া পালন কৰা হয়?

প্ৰতি বছৰে ১২ ফেব্ৰুৱাৰীত ৰাষ্ট্ৰীয় উৎপাদনশীলতা দিৱস পালন কৰা হয়। এই দিৱস ভাৰতত ১২ ফেব্ৰুৱাৰীৰ পৰা ১৮ ফেব্ৰুৱাৰীলৈ পালন কৰা ৰাষ্ট্ৰীয় উৎপাদনশীলতা সপ্তাহ উদযাপনৰ অংশ। ৰাষ্ট্ৰীয় উৎপাদনশীলতা দিৱস হৈছে আপোনাৰ দৈনন্দিন উৎপাদনশীলতাৰ স্তৰ বৃদ্ধিৰ দিশত পদক্ষেপ লোৱা।

প্ৰশ্ন ৩। কিয় আমি ৰাষ্ট্ৰীয় উৎপাদনশীলতা দিৱস পালন কৰো?

সামগ্ৰিক জীৱনৰ মান উন্নত কৰাৰ ক্ষেত্ৰত উৎপাদনশীলতাৰ শক্তিৰ প্ৰতি দৃষ্টি আকৰ্ষণ কৰিবলৈ আমি ৰাষ্ট্ৰীয় উৎপাদনশীলতা দিৱস উদযাপন কৰোঁ। ৰাষ্ট্ৰীয় উৎপাদনশীলতা দিৱস হৈছে আপোনাৰ উৎপাদনশীলতা বৃদ্ধিত সহায় কৰা ভাল অভ্যাস গঢ়ি তোলাৰ দিশত এখোজ আগবঢ়োৱা। ভাৰতত প্ৰতি বছৰে ১২ ফেব্ৰুৱাৰীত ৰাষ্ট্ৰীয় উৎপাদনশীলতা দিৱস পালন কৰা হয়।

ৰাষ্ট্ৰীয় উৎপাদনশীলতা দিৱসৰ দিনা ১০ লাইন

প্ৰতি বছৰে ১২ ফেব্ৰুৱাৰীত ৰাষ্ট্ৰীয় উৎপাদনশীলতা দিৱস পালন কৰা হয়।
ভাৰতত উৎপাদনশীলতা সংস্কৃতি বৃদ্ধি কৰিবলৈ ইয়াক উদযাপন কৰা হয়।
প্ৰতি বছৰে ২০ জুন তাৰিখে বিশ্ব উৎপাদনশীলতা দিৱস পালন কৰা হয়।
ৰাষ্ট্ৰীয় উৎপাদনশীলতা পৰিষদে প্ৰতি বছৰে এটা থিম লৈ উদযাপন কৰে।
ভাৰতৰ উৎপাদন সংস্কৃতি বৃদ্ধিৰ বাবে এনপিচিয়ে ১২ ফেব্ৰুৱাৰীৰ পৰা ১৮ ফেব্ৰুৱাৰীলৈ ৰাষ্ট্ৰীয় উৎপাদনশীলতা সপ্তাহ উদযাপন কৰে।
এই দিৱস উদযাপনৰ মূল উদ্দেশ্য হৈছে উৎপাদনশীলতাৰ সঁজুলি আৰু কৌশল ৰূপায়ণৰ ক্ষেত্ৰত অংশীদাৰসকলক উৎসাহিত কৰা।
ভাৰত চৰকাৰৰ উদ্যোগ মন্ত্ৰালয়ে ১৯৫৮ চনত প্ৰতিষ্ঠা কৰে।
ৰাষ্ট্ৰীয় উৎপাদনশীলতা পৰিষদে উৎপাদনশীলতা, প্ৰতিযোগিতামূলক ক্ষমতা, লাভ বৃদ্ধি কৰে, সুৰক্ষা আৰু উন্নত মানদণ্ড বৃদ্ধি কৰে।
ইয়াৰ উপৰিও ইয়াক উৎপাদনশীলতা, গুণগত মান, প্ৰতিযোগিতামূলক ক্ষমতা, আৰু দক্ষতাৰ প্ৰচাৰৰ বাবেও উদযাপন কৰা হয়।
এই দিনটোত অংশীদাৰসকলে উৎপাদনশীলতাৰ ধাৰণাটোৰ প্ৰচাৰৰ বাবে বিভিন্ন কাৰ্যসূচীৰ আয়োজন কৰে।
তেওঁলোকে বহু আলোচনা চক্ৰ, অভিযান আৰু উৎপাদনশীলতা বৃদ্ধিৰ বিষয়ে জ্ঞান প্ৰচাৰৰ আয়োজন কৰে।

ৰাষ্ট্ৰীয় উৎপাদনশীলতা দিৱস আপোনাৰ পৰা ছাত্ৰ হিচাপে কেনেদৰে লাভৱান হ’ব পাৰে

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *