National Pollution Control Day

National Pollution Control Day in assamese

“ৰাষ্ট্ৰীয় প্ৰদূষণ নিয়ন্ত্ৰণ দিৱস: বহনক্ষম ভৱিষ্যতৰ বাবে আমাৰ পৰিৱেশ ৰক্ষা”


পাতনি

ভাৰতত প্ৰতি বছৰে ২ ডিচেম্বৰত পালন কৰা ৰাষ্ট্ৰীয় প্ৰদূষণ নিয়ন্ত্ৰণ দিৱসে প্ৰদূষণৰ বিধ্বংসী প্ৰভাৱ আৰু ইয়াৰ প্ৰভাৱ কমোৱাৰ বাবে সক্ৰিয় ব্যৱস্থাৰ অতি প্ৰয়োজনীয় প্ৰয়োজনীয়তাক স্বীকাৰ কৰাৰ ক্ষেত্ৰত গভীৰ তাৎপৰ্য বহন কৰিছে। ১৯৮৪ চনৰ কৰুণ ভোপাল গেছ ট্ৰেজেডীৰ পৰা উদ্ভৱ হোৱা এই দিনটোৱে পৰিৱেশৰ গাফিলতিৰ ভয়াৱহ পৰিণতিৰ এক মৰ্মস্পৰ্শী সোঁৱৰণী হিচাপে কাম কৰে।

National Pollution Control Day

ৰাষ্ট্ৰীয় প্ৰদূষণ নিয়ন্ত্ৰণ দিৱসৰ শিপা

এই পালনৰ আদিম ভোপাল গেছ ট্ৰেজেডীৰ পিছত নিহিত হৈ আছে, যিটো দুৰ্যোগে অসংখ্য লোকৰ প্ৰাণ কাঢ়ি লৈছিল আৰু পৰিৱেশত স্থায়ী চিন ৰাখিছিল। এই কৰুণ পৰিঘটনাই প্ৰদূষণ নিয়ন্ত্ৰণৰ কঠোৰ ব্যৱস্থাৰ জৰুৰী প্ৰয়োজনীয়তাৰ ওপৰত আলোচনাক আগুৱাই লৈ গৈছিল আৰু বিভিন্ন পৰিৱেশ নীতিৰ আৰম্ভণিৰ বাবে প্ৰেৰণা যোগাইছিল।

প্ৰদূষণ বুজা: ৰূপ আৰু উৎপত্তি

বিষয়টোৰ মাধ্যাকৰ্ষণতা বুজিবলৈ হ’লে প্ৰদূষণৰ বৈচিত্ৰ্যপূৰ্ণ ৰূপ আৰু উৎসসমূহৰ চিত্ৰণ কৰাটো অতি প্ৰয়োজনীয়। প্ৰদূষণ বহুমুখী ধৰণে প্ৰকাশ পায়—ঔদ্যোগিক নিৰ্গমন আৰু যান-বাহনৰ নিৰ্গমনৰ পৰা হোৱা বায়ু প্ৰদূষণ, অপৰিশোধিত আৱৰ্জনাসমূহৰ পৰা হোৱা পানী প্ৰদূষণ, অনুচিত নিষ্কাশনৰ ফলত মাটিৰ দূষণ আৰু বিভিন্ন মানুহৰ কাৰ্যকলাপৰ ফলত হোৱা শব্দ প্ৰদূষণ।

প্ৰদূষণৰ পৰিণতি: পৰিৱেশ আৰু স্বাস্থ্যৰ প্ৰভাৱ

প্ৰদূষণৰ প্ৰতিক্ৰিয়া পৰিৱেশৰ অৱক্ষয়ৰ বহু ওপৰলৈকে বিস্তৃত; ই মানুহৰ স্বাস্থ্য আৰু মংগলৰ ওপৰত গভীৰ প্ৰভাৱ পেলায়। ই শ্বাস-প্ৰশ্বাসজনিত ৰোগ, হৃদযন্ত্ৰৰ ৰোগৰ সৃষ্টি কৰে আৰু বিশ্ব স্বাস্থ্যৰ বোজাত যথেষ্ট অৰিহণা যোগায়। তদুপৰি প্ৰদূষণে পৰিৱেশ তন্ত্ৰ, জৈৱ বৈচিত্ৰ্যক বিপদত পেলায় আৰু জলবায়ু পৰিৱৰ্তন ত্বৰান্বিত কৰে।

প্ৰদূষণ নিয়ন্ত্ৰণৰ বাবে চৰকাৰী আৰু আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় প্ৰচেষ্টা

সমগ্ৰ বিশ্বৰ চৰকাৰসমূহে প্ৰদূষণৰ সৈতে মোকাবিলা কৰিবলৈ নীতি আৰু কাঠামো আৰম্ভ কৰিছে। ভাৰতত কেন্দ্ৰীয় প্ৰদূষণ নিয়ন্ত্ৰণ ব’ৰ্ড (CPCB) আৰু ৰাজ্যিক প্ৰদূষণ নিয়ন্ত্ৰণ ব’ৰ্ড (SPCB)ৰ দৰে সংস্থাই প্ৰদূষণৰ ওপৰত সক্ৰিয়ভাৱে নিৰীক্ষণ আৰু নিয়ন্ত্ৰণ কৰে। আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় পৰ্যায়ত জলবায়ু পৰিৱৰ্তনৰ ওপৰত পেৰিছ চুক্তিৰ দৰে চুক্তিৰ লক্ষ্য হৈছে বিশ্ব প্ৰদূষণ হ্ৰাস কৰা।

প্ৰদূষণ প্ৰশমনৰ ক্ষেত্ৰত প্ৰযুক্তিগত উদ্ভাৱনৰ ভূমিকা

প্ৰদূষণৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দিয়াত প্ৰযুক্তিগত উন্নতিয়ে গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে। নবীকৰণযোগ্য শক্তি, আৱৰ্জনা ব্যৱস্থাপনা কৌশল, পৰিৱেশ-বন্ধুত্বপূৰ্ণ ঔদ্যোগিক পদ্ধতি, আৰু দক্ষ প্ৰদূষণ নিয়ন্ত্ৰণ যন্ত্ৰৰ বিকাশে প্ৰদূষণৰ মাত্ৰা হ্ৰাস কৰাত যথেষ্ট অৰিহণা যোগায়।

ব্যক্তিগত আৰু সামূহিক দায়িত্ব

চৰকাৰী কাৰ্য্য আৰু প্ৰযুক্তিগত উন্নতি গুৰুত্বপূৰ্ণ যদিও ব্যক্তিগত দায়িত্ব আৰু সামূহিক কাৰ্য্যই সমানেই গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে। শক্তিৰ ব্যৱহাৰ হ্ৰাস কৰা, বহনক্ষম পদ্ধতি গ্ৰহণ কৰা, সঠিক আৱৰ্জনা নিষ্কাশন, আৰু পৰিৱেশ-বন্ধুত্বপূৰ্ণ অভ্যাসক প্ৰসাৰ কৰা আদি সৰল জীৱনশৈলীৰ পৰিৱৰ্তন প্ৰদূষণ নিয়ন্ত্ৰণত প্ৰভাৱশালী।

পৰিৱৰ্তনৰ অনুঘটক হিচাপে শিক্ষা আৰু সজাগতা

শিক্ষা আৰু সজাগতা অভিযানে পৰিৱেশ সচেতনতাক লালন-পালন কৰাৰ ক্ষেত্ৰত শক্তিশালী আহিলা হিচাপে কাম কৰে। বিদ্যালয়, মহাবিদ্যালয়, বেচৰকাৰী সংস্থা, চৰকাৰী পদক্ষেপৰ জৰিয়তে মানুহক প্ৰদূষণৰ ক্ষতিকাৰক প্ৰভাৱৰ বিষয়ে জ্ঞান দিয়া হয় আৰু ইয়াৰ বিৰুদ্ধে কেনেকৈ যুঁজিব লাগে সেই বিষয়ে জ্ঞানেৰে সবল কৰা হয়।

সামৰণি: এটা পৰিষ্কাৰ আৰু বহনক্ষম কাইলৈৰ দিশত

ৰাষ্ট্ৰীয় প্ৰদূষণ নিয়ন্ত্ৰণ দিৱসক স্মৰণ কৰাৰ সময়ত আহক আমি কেৱল অতীতৰ ট্ৰেজেডীবোৰৰ ওপৰত চিন্তা কৰাই নহয়, স্বচ্ছ আৰু সুস্থ ভৱিষ্যত সুৰক্ষিত কৰাৰ ক্ষেত্ৰত সামূহিক প্ৰচেষ্টাৰ প্ৰতিও প্ৰতিশ্ৰুতিবদ্ধ হওঁ। প্ৰতিটো ব্যক্তিগত কাৰ্য্যই সংহত সমাজৰ প্ৰচেষ্টাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ আমাক অধিক বহনক্ষম পথৰ দিশে আগুৱাই নিয়াৰ সম্ভাৱনা আছে।

উল্লেখসমূহ

  • ভাৰত চৰকাৰৰ পৰিৱেশ, বন আৰু জলবায়ু পৰিৱৰ্তন মন্ত্ৰালয়
  • কেন্দ্ৰীয় প্ৰদূষণ নিয়ন্ত্ৰণ ব’ৰ্ড (CPCB)
  • ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ পৰিৱেশ কাৰ্যসূচী (UNEP)
  • জলবায়ু পৰিৱৰ্তনৰ ওপৰত আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় চৰকাৰী পেনেল (IPCC)

সামৰণিত ক’ব পাৰি যে ৰাষ্ট্ৰীয় প্ৰদূষণ নিয়ন্ত্ৰণ দিৱসে প্ৰদূষণৰ বিপৰ্যয়জনক পৰিণতিৰ এক তীব্ৰ সোঁৱৰণী হিচাপে কাম কৰে আৰু ইয়াৰ প্ৰতিৰোধ আৰু নিয়ন্ত্ৰণৰ দিশত একত্ৰিত প্ৰচেষ্টাৰ বাবে এক আহ্বান হিচাপে থিয় দিয়ে। ই এক প্ৰতিশ্ৰুতিক সামৰি লৈছে—আমাৰ পৰিৱেশ সুৰক্ষিত কৰাৰ প্ৰতিশ্ৰুতি, জনস্বাস্থ্য সংৰক্ষণ আৰু আগন্তুক প্ৰজন্মৰ বাবে বহনক্ষম ভৱিষ্যতৰ পথ প্ৰশস্ত কৰা।

ALSO READ Republic Day Speech in Assamese

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *