LACHIT BORPHUKAN

LACHIT BORPHUKAN ESSAY লাচিত বৰফুকন আছিল অসমৰ এজন মহান দেশভক্ত বীৰ পুত্ৰ । তেওঁৰ দৰে অন্য এজন বীৰৰ উদাহৰণ অসমৰ ইতিহাসত পোৱা নাযায় । আহোম-মোগলৰ মাজত সংঘটিত হোৱা শৰাইঘাটৰ যুদ্ধত তেওঁ যিধৰণৰ দক্ষতা,দায়বদ্ধতা আৰু কাৰ্যক্ষমতাৰ পৰিচয় দিছিল সিয়ে তেওঁৰ নাম অসমৰ ইতিহাসত অমৰ কৰি থৈ গৈছে। এইজনা বীৰ সন্তানৰ জন্ম হৈছিল ১৬2২ খ্ৰীঃত গড়গগীৱৰ ওচৰত। তেওঁৰ পিতৃৰ নাম আছিল মোমাই তামুলী বৰা । লাচিত তেওঁৰ পিতৃ-মাতৃৰ চতুৰ্থ তথা কনিষ্ঠ সন্তান আছিল।

LACHIT BORPHUKAN ESSAY লাচিত বৰফুকন সৰুৰে পৰা অতি নিভীক, সৎ আৰু স্পষ্টবাদী আছিল। তেওঁৰ পিতৃ আহোম ৰজাৰ বৰবৰুৱা পদবীত থকা বাবে তেওঁ সৰুৰে পৰাই তেওঁৰ পিতৃৰ কাম-কাজ তথা বিভিন্ন ডা-ডাঙৰীয়াসকলৰ সৈতে হোৱা আলোচনাবোৰ প্রত্যক্ষ কৰাৰ সুবিধা লাভ কৰিছিল আৰু এইবোৰৰ পৰা তেওঁ বহুতো জ্ঞান তথা অভিজ্ঞতা আহৰণ কৰিছিল। যুৱ অৱস্থাত ভৰি দিয়ে তেওঁ নিজৰ দক্ষতাৰে আহোমৰ ৰজাঘৰত “হীচতিধৰা তামুলী” পদত নিযুক্তি লাভ কৰিছিল। এনেদৰে তেওঁ ৰজাঘৰত ক্ৰমে ঘোঁৰা বৰুৱা, দোলীয়া বৰুৱা, শিমলুগুৰীয়া ফুকন আদি পদৱী লাভ কৰিছিল। অৱশেষত, মিৰজুমলাৰ অসম আক্ৰমণৰ সময়ত দিখৌমুখত শত্ৰুপক্ষৰ সন্মুখত যি সমৰ দক্ষতা তথা পাৰদৰ্শিতা প্ৰদৰ্শন কৰিছিল তাৰ পৰা তেওঁৰ পৰাক্ৰমৰ উমান পাই তেওঁক স্বৰ্গদেউ চক্ৰধ্বজ সিংহই আহোমৰ বৰসেনাপতি পাতি বৰফুকন পদতনিযুক্তি দিছিল।

১৬৬৭ চনত আহোম-মোগলৰ যুদ্ধ আৰম্ভ হৈছিল। এইবাৰো লাচিতে তেওঁৰবীৰত্বৰ পৰিচয় দি মোগল সৈন্যক মানাহ নদী পাৰ কৰি খেদি পঠিয়াইছিল। অসমীয়া সৈন্যৰ হাতত হোৱা মোগলৰ এই পৰাজয়ৰ কথা সহ্য কৰিব নোৱাৰি এইবাৰ মোগল সম্ৰাট উৰংজেৱে সেনাপতি ৰামসিংহক অসম আক্ৰমণ কৰিবলৈ প্ৰেৰণ কৰিছিল। মোগলৰ বিশাল সৈন্যবাহিনী দেখিও লাচিত বৰফুকনে অলপো বিচলিত নহৈ শত্ৰুৰ সৈতে পৰাক্ৰমেৰে যুঁজ দিবলৈ অসমীয়া সৈন্যসকলক আহ্বান জনাইছিল আৰু সকলোকে নিজৰ কৰ্তব্যত অৱহেলা নকৰাৰ বাবে সকীয়নি দিছিল। তেওঁ উত্তৰ গুৱাহাটীৰ আমিনগীৱৰ ওচৰত শত্ৰু সৈন্যক ভেটা দিবলৈ এটা গড় নিৰ্মাণৰ কাম আৰম্ভ কৰিছিল আৰু তাৰ চোৱা-চিতাৰ কাম তেওঁৰ এজন মোমায়েকক প্রদান কৰিছিল। কিন্তু গড় নিৰ্মাণৰ কাম পিছ পৰি থকাত গড় নিৰ্মাণস্থলীতে তেওঁ মোমায়েকক শিৰচ্ছেদ কৰি ‘দেশতকৈ মোমাই ডাঙৰ নহয়’ বুলি কৈ নিজ দেশভক্তিৰ পৰিচয় দিছিল। তেওঁৰ এই উগ্ৰমূৰ্তি দেখি সকলো বৰ শংকিত হৈছিল আৰু দুগুণ শক্তিৰে কাম কৰি ৰাতিৰ ভিতৰতে গড়ৰ কাম সম্পূৰ্ণ কৰি মোগল সৈন্যক ভেটা ‘ দিছিল। ইয়াতেই ১৬৭১ চনৰ মাৰ্চত আহোম-মোগলৰ শেষ যুদ্ধ তথা ইতিহাসপ্ৰসিদ্ধ
শৰাইঘাটৰ ৰণ সংঘটিত হৈছিল য’ত লাচিত বৰফুকনৰ সমৰ কৌশলতাৰ আগত বিশাল মোগল বাহিনী পৰাস্ত হৈছিল। এই যুদ্ধৰ সময়ত লাচিত বৰফুকন তীব্ৰ:– জ্বৰত ভুগিছিল যদিও তেওঁ নৰিয়া দেহৰ কথা পাহৰি দেশ ৰক্ষা কৰাৰ বাবে কঠোৰ _ স্থিতি গ্ৰহণ কৰিছিল আৰু প্রবল পৰাক্ৰমেৰে যুঁজি দেশ ৰক্ষা কৰিছিল। শৰাইঘাটৰ যুদ্ধৰ কিছুদিনৰ পিছতে গুৱাহাটীত লাচিত বৰফুকনৰ মৃত্যু হৈছিল। এনে এজন তুলনাবিহীন দেশপ্ৰেমিক বীৰৰ বীৰত্বৰ গীথাই প্ৰতিজন অসমীয়াৰে মনত সদায় দেশপ্ৰেমৰ ভাব জাগ্ৰত কৰি থাকিব।

LACHIT BARPHUKAN ESSAY IN 1000 words

লাচিত বৰফুকন আছিল ভাৰতৰ অসমৰ আহোম ৰাজ্যৰ সপ্তদশ শতিকাৰ এজন সেনাপতি। সম্ৰাট ঔৰংজেবৰ আগ্ৰাসী মোগল সেনাৰ পৰা অসমক ৰক্ষা কৰা এজন মহান দেশপ্ৰেমিক আৰু আদৰ্শ নেতা হিচাপে তেওঁক স্মৰণ কৰা হয়। যুদ্ধত সাহস আৰু বীৰত্ব আৰু সামৰিক বুদ্ধিমত্তাৰ বাবেও তেওঁক স্মৰণ কৰা হয়।

লাচিত বৰফুকনৰ জন্ম হৈছিল ১৬২২ চনত সম্ভ্ৰান্ত বংশৰ পৰিয়ালত। তেতিয়াৰ আহোম ৰজা গদাধৰ সিংহই তেওঁক আহোমৰ ৰাজকুমাৰৰ ৰক্ষক হিচাপে নিযুক্তি দিছিল। সেৱাৰ সময়ছোৱাত তেওঁ কঠোৰ অনুশাসন আৰু ৰজাৰ প্ৰতি আনুগত্যৰ বাবে পৰিচিত আছিল। তেওঁ আছিল এজন মহান সামৰিক কৌশলবিদ আৰু এজন দক্ষ যোদ্ধা।

সম্ৰাট ঔৰংজেবৰ মোগল সৈন্যই যেতিয়া অসম আক্ৰমণ কৰিছিল তেতিয়া লাচিত বৰফুকনক আহোম বাহিনীৰ সেনাপতি হিচাপে নিযুক্তি দিয়া হৈছিল। প্ৰথম অৱস্থাত মোগল সেনাক পৰাস্ত কৰি পিছলৈ খেদি পঠিওৱাত তেওঁ সফল হৈছিল। ইয়াৰ পিছত তেওঁ মোগল শক্তিৰ বিৰুদ্ধে ধাৰাবাহিকভাৱে সফল অভিযানৰ নেতৃত্ব দিয়ে আৰু অৱশেষত তেওঁলোকক অসমৰ পৰা খেদি পঠিওৱাত সফল হয়।

লাচিত বৰফুকনৰ সফলতাৰ কাৰণ আছিল তেওঁৰ মহান সামৰিক বুদ্ধিমত্তা। তেওঁ আছিল এজন বিশেষজ্ঞ কৌশলবিদ আৰু কৌশলবিদ যিয়ে মোগল শক্তিক পৰাস্ত কৰিবলৈ বিভিন্ন উদ্ভাৱনী কৌশল আৰু কৌশল ব্যৱহাৰ কৰিছিল। তেওঁ এজন মহান নেতাও আছিল আৰু তেওঁৰ সাহস আৰু সাহসেৰে তেওঁৰ সৈন্যবাহিনীক অনুপ্ৰাণিত কৰিছিল।

ভাৰতীয় ইতিহাসৰ অন্যতম শ্ৰেষ্ঠ নেতা হিচাপে লাচিত বৰফুকনক স্মৰণ কৰা হয়। দেশপ্ৰেম আৰু সাহসৰ প্ৰতীক আৰু আজিও অসমত তেখেতৰ শ্ৰদ্ধা। তেওঁৰ মহান নেতৃত্ব আৰু মোগলৰ আগ্ৰাসনৰ বিৰুদ্ধে অসমৰ সাৰ্বভৌমত্ব ৰক্ষাৰ সফলতাৰ বাবে তেওঁক স্মৰণ কৰা হয়। এজন নেতাই কেনেকৈ নিজৰ সৈন্যক অনুপ্ৰাণিত আৰু প্ৰেৰণা যোগাব পাৰে আৰু আপ্লুত বিপদৰ সন্মুখীন হৈও সফলতা আনিব পাৰে তাৰ এক উত্তম উদাহৰণ।

By Assamlearningpoint

Hi, readres welcome to my site. Myself Rinku Baruah working as a blogger to help readers of Assam to get infromation in assamese. If you want to know more about me visit about me page . Thankyou

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *