Lachit Borphukan

Table of Contents

Lachit borphukan essay in assamese লাচিত বৰফুকনঃ অসমৰ এগৰাকী উগ্ৰ ৰক্ষক

১৬২২ চনৰ ২৪ নৱেম্বৰত অসমৰ চৰাইদেউত জন্মগ্ৰহণ কৰা লাচিত বৰফুকন এজন প্ৰখ্যাত সামৰিক সেনাপতি আৰু বিদেশী আক্ৰমণৰ বিৰুদ্ধে অসমীয়া প্ৰতিৰোধৰ প্ৰতীক হৈ পৰে। তেওঁ আহোম সেনাৰ শাৰীৰে ওপৰলৈ উঠি শেষত ৰজা চক্ৰধ্বজ সিংহৰ অধীনত প্ৰধান সেনাপতি হিচাপে কাৰ্যনিৰ্বাহ কৰে। ১৬৭১ চনত শৰাইঘাটৰ যুদ্ধৰ সময়ত লাচিত বৰফুকনক তেওঁৰ নেতৃত্বৰ বাবে বেছিকৈ স্মৰণ কৰা হয়, যাৰ ফলত মোগল শক্তিৰ বিৰুদ্ধে নিৰ্ণায়ক বিজয়ৰ সৃষ্টি হয়, যাৰ ফলত অসমৰ স্বাধীনতা আৰু সাংস্কৃতিক ঐতিহ্য ৰক্ষা হয়।

প্ৰাৰম্ভিক বছৰ আৰু শিক্ষা

লাচিত বৰফুকন আছিল উচ্চ অসমৰ প্ৰথম বৰবৰুৱা (মুখ্য সেনাপতি) মোমাই তামুলী বৰবৰুৱা আৰু কুন্তী মৰাণৰ কনিষ্ঠ পুত্ৰ। ঘৰুৱা শিক্ষকৰ ওচৰত অধ্যয়ন কৰিবলৈ পঠিওৱাৰ আগতে তেওঁ ঘৰতে প্ৰাথমিক শিক্ষা গ্ৰহণ কৰিছিল, আহোম শাস্ত্ৰ, হিন্দু ধৰ্ম, অৰ্থনীতি, সামৰিক কৌশল আদি বিষয় শিকিছিল।

সামৰিক কেৰিয়াৰ

১৬৫৮ চনত হনস্তিধৰা তামুলীৰ সেনাপতি হিচাপে নিযুক্তি পোৱা লাচিত বৰফুকনে যুদ্ধ আৰু কৌশলৰ অভিজ্ঞতা লাভ কৰে। ১৬১৫ চনৰ পৰা আৰম্ভ হোৱা মোগল-আহোম সংঘাতৰ সময়ত লাচিত বৰফুকনে এজন নিপুণ আৰু সম্বলশালী সামৰিক নেতা হিচাপে প্ৰমাণিত হৈছিল। বৃহত্তৰ মোগল বাহিনীক পৰাস্ত কৰিবলৈ তেওঁ গেৰিলা যুদ্ধকে ধৰি উদ্ভাৱনী কৌশল প্ৰয়োগ কৰিছিল। এই পদ্ধতিসমূহৰ দ্বাৰা তেওঁ কম সম্পদ থকাৰ পিছতো শত্ৰুৰ ওপৰত যথেষ্ট ক্ষতিসাধন কৰিবলৈ সক্ষম হৈছিল।

শৰাইঘাটৰ যুদ্ধ

১৬৭১ চনত অম্বৰৰ ৰাজা ৰাম সিঙৰ নেতৃত্বত মোগল বাহিনীয়ে অসমত আক্ৰমণ চলায়। সংখ্যাগতভাৱে উচ্চতম প্ৰতিদ্বন্দ্বী দলৰ সন্মুখীন হৈও লাচিত বৰফুকনে ব্ৰহ্মপুত্ৰ নদীক নিজৰ সুবিধাৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰাৰ পৰিকল্পনা ৰচনা কৰিলে। ইম্প্ৰভাইজড জাহাজৰ সৰু ফ্লটিলাৰ সহায়ত তেওঁ মোগলৰ বহৰক আচৰিত কৰি তুলিছিল আৰু তেওঁলোকক এক গুৰুতৰ আঘাত দিছিল, যাৰ ফলত আক্ৰমণৰ প্ৰচেষ্টাৰ অন্ত পৰিছিল।

মৃত্যু আৰু উত্তৰাধিকাৰ

শৰাইঘাট যুদ্ধৰ পিছত গুৰুতৰভাৱে অসুস্থ হৈ লাচিত বৰফুকন ১৬৭২ চনৰ ২৫ এপ্ৰিলত ৪৯ বছৰ বয়সত মৃত্যুবৰণ কৰে। আজিও লাচিত বৰফুকন অসমীয়া ইতিহাস আৰু সংস্কৃতিৰ এক কেন্দ্ৰীয় ব্যক্তিত্ব হৈয়েই আছে, সাহস, আনুগত্য আৰু অধ্যৱসায়ৰ গুণক প্ৰতিনিধিত্ব কৰি।

তেওঁৰ উত্তৰাধিকাৰৰ ভিতৰত আছে অসমৰ যোৰহাটৰ সমীপত অৱস্থিত তেওঁৰ স্মৃতিত উৎসৰ্গিত লাচিত মৈদেউ নামৰ কীৰ্তিচিহ্ন। ইয়াৰ উপৰিও অসমত প্ৰতি বছৰে লাচিত বৰফুকন দিৱস পালন কৰি অঞ্চলটোৰ ইতিহাস আৰু সংস্কৃতিলৈ তেওঁৰ অৱদানৰ স্মৃতিত উদযাপন কৰা হয়।

Lachit borphukan essay in assamese 1 লাচিত বৰফুকন: অসমৰ স্বাধীনতাৰ যুঁজত এগৰাকী বীৰ ব্যক্তিত্ব

Lachit Borphukan

লাচিত বৰফুকন (১৬৩৪-১৬৭৯) ভাৰতৰ প্ৰাচীন অসমৰ আহোম ৰাজ্যৰ এজন বিশিষ্ট সামৰিক নেতা আৰু কূটনীতিবিদ। উত্তৰ-পূব ভাৰতৰ ইতিহাসৰ অন্যতম প্ৰখ্যাত ব্যক্তি হিচাপে তেওঁৰ উত্তৰাধিকাৰ গভীৰভাৱে শিপাই আছে ১৭ শতিকাৰ মাজভাগত মোগলৰ আক্ৰমণৰ বিৰুদ্ধে নিজৰ ৰাজ্যৰ সাৰ্বভৌমত্ব ৰক্ষাৰ অটল সংকল্পৰ মাজত। এই ৰচনাখনত লাচিত বৰফুকনৰ জীৱন, সাফল্য, অসমীয়া সংস্কৃতি আৰু পৰিচয়ৰ ওপৰত চিৰস্থায়ী প্ৰভাৱৰ সন্ধান কৰা হ’ব।

আহোম ৰাজদৰবাৰৰ ভিতৰতে উচ্চ পদবীৰ পৰিয়ালত জন্মগ্ৰহণ কৰা লাচিতে কম বয়সতে যুদ্ধ আৰু প্ৰশাসনৰ বিস্তৃত প্ৰশিক্ষণ লাভ কৰিছিল। ব্যতিক্ৰমী দক্ষতা আৰু কৌশলগত বুদ্ধিমত্তাৰ বাবে তেওঁ ৰেংকসমূহৰ মাজেৰে দ্ৰুতগতিত উন্নীত হয়, অৱশেষত ৰজা চক্ৰধ্বজ সিংহৰ অধীনত আহোম সেনাৰ প্ৰধান সেনাপতি হয়। এই ভূমিকাত তেওঁ কেইবাটাও সফল অভিযানৰ নেতৃত্ব দিছিল যিয়ে মোগলৰ একাধিক আক্ৰমণক প্ৰতিহত কৰিছিল, যিয়ে নিজৰ ভূখণ্ড পূব দিশলৈ সম্প্ৰসাৰণ কৰিব বিচাৰিছিল।

১৬৭১ চনত গুৱাহাটীৰ সমীপৰ শৰাইঘাটৰ যুদ্ধত মোগল বাহিনীক পৰাস্ত কৰি লাচিত বৰফুকনৰ অন্যতম বৃহৎ বিজয়। এই যুদ্ধই দুয়োখন শক্তিৰ সংঘাতৰ এক টাৰ্নিং পইণ্ট হিচাপে পৰিগণিত হয়, লাচিতৰ উদ্ভাৱনী কৌশল আৰু সু-শৃংখলাবদ্ধ সৈন্যই নিৰ্ণায়ক বুলি প্ৰমাণিত হয়। তিনিগুণ বেছি হোৱাৰ পিছতো লাচিতে নিজৰ সৈন্যৰ মাজত নূন্যতম লোকচান ভুগি শত্ৰুৰ ওপৰত যথেষ্ট ক্ষতিসাধন কৰিবলৈ সক্ষম হয়।

সামৰিক শক্তিৰ উপৰিও লাচিতে উল্লেখযোগ্য কূটনৈতিক দক্ষতাও প্ৰদৰ্শন কৰিছিল। শৰাইঘাট যুদ্ধৰ পিছৰ শান্তি আলোচনাৰ সময়ত তেওঁ মোগল সম্ৰাট ঔৰংজেবক অসমৰ পৰা নিজৰ বাহিনী প্ৰত্যাহাৰ কৰিবলৈ সফলতাৰে পতিয়ন নিয়াইছিল, যাৰ ফলত আহোম ৰাজ্যৰ স্বাধীনতা ৰক্ষা কৰিছিল।

লাচিত বৰফুকনৰ কিংবদন্তি সমগ্ৰ অসমীয়া সমাজত বিভিন্ন ৰূপত অমৰ হৈ আহিছে। তেওঁৰ সাহস, বুদ্ধিমত্তা আৰু নিস্বাৰ্থতাক উজ্জ্বল কৰি তোলা অসংখ্য কিতাপ, নাটক, ছবি, গীত তেওঁৰ বাবে উৎসৰ্গা কৰা হৈছে। লাচিতৰ প্ৰতি থকা অন্যতম বিখ্যাত শ্ৰদ্ধাঞ্জলি হৈছে তেওঁৰ সন্মানত প্ৰতি বছৰে গুৱাহাটীত অনুষ্ঠিত হোৱা বাৰ্ষিক ৰথ যাত্ৰা উৎসৱ।

তদুপৰি লাচিত বৰফুকনে আজিও অসমীয়া মানুহৰ প্ৰজন্মক অনুপ্ৰাণিত কৰি আহিছে। তেওঁৰ নামে স্থিতিস্থাপকতা, ঐক্য আৰু দেশপ্ৰেমৰ প্ৰতীক হিচাপে কাম কৰে, তেওঁলোকৰ চহকী সাংস্কৃতিক ঐতিহ্য আৰু স্বাধীনতাৰ বাবে ভাগ-বতৰা কৰা সংগ্ৰামৰ কথা সোঁৱৰাই দিয়ে। সেই হিচাপে লাচিত কেৱল অসমতে নহয়, সমগ্ৰ উত্তৰ-পূব ভাৰতৰ এক প্ৰিয় ব্যক্তিত্ব হৈয়েই আছে, য’ত তেওঁৰ কাহিনীয়ে বিশ্বায়ন আৰু সমতা স্থাপনৰ ক্ৰমবৰ্ধমান হেঁচাত নিজৰ স্বকীয় পৰিচয় ৰক্ষা কৰিব বিচৰাসকলৰ মাজত প্ৰবলভাৱে অনুৰণন ঘটায়।

সামৰণিত ক’ব পাৰি যে লাচিত বৰফুকনে কেৱল এজন ঐতিহাসিক ব্যক্তিত্বতকৈও অধিক প্ৰতিনিধিত্ব কৰে; তেওঁ অসম আৰু ইয়াৰ জনসাধাৰণক সংজ্ঞায়িত কৰি ৰখা প্ৰতিৰোধ আৰু অধ্যৱসায়ৰ মনোভাৱক মূৰ্ত কৰি তুলিছে। সাহসী কৰ্ম আৰু অদম্য ইচ্ছাশক্তিৰ জৰিয়তে লাচিতে আহোম ৰাজ্যৰ অস্তিত্ব সুনিশ্চিত কৰাৰ লগতে ভৱিষ্যত প্ৰজন্মৰ ওপৰত নিৰ্মাণৰ ভেটি স্থাপন কৰে। আজি তেওঁৰ স্মৃতি মানৱীয় মনোভাৱৰ শক্তি আৰু স্থিতিস্থাপকতাৰ প্ৰমাণ হিচাপে জীয়াই আছে, যিয়ে আমাক সকলোকে বৃহত্তৰ উচ্চতাৰ দিশে চেষ্টা কৰিবলৈ আৰু আমাৰ আদৰৰ মূল্যবোধক ৰক্ষা কৰিবলৈ অনুপ্ৰাণিত কৰিছে।

Lachit borphukan essay in assamese 2 লাচিত বৰফুকন: অসমৰ সাৰ্বভৌমত্বৰ বীৰ ৰক্ষক\

অসমৰ ইতিহাসৰ বুৰঞ্জীত শ্ৰদ্ধাৰ ব্যক্তি লাচিত বৰফুকনে প্ৰতিকূলতাৰ সন্মুখত সাহস আৰু নেতৃত্বৰ বিকন হিচাপে থিয় দিছে। ১৬৩৪ চনত আহোম ৰাজ্যৰ ভিতৰৰ এটা সম্ভ্ৰান্ত পৰিয়ালত জন্মগ্ৰহণ কৰা লাচিতৰ ডেকা যোদ্ধাৰ পৰা সন্মানীয় সেনাপতিলৈ যাত্ৰা অদম্য নিষ্ঠা আৰু কৌশলগত মেধাৰ কাহিনী।

অসমৰ সাৰ্বভৌমত্বৰ ৰক্ষক হিচাপে লাচিত বৰফুকনে ভয়ংকৰ প্ৰত্যাহ্বানৰ সন্মুখীন হৈছিল, বিশেষকৈ ভাৰতৰ উত্তৰ-পূব অঞ্চললৈ নিজৰ সাম্ৰাজ্য সম্প্ৰসাৰণ কৰিব বিচৰা মোগল শক্তিৰ পৰা। ১৬৭১ চনত শৰাইঘাটৰ যুদ্ধত তেওঁৰ আটাইতকৈ উল্লেখযোগ্য জয়লাভ হৈছিল, য’ত তেওঁ নিজৰ কৌশলগত প্ৰতিভা আৰু অটল সংকল্প প্ৰদৰ্শন কৰি অতিশয় বিপদৰ বিৰুদ্ধে এক উল্লেখযোগ্য জয়ৰ আয়োজন কৰিছিল।

সামৰিক শক্তিৰ বাহিৰেও লাচিতৰ কূটনৈতিক সূক্ষ্মতাই শান্তি নিশ্চিত কৰা আৰু নিজৰ ৰাজ্যৰ স্বাধীনতা ৰক্ষাৰ ক্ষেত্ৰত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিছিল। মোগল সম্ৰাট ঔৰংজেবৰ লগত আলোচনা কৰাৰ ক্ষমতাই তেওঁৰ ৰাষ্ট্ৰপতিত্ব আৰু অসমৰ স্বায়ত্তশাসন ৰক্ষাৰ প্ৰতি থকা দায়বদ্ধতাৰ উদাহৰণ দাঙি ধৰিছিল।

লাচিত বৰফুকনৰ উত্তৰাধিকাৰে সময়ক অতিক্ৰম কৰি, বীৰ আৰু দেশপ্ৰেমৰ প্ৰতীক হিচাপে অসমীয়া মানুহৰ প্ৰজন্মৰ মাজত অনুৰণন ঘটায়। তেওঁৰ বীৰত্বপূৰ্ণ কৰ্মক সাহিত্য, শিল্প, লোককথাত অমৰ কৰি তোলা হৈছে, যিয়ে নিজৰ সাংস্কৃতিক ঐতিহ্যক লালন-পালন কৰা আৰু তেওঁ মূৰ্ত কৰি তোলা মূল্যবোধক ৰক্ষা কৰিবলৈ চেষ্টা কৰাসকলৰ বাবে প্ৰেৰণাৰ উৎস হিচাপে কাম কৰিছে।

লাচিত বৰফুকনক স্মৰণ কৰি আমি কেৱল এগৰাকী ঐতিহাসিক ব্যক্তিক সন্মান জনোৱাই নহয়, অসমৰ জনসাধাৰণক সংজ্ঞায়িত কৰা স্থিতিস্থাপকতা আৰু ঐক্যৰ চিৰস্থায়ী মনোভাৱকো উদযাপন কৰোঁ। তেওঁৰ উত্তৰাধিকাৰে এটা সোঁৱৰণী হিচাপে কাম কৰে যে প্ৰতিকূলতাৰ সময়ত সাহস, দৃঢ়তা আৰু নিজৰ নীতিৰ প্ৰতি অটল দায়বদ্ধতাই জয় আৰু চিৰস্থায়ী উত্তৰাধিকাৰৰ পথ প্ৰশস্ত কৰে।

Lachit borphukan essay in assamese 3 লাচিত বৰফুকন: অসমৰ স্বাধীনতা অভিযানত এক অদম্য শক্তি

কিংবদন্তি যোদ্ধা আৰু নেতাৰ প্যান্থেয়নৰ ভিতৰত লাচিত বৰফুকনে বীৰ মোগল সাম্ৰাজ্যৰ বিৰুদ্ধে অসমৰ স্বাধীনতাৰ যুঁজত আগভাগ লৈ শৌৰ্য্য আৰু কৌশলৰ আৰ্হি হিচাপে ওখকৈ থিয় দিছে। ১৬৩৪ চনত জন্মগ্ৰহণ কৰা লাচিত নম্ৰ আৰম্ভণিৰ পৰাই আত্মপ্ৰকাশ কৰি এগৰাকী উচ্চ ব্যক্তিত্বলৈ পৰিণত হয় যাৰ প্ৰভাৱ শতিকাজুৰি প্ৰতিধ্বনিত হৈ থাকে।

আহোম ৰাজদৰবাৰৰ উৎপাদন লাচিতে যুদ্ধ কলা আৰু ৰাষ্ট্ৰশিল্প উভয়ৰে কঠোৰ প্ৰশিক্ষণ লাভ কৰিছিল, যিয়ে তেওঁক আগন্তুক গুৰুত্বপূৰ্ণ যুদ্ধৰ বাবে সাজু কৰি তুলিছিল। তেওঁৰ উল্কাপিণ্ডৰ দৰে উত্থানে তেওঁক প্ৰধান সেনাপতি পদলৈ উন্নীত কৰি আহোম সেনাবাহিনীক অসংখ্য বিজয়ী সংঘৰ্ষলৈ লৈ যায়। কিন্তু ১৬৭১ চনত শৰাইঘাটৰ যুদ্ধতকৈ কোনোটোৱেই বেছি তাৎপৰ্যপূৰ্ণ নাছিল, য’ত লাচিতে সংখ্যাগতভাৱে উচ্চমানৰ মোগল শক্তিক পৰাস্ত কৰিবলৈ উদ্ভাৱনী কৌশল নিপুণভাৱে ব্যৱহাৰ কৰিছিল।

তথাপিও লাচিতৰ সাফল্য যুদ্ধৰ ক্ষেত্ৰৰ বাহিৰলৈও বিস্তৃত আছিল। কূটনীতিৰ ক্ষেত্ৰত তেওঁৰ নিপুণতাই আহোম ৰাজ্যৰ সুৰক্ষা আৰু অখণ্ডতা নিশ্চিত কৰাত সমানেই সহায়ক বুলি প্ৰমাণিত হয়। শৰাইঘাটৰ যুদ্ধৰ পিছত লাচিতে মোগল সম্ৰাট ঔৰংজেবক অসমৰ পৰা নিজৰ বাহিনী প্ৰত্যাহাৰ কৰিবলৈ মান্তি কৰাত সফল হয়, যাৰ ফলত ৰাজ্যৰ সাৰ্বভৌমত্ব ৰক্ষা পৰে।

সমগ্ৰ অসমৰ ইতিহাসত লাচিত বৰফুকন গৌৰৱ আৰু প্ৰশংসাৰ কেন্দ্ৰবিন্দু হৈয়েই আছে। সাহিত্য, নাটক, চলচ্চিত্ৰ আৰু সংগীতৰ অগণন ৰচনাই তেওঁৰ কৃতিত্বৰ বুৰঞ্জী লিখিছে, যিয়ে তেওঁৰ ৰাষ্ট্ৰীয় আইকন হিচাপে মৰ্যাদাক চিমেণ্টেৰে দৃঢ় কৰি তুলিছে। তদুপৰি বাৰ্ষিক ৰথযাত্ৰা উৎসৱত লাচিতক শ্ৰদ্ধাঞ্জলি জনোৱা হয়, প্ৰতি বছৰে হাজাৰ হাজাৰ ভক্তই তেওঁৰ স্মৃতি শ্ৰদ্ধা কৰিবলৈ আকৰ্ষণ কৰে।

মূলতঃ লাচিত বৰফুকনে অসমৰ অদম্য মনোভাৱক মূৰ্ত কৰি তুলিছে – যিখন ভূমি নিজৰ দৃঢ়তা, সম্বল, আৰু নাগৰিকৰ মাজত অবিচ্ছেদ্য বন্ধনৰ বাবে পৰিচিত। এই গুণবোৰক মূৰ্ত কৰি লাচিত আশা আৰু স্থিতিস্থাপকতাৰ প্ৰতীক হৈ পৰিল, আগন্তুক প্ৰজন্মক অনুপ্ৰাণিত কৰিলে। এইদৰে আমি লাচিত বৰফুকনৰ অসাধাৰণ জীৱনৰ ওপৰত চিন্তা-চৰ্চা কৰি থাকোঁতে প্ৰতিকূলতাৰ সন্মুখত দৃঢ়তাৰে থিয় দিয়াৰ অন্তৰ্নিহিত শক্তি, আৰু সামূহিক কাৰ্য্যৰ পৰিৱৰ্তনশীল সম্ভাৱনাৰ কথা মনত পৰে।

এই আখ্যানে আমাৰ অতীতক গঢ় দিয়া আৰু আমাৰ বৰ্তমানৰ পথ প্ৰদৰ্শক হৈ থকা ব্যক্তিসকলৰ উত্তৰাধিকাৰক স্বীকৃতি আৰু উদযাপনৰ গুৰুত্বৰ ওপৰত আলোকপাত কৰি অসমৰ ইতিহাসলৈ লাচিত বৰফুকনৰ অৱদানৰ গভীৰ প্ৰভাৱৰ ওপৰত আলোকপাত কৰে। তেওঁলোকৰ কাহিনীবোৰে সাহস, উদ্ভাৱন আৰু সহযোগিতাক আকোৱালি ল’বলৈ ইচ্ছুকসকলৰ বাবে অপেক্ষা কৰি থকা সীমাহীন সম্ভাৱনাসমূহৰ অহৰহ সোঁৱৰণী হিচাপে কাম কৰে।

Lachit borphukan essay in assamese 3 লাচিত বৰফুকন: অসমৰ অজেয় বীৰ

lachit borphukan

আহোম সেনাৰ কিংবদন্তি প্ৰধান সেনাধ্যক্ষ লাচিত বৰফুকন অসমৰ ইতিহাসৰ এক উচ্চ পদস্থ ব্যক্তিত্ব। ১৬৩৪ চনত জন্মগ্ৰহণ কৰা লাচিতৰ ৰাজ্যৰ সাৰ্বভৌমত্বৰ প্ৰতি অদম্য দায়বদ্ধতা আৰু ব্যতিক্ৰমী সামৰিক শক্তিয়ে তেওঁক মোগল সাম্ৰাজ্যৰ সম্প্ৰসাৰণবাদী উচ্চাকাংক্ষাৰ ভয়ংকৰ বিৰোধী কৰি তুলিছিল।

লাচিতৰ সামৰিক জীৱনত কেইবাটাও বিজয় লাভ কৰিছিল যদিও ১৬৭১ চনত শৰাইঘাটৰ যুদ্ধত তেওঁৰ আটাইতকৈ উল্লেখযোগ্য জয়লাভ হৈছিল। সংখ্যাতকৈ বেছি আৰু বন্দুকতকৈ বেছি হোৱাৰ পিছতো লাচিতৰ কৌশলগত মেধা আৰু কৌশলগত বুদ্ধিমত্তাৰ ফলত মোগল শক্তিৰ ওপৰত নিৰ্ণায়ক জয়লাভ হয়। প্ৰতিকূলতাৰ সন্মুখত তেওঁৰ নেতৃত্ব আৰু সাহস কিংবদন্তিৰ বস্তু হৈ পৰিছে, আজিলৈকে অসমীয়া মানুহৰ প্ৰজন্মক অনুপ্ৰাণিত কৰিছে।

অৱশ্যে লাচিতৰ উত্তৰাধিকাৰ তেওঁৰ সামৰিক কৃতিত্বৰ বাহিৰলৈও বিস্তৃত। শান্তি আৰু স্থিতিশীলতা নিশ্চিত কৰাৰ ক্ষেত্ৰত কূটনীতিৰ গুৰুত্ব বুজি পোৱা এজন অতি সততা আৰু প্ৰজ্ঞাৰ ব্যক্তি আছিল। শৰাইঘাটৰ যুদ্ধৰ পিছত মোগল সম্ৰাট ঔৰংজেবৰ সৈতে হোৱা আলোচনাই তেওঁৰ ৰাষ্ট্ৰপতিত্ব আৰু আহোম ৰাজ্যৰ স্বায়ত্তশাসন ৰক্ষাৰ প্ৰতি তেওঁৰ দায়বদ্ধতা প্ৰদৰ্শন কৰে।

লাচিতৰ উত্তৰাধিকাৰ শতিকাজুৰি টিকি আহিছে, সাহিত্য, শিল্প, সংগীতৰ অগণন ৰচনাক অনুপ্ৰাণিত কৰি আহিছে। তেওঁৰ নামটো সাহস, স্থিতিস্থাপকতা, আৰু দেশপ্ৰেমৰ সমাৰ্থক হৈ পৰিছে আৰু তেওঁৰ স্মৃতি প্ৰতি বছৰে ৰথ যাত্ৰা উৎসৱৰ সময়ত উদযাপন কৰা হয়।

বহু দিশত লাচিত বৰফুকনে অসমৰ শ্ৰেষ্ঠক প্ৰতিনিধিত্ব কৰে – বৈচিত্ৰময় সংস্কৃতি, চহকী ইতিহাস, আৰু অভেদ্য মনোভাৱৰ দেশ। তেওঁৰ জীৱন আৰু উত্তৰাধিকাৰীয়ে প্ৰতিকূলতাৰ সন্মুখীন হৈ দৃঢ়তা, নেতৃত্ব আৰু ঐক্যৰ শক্তিৰ সোঁৱৰণী হিচাপে কাম কৰে। তেওঁৰ উল্লেখযোগ্য কৃতিত্বৰ ওপৰত আমি চিন্তা-চৰ্চা কৰি থাকোঁতে আমাৰ সাংস্কৃতিক ঐতিহ্য সংৰক্ষণৰ গুৰুত্ব আৰু জনগোষ্ঠী হিচাপে আমাক সংজ্ঞায়িত কৰা মূল্যবোধৰ কথা সোঁৱৰাই দিয়া হয়।

সামৰণিত ক’ব পাৰি যে লাচিত বৰফুকনৰ জীৱন আৰু উত্তৰাধিকাৰ মানৱ মনোভাৱৰ চিৰস্থায়ী শক্তি আৰু নেতৃত্বৰ পৰিৱৰ্তনশীল সম্ভাৱনাৰ প্ৰমাণ। নিজৰ ৰাজ্যৰ সাৰ্বভৌমত্বৰ প্ৰতি তেওঁৰ অদম্য দায়বদ্ধতা আৰু ব্যতিক্ৰমী সামৰিক শক্তিয়ে তেওঁক অসমীয়া জনসাধাৰণৰ দৃষ্টিত নায়ক কৰি তুলিছে। তেওঁৰ উত্তৰাধিকাৰে আমাক অনুপ্ৰাণিত আৰু পথ প্ৰদৰ্শন কৰি আহিছে, আমাৰ সম্প্ৰদায়সমূহৰ বাবে শান্তি আৰু সমৃদ্ধি নিশ্চিত কৰাৰ ক্ষেত্ৰত সাহস, প্ৰজ্ঞা আৰু কূটনীতিৰ গুৰুত্বৰ কথা আমাক সোঁৱৰাই দিছে।

Lachit borphukan essay in assamese 4 লাচিত বৰফুকন: অসমৰ ঐতিহ্যৰ বীৰ ৰক্ষক

Lachit Borphukan

অসমৰ ইতিহাসৰ এজন পূজনীয় ব্যক্তি লাচিত বৰফুকনে অঞ্চলটোৰ চহকী সাংস্কৃতিক ঐতিহ্যক সংজ্ঞায়িত কৰা সাহস, নেতৃত্ব, আৰু স্থিতিস্থাপকতাৰ মনোভাৱক মূৰ্ত কৰি তুলিছে। ১৬৩৪ চনত এটা সম্ভ্ৰান্ত পৰিয়ালত জন্মগ্ৰহণ কৰা লাচিতৰ ডেকা যোদ্ধাৰ পৰা আহোম সেনাৰ সন্মানীয় প্ৰধান সেনাপতিলৈ এই যাত্ৰাই বাহ্যিক ভাবুকিৰ বিৰুদ্ধে নিজৰ ৰাজ্য ৰক্ষাৰ অদম্য দায়বদ্ধতাৰ প্ৰমাণ।

সমগ্ৰ সামৰিক জীৱনত লাচিত বৰফুকনে ব্যতিক্ৰমী কৌশলগত বুদ্ধিমত্তা আৰু যুদ্ধক্ষেত্ৰৰ দক্ষতা প্ৰদৰ্শন কৰি নিজৰ সৈন্যবাহিনীক ভয়ংকৰ মোগল শক্তিৰ বিৰুদ্ধে অসংখ্য বিজয়ৰ দিশত আগুৱাই লৈ যায়। ১৬৭১ চনত শৰাইঘাটৰ যুদ্ধত তেওঁৰ মুকুটমণ্ডিত কৃতিত্ব আছিল, য’ত তেওঁ মোগলৰ আগ্ৰাসনক প্ৰতিহত কৰা আৰু অসমৰ স্বাধীনতা নিশ্চিত কৰা এক উজ্জ্বল প্ৰতিৰক্ষাৰ আয়োজন কৰিছিল।

সামৰিক কাৰ্যকলাপৰ বাহিৰেও লাচিতৰ কূটনৈতিক দক্ষতাই অঞ্চলটোৰ শান্তি আৰু স্থিতিশীলতা বজাই ৰখাত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিছিল। মোগল সম্ৰাট ঔৰংজেবৰ সৈতে হোৱা আলোচনাত তেওঁৰ জনসাধাৰণৰ স্বাৰ্থ ৰক্ষা কৰাৰ সমান্তৰালকৈ জটিল ৰাজনৈতিক পৰিৱেশত নেভিগেট কৰাৰ ক্ষমতা প্ৰদৰ্শন কৰা হৈছিল।

লাচিত বৰফুকনৰ উত্তৰাধিকাৰে অসমৰ ৰাইজৰ মাজত অনুৰণন ঘটাইছে, তেওঁলোকৰ ঐতিহ্য ৰক্ষাৰ বাবে তেওঁৰ নিস্বাৰ্থ সমৰ্পণৰ বাবে গৌৰৱ আৰু প্ৰশংসা জগাই তুলিছে। তেওঁৰ নামটো সাহস, সততা, আৰু দেশপ্ৰেমৰ সমাৰ্থক, আৰু বিভিন্ন সাংস্কৃতিক উদযাপন আৰু শ্ৰদ্ধাঞ্জলিৰ জৰিয়তে তেওঁৰ স্মৃতিক সন্মান জনোৱা হয়।

লাচিত বৰফুকনৰ স্মৃতিত আমি কেৱল এগৰাকী ঐতিহাসিক ব্যক্তিয়েই নহয়, অসমৰ চিৰস্থায়ী মনোভাৱৰ প্ৰতীকক উদযাপন কৰোঁ – যিয়ে সাহস, ঐক্য, আৰু ইয়াৰ অনন্য পৰিচয় ৰক্ষাৰ অটল দায়বদ্ধতাক মূল্য দিয়ে। তেওঁৰ উল্লেখযোগ্য কৃতিত্বৰ ওপৰত আমি চিন্তা-চৰ্চা কৰি থাকোঁতে আমাৰ সাংস্কৃতিক ঐতিহ্যক ৰক্ষা কৰাৰ গুৰুত্ব আৰু ইয়াৰ ৰক্ষাৰ বাবে ইমানখিনি ত্যাগ কৰাসকলক সন্মান জনোৱাৰ কথা আমাক সোঁৱৰাই দিয়া হয়।

সামৰণিত ক’ব পাৰি যে লাচিত বৰফুকনৰ উত্তৰাধিকাৰে আগন্তুক প্ৰজন্মৰ বাবে প্ৰেৰণাৰ ৰেখা হিচাপে কাম কৰে, আমাৰ সামূহিক ভাগ্য গঢ় দিয়াত নেতৃত্ব, বীৰত্ব, কূটনীতিৰ শক্তিৰ কথা আমাক সোঁৱৰাই দিয়ে। তেওঁৰ কাহিনী অসম আৰু ইয়াৰ জনসাধাৰণৰ অদম্য মনোভাৱৰ প্ৰমাণ, যিয়ে বৰ্তমানৰ প্ৰত্যাহ্বানসমূহ নেভিগেট কৰি উজ্জ্বল ভৱিষ্যতৰ দিশত চেষ্টা কৰি তেওঁৰ আদৰ্শৰ পৰা শক্তি আহৰণ কৰি আহিছে।

Lachit borphukan essay in assamese 5 লাচিত বৰফুকন: অসমৰ সাৰ্বভৌমত্বৰ নিৰ্ভীক ৰক্ষক

অসমৰ বুৰঞ্জীত শ্ৰদ্ধাৰ ঐতিহাসিক ব্যক্তি লাচিত বৰফুকনে প্ৰতিকূলতাৰ সন্মুখত অদম্য সাহস আৰু অটল নেতৃত্বৰ প্ৰতীক হিচাপে আত্মপ্ৰকাশ কৰিছে। ১৬৩৪ চনত সুখ্যাতিপূৰ্ণ পৰিয়ালত জন্মগ্ৰহণ কৰা লাচিত আহোম সেনাৰ প্ৰধান সেনাপতি হিচাপে বিশিষ্ট পদবীলৈ উত্থান তেওঁৰ ব্যতিক্ৰমী সামৰিক শক্তি আৰু কৌশলগত মেধাৰ প্ৰমাণ।

সপ্তদশ শতিকাৰ মাজভাগৰ অশান্ত কালত লাচিত বৰফুকনৰ বীৰত্বৰ পৰীক্ষাত অৱতীৰ্ণ হৈছিল যেতিয়া তেওঁ অসমলৈ সাম্ৰাজ্য সম্প্ৰসাৰণ কৰিব বিচৰা ভয়ংকৰ মোগল শক্তিৰ সৈতে মুখামুখি হৈছিল। তেওঁৰ ৰাজ্যৰ দৃঢ় প্ৰতিৰক্ষাৰ শিখৰত উপনীত হয় ১৬৭১ চনত শৰাইঘাটৰ ঐতিহাসিক যুদ্ধত, য’ত তেওঁ আপ্লুত বিপদৰ বিৰুদ্ধে এক উল্লেখযোগ্য বিজয়ৰ আয়োজন কৰে, অসমৰ স্বাধীনতা নিশ্চিত কৰে আৰু ইয়াৰ সাংস্কৃতিক ঐতিহ্য সংৰক্ষণ কৰে।

লাচিতৰ উত্তৰাধিকাৰ তেওঁৰ সামৰিক কৃতিত্বৰ বাহিৰলৈকে বিস্তৃত; তেওঁৰ কূটনৈতিক বুদ্ধিমত্তা আৰু ৰাষ্ট্ৰপতিত্বই মোগল সম্ৰাট ঔৰংজেবৰ সৈতে শান্তিৰ আলোচনাত সহায় কৰিছিল, আহোম ৰাজ্যৰ স্থিতিশীলতা আৰু স্বায়ত্তশাসন নিশ্চিত কৰিছিল। জটিল ৰাজনৈতিক পৰিৱেশত সততা আৰু দূৰদৰ্শিতাৰে চলাচল কৰাৰ ক্ষমতাই তেওঁৰ জনসাধাৰণৰ স্বাৰ্থ ৰক্ষাৰ প্ৰতি থকা দায়বদ্ধতাৰ উদাহৰণ দাঙি ধৰে।

লাচিত বৰফুকনৰ স্মৃতি অসমবাসীৰ বাবে প্ৰেৰণাৰ উৎস হিচাপে জীয়াই আছে, যিয়ে তেওঁক বীৰ আৰু নিজৰ ঐতিহ্যৰ ৰক্ষক হিচাপে শ্ৰদ্ধা কৰে। তেওঁৰ নামে গৌৰৱ, স্থিতিস্থাপকতা, আৰু দেশপ্ৰেমৰ অনুভূতিৰ উদগনি দিয়ে, অসমীয়া পৰিচয় আৰু ঐক্যৰ প্ৰতীক হিচাপে প্ৰজন্মৰ পিছত প্ৰজন্মৰ মাজেৰে প্ৰতিধ্বনিত হয়।

লাচিত বৰফুকনৰ উত্তৰাধিকাৰৰ ওপৰত চিন্তা-চৰ্চা কৰি থাকোঁতে তেওঁ মূৰ্ত হৈ থকা চিৰস্থায়ী মূল্যবোধৰ কথা মনত পৰে – প্ৰতিকূলতাৰ সন্মুখত সাহস, সততাৰে নেতৃত্ব, আৰু নিজৰ গৃহভূমি ৰক্ষাৰ প্ৰতি গভীৰ শিপাই থকা দায়বদ্ধতা। তেওঁৰ কাহিনীয়ে নিজৰ সাংস্কৃতিক ঐতিহ্যক ৰক্ষা কৰিবলৈ আৰু বাহ্যিক ভাবুকিৰ বিৰুদ্ধে নিজৰ সাৰ্বভৌমত্ব ৰক্ষা কৰিবলৈ চেষ্টা কৰা সকলোৰে বাবে আশা আৰু প্ৰেৰণাৰ পোহৰ হিচাপে কাম কৰে।

সামৰণিত ক’ব পাৰি যে লাচিত বৰফুকনৰ উত্তৰাধিকাৰ অসম আৰু ইয়াৰ জনসাধাৰণৰ অদম্য মনোভাৱৰ প্ৰমাণ হিচাপে থিয় দিছে, আমাৰ ভাগ-বতৰা কৰা ইতিহাস আৰু পৰম্পৰা ৰক্ষাৰ ক্ষেত্ৰত দৃঢ়তা, কূটনীতি, আৰু ঐক্যৰ শক্তিৰ কথা আমাক সোঁৱৰাই দিছে। তেওঁৰ কাহিনীয়ে আমাক আমাৰ ঐতিহ্যক গৌৰৱেৰে আকোৱালি লোৱাৰ লগতে ইয়াৰ সংৰক্ষণ নিশ্চিত কৰাৰ বাবে ইমানখিনি ত্যাগ কৰাসকলক সন্মান জনোৱাৰ বাবে অনুপ্ৰাণিত কৰি আহিছে।

Lachit borphukan essay in assamese 6 লাচিত বৰফুকনৰ জীৱন আৰু উত্তৰাধিকাৰ: সাহস আৰু নেতৃত্বৰ বুৰঞ্জী

১৬৩৪ চনত ভাৰতৰ আহোম ৰাজ্যৰ এটা সম্ভ্ৰান্ত পৰিয়ালত জন্মগ্ৰহণ কৰা লাচিত বৰফুকনে এজন বীৰ যোদ্ধা আৰু দূৰদৰ্শী নেতা হিচাপে ইতিহাসৰ বুৰঞ্জীত নিজৰ নাম খোদিত কৰিব পৰা এক উল্লেখযোগ্য যাত্ৰা আৰম্ভ কৰিছিল। যুদ্ধ আৰু প্ৰশাসনৰ কঠোৰ প্ৰশিক্ষণেৰে চিহ্নিত কৰা প্ৰথম বছৰবোৰৰ পৰা যুদ্ধক্ষেত্ৰত বীৰত্বপূৰ্ণ কৃতিত্বলৈকে লাচিতৰ জীৱনে বাহ্যিক ভাবুকিৰ বিৰুদ্ধে নিজৰ ৰাজ্যৰ সাৰ্বভৌমত্ব ৰক্ষাৰ বাবে অটল সমৰ্পণৰ উদাহৰণ দাঙি ধৰিছিল।

এজন যুৱ যোদ্ধা হিচাপে লাচিতে অভিজ্ঞ গুৰুৰ তত্ত্বাৱধানত নিজৰ দক্ষতাক নিখুঁত কৰি তুলিছিল, আগন্তুক প্ৰত্যাহ্বানৰ বাবে নিজকে প্ৰস্তুত কৰিছিল। আহোম সামৰিক বাহিনীৰ শাৰীৰে তেওঁৰ আৰোহণ দ্ৰুত আছিল, তেওঁৰ ব্যতিক্ৰমী প্ৰতিভা আৰু কৌশলগত বুদ্ধিমত্তাৰ প্ৰমাণ। ৰজা চক্ৰধ্বজ সিংহৰ অধীনত মুখ্য সেনাধ্যক্ষৰ ভূমিকা গ্ৰহণ কৰাৰ সময়লৈকে লাচিত ইতিমধ্যে হিচাপ কৰিবলগীয়া এক ভয়ংকৰ শক্তি হিচাপে নিজকে পৃথক কৰি তুলিছিল।

লাচিতৰ সংজ্ঞায়িত মুহূৰ্তটো আহিছিল অসমত মোগলৰ আগ্ৰাসনৰ উত্তাল সময়ছোৱাত, যাৰ শিখৰত উপনীত হৈছিল ১৬৭১ চনত শৰাইঘাটৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ যুদ্ধত।মোগল বাহিনীৰ বিৰুদ্ধে আপ্লুত বিপদৰ সন্মুখীন হৈ লাচিতে অতুলনীয় সাহস আৰু কৌশলগত মেধা প্ৰদৰ্শন কৰিছিল, যাৰ ফলত তেওঁৰ সৈন্যবাহিনীক এক গুঞ্জৰিত বিজয়ৰ দিশত আগবাঢ়িছিল যিয়ে নিশ্চিত কৰিছিল অসমৰ স্বাধীনতা আৰু সাংস্কৃতিক ঐতিহ্য ৰক্ষা কৰিছিল।

সামৰিক কাৰ্যকলাপৰ বাহিৰেও লাচিত বৰফুকন আছিল এজন সুদক্ষ কূটনীতিবিদ আৰু ৰাষ্ট্ৰনেতা। শৰাইঘাটৰ যুদ্ধৰ পিছত মোগল সম্ৰাট ঔৰংজেবৰ সৈতে হোৱা আলোচনাই তেওঁৰ ৰাজ্যৰ বাবে শান্তি আৰু স্থিতিশীলতা নিশ্চিত কৰি জটিল ৰাজনৈতিক পৰিৱেশত সূক্ষ্মতা আৰু সততাৰে চলাচল কৰাৰ ক্ষমতা প্ৰদৰ্শন কৰিছিল।

পৰিতাপৰ কথা যে ১৬৭৯ চনত লাচিত বৰফুকনৰ বিখ্যাত জীৱনটো চুটি হৈ পৰিল, অসমীয়া মানুহৰ প্ৰজন্মৰ বাবে অনুপ্ৰাণিত হৈ থকা এক উত্তৰাধিকাৰ। তেওঁৰ নামটো সাহস, নেতৃত্ব, আৰু দেশপ্ৰেমৰ সমাৰ্থক হৈ পৰিছে, যিটো তেওঁৰ স্মৃতিক সন্মান জনোৱা বিভিন্ন সাংস্কৃতিক শ্ৰদ্ধাঞ্জলি আৰু স্মৃতিচাৰণৰ জৰিয়তে উদযাপন কৰা হয়।

লাচিত বৰফুকনৰ জীৱন আৰু উত্তৰাধিকাৰৰ স্মৃতিত আমি এনে এজন বীৰক শ্ৰদ্ধা জনাইছো, যাৰ অদম্য মনোভাৱ আৰু নিজৰ জনকল্যাণৰ প্ৰতি অদম্য দায়বদ্ধতাই অসমৰ ইতিহাসত অমলিন চিন ৰাখিছে। তেওঁৰ কাহিনীয়ে প্ৰতিকূলতাৰ সন্মুখত স্থিতিস্থাপকতা, দৃঢ়তা আৰু ঐক্যৰ শক্তিৰ কালজয়ী সোঁৱৰণী হিচাপে কাম কৰে – যিবোৰ মূল্যবোধে নিজৰ সাংস্কৃতিক ঐতিহ্যক লালন-পালন কৰা আৰু নিজৰ নীতিক অটল সংকল্পৰে ৰক্ষা কৰিবলৈ চেষ্টা কৰা সকলোৰে মাজত অনুৰণন ঘটাই থাকে।

Lachit borphukan essay in assamese 7 লাচিত বৰফুকনৰ মহাকাব্যিক প্ৰতিৰোধ আৰু মোগল শাসনৰ পৰা অসমৰ মুক্তি

উত্তৰ-পূব ভাৰতৰ ইতিহাসৰ কিংবদন্তি ব্যক্তি লাচিত বৰফুকন (প্ৰায় ১৬৩৮-১৬৭৯) মোগলৰ অত্যাচাৰী শাসনৰ পৰা অসমক মুক্তি দিয়া অদম্য সাহস, কৌশলগত উজ্জ্বলতা আৰু অদম্য মনোভাৱৰ বাবে বিখ্যাত। এই ৰচনাখনে আধুনিক অসমৰ ভাগ্য গঢ় দিয়াত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা গ্ৰহণ কৰা এই উল্লেখযোগ্য সামৰিক সেনাপতিগৰাকীৰ জীৱন, সাফল্য, উত্তৰাধিকাৰৰ বিষয়ে অন্বেষণ কৰিব।

প্ৰাচীন অসমৰ অন্যতম শক্তিশালী বংশ আহোম পৰিয়ালত জন্মগ্ৰহণ কৰা লাচিত আহোম সেনাবাহিনীৰ অতি সন্মানীয় সেনাপতি পিতৃ বৰবৰুৱাৰ তত্ত্বাৱধানত সৰুৰে পৰা যোদ্ধা হিচাপে প্ৰশিক্ষণ লৈছিল। বয়স বাঢ়ি অহাৰ লগে লগে লাচিতে ব্যতিক্ৰমী নেতৃত্বৰ গুণ আৰু কৌশলগত বুদ্ধিমত্তা প্ৰদৰ্শন কৰিছিল, যাৰ ফলত তেওঁক ‘বৰফুকন’ উপাধি লাভ কৰিছিল, অৰ্থাৎ ৰজাৰ পিছত দ্বিতীয় কমাণ্ডাৰ। ৰেংকৰ মাজেৰে তেওঁৰ উত্থান উল্কাপিণ্ডৰ দৰে আছিল, আৰু ত্ৰিশ বছৰ বয়সত তেওঁ আহোম ৰাজ্যৰ অন্যতম প্ৰভাৱশালী ব্যক্তি হিচাপে পৰিগণিত হৈছিল।

ঔৰংজেবৰ অধীনস্থ মোগল সাম্ৰাজ্যই স্বাধীন আহোম ৰাজ্যক অধীন কৰাৰ লক্ষ্যৰে ব্ৰহ্মপুত্ৰ উপত্যকাৰ বাহিৰলৈ নিজৰ ভূখণ্ডৰ প্ৰসাৰ ঘটাবলৈ চেষ্টা কৰিছিল। ইয়াৰ প্ৰত্যুত্তৰত লাচিত বৰফুকনে আগ্ৰাসী শক্তিৰ বিৰুদ্ধে অস্ত্ৰৰ আহ্বানৰে অসমবাসীক একত্ৰিত কৰে। তেওঁ গেৰিলা যুদ্ধ, এম্বুছ, দুৰ্গ নিৰ্মাণ কৌশলৰ দৰে উদ্ভাৱনী কৌশল ব্যৱহাৰ কৰি এক ভয়ংকৰ প্ৰতিৰোধ আন্দোলনৰ আয়োজন কৰিছিল যিবোৰ সেই সময়ত নতুন আছিল। এই কৌশলসমূহে একাধিকবাৰ মোগলৰ উন্নতি বিফল কৰাত ফলপ্ৰসূ বুলি প্ৰমাণিত হয়, যাৰ ফলত লাচিতক “অসমৰ সিংহ” নামেৰে নামাকৰণ কৰা হয়।

লাচিতৰ দিনত হোৱা অন্যতম উল্লেখযোগ্য যুদ্ধ হৈছে ১৬৭১ চনত গুৱাহাটীৰ সমীপত হোৱা শৰাইঘাটৰ যুদ্ধ।এই যুদ্ধত প্ৰায় ১০,০০০ সৈনিকৰ আহোম বাহিনীয়ে প্ৰায় এক লাখ মোগল সৈন্যৰ সৈতে যুদ্ধত লিপ্ত হয়। বহু পৰিমাণে সংখ্যা বেছি হোৱাৰ পিছতো লাচিতে ধূৰ্ত প্ৰতাৰণা আৰু আচৰিত আক্ৰমণৰ ব্যৱহাৰ কৰি মোগলক নিৰ্ণায়কভাৱে পৰাস্ত কৰিছিল, যাৰ ফলত সংঘাতৰ এক টাৰ্নিং পইণ্ট চিহ্নিত হৈছিল। শৰাইঘাটৰ এই বিজয়ে মোগলৰ সম্প্ৰসাৰণ স্তব্ধ কৰাই নহয়, অসমীয়া জনসাধাৰণৰ মনোবল বৃদ্ধি কৰি বিদেশী দখল প্ৰতিহত কৰাৰ সংকল্প আৰু অধিক শক্তিশালী কৰি তুলিলে।

সামৰিক শক্তিৰ উপৰিও লাচিত বৰফুকন কূটনৈতিক দক্ষতা আৰু চুবুৰীয়া ৰাজ্য মণিপুৰ আৰু কোচ হাজোৰ সৈতে মিত্ৰতা গঢ়ি তোলাৰ ক্ষমতাৰ বাবে পৰিচিত আছিল। এই অংশীদাৰিত্বসমূহ গঠন কৰি লাচিতে আহোম ৰাজ্যখনে যাতে আৱশ্যকতাৰ সময়ত গুৰুত্বপূৰ্ণ সহায় লাভ কৰে, তাৰ স্বতন্ত্ৰতা বজাই ৰাখিবলৈ সক্ষম হয়।

শৰাইঘাট যুদ্ধৰ পিছত লাচিতে ১৬৭৯ চনত অসুস্থতাৰ বাবে অকাল মৃত্যুৰ আগলৈকে আহোম বাহিনীৰ নেতৃত্ব দি থাকিল। অৱশ্যে তেওঁৰ উত্তৰাধিকাৰ জীয়াই থাকিল, বাহ্যিক ভাবুকিৰ বিৰুদ্ধে নিজৰ গৃহভূমি ৰক্ষাৰ বাবে প্ৰজন্মৰ প্ৰজন্মৰ অসমীয়া যোদ্ধাক অনুপ্ৰাণিত কৰিলে। আজিও লাচিত বৰফুকন অসমবাসীৰ বাবে বীৰত্ব, স্থিতিস্থাপকতা, আৰু জাতীয় গৌৰৱৰ প্ৰতীক হৈয়ে আছে।

তদুপৰি লাচিতৰ অৱদানক অসমৰ সীমাৰ বহু ওপৰেৰে স্বীকৃতি দিয়া হৈছে। ১৯৬৪ চনত ভাৰত চৰকাৰে তেওঁক মৰণোত্তৰভাৱে সম্বৰ্ধনা জনায় দেশৰ শান্তি কালৰ সৰ্বোচ্চ বীৰত্ব বঁটা অশোক চক্ৰ পদকেৰে। ইয়াৰ উপৰিও লাচিতৰ প্ৰতি উৎসৰ্গিত কেইবাটাও প্ৰতিমূৰ্তি, স্মৃতিসৌধ, সংগ্ৰহালয়ৰ প্ৰদৰ্শনী সমগ্ৰ অসমতে পোৱা যায়, যিয়ে ভাৰতীয় ইতিহাসত তেওঁৰ তাৎপৰ্যক উজ্জ্বল কৰি তুলিছে।

সামৰণিত ক’ব পাৰি যে লাচিত বৰফুকনৰ বীৰত্ব আৰু কৌশলগত প্ৰতিভাৰ অসাধাৰণ কৃতিত্বই ইতিহাসবিদসকলক মোহিত কৰি ৰাখিছে আৰু ভৱিষ্যত প্ৰজন্মকো একেদৰেই অনুপ্ৰাণিত কৰি ৰাখিছে। নিজৰ অদম্য দৃঢ়তা আৰু স্বাধীনতাৰ অদম্য সাধনাৰ জৰিয়তে লাচিতে এখন সমৃদ্ধিশালী আৰু সাৰ্বভৌম অসমৰ ভেটি স্থাপন কৰিছিল, যাতে এই অঞ্চলটো চিৰদিনৰ বাবে বহল ভাৰতীয় পৰিৱেশৰ ভিতৰত সাংস্কৃতিক পৰিচয় আৰু ৰাজনৈতিক স্বায়ত্তশাসনৰ দুৰ্গ হৈ থাকিব।

FAQ লাচিত বৰফুকন সম্পৰ্কে সঘনাই সোধা প্ৰশ্ন

লাচিত বৰফুকন কোন আছিল ?

লাচিত বৰফুকন আহোম ৰাজ্যৰ সামৰিক সেনাপতি আৰু বৰফুকন (দ্বিতীয় কমাণ্ড) আছিল, বৰ্তমানৰ অসমত শাসন কৰিছিল। ১৭ শতিকাৰ শেষৰ ফালে মোগলৰ আক্ৰমণক প্ৰতিহত কৰাৰ ক্ষেত্ৰত তেওঁৰ নেতৃত্ব আৰু কৌশলগত মেধাৰ বাবে তেওঁক বহুলভাৱে নায়ক হিচাপে গণ্য কৰা হয় ।

লাচিত বৰফুকনৰ জন্ম কেতিয়া হৈছিল ?

লাচিত বৰফুকনৰ জন্ম হৈছিল ১৬২২ চনৰ ২৪ নৱেম্বৰত অসমৰ চৰাইদেউত ।

লাচিত বৰফুকন কিহৰ বাবে বিখ্যাত আছিল ?

লাচিত বৰফুকনে ১৬৭১ চনত শৰাইঘাট যুদ্ধত আহোম বাহিনীক বিজয়ৰ দিশে আগুৱাই নিয়াৰ বাবেই বিখ্যাত, যাৰ ফলত মোগল সাম্ৰাজ্যৰ অসমলৈ সম্প্ৰসাৰণত বাধাৰ সৃষ্টি হয় ।

লাচিত বৰফুকনৰ মৃত্যু কেনেকৈ হ’ল?

১৬৭২ চনৰ ২৫ এপ্ৰিলত অসমৰ কলিয়াবৰত লাচিত বৰফুকনৰ মৃত্যু হয় ।

লাচিত বৰফুকনে কোনবোৰ যুদ্ধত অংশ লৈছিল?

লাচিত বৰফুকনে ১৬৭১ চনত শৰাইঘাটৰ যুদ্ধকে ধৰি বহুতো যুদ্ধত অংশগ্ৰহণ কৰিছিল, যিটো তেওঁৰ আটাইতকৈ উল্লেখযোগ্য যুদ্ধ বুলি গণ্য কৰা হয় ।

সাম্প্ৰতিক সমাজত লাচিত বৰফুকন উদযাপন কৰা হয় নেকি?

হয়, সমসাময়িক সমাজত বিশেষকৈ অসমত লাচিত বৰফুকনক উদযাপন অব্যাহত আছে। প্ৰতিবছৰে ২৪ নৱেম্বৰত লাচিত দিভাছক অসমৰ ইতিহাসলৈ তেওঁৰ অৱদান স্মৰণ কৰি পালন কৰা হয়। তেওঁৰ নামত বিভিন্ন স্মৃতিসৌধ, মূৰ্তি আৰু বঁটা স্থাপন কৰা হৈছে ।

লাচিত বৰফুকনৰ প্ৰভাৱ অসমৰ বাহিৰত বিস্তৃত হৈছেনে?

লাচিত বৰফুকনৰ প্ৰভাৱ অসমত প্ৰধানকৈ অনুভৱ কৰা হৈছে যদিও ৰাষ্ট্ৰীয় পৰ্যায়ত তেওঁৰ সাফল্যক স্বীকৃতি দিয়াৰ কিছু প্ৰচেষ্টা চলোৱা হৈছে, যেনে ৰাষ্ট্ৰীয় প্ৰতিৰক্ষা একাডেমীৰ শ্ৰেষ্ঠ কেডেটক লাচিত বৰফুকনৰ স্বৰ্ণ পদক প্ৰদান ।

লাচিত বৰফুকনৰ উত্তৰাধিকাৰক লৈ বিতৰ্ক হৈছে নেকি?

একাংশ পণ্ডিত আৰু ইতিহাসবিদে লাচিত বৰফুকনৰ প্ৰতিচ্ছবি ৰাজনৈতিক উদ্দেশ্যত ব্যৱহাৰ কৰাটো সমালোচনা কৰি যুক্তি দিছে যে তেওঁক জাতীয় তাৎপৰ্য্যৰ যোদ্ধাতকৈ অসমৰ স্বায়ত্তশাসিত অতীতৰ প্ৰতীক হিচাপেহে চাব লাগে।

লাচিত বৰফুকন স্বৰ্ণ পদক কি?

লাচিত বৰফুকন সোণৰ পদক বছৰি ৰাষ্ট্ৰীয় প্ৰতিৰক্ষা একাডেমীৰ শীৰ্ষ কেডেটক প্ৰদান কৰা হয়, ইয়াৰ দ্বাৰা অসাধাৰণ প্ৰদৰ্শনক স্বীকৃতি দিয়া হয় আৰু লাচিত বৰফুকনে মূৰ্ত মূল্যবোধৰ উদাহৰণ দিয়া হয়।

By Assamlearningpoint

Hi, readres welcome to my site. Myself Rinku Baruah working as a blogger to help readers of Assam to get infromation in assamese. If you want to know more about me visit about me page . Thankyou

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *