Republic day speech in assamese

Kanaklata Barua life history in Assamese

ভাৰতবৰ্ষৰ অসমৰ পৰা অহা বীৰ স্বাধীনতা সংগ্ৰামী কনকলতা বৰুৱা এগৰাকী প্ৰেৰণাদায়ক ব্যক্তি হৈয়েই আছে, যাৰ বীৰত্ব আৰু ত্যাগ ভাৰতীয় ইতিহাসৰ বুৰঞ্জীত খোদিত হৈ আছে। তাইৰ জীৱনটো যদিও চমু আছিল, তথাপিও স্বাধীনতাৰ কাৰ্য্য আৰু ঔপনিৱেশিক শাসনৰ বিৰুদ্ধে সংগ্ৰামৰ প্ৰতি অটল সমৰ্পণৰ দ্বাৰা চিহ্নিত হৈছিল।

১৯২৪ চনৰ ২২ ডিচেম্বৰত অসমৰ গহপুৰ গাঁৱত জন্মগ্ৰহণ কৰা কনকলাটাৰ ডাঙৰ-দীঘল হৈছিল সেই সময়ত যেতিয়া ভাৰতে ব্ৰিটিছ শাসনৰ পৰা মুক্তি বিচাৰি উগ্ৰতাৰে বিচাৰিছিল। সমগ্ৰ দেশতে প্ৰতিধ্বনিত হোৱা আৰ্থ-ৰাজনৈতিক অশান্তি আৰু স্বাধীনতাৰ আহ্বানৰ সাক্ষী হৈ তাই ডাঙৰ হৈছিল। জাতীয়তাবাদৰ মনোভাৱেৰে অনুপ্ৰাণিত আৰু মহাত্মা গান্ধীৰ স্বাধীনতাৰ আহ্বানত গভীৰভাৱে অনুপ্ৰাণিত হৈ কনকলতা কম বয়সতে স্বাধীনতা আন্দোলনৰ সৈতে সক্ৰিয়ভাৱে জড়িত হৈ পৰে।

১৯৪২ চনত ভাৰত ত্যাগ আন্দোলনৰ সময়ত তেওঁৰ সংজ্ঞায়িত মুহূৰ্ত আহিছিল।তেতিয়াৰ কিশোৰ কনকলতাই ভাৰতীয় জাতীয় কংগ্ৰেছত যোগদান কৰিছিল আৰু ব্ৰিটিছ শাসনৰ অন্ত পেলোৱাৰ দাবীত বিভিন্ন প্ৰতিবাদ আৰু পদযাত্ৰাত উৎসাহেৰে অংশগ্ৰহণ কৰিছিল। স্বাধীনতাৰ প্ৰতি থকা তাইৰ আবেগ আৰু প্ৰতিকূলতাৰ সন্মুখত নিৰ্ভীকতাই তাইক স্থানীয় যুৱক-যুৱতীসকলৰ মাজত এগৰাকী বিশিষ্ট ব্যক্তিত্ব কৰি তুলিছিল।

ইতিহাসত কানাক্লাটাৰ নাম খোদিত কৰা অন্যতম সাহসী কাৰ্য্য সংঘটিত হৈছিল ১৯৪২ চনৰ ২০ ছেপ্টেম্বৰত।তেওঁৰ সতীৰ্থসকলৰ সৈতে ব্ৰিটিছ ঔপনিৱেশিক চৰকাৰৰ নিপীড়নমূলক নীতি বিশেষকৈ স্থানীয় আৰক্ষী থানাত ৰাষ্ট্ৰীয় পতাকা উত্তোলন কৰিবলৈ অস্বীকাৰ কৰাৰ প্ৰতিবাদত অংশগ্ৰহণ কৰিছিল গহপুৰত। শান্তিপূৰ্ণ প্ৰতিবাদত তীব্ৰ বিক্ষোভলৈ ৰূপান্তৰিত হয় যেতিয়া আৰক্ষীয়ে নিৰস্ত্ৰ প্ৰতিবাদকাৰীৰ ওপৰত গুলীচালনা কৰে। বিপদৰ মাজতো কানাক্লতাই নিৰ্ভয়ে জাতীয় পতাকাখন ওখকৈ লৈ শোভাযাত্ৰাৰ নেতৃত্ব দিয়ে।

পৰিতাপৰ কথা যে তাৰ পিছত সৃষ্টি হোৱা বিশৃংখলতাৰ সময়ত পতাকা লৈ সাহসেৰে আগবাঢ়ি যোৱাৰ সময়ত কনক্লাটাক গুলীয়াই হত্যা কৰা হয়। ১৮ বছৰ বয়সত তেওঁৰ ত্যাগ ভাৰতৰ স্বাধীনতা সংগ্ৰামৰ অদম্য মনোভাৱৰ প্ৰতীক হৈ পৰিছিল। জাতিৰ কামৰ বাবে তেওঁৰ অদম্য সাহস আৰু ত্যাগে তেওঁক শ্বহীদ কৰি তুলিছিল, আৰু ভাৰতীয় স্বাধীনতা আন্দোলনৰ নায়িকা হিচাপে তেওঁ অব্যাহত আছে।

কনকলতা বৰুৱাৰ উত্তৰাধিকাৰ প্ৰজন্মৰ বাবে বিশেষকৈ যুৱতীসকলৰ বাবে প্ৰেৰণা হিচাপে জীয়াই আছে, অন্যায়ৰ বিৰুদ্ধে থিয় দি নিজৰ বিশ্বাসৰ বাবে যুঁজিবলৈ উৎসাহিত কৰি। প্ৰতিকূলতাৰ সন্মুখত তাইৰ বীৰত্বই ভাৰতৰ স্বাধীনতা সংগ্ৰামৰ বহু অগোৱা নায়কৰ বৈশিষ্ট্যপূৰ্ণ শক্তি আৰু দৃঢ়তাৰ উদাহৰণ দাঙি ধৰে।

তেখেতৰ অপৰিসীম অৱদান আৰু ত্যাগক সন্মান জনাই সমগ্ৰ অসম তথা ভাৰতৰ অন্যান্য প্ৰান্তত কনকলতা বৰুৱাৰ প্ৰতি বিদ্যালয়, পথ, প্ৰতিমূৰ্তিকে ধৰি অসংখ্য স্মৃতিসৌধ উচৰ্গা কৰা হৈছে। তাইৰ নামটো সাহস, স্থিতিস্থাপকতা আৰু স্বাধীনতা আৰু ন্যায়ৰ আদৰ্শৰ প্ৰতি অটল সমৰ্পণৰ প্ৰতীক হৈয়েই আছে।

যদিও তেওঁৰ জীৱনটো কৰুণভাৱে চুটি হৈ গ’ল, তথাপিও কনকলতা বৰুৱাৰ নিৰ্ভীক মনোভাৱে অগণন ব্যক্তিক অনুপ্ৰাণিত কৰি আহিছে, ন্যায় আৰু স্বাধীনতাৰ যুঁজত যে অটল দৃঢ়তা আৰু ত্যাগৰ প্ৰয়োজন সেই কথা আমাক সোঁৱৰাই দিছে। তেওঁৰ উত্তৰাধিকাৰ ওখ, ভাৰতৰ স্বাধীনতা সংগ্ৰামৰ ইতিহাসত সাহস আৰু দায়বদ্ধতাৰ পোহৰ।

কনকলতা বৰুৱাঃ নিৰ্ভীক স্বাধীনতা সংগ্ৰামী

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *