পাতনি:Judima Festival in Assamese

ভাৰতৰ অসমৰ ডিমাছা জনগোষ্ঠীৰ চহকী সাংস্কৃতিক ঐতিহ্যৰ মাজত গভীৰভাৱে শিপাই থকা জুডিমা উৎসৱত সম্প্ৰদায়, পৰম্পৰা, ঐক্যৰ সাৰমৰ্ম প্ৰদৰ্শন কৰা এক সজীৱ আৰু বৰ্ণিল অনুষ্ঠান। বছৰি অতি উৎসাহ আৰু উদ্যমেৰে অনুষ্ঠিত এই উৎসৱত সকলো শ্ৰেণীৰ লোকক একত্ৰিত কৰি অসংখ্য সাংস্কৃতিক কাৰ্যসূচী, আচাৰ-ব্যৱহাৰ, উৎসৱ-উৎসৱত অংশগ্ৰহণ কৰা হয়।

ইতিহাস আৰু তাৎপৰ্য্য:Judima Festival in Assamese

ডিমাছা জনগোষ্ঠীৰ বাবে জুডিমা উৎসৱৰ ঐতিহাসিক আৰু সাংস্কৃতিক তাৎপৰ্য অপৰিসীম। তেওঁলোকৰ পৰম্পৰাগত দেৱতা বাথৌক সন্মান জনাই উদযাপন কৰা হয়, যিজনক তেওঁলোকৰ সম্প্ৰদায়ৰ ৰক্ষক বুলি বিশ্বাস কৰা হয়। এই উৎসৱত বীজ সিঁচাৰ বতৰৰ আৰম্ভণিও হয় আৰু প্ৰচুৰ শস্যৰ বাবে প্ৰাৰ্থনা আৰু প্ৰসাদৰ সময়।

উদযাপন আৰু অনুষ্ঠান:Judima Festival in Assamese

জুডিমা উৎসৱৰ সময়ত ডিমাছা সম্প্ৰদায়ে একত্ৰিত হৈ বিভিন্ন অনুষ্ঠান আৰু অনুষ্ঠানত অংশগ্ৰহণ কৰে। মহোৎসৱৰ অন্যতম আকৰ্ষণ হৈছে জনজাতিটোৰ অনন্য সাংস্কৃতিক পৰিচয় প্ৰদৰ্শন কৰা পৰম্পৰাগত নৃত্য প্ৰদৰ্শন। ঢোল বজোৱা, লোকগীতৰ গায়ন, ৰঙীন পৰম্পৰাগত সাজ-পোছাকে উৎসৱমুখৰ পৰিৱেশটো বৃদ্ধি কৰে।

জুডিমা উৎসৱৰ আন এটা গুৰুত্বপূৰ্ণ দিশ হ’ল ডিমাছা জনসাধাৰণে পবিত্ৰ বুলি গণ্য কৰা জুডিমা ৰাইচ বিয়েৰৰ ব্ৰুইং আৰু সেৱন। ব্ৰুইং প্ৰক্ৰিয়াত প্ৰজন্মৰ পিছত প্ৰজন্ম ধৰি চলি অহা পৰম্পৰাগত পদ্ধতি জড়িত হৈ থাকে, আৰু এই চাউলৰ বিয়েৰ ভাগ-বতৰা কৰাটো সম্প্ৰদায়ৰ সদস্যসকলৰ মাজত সতীৰ্থতা আৰু সদিচ্ছাৰ প্ৰতীক।

সাংস্কৃতিক প্ৰদৰ্শনী আৰু কাৰুকাৰ্য্য:Judima Festival in Assamese

জুডিমা উৎসৱত পৰম্পৰাগত ডিমাছা হস্তশিল্প, শিল্পকৰ্ম, আৰু খাদ্যৰ প্ৰদৰ্শনীও অনুষ্ঠিত হয়। দৰ্শনাৰ্থীসকলে কৰ্মৰত দক্ষ শিল্পীসকলক প্ৰত্যক্ষ কৰাৰ সুযোগ পায়, যিয়ে জটিল বাঁহৰ শিল্পকৰ্ম, হাতেৰে বোৱা বস্ত্ৰশিল্প, আৰু অন্যান্য পৰম্পৰাগত সামগ্ৰী সৃষ্টি কৰে যিয়ে জনজাতিটোৰ কাৰুকাৰ্য্য আৰু সৃষ্টিশীলতাক প্ৰতিফলিত কৰে।

সম্প্ৰদায়ৰ সংযোগ আৰু ঐক্য:Judima Festival in Assamese

সাংস্কৃতিক তাৎপৰ্য্যৰ বাহিৰেও জুডিমা উৎসৱে ডিমাছা জনসাধাৰণৰ মাজত সম্প্ৰদায়ৰ সংযোগ আৰু ঐক্য গঢ়ি তোলাত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে। ই ব্যক্তিসকলক একত্ৰিত হ’বলৈ, তেওঁলোকৰ ঐতিহ্যক উদযাপন কৰিবলৈ, আৰু সামাজিক বন্ধন শক্তিশালী কৰিবলৈ এক মঞ্চ প্ৰদান কৰে। এই উৎসৱে পৰম্পৰা ৰক্ষা কৰি ভৱিষ্যত প্ৰজন্মলৈ প্ৰেৰণ কৰাৰ গুৰুত্বৰ সোঁৱৰণী হিচাপে কাম কৰে।

সামৰণি:Judima Festival in Assamese

সামৰণিত ক’ব পাৰি যে জুডিমা উৎসৱ ডিমাছা জনগোষ্ঠীৰ মাজত সংস্কৃতি, পৰম্পৰা আৰু সম্প্ৰদায়ৰ চিৰস্থায়ী মনোভাৱৰ প্ৰমাণ হিচাপে থিয় দিছে। ইয়াৰ সজীৱ উদযাপন, আচাৰ-অনুষ্ঠান, আৰু সাংস্কৃতিক প্ৰদৰ্শনীৰ জৰিয়তে এই উৎসৱে তেওঁলোকৰ অতীতক সন্মান জনোৱাই নহয়, ঐক্য, গৌৰৱ আৰু ভাগ-বতৰা কৰা ঐতিহ্যৰে ভৰা এক উজ্জ্বল ভৱিষ্যতৰ পথো মুকলি কৰে। বছৰৰ পিছত বছৰ ধৰি এই ৰঙীন অনুষ্ঠানটো উদযাপন কৰাৰ সময়ত আহক আমি ই প্ৰতিনিধিত্ব কৰা মূল্যবোধসমূহ মনত পেলাওঁ আৰু আমাৰ বৈচিত্ৰময় সাংস্কৃতিক টেপেষ্ট্ৰীক লালন-পালন কৰি যাওঁ।

History of Judima Festival in Assamese

ভাৰতৰ অসমৰ ডিমা হাচাও পাহাৰীয়া জিলাত উদযাপন কৰা জুডিমা উৎসৱত ডিমাছা জনগোষ্ঠীৰ বাবে অনন্য জুডিমা নামেৰে জনাজাত পৰম্পৰাগত চাউলৰ ব্ৰুক সন্মান জনোৱা এক সাংস্কৃতিক আড়ম্বৰ। প্ৰতি বছৰে ডিচেম্বৰ মাহত অনুষ্ঠিত হোৱা এই উৎসৱে জুডিমা পৰ্যটনৰ প্ৰচাৰৰ লগতে অঞ্চলটোৰ চহকী সাংস্কৃতিক ঐতিহ্য প্ৰদৰ্শন আৰু সংৰক্ষণৰ মঞ্চ হিচাপে কাম কৰে।

“জুডিমা” শব্দটো দুটা শব্দৰ পৰা উদ্ভৱ হৈছে: “জু” অৰ্থাৎ পানীয় আৰু “ডিমা” যিয়ে ডিমাছা জনগোষ্ঠীক প্ৰতিনিধিত্ব কৰে। জুডিমাৰ ব্ৰুইংত এটা পবিত্ৰ অনুষ্ঠান অনুসৰণ কৰা হয় য’ত অদ্ভুত সংখ্যক চাউলৰ পিঠা প্ৰস্তুত কৰা হয়, শেষৰটোৰ বাহিৰে প্ৰত্যেকৰে একে আৰ্হি থাকে, যিটো এটা মতাৰ নামেৰে নামকৰণ কৰা হয়। এই প্ৰথাই ডিমাছা জনগোষ্ঠীৰ ভিতৰত জুডিমাৰ সৈতে জড়িত সাংস্কৃতিক তাৎপৰ্য্য আৰু নিখুঁত পৰম্পৰাক প্ৰতিফলিত কৰে।

অসম ডিমাছা জনগোষ্ঠীৰ উদ্যোগত অনুষ্ঠিত জুডিমা মহোৎসৱ ২০১৬ চনৰ পৰা দিবাৰাই মহিলা সমিতি আৰু যুৱ সংস্থা উন্নয়ন আৰু সৱলীকৰণৰ তত্বাৱধানত আৰম্ভ হোৱা দুদিনীয়া অনুষ্ঠান। এই উৎসৱৰ লক্ষ্য হৈছে বিভিন্ন কাৰ্যসূচী যেনে কৰ্মশালা, পেনেল আলোচনা, আলোচনা চক্ৰ, আৰু গল্প কোৱা, বেলেড গায়ন, নৃত্য, আৰু ক্ৰীড়াৰ দৰে পৰম্পৰাগত প্ৰদৰ্শনৰ জৰিয়তে থলুৱা আঞ্চলিক জ্ঞান আৰু সংস্কৃতিৰ বিষয়ে সজাগতা সৃষ্টি কৰা।

এই উৎসৱৰ অন্যতম আকৰ্ষণীয় দিশ হ’ল জুডিমা নিজেই, চাউল আৰু থেম্ব্ৰা নামৰ বনৌষধিৰ পৰা তৈয়াৰী মিঠা আৰু শক্তিশালী চাউলৰ মদ। এই পৰম্পৰাগত পানীয়ৰ সাংস্কৃতিক গুৰুত্ব উল্লেখযোগ্য কাৰণ ই ডিমাছা জনগোষ্ঠীৰ ঐতিহ্যৰ প্ৰতীক। ২০১৯ চনত জুডিমাই অঞ্চলটোৰ ভিতৰত নিজৰ অনন্য পৰিচয় আৰু সাংস্কৃতিক মূল্যক স্বীকৃতি দি সন্মানীয় ভৌগোলিক সূচক (জি আই) টেগ লাভ কৰে।

এই উৎসৱত দৰ্শনাৰ্থীসকলে ডিমা হাছাও জনগোষ্ঠীৰ স্থানীয় খাদ্য, শিল্প, শিল্পকলা, আৰু সাংস্কৃতিক পদ্ধতিৰ অভিজ্ঞতাও লাভ কৰে। উৎসৱৰ সময়ত হোৱা কাৰ্য্যকলাপসমূহৰ ভিতৰত আছে ট্ৰেকিং, বাইকিং, জিপ-লাইনিং, আৰু পেৰাগ্লাইডিঙৰ দৰে দুঃসাহসিক ক্ৰীড়া যাতে অংশগ্ৰহণকাৰীসকলক এক নিমজ্জিত সাংস্কৃতিক অভিজ্ঞতাত জড়িত কৰা হয়।

তদুপৰি বৈজ্ঞানিক গৱেষণাৰ পৰা দেখা গৈছে যে জুডিমা ব্ৰুইং কৰাত ব্যৱহাৰ কৰা থেম্ব্ৰা গছৰ বাকলিত বিভিন্ন ফাইটোকেমিকেল থাকে যিয়ে স্বাস্থ্যৰ বাবে উপকাৰী কৰিব পাৰে। জুডিমাৰ কিম্বন প্ৰক্ৰিয়া ইয়াৰ উৎপাদনৰ বাবে মৌলিক আৰু ইয়াৰ সুকীয়া সোৱাদ আৰু গুণগত মানত অৰিহণা যোগায়।

সামৰণিত ক’ব পাৰি যে জুডিমা উৎসৱে থলুৱা পৰম্পৰা সংৰক্ষণ আৰু সাংস্কৃতিক ঐতিহ্যক প্ৰসাৰিত কৰাৰ প্ৰমাণ হিচাপে থিয় দিছে এক সজীৱ উদযাপনৰ জৰিয়তে যিয়ে সম্প্ৰদায়সমূহক একত্ৰিত কৰি তেওঁলোকৰ শিপাক সন্মান জনায় আৰু ওচৰ-চুবুৰীয়াৰ পৰা অহা দৰ্শনাৰ্থীৰ সৈতে তেওঁলোকৰ অনন্য ৰীতি-নীতিসমূহ ভাগ-বতৰা কৰে।

জুডিমা উৎসৱৰ FAQ ( JUDIMA FESTIVAL)

১/ জুডিমা উৎসৱ কি?
– ভাৰতৰ অসমৰ ডিমা হাচাও পাহাৰীয়া জিলাত অনুষ্ঠিত হোৱা বাৰ্ষিক সাংস্কৃতিক অনুষ্ঠান জুডিমা উৎসৱত ডিমাছা জনগোষ্ঠীৰ বাবে অনন্য জুডিমা নামেৰে জনাজাত পৰম্পৰাগত চাউলৰ ব্ৰু উদযাপন কৰা হয়।

২/ জুডিমা উৎসৱ কেতিয়া আৰু ক’ত অনুষ্ঠিত হয়?
– ডিচেম্বৰ মাহত অনুষ্ঠিত হোৱা এই উৎসৱ ডিমা হাছাও জিলাৰ ভিতৰত বিভিন্ন স্থানত আয়োজন কৰা হয়। শেহতীয়া বছৰবোৰত হাফলং টাউনৰ ওচৰৰ এখন চহৰ গুণজুঙত অনুষ্ঠিত হৈ আহিছে।

৩/ জুডিমা উৎসৱত কি কি কাৰ্য্যকলাপ আশা কৰিব পাৰি?
– উৎসৱত গল্প কোৱা, বেলাড গায়ন, নৃত্য, আৰু ক্ৰীড়াৰ দৰে পৰম্পৰাগত পৰিবেশনকে ধৰি বিভিন্ন অনুষ্ঠান অনুষ্ঠিত হয়। ইয়াৰ উপৰিও বীজ সংৰক্ষণ, জৈৱিক কীটনাশক উৎপাদন, সাংস্কৃতিক ভ্ৰমণ, ট্ৰেকিং আৰু পেৰাগ্লাইডিঙৰ দৰে দুঃসাহসিক কাৰ্য্যকলাপ, আৰু সোৱাদ ল’ব পৰা বিভিন্ন জনগোষ্ঠীয় সুস্বাদু খাদ্যৰ ওপৰত কৰ্মশালা অনুষ্ঠিত হয়।

৪/ জুডিমাৰ নামেৰে উৎসৱটোৰ নাম কিয় ৰখা হৈছে?
– এই উৎসৱৰ নাম “জুডিমা”ৰ পৰা লোৱা হৈছে, যিটো ডিমাছা সম্প্ৰদায়ৰ পৰম্পৰাগত চাউলৰ মদ। জুডিমাৰ সাংস্কৃতিক তাৎপৰ্য আছে আৰু ইয়াৰ অনন্য ৰুচি আৰু প্ৰস্তুতি পদ্ধতিৰ বাবে ই ডিমাছা সামাজিক জীৱনৰ এক অবিচ্ছেদ্য অংগ।

৫/ জুডিমাই ভৌগোলিক সূচক (জি আই) টেগ লাভ কৰাৰ তাৎপৰ্য কি?
– জুডিমাই জিআই টেগ লাভ কৰাটোৱে অঞ্চলটোৰ ভিতৰত ইয়াৰ সুকীয়া পৰিচয় আৰু সাংস্কৃতিক মূল্যক বুজায়। এই স্বীকৃতিয়ে এই থলুৱা পানীয়ৰ লগত জড়িত পৰম্পৰাগত কাৰুকাৰ্য্য আৰু ঐতিহ্যক উজ্জ্বল কৰি তুলিছে।

৬/ জুডিমা উৎসৱ কোনে আয়োজন কৰে?
– থলুৱা আঞ্চলিক জ্ঞান আৰু সাংস্কৃতিক ঐতিহ্যৰ প্ৰসাৰৰ বাবে দিবাৰাই মহিলা সমিতি আৰু যুৱ সংগঠন ফৰ ডেভেলপমেণ্ট এণ্ড এম্পাৱাৰমেণ্টৰ উদ্যোগত এই মহোৎসৱৰ আয়োজন কৰা হয়।

৭/ অন্য পানীয়ৰ তুলনাত জুডিমাক কিহৰ বাবে অনন্য?
– Judima Thembra বনৌষধি আৰু Bairing জাতৰ চাউল ব্যৱহাৰ কৰি ইয়াৰ প্ৰস্তুতি প্ৰক্ৰিয়াৰ বাবে থিয় দিছে। ইয়াৰ কোনো সংগীৰ প্ৰয়োজন নহয় আৰু ই মিঠা অমৃতৰ দৰে সোৱাদ প্ৰদান কৰে যিয়ে ক্ৰমান্বয়ে ইয়াৰ প্ৰভাৱ প্ৰকাশ কৰে।

৮/ জুডিমা সেৱনৰ লগত স্বাস্থ্য উপকাৰীতা আছেনে?
– বৈজ্ঞানিক গৱেষণাই ইংগিত দিয়ে যে জুডিমা ব্ৰুইং কৰাত ব্যৱহৃত থেম্ব্ৰা গছৰ বাকলিত ফাইটোকেমিকেল থাকে যিয়ে স্বাস্থ্যৰ উপকাৰ যেনে চিকিৎসাৰ গুণ প্ৰদান কৰিব পাৰে।

এই FAQ সমূহে অসমৰ ডিমা হাছাও জিলাত জুডিমা উৎসৱৰ উৎপত্তি, তাৎপৰ্য্য, কাৰ্যকলাপ, আৰু স্বকীয়তাৰ বিষয়ে অন্তৰ্দৃষ্টি প্ৰদান কৰে।

By Assamlearningpoint

Hi, readres welcome to my site. Myself Rinku Baruah working as a blogger to help readers of Assam to get infromation in assamese. If you want to know more about me visit about me page . Thankyou

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *