international mothers language day

International mother language day in assamese

International mother language day in assamese আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় মাতৃভাষা দিৱসৰ বিষয়ে: -১৯৯৯ চনত মাতৃভাষাৰ প্ৰচাৰৰ বাবে এটা বিশেষ দিৱসৰ সৃষ্টি কৰা হয়, যিটো হৈছে আন্তৰ্জাতিক মাতৃভাষা দিৱস। এই দিৱসৰ উদ্দেশ্য হৈছে মাতৃভাষা সন্দৰ্ভত সজাগতা বৃদ্ধি আৰু সুৰক্ষিত কৰা। বিশ্বৰ সকলো ভাষাৰ প্ৰচাৰ আৰু সমগ্ৰ বিশ্বৰ বহু মাতৃভাষাৰ প্ৰতি সজাগতা অনাৰ বাবে প্ৰতি বছৰে ২১ ফেব্ৰুৱাৰীত আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় মাতৃভাষা দিৱস পালন কৰা হয়।

প্ৰতি বছৰে ২১ ফেব্ৰুৱাৰীত আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় মাতৃভাষা দিৱস পালন কৰা হয়। যিয়ে আমাক মনত পেলাই দিয়ে (ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ মতে) যে বিশ্বজুৰি কমেও ৪০ শতাংশ জনসংখ্যাই তেওঁলোকে কোৱা বা বুজা ভাষাৰ কোনো শিক্ষা নাই। ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ বাবেও নিজৰ ভাষাৰ বিষয়ে জ্ঞান থকাটো অতি প্ৰয়োজনীয়। সেয়েহে এই ব্লগত আমি আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় মাতৃভাষা দিৱসৰ বিষয়ে অসমীয়া ভাষাত জানিব পাৰিম।

International mother language day essay in Assamese

আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় মাতৃভাষা দিৱস

পাতনি:

প্ৰতি বছৰে ২১ ফেব্ৰুৱাৰীত পালন কৰা আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় মাতৃভাষা দিৱস ভাষিক বৈচিত্ৰ্যৰ গুৰুত্ব আৰু আমাৰ পৰিচয় আৰু সাংস্কৃতিক ঐতিহ্য গঢ় দিয়াত ভাষাসমূহে লোৱা গভীৰ ভূমিকাৰ প্ৰমাণ। ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ শৈক্ষিক, বৈজ্ঞানিক আৰু সাংস্কৃতিক সংস্থাই (ইউনেস্কো) প্ৰতিষ্ঠা কৰা এই দিৱসটোৱে বাংলাদেশৰ ভাষা কৰ্মীসকলে নিজৰ মাতৃভাষা বাংলা সংৰক্ষণৰ বাবে কৰা ত্যাগক স্মৰণ কৰে। ই ভাষাৰ সমৃদ্ধি উদযাপন আৰু বিশ্বজুৰি মাতৃভাষাৰ সংৰক্ষণ আৰু প্ৰচাৰৰ প্ৰসাৰৰ বাবে এক বিশ্বব্যাপী মঞ্চ হিচাপে কাম কৰে।

ঐতিহাসিক তাৎপৰ্য্য:

আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় মাতৃভাষা দিৱসৰ শিপা ১৯৫২ চনৰ ২১ ফেব্ৰুৱাৰীত বাংলাদেশৰ ঢাকাত উৰ্দু ভাষাক একমাত্ৰ চৰকাৰী ভাষা হিচাপে কাৰ্যকৰী কৰাৰ বিৰুদ্ধে ছাত্ৰ-ছাত্ৰী আৰু কৰ্মীসকলে প্ৰতিবাদ সাব্যস্ত কৰা পৰিঘটনাবোৰৰ পৰাই গঢ় লৈ উঠিছে। ভাষিক অধিকাৰৰ সংগ্ৰামত প্ৰাণ হেৰুওৱাৰ লগে লগে শান্তিপূৰ্ণ প্ৰতিবাদ মৰ্মান্তিকলৈ পৰিণত হয়। মাতৃভাষা কোৱা আৰু ৰক্ষাৰ অধিকাৰৰ বাবে যুঁজ দিয়া সকলৰ ত্যাগৰ কথা এই দিনটোৱে আমাক সোঁৱৰাই দিয়ে।

সাংস্কৃতিক পৰিচয় সংৰক্ষণ:

ভাষা কেৱল যোগাযোগৰ মাধ্যম নহয়; ই সাংস্কৃতিক পৰিচয় আৰু ঐতিহ্যৰ ভঁৰাল। প্ৰতিটো ভাষা এটা সম্প্ৰদায়ৰ ইতিহাস, পৰম্পৰা আৰু মূল্যবোধৰ এক অনন্য প্ৰকাশ। আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় মাতৃভাষা দিৱস উদযাপনৰ ফলত এই ভাষিক সম্পদসমূহ সংৰক্ষণৰ গুৰুত্বৰ ওপৰত আলোকপাত কৰা হৈছে। ভাষা এটাই যেতিয়া ফুলি উঠে, তেতিয়া ই প্ৰজন্মৰ পিছত প্ৰজন্মৰ মাজত কাহিনী, লোককথা আৰু জ্ঞান বিয়পাই দিয়ে, নিজৰ নিজৰ আৰু ধাৰাবাহিকতাৰ ভাৱনাক লালন-পালন কৰে।

বহুভাষিকতাক প্ৰসাৰ কৰা:

এইবাৰৰ বিষয়বস্তু, “শিক্ষা আৰু সমাজত অন্তৰ্ভুক্তিৰ বাবে বহুভাষিকতাক প্ৰসাৰ কৰা”ত শিক্ষা আৰু বহল সমাজত ভাষিক বৈচিত্ৰ্যক আকোৱালি লোৱাৰ গুৰুত্বৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰা হৈছে। বহুভাষিকতাই শৈক্ষিক অভিজ্ঞতাক সমৃদ্ধ কৰে, ব্যক্তিসকলক জ্ঞান আৰু ধাৰণাসমূহৰ সৈতে বিভিন্ন ধৰণে সংযোগ স্থাপন কৰিবলৈ অনুমতি দিয়ে। ই বৈচিত্ৰময় ভাষিক পটভূমিৰ লোকসকলৰ মাজত বুজাবুজি, সহনশীলতা আৰু ঐক্যবোধৰ প্ৰসাৰ ঘটায়।

প্ৰত্যাহ্বান আৰু দায়িত্বসমূহ:

ভাষিক বৈচিত্ৰ্যক উদযাপন কৰাৰ সময়ত বিলুপ্তিৰ আশংকাকে ধৰি বহু ভাষাই সন্মুখীন হোৱা প্ৰত্যাহ্বানসমূহ স্বীকাৰ কৰাটো অতি প্ৰয়োজনীয়। বিশ্বায়ন আৰু সাংস্কৃতিক আত্মসাৎই থলুৱা ভাষাৰ প্ৰতি ভাবুকি কঢ়িয়াই আনিছে, যাৰ বাবে আমাৰ বাবে বিপন্ন ভাষাসমূহৰ সংৰক্ষণ আৰু পুনৰুজ্জীৱিতকৰণৰ কামত সক্ৰিয়ভাৱে জড়িত হোৱাটো অতি প্ৰয়োজনীয়। চৰকাৰ, সম্প্ৰদায় আৰু ব্যক্তিসকলে সকলো ভাষাই যাতে প্ৰাপ্য সন্মান আৰু স্বীকৃতি লাভ কৰে তাৰ দায়িত্ব ভাগ কৰে।

উপসংহাৰ:

আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় মাতৃভাষা দিৱসে আমাৰ পৃথিৱীখন গঢ় দিয়াত ভাষাৰ অন্তৰ্নিহিত মূল্যৰ এক শক্তিশালী সোঁৱৰণী হিচাপে কাম কৰে। এই দিৱস উদযাপন কৰাৰ সময়ত আহক আমি ভাষিক বৈচিত্ৰ্য সংৰক্ষণ, বহুভাষিকতাক প্ৰসাৰিত কৰা আৰু প্ৰতিটো মাতৃভাষাৰ মূল্য দিয়া এখন পৃথিৱী গঢ়ি তোলাৰ প্ৰতিশ্ৰুতি দিওঁ। তেনে কৰি আমি মানৱতাৰ চহকী টেপেষ্ট্ৰীত অৰিহণা যোগাওঁ, আমাৰ বিশ্ব সম্প্ৰদায়ক সজীৱ আৰু আন্তঃসংযোগী কৰি তোলা প্ৰতিটো ভাষিক সূতাৰ সৌন্দৰ্য্য আৰু গুৰুত্বক আকোৱালি লৈছো।

International mother language day speech in assamese

সন্মানীয় অতিথিসকল, ভদ্ৰমহিলাসকল আৰু ভাষাপ্ৰেমীসকল,

বিশ্বজুৰি ভাষিক বৈচিত্ৰ্য আৰু সাংস্কৃতিক ঐতিহ্যৰ প্ৰসাৰৰ ক্ষেত্ৰত গভীৰ তাৎপৰ্য বহন কৰা আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় মাতৃভাষা দিৱস উদযাপনৰ বাবে আজি আপোনালোকৰ সন্মুখত থিয় দি সন্মানিত হৈছো।

ভাষাবোৰ কেৱল যোগাযোগৰ মাধ্যম নহয়; সেইবোৰ হৈছে পৰিচয়, ঐতিহ্য আৰু আমাৰ ভাগ কৰা মানৱ অভিজ্ঞতাৰ সাৰমৰ্ম। প্ৰতি বছৰে ২১ ফেব্ৰুৱাৰীত পালন কৰা আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় মাতৃভাষা দিৱসে আমাৰ বিশ্ব সমাজৰ কাপোৰক একেলগে বান্ধি ৰখা ভাষাসমূহৰ চহকী টেপেষ্ট্ৰীক সংৰক্ষণ আৰু উদযাপনৰ গুৰুত্বৰ কথা সোঁৱৰাই দিয়ে।

আমাৰ মাতৃভাষা প্ৰকাশৰ মাধ্যমতকৈ বহু বেছি; ই প্ৰজন্মৰ পৰম্পৰা, মূল্যবোধ আৰু সামূহিক প্ৰজ্ঞাৰ ভঁৰাল। ই আমাৰ চিন্তাধাৰাক গঢ় দিয়ে, আমাৰ বিশ্বদৃষ্টিভংগীক প্ৰভাৱিত কৰে আৰু আমাক আমাৰ শিপাৰ সৈতে সংযোগ কৰে। এই দিৱস উদযাপন কৰি আমি ভাষাৰ শক্তিক স্বীকাৰ কৰিছো যাতে বিভিন্ন পটভূমিৰ লোকৰ মাজত বুজাবুজি, সহনশীলতা আৰু ঐক্য বৃদ্ধি পায়।

এইবাৰৰ বিষয়বস্তু, “শিক্ষা আৰু সমাজত অন্তৰ্ভুক্তিৰ বাবে বহুভাষিকতাক প্ৰসাৰ কৰা”ই অন্তৰ্ভুক্ত শিক্ষাৰ প্ৰসাৰ আৰু সুসম সমাজ গঢ়ি তোলাত ভাষাসমূহৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকাক আলোকপাত কৰে। ভাষিক বৈচিত্ৰ্য হৈছে এনে এক সম্পদ যিয়ে আমাৰ শিক্ষা ব্যৱস্থাক সমৃদ্ধ কৰে, ব্যক্তিক বহু ধৰণে শিকিবলৈ, প্ৰকাশ কৰিবলৈ আৰু বিশ্বৰ সৈতে জড়িত হ’বলৈ সক্ষম কৰে।

তথাপিও আমি ভাষিক বৈচিত্ৰ্যৰ সৌন্দৰ্য্যক উদযাপন কৰাৰ সময়তে বিলুপ্তিৰ ভাবুকিকে ধৰি বহু ভাষাই সন্মুখীন হোৱা প্ৰত্যাহ্বানসমূহকো আমি চিনি পাব লাগিব। বিপন্ন ভাষাসমূহ সংৰক্ষণ আৰু পুনৰুজ্জীৱিত কৰাটো আমাৰ সামূহিক দায়িত্ব, ইয়াৰ দ্বাৰা আগবঢ়োৱা অনন্য দৃষ্টিভংগী যাতে আমাৰ বিশ্ব ঐতিহ্যৰ অংশ হৈ থাকে।

এই আন্তৰ্জাতিক মাতৃভাষা দিৱসত সকলো ভাষাকে মূল্যৱান আৰু সন্মান দিয়া পৰিবেশ গঢ়ি তোলাৰ প্ৰতিশ্ৰুতি দিওঁ আহক। আহক আমি বহুভাষিকতাৰ সৌন্দৰ্য্যক আকোৱালি লওঁ, ইয়াক আমাৰ আন্তঃসংযোগ বৃদ্ধি কৰা আৰু অধিক সৰ্বাংগীন আৰু সমতাপূৰ্ণ বিশ্বক প্ৰসাৰিত কৰা শক্তিৰ উৎস হিচাপে স্বীকৃতি দিওঁ।

অধিক ন্যায়পৰায়ণ আৰু বুজাবুজিৰ সমাজৰ সন্ধানত আহক আমি ব্যক্তিসকলক তেওঁলোকৰ মাতৃভাষা উদযাপন আৰু সংৰক্ষণৰ বাবে সৱলীকৰণ কৰোঁ। এনে কৰি আমি আমাৰ পৃথিৱীখনক সজীৱ আৰু বৈচিত্ৰময় কৰি তোলা সংস্কৃতিৰ তন্ত্ৰত অৰিহণা যোগাওঁ।

এই বিশেষ দিনটো উদযাপন কৰাৰ সময়ত আহক আমি ভাষিক বৈচিত্ৰ্যক প্ৰসাৰিত কৰাৰ প্ৰতিশ্ৰুতি দিওঁ, আমাৰ মাতৃভাষাক উদযাপন কৰি একত্ৰিত হৈ এনে এখন পৃথিৱী সৃষ্টি কৰোঁ য’ত প্ৰতিটো ভাষাক প্ৰাপ্য স্বীকৃতি দিয়া হয়।

ধন্যবাদ, আৰু আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় মাতৃভাষা দিৱসৰ শুভেচ্ছা থাকিল!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *