Bishnu prashad rabha

পাতনি

বিষ্ণুপ্ৰসাদ ৰাভা (১৮৯৬-১৯৫৭) বহুমুখী ব্যক্তিত্ব আছিল যাৰ অসমৰ সাংস্কৃতিক নৱজাগৰণত তেওঁৰ অৱদান অতুলনীয়। ৰাভা জনগোষ্ঠীৰ এটা নম্ৰ পৰিয়ালত জন্মগ্ৰহণ কৰা তেখেতে সমাজৰ বাধাৰ পৰা ওপৰলৈ উঠি ভাৰতৰ অন্যতম প্ৰখ্যাত কবি, সাহিত্যিক, সমাজ সংস্কাৰক হিচাপে পৰিগণিত হৈছিল। এই ৰচনাখনৰ লক্ষ্য হৈছে তেওঁৰ জীৱন, ৰচনা, আৰু অসমীয়া সাহিত্য আৰু সমাজৰ ওপৰত চিৰস্থায়ী প্ৰভাৱৰ সন্ধান কৰা।

প্ৰাথমিক জীৱন আৰু শিক্ষা

অসমৰ বৰ্তমানৰ নগাঁও জিলাৰ ধনশিৰি গাঁৱত ৰাভাৰ জন্ম হৈছিল। আনুষ্ঠানিক শিক্ষা কমেইহে লাভ কৰিছিল যদিও কম বয়সতে ভাষা শিকাৰ ক্ষেত্ৰত ব্যতিক্ৰমী প্ৰতিভা প্ৰদৰ্শন কৰিছিল। তেওঁৰ মাতৃভাষা আছিল ৰাভাছা, আনহাতে তেওঁ গঠন হোৱা বছৰবোৰত বাংলা, সংস্কৃত, অসমীয়াও শিকিছিল।

সাহিত্যিক কেৰিয়াৰ

সেই সময়ৰ সাহিত্য আন্দোলনৰ দ্বাৰা প্ৰভাৱিত হৈ ৰাভাই অসমীয়া ভাষাত কবিতা লিখিবলৈ আৰম্ভ কৰে, যাৰ ফলত অৱশেষত ১৯২৪ চনত “কোবিয়া ক্ষোৰুক” (“কবিৰ বিলাপ”) শীৰ্ষক প্ৰথম সংকলন প্ৰকাশ কৰে।এই গ্ৰন্থখনত ৰাভাই ইয়াৰ সৈতে জড়িত গভীৰ আৱেগ প্ৰকাশ কৰে প্ৰেম, প্ৰকৃতি, আৰু মানুহৰ দুখ-কষ্টক প্ৰাঞ্জল চিত্ৰকল্প আৰু কাব্যিক ভাষাৰ জৰিয়তে। পৰৱৰ্তী সময়ত তেওঁ “জিবান ওথোবৰ” (“জীৱন আৰু মৃত্যু”), “সৰোজিকা”, আৰু “নিৰ্ঝাৰেৰ কবি” (“জলপ্ৰপাতৰ কবি”) আদি আন কেইবাটাও উল্লেখযোগ্য সংকলন ৰচনা কৰে। এই কবিতাবোৰৰ বৈশিষ্ট্য আছিল পৰম্পৰাগত অসমীয়া বিষয়বস্তুৰ সৈতে আধুনিক সংবেদনশীলতাৰ সংমিশ্ৰণ ঘটোৱা অনন্য শৈলী।

সমাজ সংস্কাৰলৈ অৱদান

এগৰাকী প্ৰচুৰ সাহিত্যিক হোৱাৰ উপৰিও ৰাভা সামাজিক ন্যায় আৰু উত্থানৰ প্ৰতি গভীৰভাৱে দায়বদ্ধ আছিল। তেওঁ ৰাভা, বডো, কাৰ্বি আদি প্ৰান্তীয় সম্প্ৰদায়ৰ অধিকাৰৰ পোষকতা কৰিছিল, জাতিগত স্তৰক প্ৰত্যাহ্বান জনাইছিল আৰু আন্তঃধৰ্মীয় সমন্বয়ক প্ৰসাৰিত কৰিছিল। ফলস্বৰূপে তেওঁ অসমৰ খিলঞ্জীয়া লোকসকলৰ মাজত বিশিষ্ট ব্যক্তিত্বত পৰিণত হৈছিল, তেওঁলোকক নিজৰ পৰিচয় দৃঢ় কৰি ভাৰতীয় সমাজৰ ভিতৰত সম ব্যৱহাৰৰ দাবী কৰিবলৈ অনুপ্ৰেৰণা যোগাইছিল।

অসমীয়া ভাষা-সংস্কৃতিৰ ওপৰত প্ৰভাৱ

গোটেই জীৱন কালত সমসাময়িক অসমীয়া সংস্কৃতি গঢ় দিয়াত ৰাভাই উল্লেখযোগ্য ভূমিকা পালন কৰিছিল। স্থানীয় লোককথা আৰু পৌৰাণিক কাহিনীৰ উপাদানসমূহ তেওঁৰ লেখাত সন্নিৱিষ্ট কৰি তেওঁ এই পৰম্পৰাসমূহ ভৱিষ্যত প্ৰজন্মৰ বাবে সংৰক্ষণ কৰাত সহায় কৰিছিল। তদুপৰি তেওঁৰ কথিত অভিব্যক্তি আৰু উপভাষাৰ ব্যৱহাৰে তেওঁৰ ৰচনাসমূহ সাধাৰণ পাঠকৰ বাবে অধিক সুলভ কৰি তুলিছিল, যাৰ ফলত অসমীয়া সাহিত্যৰ গণতান্ত্ৰিককৰণত অৰিহণা যোগাইছিল।

উপসংহাৰ

গোটেই জীৱন দৰিদ্ৰতা, অসুস্থতা, ৰাজনৈতিক অস্থিৰতাকে ধৰি অসংখ্য প্ৰত্যাহ্বানৰ সন্মুখীন হোৱাৰ পিছতো বিষ্ণুপ্ৰসাদ ৰাভাই জ্ঞান আৰু কলাত্মক প্ৰকাশৰ সন্ধানত অটল হৈ থাকিল। তেওঁৰ এই উত্তৰাধিকাৰে অসম আৰু ইয়াৰ বাহিৰত সমতা, ঐক্য, প্ৰগতিৰ মূল্যবোধক অক্ষুণ্ণ ৰাখিবলৈ বিচৰা নতুন প্ৰজন্মৰ শিল্পী, পণ্ডিত, কৰ্মীক অনুপ্ৰাণিত কৰি আহিছে। তেওঁৰ উল্লেখযোগ্য কৰ্মৰ যোগেদি ৰাভাই অসমীয়া সাহিত্য আৰু সংস্কৃতিত এক অমলিন চিন ৰাখিছে, তেওঁৰ নামটো যাতে তেওঁৰ মৃত্যুৰ বহুদিনৰ পাছতো স্মৰণীয় হৈ থাকিব সেয়া নিশ্চিত কৰিছে।

কলাগুৰু বিষ্ণুপ্ৰসাদ ৰাভাৰ বিষয়ে ৰচনা

পাতনি

বিষ্ণুপ্ৰসাদ ৰাভা (১৮৯৬-১৯৫৭) বহুমুখী ব্যক্তিত্ব আছিল যিয়ে বিংশ শতিকাৰ আৰম্ভণিতে অসমৰ সাংস্কৃতিক নৱজাগৰণত যথেষ্ট অৰিহণা যোগাইছিল। তেওঁৰ ৰচনাসমূহে কবিতা, গদ্য, নাটক, অনুবাদ, গৱেষণাক সামৰি লৈছিল, যাৰ ফলত তেওঁ আধুনিক অসমীয়া সাহিত্যৰ অন্যতম প্ৰভাৱশালী ব্যক্তি হিচাপে পৰিগণিত হৈছিল। এই ৰচনাখনৰ লক্ষ্য হৈছে তেওঁৰ জীৱন, সাহিত্যিক সাফল্য, আৰু অসমৰ সাংস্কৃতিক পৰিৱেশত চিৰস্থায়ী প্ৰভাৱৰ সন্ধান কৰা।

প্ৰাথমিক জীৱন আৰু শিক্ষা

অসমৰ দৰং জিলাৰ নম্ৰ পটভূমিৰ পৰাই ৰাভাই আৰ্থিক অসুবিধাৰ বাবে আনুষ্ঠানিক শিক্ষা সামান্য লাভ কৰিছিল। কিন্তু ইয়াৰ ফলত তেওঁক স্ব-অধ্যয়ন আৰু স্থানীয় লোককথা আৰু পৰম্পৰাৰ অন্বেষণৰ জৰিয়তে জ্ঞানৰ সন্ধানত বাধা দিয়া নহ’ল। তেখেতে কেইবাবছৰ ধৰি স্কুলৰ শিক্ষক হিচাপে কাম কৰাৰ পিছত থলুৱা সংস্কৃতি লিখা আৰু প্ৰচাৰৰ বাবে নিজকে সম্পূৰ্ণৰূপে উৎসৰ্গা কৰিছিল।

সাহিত্যিক অৱদান

১৯২৬ চনত প্ৰকাশিত “কোক বৰুৱা ফুলা জুৱাই” (“কোক বৰুৱাৰ বাগিচাৰ পৰা ফুল ছিঙি উলিওৱা”) শীৰ্ষক কবিতা সংকলনৰ বাবে ৰাভাই বেছিকৈ পৰিচিত। ৰাভাই ব্যৱহাৰ কৰা কাব্য শৈলীত পৰম্পৰাগত লোক-উপাদানৰ সৈতে ৰোমান্টিকতাবাদ আৰু প্ৰতীকবাদৰ দৰে পশ্চিমীয়া প্ৰভাৱৰ সংমিশ্ৰণ ঘটিছিল। কবিতাৰ উপৰিও ৰাভাই “জোনাকী মণি”ৰ দৰে নাটক ৰচনা কৰিছিল, য’ত সামাজিক বিষয়ৰ সন্ধান কৰি আঞ্চলিক পৰিচয়ৰ প্ৰসাৰ ঘটিছিল।

অনুবাদ আৰু গৱেষণা

মূল ৰচনাৰ উপৰিও ৰাভাই বাংলা, সংস্কৃত, হিন্দী, ইংৰাজী, আৰু অন্যান্য ভাৰতীয় স্থানীয় ভাষাৰ ৰচনাকে ধৰি বিভিন্ন ভাষাৰ পৰা অসংখ্য গ্ৰন্থ অসমীয়ালৈ অনুবাদ কৰিছিল। তেনে কৰি তেওঁ অসমীয়া পাঠকৰ দিগন্ত বিস্তাৰ কৰাৰ সমান্তৰালভাৱে ভাৰতৰ ভিতৰত বৈচিত্ৰময় সংস্কৃতিৰ সমৃদ্ধি ৰক্ষা কৰিছিল। তদুপৰি ৰাভাই অসমৰ জনজাতীয় জনগোষ্ঠীসমূহৰ ওপৰত বিস্তৃত নৃতাত্ত্বিক অধ্যয়ন চলাই এই অনুসন্ধানৰ আধাৰত প্ৰবন্ধ আৰু গ্ৰন্থ প্ৰকাশ কৰিছিল।

প্ৰভাৱ আৰু লিগেচি

ৰাভাই আগবঢ়োৱা অৱদানৰ সুদূৰপ্ৰসাৰী পৰিণতি অসমৰ সাংস্কৃতিক বিকাশৰ দিশত পৰিছে। তেওঁৰ ৰচনাসমূহে পৰৱৰ্তী প্ৰজন্মৰ লেখক, পণ্ডিত আৰু শিল্পীসকলক নিজৰ শিপাক আকোৱালি ল’বলৈ আৰু আঞ্চলিক পৰিচয়ক প্ৰসাৰিত কৰিবলৈ অনুপ্ৰাণিত কৰিছিল। তদুপৰি ৰাভাৰ অনুবাদে অসমৰ বিভিন্ন জনগোষ্ঠীৰ মাজত ভাষিক বাধা দূৰ কৰাত সহায় কৰিছিল, তেওঁলোকৰ মাজত অধিক বুজাবুজিৰ পোষকতা কৰিছিল। ফলস্বৰূপে ৰাভাই অসমৰ সাহিত্য আৰু সাংস্কৃতিক ইতিহাসৰ অগ্ৰণী হিচাপে স্বীকৃতি লাভ কৰিছে।

ALSO READ —

উপসংহাৰ

বিষ্ণুপ্ৰসাদ ৰাভা অসমৰ সাহিত্যিক আৰু সাংস্কৃতিক ভূ-প্ৰকৃতিৰ এক উচ্চ ব্যক্তিত্ব হৈয়েই আছে। তেওঁৰ লেখা, অনুবাদ আৰু গৱেষণাৰ জৰিয়তে তেওঁ ভৱিষ্যত প্ৰজন্মৰ বাবে নিজৰ ঐতিহ্যক উদযাপন কৰাৰ আৰু আন্তঃসাংস্কৃতিক আলোচনাক প্ৰসাৰিত কৰাৰ পথ প্ৰশস্ত কৰিছিল। গোটেই কেৰিয়াৰত প্ৰত্যাহ্বানৰ সন্মুখীন হোৱাৰ পিছতো ৰাভাই অধ্যৱসায় কৰি এনে এক উত্তৰাধিকাৰ এৰি থৈ যায় যিয়ে সমসাময়িক লেখক আৰু চিন্তাবিদসকলক একেদৰেই অনুপ্ৰাণিত আৰু প্ৰভাৱিত কৰি আহিছে।

FAQ

১/ বিষ্ণুপ্ৰসাদ ৰাভা কোন আছিল?

বিষ্ণুপ্ৰসাদ ৰাভা (১৮৯৯-১৯৫০) এজন বিশিষ্ট অসমীয়া কবি, সাহিত্যিক, সংগীতজ্ঞ, সমাজ সংস্কাৰক আছিল। অসমৰ ধনশিৰিত জন্মগ্ৰহণ কৰা তেখেতক আধুনিক অসমীয়া সাহিত্যৰ অন্যতম পথ প্ৰদৰ্শক হিচাপে গণ্য কৰা হয়।

২) অসমীয়া সাহিত্যলৈ তেওঁৰ প্ৰধান অৱদান কি আছিল?

ৰাভাই “কোবিয়া ক্ষোৰুক”, “জিবান ওথোবৰ”, “নিৰ্ঝাৰেৰ কবি”কে ধৰি কেইবাটাও কবিতা সংকলন ৰচনা কৰিছিল। তেওঁ নাটক, ৰচনা, চুটিগল্প আদিও ৰচনা কৰিছিল। তেওঁৰ ৰচনাসমূহৰ বৈশিষ্ট্য আছিল পৰম্পৰাগত অসমীয়া বিষয়বস্তুৰ সৈতে আধুনিক সংবেদনশীলতাৰ সংমিশ্ৰণ ঘটোৱা অনন্য শৈলী।

৩/ সমাজ সংস্কাৰত তেওঁৰ ভূমিকা কি আছিল?

ৰাভা ৰাভা, বডো, কাৰ্বিকে ধৰি অসমৰ প্ৰান্তীয় জনগোষ্ঠীৰ অধিকাৰৰ কণ্ঠ পোষকতা কৰিছিল। তেওঁ জাতিগত স্তৰক প্ৰত্যাহ্বান জনাই আন্তঃধৰ্মীয় সম্প্ৰীতিৰ প্ৰসাৰ ঘটাই অসমৰ খিলঞ্জীয়াৰ মাজত এজন বিশিষ্ট ব্যক্তিত্ব লাভ কৰিছিল।

৪/ তেওঁৰ চিৰস্থায়ী উত্তৰাধিকাৰ কি?

অসমীয়া সাহিত্য-সংস্কৃতিলৈ ৰাভাৰ অৱদানে নতুন প্ৰজন্মৰ শিল্পী, পণ্ডিত, কৰ্মীক অনুপ্ৰাণিত কৰি আহিছে। তেওঁৰ ৰচনাত স্থানীয় লোককথা আৰু পৌৰাণিক কাহিনীৰ ব্যৱহাৰে ভৱিষ্যত প্ৰজন্মৰ বাবে এই পৰম্পৰাসমূহ সংৰক্ষণ কৰাত সহায় কৰিছিল, আনহাতে সামাজিক ন্যায় আৰু সমতাৰ প্ৰতি তেওঁৰ দায়বদ্ধতা আজিও প্ৰাসংগিক হৈ আছে।

৫) বিষ্ণু ৰাভা দিৱস কি?

বিষ্ণুপ্ৰসাদ ৰাভাৰ জন্ম জয়ন্তী উপলক্ষে ২০ জুনত অনুষ্ঠিত হোৱা বাৰ্ষিক উদযাপন হৈছে বিষ্ণু ৰাভা দিৱস। সাহিত্য আৰু সমাজ সংস্কাৰৰ ক্ষেত্ৰত তেওঁৰ অৱদানক সন্মান জনাই অসমৰ লগতে ভাৰতৰ অন্যান্য প্ৰান্তত ইয়াক পালন কৰা হয়।

SMALL BIOGRAPHY ABOUT BISHNUPRASHAD RABHA

বিষ্ণুপ্ৰসাদ ৰাভা (১৯০৯–১৯৬৯) অসমৰ এগৰাকী ভাৰতীয় সাংস্কৃতিক ব্যক্তি, সংগীত, নৃত্য, চিত্ৰকলা, সাহিত্য, ৰাজনৈতিক সক্ৰিয়তাৰ ক্ষেত্ৰত অৱদানৰ বাবে পৰিচিত আছিল। ১৯০৯ চনৰ ৩১ জানুৱাৰীত ব্ৰিটিছ ভাৰতৰ বংগ প্ৰেচিডেন্সিৰ ডাক্কাত জন্মগ্ৰহণ কৰা ৰাভা আছিল এজন বহুমুখী শিল্পী আৰু বিপ্লৱী গায়ক, গায়ক, কবি, নৃত্যশিল্পী, অভিনেতা, সংগীত সুৰকাৰ আৰু নাট্যকাৰ হিচাপে স্বীকৃতি লাভ কৰিছিল । ভাৰতীয় বিপ্লৱী কমিউনিষ্ট পাৰ্টি (RCPI)ৰ নেতৃত্বত সশস্ত্ৰ সংগ্ৰামতো তেওঁ জড়িত আছিল আৰু মাৰ্ক্সবাদীসকলে তেওঁক “সৈনিক চিলপি” (সৈনিক শিল্পী) বুলি জনা গৈছিল। অসমৰ সাংস্কৃতিক আৰু ৰাজনৈতিক পৰিৱেশলৈ ৰাভাৰ অৱদানে এক অমলিন চিন ৰাখিছে, আৰু তেওঁক অসমীয়া মানুহে মৰমেৰে কলাগুৰু (কলাৰ মাষ্টৰ) বুলি অভিহিত কৰিছে । তেওঁ এজন চলচ্চিত্ৰ পৰিচালক, সংগীত সুৰকাৰ আৰু অভিনেতাও আছিল আৰু তেওঁৰ কামে শিল্পী আৰু চিন্তাবিদৰ প্ৰজন্মক অনুপ্ৰাণিত কৰি আহিছে ।

By Assamlearningpoint

Hi, readres welcome to my site. Myself Rinku Baruah working as a blogger to help readers of Assam to get infromation in assamese. If you want to know more about me visit about me page . Thankyou

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *