Assamese short story

Assamese short story 1

এসময়ত ঘন অৰণ্যৰ মাজমজিয়াত বসবাস কৰা এখন সৰু গাঁৱত লিলি নামৰ এগৰাকী কণমানি ছোৱালী বাস কৰিছিল। তাইৰ সৌজন্য হৃদয় আৰু দুঃসাহসিক কৰ্মৰ প্ৰতি থকা প্ৰেমৰ বাবে তাই সমগ্ৰ গাঁৱতে পৰিচিত আছিল।

এদিন হাবিখন অন্বেষণ কৰি থাকোঁতে লিলিয়ে এটা লুকাই থকা গুহাত উজুটি খালে। কৌতুহলে তাইৰ সৰ্বোত্তমখিনি পাই তাই ভিতৰলৈ সোমাই গ’ল আৰু এটা জিলিকি থকা স্ফটিক বিচাৰি পালে। চুবলৈ হাতখন আগবঢ়াই দিয়াৰ লগে লগে তাইক হঠাতে কথা কোৱা জীৱ-জন্তু আৰু মোহিত অৰণ্যৰে ভৰা এখন যাদুকৰী পৃথিৱীলৈ লৈ যোৱা হ’ল।

লিলিয়ে অতি সোনকালেই আৱিষ্কাৰ কৰিলে যে স্ফটিকটোৱে তাইক যেতিয়াই ইচ্ছা তেতিয়াই এই যাদুকৰী জগতখনলৈ লৈ যোৱাৰ শক্তি আছে। সময়ৰ লগে লগে তাই বহু বন্ধুত্ব গঢ়ি তুলিছিল আৰু এই নতুন পৃথিৱীত অগণন দুঃসাহসিক অভিযান চলাইছিল।

কিন্তু তাইৰ নতুন বন্ধু-বান্ধৱী আৰু যাদুকৰী জগতখনক যিমানেই ভাল পাইছিল, লিলিয়ে জানিছিল যে তাই নিজৰ গাঁৱলৈ উভতি যাব লাগিব। তাই পৰিয়াল আৰু বন্ধু-বান্ধৱীক মিছ কৰিছিল, আৰু তাই জানিছিল যে তেওঁলোকে নিশ্চয় তাইৰ বাবে চিন্তিত।

গতিকে, গধুৰ হৃদয়েৰে লিলিয়ে বন্ধু-বান্ধৱীৰ পৰা বিদায় লৈ নিজৰ গাঁৱলৈ উভতি আহিল। কিন্তু তাই আৱিষ্কাৰ কৰা যাদুকৰী জগতখন কেতিয়াও পাহৰা নাছিল, আৰু তাই জানিছিল যে তাই তাত কৰা দুঃসাহসিক অভিযানৰ স্মৃতিবোৰ সদায় লালন-পালন কৰিব।

বছৰ বছৰ পিছত লিলি বুঢ়ী হৈ থাকোঁতে পুনৰ হাবিলৈ উভতি আহি লুকাই থকা গুহাটো আকৌ এবাৰ বিচাৰি পালে। স্ফটিকটো স্পৰ্শ কৰাৰ লগে লগে তাইক যাদুকৰী জগতখনলৈ লৈ যোৱা হ’ল, য’ত তাইক পুৰণি বন্ধুসকলৰ সৈতে পুনৰ মিলিত হ’ল আৰু টোপনিতে শান্তিৰে মৃত্যুৰ আগতে এটা চূড়ান্ত দুঃসাহসিক অভিযান চলালে।

আৰু সেইবাবেই লিলি আৰু যাদুকৰী স্ফটিকটোৰ কিংবদন্তিটোৱে জীয়াই থাকিল, দুঃসাহসিক প্ৰজন্মক নিজৰ যাদুকৰী জগত বিচাৰিবলৈ আৰু আজীৱন স্থায়ী হ’ব পৰা স্মৃতি গঢ়ি তুলিবলৈ অনুপ্ৰাণিত কৰিলে।

Assamese short story 2

ব্যস্ত চহৰ মেট্ৰ’পলিছত এলেক্স নামৰ এজন যুৱ উদ্ভাৱক আছিল যিয়ে সঁচাকৈয়ে অসাধাৰণ কিবা এটা সৃষ্টি কৰাৰ সপোন দেখিছিল। তেওঁ নিজৰ কৰ্মশালাত অগণন ঘণ্টা সময় কটালে, গিয়াৰ আৰু গেজেটৰ সৈতে টিংকিং কৰি, পৃথিৱীখন সলনি কৰিব পৰা নিখুঁত উদ্ভাৱনৰ সন্ধানত।

এদিন নিজৰ কৰ্মশালাৰ ধূলিময় চুক এটাত পুৰণি কিতাপৰ থোপা এটা বিচাৰি ফুৰি থাকোঁতে এলেক্সে উৰণীয়া মেচিন এটাৰ ৰহস্যময় ব্লুপ্ৰিণ্টত উজুটি খালে। ডিজাইনটোৰ প্ৰতি আকৰ্ষিত হৈ তেওঁ নিজৰ সকলো আবেগ আৰু সৃষ্টিশীলতাক প্ৰতিটো সবিশেষত ঢালি দি কনট্ৰপচনটো নিৰ্মাণৰ কাম আৰম্ভ কৰিলে।

কেইবা সপ্তাহ ধৰি অক্লান্ত পৰিশ্ৰমৰ অন্তত অৱশেষত উৰণীয়া মেচিনটো সম্পূৰ্ণ হ’ল। উত্তেজনা আৰু কঁপনিৰ মিশ্ৰণেৰে এলেক্সে জাহাজত উঠি মেচিনটো সক্ৰিয় কৰিলে। তেওঁৰ আচৰিত হ’বলৈ বাকী নাথাকিল যে ই মাটিৰ পৰা উঠি আকাশলৈ উৰি গ’ল, তেওঁক চহৰৰ ওপৰলৈ লৈ গ’ল।

মেট্ৰ’পলিছৰ ওপৰেৰে উৰি যোৱাৰ সময়ত এলেক্সে নিজৰ তলৰ পৃথিৱীখনৰ সৌন্দৰ্য্য দেখি আচৰিত হৈ পৰিল। চুলিৰ মাজেৰে বতাহজাকে লৰচৰ কৰিলে, আগতে কেতিয়াও অনুভৱ নকৰা স্বাধীনতাৰ অনুভৱ এটা অনুভৱ কৰিলে। তেওঁ সেই মুহূৰ্ততে গম পাইছিল যে তেওঁৰ উদ্ভাৱন সঁচাকৈয়ে বিশেষ কিবা এটা।

এলেক্সৰ উৰণীয়া মেচিনটোৰ কথা সমগ্ৰ চহৰখনতে দ্ৰুতগতিত বিয়পি পৰিল আৰু অতি সোনকালেই তেওঁক নায়ক আৰু দূৰদৰ্শী হিচাপে প্ৰশংসা কৰা হ’ল। দূৰ-দূৰণিৰ পৰা মানুহ আহিছিল তেওঁৰ এই উদ্ভাৱনক কৰ্মৰত চাবলৈ আৰু তেওঁ মেট্ৰ’পলিছৰ উৰণীয়া উদ্ভাৱক হিচাপে পৰিচিত হৈছিল।

কিন্তু সকলো খ্যাতি আৰু স্বীকৃতিৰ পিছতো এলেক্সে নম্ৰ হৈ থাকিল আৰু নিজৰ প্ৰকৃত আবেগ: উদ্ভাৱনত মনোনিৱেশ কৰিলে। তেওঁ নতুন যন্ত্ৰ আৰু যন্ত্ৰ সৃষ্টি কৰি থাকিল যিয়ে সম্ভৱ বুলি ভবা কথাবোৰৰ সীমাবদ্ধতাক ঠেলি দিছিল, আনক ডাঙৰ সপোন দেখিবলৈ আৰু তৰাৰ ওচৰলৈ হাত আগবঢ়াবলৈ অনুপ্ৰাণিত কৰিছিল।

আৰু সেইবাবেই মেট্ৰ’পলিছ চহৰত এলেক্সৰ উত্তৰাধিকাৰ কল্পনা আৰু উদ্ভাৱনৰ শক্তিৰ প্ৰমাণ হিচাপে জীয়াই থাকিল। তেওঁৰ কাহিনীয়ে এটা সোঁৱৰণী হিচাপে কাম কৰিছিল যে নিষ্ঠা আৰু সৃষ্টিশীলতাৰে যিকোনো কামেই সম্ভৱ।

Assamese Short Story 3

Assamese short story

ভাৰতৰ সজীৱ ভূমিত মায়া নামৰ এগৰাকী কণমানি ছোৱালী বাস কৰিছিল, যাৰ আছিল এক বিশেষ উপহাৰ – জীৱ-জন্তুৰ সৈতে যোগাযোগ কৰাৰ ক্ষমতা। সৰুৰে পৰা মায়াৰ গাওঁৰ ওচৰৰ হাবিখনৰ জীৱবোৰৰ লগত গভীৰ সম্পৰ্ক গঢ়ি উঠিছিল, আৰু সিহঁত তাইৰ ঘনিষ্ঠ সংগী হৈ পৰিছিল।

এদিন মায়াই হাবিত বিচৰণ কৰি থাকোঁতে এটা আহত বাঘৰ পৰা আহি থকা সহায়ৰ কান্দোন শুনিলে। কোনো সংকোচ নকৰাকৈয়ে তাই সেই মহিমাময় জন্তুটোৰ ওচৰলৈ গৈ তাৰ বেদনা বুজিবলৈ তাইৰ উপহাৰটো ব্যৱহাৰ কৰিলে। কোমল হাত আৰু শান্ত কৰা শব্দৰে মায়াই বাঘটোৰ ঘাঁবোৰৰ যত্ন লৈছিল আৰু বাঘটোক সুস্থ কৰি তুলিছিল।

তাইৰ দয়াৰ বাবে কৃতজ্ঞ হৈ বাঘটোৱে মায়াৰ আগত এটা লুকাই থকা পথ প্ৰকাশ কৰিলে যিয়ে বিৰল ফুল আৰু ৰহস্যময় জীৱৰে ভৰা এখন যাদুকৰী বাগিচালৈ লৈ গ’ল। বাঘৰ উপহাৰত আকৰ্ষিত হৈ মায়াই এই মোহিত বাগিচাখন বিচাৰিবলৈ যাত্ৰাত নামিল, তেওঁৰ পশু বন্ধুসকলৰ সৈতে।

ৰসাল অৰণ্যৰ মাজেৰে যাত্ৰা কৰি লৰচৰ কৰা নদীবোৰ পাৰ হৈ যোৱাৰ সময়ত মায়া আৰু তাইৰ সংগীসকলে বহু প্ৰত্যাহ্বান আৰু বাধাৰ সন্মুখীন হ’বলগীয়া হৈছিল। কিন্তু সাহস, মমতা আৰু জন্তু বন্ধুৰ সহায়ত মায়াই প্ৰতিটো পৰীক্ষা অতিক্ৰম কৰি প্ৰতিটো খোজতে শক্তিশালী হৈ উঠিছিল।

অৱশেষত দিনে দিনে যাত্ৰা কৰাৰ অন্তত তেওঁলোক আহি পালে যাদুকৰী বাগিচাখনত। ফুলৰ মিঠা গোন্ধেৰে বতাহ ভৰি পৰিছিল আৰু ৰঙীন চৰাইবোৰে শুনা সকলোৰে আত্মাক উত্তোলন কৰা সুৰ গাইছিল। বাগিচাখনৰ মাজত সোণালী পোহৰেৰে জিলিকি থকা এটা ভয়ংকৰ গছ থিয় হৈ আছিল।

মায়া গছজোপাৰ ওচৰ চাপি অহাৰ লগে লগে তাইৰ শিৰাবোৰৰ মাজেৰে শক্তিৰ ঢৌ এটা বৈ অহা যেন অনুভৱ হ’ল। তাই উপলব্ধি কৰিলে যে এই গছজোপাই তাইৰ প্ৰকৃত সম্ভাৱনাক মুকলি কৰাৰ চাবিকাঠি ধৰি ৰাখিছে – কেৱল জীৱ-জন্তুকে নহয়, সকলো জীৱকে তাইৰ যোগাযোগ আৰু সহানুভূতিৰ উপহাৰেৰে সুস্থ কৰা।

নতুন উদ্দেশ্য আৰু দৃঢ়তাৰে মায়া সকলো জীৱৰ ৰোগ নিৰাময়কাৰী আৰু ৰক্ষক হিচাপে নিজৰ গাঁৱলৈ উভতি আহিল। তাই নিজৰ উপহাৰ ব্যৱহাৰ কৰি মানুহ আৰু জীৱ-জন্তুৰ মাজত সমন্বয় আৰু বুজাবুজি আনিছিল, যিয়ে এক গভীৰ সংযোগ গঢ়ি তুলিছিল যিটো আগন্তুক প্ৰজন্মলৈকে টিকি থাকিব।

আৰু সেইবাবেই ভাৰতৰ দেশত মায়াৰ কিংবদন্তি বহু দূৰলৈ বিয়পি পৰিল, পৃথিৱীৰ মাজৰ ব্যৱধান দূৰ কৰিবলৈ মমতা, ঐক্য, আৰু সহানুভূতিৰ শক্তিৰ প্ৰতীক হিচাপে। তাইৰ কাহিনীয়ে আনকো তেওঁলোকৰ অনন্য উপহাৰক আকোৱালি ল’বলৈ অনুপ্ৰাণিত কৰিছিল আৰু এনে এখন পৃথিৱী সৃষ্টি কৰিছিল য’ত সকলো সত্তাই শান্তি আৰু সম্প্ৰীতিৰে জীয়াই থাকিব পাৰিব।

Assamese Short Story 4

এখন ৰহস্যময় অৰণ্যৰ অন্তৰত অৰ্জুন নামৰ এজন সৰু ল’ৰা বাস কৰিছিল যিয়ে সদায় প্ৰকৃতিৰ সৈতে গভীৰ সংযোগ অনুভৱ কৰিছিল। সৰুৰে পৰা গছৰ ফুচফুচানি আৰু চৰাইৰ গান শুনি ঘন হাবিত অন্বেষণ কৰি দিন পাৰ কৰিছিল।

এদিন হাবিত বিচৰণ কৰি থাকোঁতে অৰ্জুনে সোণালী পোহৰেৰে গা ধুই থকা লুকাই থকা বাগিচা এখনত উজুটি খালে। গছজোপাৰ মাজত থিয় হৈ আছিল জিলিকি থকা পাতবোৰৰ সৈতে এটা ভয়ংকৰ গছ যিবোৰে যেন মৃদু বতাহত নাচিছিল। ইয়াৰ সৌন্দৰ্য্যত আকৰ্ষিত হৈ অৰ্জুনে গছজোপাৰ কাষ চাপি গছজোপাৰ ডালত হাত থৈ দিলে।

তেওঁৰ আচৰিত হ’বলৈ ধৰিলে যে গছজোপা আৰু উজ্জ্বল হ’বলৈ ধৰিলে আৰু তেওঁৰ মনত এটা মাতে প্ৰতিধ্বনিত হ’ল, বহুদিনৰ পৰা পাহৰি যোৱা প্ৰাচীন গোপনীয়তা আৰু প্ৰজ্ঞাৰ কথা উন্মোচন কৰিলে। গছজোপাই ভাৰসাম্য আৰু সমন্বয়ৰ কথা কৈছিল, সকলো জীৱৰ আন্তঃসংযোগৰ কথা কৈছিল আৰু অৰ্জুনৰ ভিতৰত বনাঞ্চলখনক ৰক্ষা আৰু লালন-পালন কৰাৰ শক্তিৰ কথা কৈছিল।

এই মুখামুখিৰ পৰা অনুপ্ৰাণিত হৈ অৰ্জুনে নিজৰ নতুনকৈ পোৱা জ্ঞান ব্যৱহাৰ কৰি মাটিখিনি সুস্থ কৰি ক্ষতিৰ পৰা ৰক্ষা কৰি অৰণ্যৰ ৰক্ষক হোৱাৰ বাবে নিজকে উৎসৰ্গা কৰিলে। দিনটোৰ লগে লগে তেওঁ শক্তিশালী হৈ উঠিছিল আৰু প্ৰকৃতিৰ ছন্দৰ লগত অধিক মিলি গৈছিল, অৰণ্যক ঘৰ বুলি কোৱা জীৱবোৰৰ পৰা শিকিছিল।

সময়ৰ লগে লগে অৰ্জুনৰ অৰণ্যৰ ৰক্ষক হিচাপে সুনাম বহু দূৰলৈ বিয়পি পৰিল। তেওঁ বাস কৰা মোহিত বাগিচাখনৰ পৰা নিৰ্গত হোৱা শান্তি আৰু শান্তিৰ দ্বাৰা আকৰ্ষিত হৈ দূৰৈৰ দেশৰ মানুহে তেওঁৰ পথ প্ৰদৰ্শন আৰু প্ৰজ্ঞা বিচাৰিছিল।

কিন্তু ক্ৰমাৎ খ্যাতি বৃদ্ধি পোৱাৰ পিছতো অৰ্জুনে অৰণ্যৰ ষ্টুয়াৰ্ড হিচাপে নিজৰ আহ্বানৰ প্ৰতি নম্ৰ আৰু সত্যতাৰে থাকিল। প্ৰকৃতিৰ সৈতে তেওঁৰ বন্ধন যে ভৱিষ্যত প্ৰজন্মৰ বাবে লালন-পালন আৰু সংৰক্ষণ কৰিবলগীয়া উপহাৰ বুলি জানি তেওঁ গছৰ মাজত খোজ কাঢ়ি গৈ থাকিল, তেওঁলোকৰ প্ৰয়োজন পূৰণ কৰি আৰু তেওঁলোকৰ কাহিনী শুনি থাকিল।

আৰু সেইবাবেই ৰহস্যময় অৰণ্যৰ বুকুত অৰ্জুনৰ কিংবদন্তি প্ৰাকৃতিক জগতখনৰ লগত মিলাপ্ৰীতিৰে জীয়াই থাকিবলৈ বিচৰা সকলোৰে বাবে আশা আৰু প্ৰেৰণাৰ পোহৰ হিচাপে জীয়াই থাকিল। তেওঁৰ কাহিনীয়ে এটা সোঁৱৰণী হিচাপে কাম কৰিছিল যে প্ৰকৃতিৰ ফুচফুচানি শুনি আৰু ইয়াৰ প্ৰজ্ঞাক সন্মান জনাই আমি আমাৰ প্ৰকৃত উদ্দেশ্য বিচাৰি উলিয়াব পাৰো আৰু এনে এখন পৃথিৱী সৃষ্টি কৰিব পাৰো য’ত সকলো সত্তাই ভাৰসাম্য আৰু ঐক্যৰে লাভৱান হয়।

Assamese Short Story 5

ৰসাল সেউজীয়াৰ মাজত সোমাই থকা এখন অদ্ভুত গাঁৱত বাস কৰিছিল লীলা নামৰ এগৰাকী যুৱতীয়ে, যিগৰাকীয়ে নিজৰ অটল দয়া আৰু কোমল মনোভাৱৰ বাবে পৰিচিত। তাই দিনবোৰ পথাৰ চোৱাচিতা কৰি, ওচৰ-চুবুৰীয়াক সহায় কৰি, য’তেই যায় তাতেই আনন্দ বিয়পাই দি কটায়।

এদিন ভাগ্যৰ সন্ধিয়া গাঁওখনৰ মাজেৰে এক বৃহৎ পৰিমাণৰ ধুমুহাই বিয়পি পৰিল আৰু তাৰ পিছত ধ্বংসলীলা ৰৈ গ’ল। ঘৰবোৰ ক্ষতিগ্ৰস্ত হৈছিল, শস্য ধ্বংস হৈছিল আৰু আত্মা তিতি গৈছিল। বিশৃংখলতাৰ মাজতো লীলা আশাৰ পোহৰ হৈয়েই থাকিল, গাঁৱৰ মানুহক একত্ৰিত কৰি নিজৰ ঘৰ-দুৱাৰ আৰু জীৱন পুনৰ নিৰ্মাণ কৰিবলৈ একত্ৰিত কৰিলে।

দিন সপ্তাহলৈ পৰিণত হোৱাৰ লগে লগে লীলাৰ নিৰ্দেশনাত গাঁওখন আকৌ এবাৰ ফুলি উঠিবলৈ ধৰিলে। তাইৰ নেতৃত্ব আৰু গাঁৱৰ মানুহৰ সামূহিক প্ৰচেষ্টাত নতুন ঘৰ নিৰ্মাণ কৰা হ’ল, পথাৰ পুনৰ ৰোপণ কৰা হ’ল আৰু ধ্বংসাৱশেষৰ পৰা আগতকৈ অধিক শক্তিশালী সম্প্ৰদায়বোধৰ সৃষ্টি হ’ল।

এই প্ৰতিকূলতাৰ মাজেৰে লীলাৰ মমতা আৰু স্থিতিস্থাপকতাই উজ্জ্বলভাৱে জিলিকি উঠিছিল, যিয়ে তাইৰ চৌপাশৰ লোকসকলক কষ্টৰ সন্মুখীন হৈও অধ্যৱসায় কৰিবলৈ অনুপ্ৰাণিত কৰিছিল। গাঁওখন ঐক্য আৰু শক্তিৰ প্ৰতীকলৈ ৰূপান্তৰিত হৈছিল, য’ত চুবুৰীয়াই ইজনে সিজনক পৰিয়ালৰ দৰে সমৰ্থন কৰিছিল আৰু অদম্য দৃঢ়তাৰে প্ৰত্যাহ্বানৰ সন্মুখীন হৈছিল।

সময়ৰ লগে লগে লীলাৰ লালন-পালন কৰা উপস্থিতিৰ অধীনত গাঁওখন ফুলি উঠিল। এসময়ত ধ্বংসপ্ৰাপ্ত ভূমিখনে ইয়াৰ বাসিন্দাসকলৰ স্থিতিস্থাপকতা আৰু মনোভাৱৰ প্ৰতিধ্বনি দি প্ৰচুৰতাৰে ফুলি উঠিছিল। আৰু সেইবাবেই লীলা আৰু তাইৰ গাঁৱৰ কাহিনীটো হৈ পৰিল প্ৰতিকূলতাৰ সন্মুখত স্থিতিস্থাপকতা, ঐক্য আৰু সম্প্ৰদায়ৰ চিৰস্থায়ী শক্তিৰ কাহিনী।

Assamese Short Story 6

উৰ্বৰ পথাৰেৰে আগুৰি থকা এখন নিস্তব্ধ গাঁৱত ৰাজ নামৰ এজন কঠোৰ পৰিশ্ৰমী খেতিয়ক বাস কৰিছিল। ৰাতিপুৱাৰ পৰা গোধূলিলৈকে ৰাজে ৰ’দৰ তলত কষ্ট কৰিছিল, অদম্য নিষ্ঠা আৰু যত্নৰে নিজৰ শস্যৰ যত্ন লৈছিল।

অভাৱনীয় বতৰ আৰু কীট-পতংগৰ দৰে প্ৰত্যাহ্বানৰ সন্মুখীন হোৱাৰ পিছতো ৰাজে কেতিয়াও ভূমিৰ প্ৰতি থকা দায়বদ্ধতাত দোদুল্যমান নহ’ল। বছৰ বছৰ ধৰি কষ্টৰ দ্বাৰা ক্ষতিগ্ৰস্ত তেওঁৰ হাত দুখনে অতীতৰ প্ৰজন্মৰ জ্ঞানক ধৰি ৰাখিছিল, ৰোপণ আৰু চপোৱাৰ ছন্দত তেওঁক পথ প্ৰদৰ্শন কৰিছিল।

এবছৰ ভয়াৱহ খৰাঙে গাঁওখনৰ জীৱিকাৰ প্ৰতি ভাবুকি কঢ়িয়াই আনিছিল। শস্যবোৰ মৰহি গ’ল, আৰু সমাজখনৰ ওপৰত হতাশাই উৰি গ’ল। কিন্তু ৰাজে হাৰ মানিবলৈ অস্বীকাৰ কৰিলে। অভিনৱ জলসিঞ্চন পদ্ধতি আৰু অক্লান্ত পৰিশ্ৰমেৰে তেওঁ নিজৰ পথাৰ বচাবলৈ সক্ষম হৈছিল আৰু আনকো অধ্যৱসায় কৰিবলৈ অনুপ্ৰাণিত কৰিবলৈ সক্ষম হৈছিল।

অৱশেষত বৰষুণ আহি পথাৰখন আকৌ এবাৰ ফুলি উঠাৰ লগে লগে ৰাজৰ স্থিতিস্থাপকতা আৰু নেতৃত্বৰ বাবেই গাঁওখনে প্ৰচুৰভাৱে আনন্দিত হ’ল। তেওঁৰ এই কাৰ্য্যই শস্য চপোৱাখিনি ৰক্ষা কৰাই নহয়, তেওঁৰ নিস্বাৰ্থ নিষ্ঠাৰ বাবে কৃতজ্ঞতাৰে একত্ৰিত হৈ থিয় দিয়া গাঁৱৰ মানুহৰ মাজত বন্ধন সুদৃঢ় কৰি তুলিছিল।

ৰাজৰ কাহিনীয়ে কৃষকৰ চিৰস্থায়ী মনোভাৱৰ প্ৰমাণ হৈ পৰিছিল, যাৰ কঠোৰ পৰিশ্ৰমে সম্প্ৰদায়সমূহক টিকিয়াই ৰাখে আৰু মাটিক লালন-পালন কৰে। আমাৰ জীৱন গঢ় দিয়া আৰু পৃথিৱীৰ প্ৰচুৰ উপহাৰৰ সৈতে আমাক সংযোগ কৰাত কৃষকসকলে লোৱা গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকাৰ সোঁৱৰণী হিচাপে তেওঁৰ উত্তৰাধিকাৰ জীয়াই থাকিল।

Assamese Short Story 7

ভাৰতীয় জংঘলৰ সতেজ সমভূমিৰ মাজত এছিয়ান হাতীৰ গৌৰৱান্বিত বংশৰ নেত্ৰী লক্ষ্মী নামৰ এজন জ্ঞানী আৰু সম্ভ্ৰান্ত মাতৃৰ বাসস্থান আছিল। বুদ্ধি আৰু মমতাৰ বাবে পৰিচিত লক্ষ্মীয়ে কৃপা আৰু মৰ্যাদাৰে নিজৰ জাকটোক জীৱনৰ পৰীক্ষা-নিৰীক্ষা আৰু কষ্টৰ মাজেৰে পথ প্ৰদৰ্শন কৰিছিল।

এদিন লক্ষ্মীয়ে চিৰিয়াখানা আৰু চাৰ্কাছত বিক্ৰীৰ বাবে হাতী পোৱালি ধৰাৰ উদ্দেশ্যেৰে চোৰাংচিকাৰীৰ দল এটাৰ সন্মুখীন হ’ল। আত্মীয়ক ৰক্ষা কৰিবলৈ সংকল্পবদ্ধ হৈ লক্ষ্মীয়ে তেওঁলোকক জংঘলৰ বিশাল বিস্তৃতিৰ মাজেৰে নিৰাপদে লৈ যোৱাৰ পৰিকল্পনা ৰচনা কৰিলে, বন্দী হোৱাৰ পৰা হাত সাৰি তেওঁলোকৰ অস্তিত্ব নিশ্চিত কৰিলে।

মাহৰ পিছত মাহ ধৰি লক্ষ্মী আৰু তাইৰ জাকে প্ৰান্তৰ অতিক্ৰম কৰি বিশ্বাসঘাতক ভূখণ্ডত যাত্ৰা কৰিছিল আৰু চোৰাংচিকাৰীৰ অদম্য খেদাৰ পৰা হাত সাৰিছিল। বাটত লক্ষ্মীয়ে নিজৰ ডেকাবোৰক সহযোগিতা, বিশ্বাস আৰু স্থিতিস্থাপকতাৰ বিষয়ে বহুমূলীয়া পাঠ শিকাইছিল, তেওঁলোকৰ মাজত পৰিয়াল আৰু বাসস্থান ৰক্ষাৰ গুৰুত্বৰ জ্ঞান দিছিল।

অৱশেষত লক্ষ্মী আৰু তাইৰ জাকটোৱে নিৰাপদ স্থান পালে, মানুহৰ হস্তক্ষেপত অস্পৃশ্য নিৰ্জন উপত্যকাত আশ্ৰয় পালে। তাত তেওঁলোকে নিজৰ বিজয় উদযাপন কৰি চোৰাং চিকাৰ আৰু বনাঞ্চল ধ্বংসৰ ফলত সৃষ্টি হোৱা ভাবুকিৰ বিৰুদ্ধে নিজকে ৰক্ষা কৰি যাব বুলি প্ৰতিজ্ঞা কৰে।

তেওঁলোকৰ বিজয় কাহিনী বহু দূৰলৈ বিয়পি পৰিছিল, হাতীৰ শক্তি আৰু কৌশল আৰু সংৰক্ষণ প্ৰচেষ্টাৰ জটিল প্ৰয়োজনীয়তাৰ এক শক্তিশালী উদাহৰণ হিচাপে কাম কৰিছিল। লক্ষ্মীৰ উত্তৰাধিকাৰ আশা আৰু স্থিতিস্থাপকতাৰ প্ৰতীক হিচাপে জীয়াই থাকিল, বিশ্বজুৰি মানুহক বন্যপ্ৰাণীৰ অধিকাৰ আৰু তেওঁলোকৰ বাসস্থান সংৰক্ষণৰ বাবে থিয় দিবলৈ অনুপ্ৰাণিত কৰিলে।

Assamese short story 8

উপকূলৰ কাষত অৱস্থিত এখন সৰু মাছমৰীয়া গাঁৱত আইছা নামৰ এগৰাকী কণমানি ছোৱালী বাস কৰিছিল যিয়ে নিজৰ গাঁৱৰ সিপাৰৰ বিশাল সাগৰখন অন্বেষণ কৰাৰ সপোন দেখিছিল। মুকলি সাগৰৰ বিপদৰ আশংকা কৰা বয়োজ্যেষ্ঠসকলৰ সতৰ্কবাণীৰ পিছতো আইছাই নিজৰ হৃদয় অনুসৰণ কৰি আৱিষ্কাৰৰ যাত্ৰাত নামিবলৈ দৃঢ়প্ৰতিজ্ঞ হৈ থাকিল।

এদিন দিগন্তলৈ চাই থাকোঁতে আইছাই ঢৌত খেলা-ধূলা কৰি থকা ডলফিনৰ এটা পড দেখা পালে। তেওঁলোকৰ চঞ্চল স্বভাৱৰ প্ৰতি আকৰ্ষিত হৈ তাই তেওঁলোকৰ ওচৰলৈ গ’ল আৰু আৱিষ্কাৰ কৰি আচৰিত হ’ল যে তেওঁলোকে তাইৰ লগত ধাৰাবাহিকভাৱে ক্লিক আৰু হুইচেলৰ জৰিয়তে যোগাযোগ কৰিব পাৰে।

ডলফিনবোৰক গাইড হিচাপে লৈ আইছাই দুঃসাহসিক আৰু আৱিষ্কাৰৰ যাত্ৰাত নামিল, অসংখ্য সাগৰীয় জীৱৰ সন্মুখীন হ’ল আৰু লুকাই থকা খাদ আৰু প্ৰবাল প্ৰাচীৰ অন্বেষণ কৰিলে। বাটত তাই প্ৰকৃতিক সন্মান কৰাৰ গুৰুত্ব আৰু সকলো জীৱৰ আন্তঃসংযোগৰ বিষয়ে বহুমূলীয়া শিক্ষা লাভ কৰিছিল।

নিজৰ গাঁৱৰ পৰা আৰু আগবাঢ়ি যোৱাৰ সময়ত আইছাই মাছ ধৰাৰ বাবে ধ্বংসাত্মক পদ্ধতি ব্যৱহাৰ কৰা মাছমৰীয়াৰ দল এটাৰ সন্মুখীন হয়, যাৰ ফলত সাগৰৰ পৰিৱেশ তন্ত্ৰৰ সুক্ষ্ম ভাৰসাম্য বিপন্ন হৈ পৰে। ডলফিন বন্ধুসকলৰ সহায়ত আইছাই মাছমৰীয়াসকলক অধিক বহনক্ষম পদ্ধতি গ্ৰহণ কৰিবলৈ পতিয়ন নিয়াইছিল, যাৰ ফলত আগন্তুক প্ৰজন্মৰ বাবে সাগৰৰ দান-বৰঙণি সংৰক্ষণ কৰা হৈছিল।

নিজৰ গাঁওলৈ উভতি অহাৰ লগে লগে আইছাক নায়ক হিচাপে প্ৰশংসা কৰা হৈছিল, যিয়ে আনকো নিজৰ সপোন অনুসৰণ কৰিবলৈ আৰু প্ৰাকৃতিক জগতখনক ৰক্ষা কৰিবলৈ প্ৰেৰণা দিছিল। তাইৰ কাহিনীয়ে এটা সোঁৱৰণী হিচাপে কাম কৰিছিল যে সৰু সৰু কামবোৰেও আমাৰ চৌপাশৰ জগতখনত গভীৰ প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে, আৰু একেলগে কাম কৰি আমি সকলোৰে বাবে এক উজ্জ্বল ভৱিষ্যত সৃষ্টি কৰিব পাৰো।

Assamese Short Story 9

এখন সুদূৰ পাহাৰীয়া গাঁৱত কবি নামৰ এজন সুদক্ষ কাৰিকৰ বাস কৰিছিল, যি তেওঁৰ জটিল কাঠৰ খোদিত শিল্পকৰ্মৰ বাবে বিখ্যাত আছিল যিয়ে প্ৰকৃতিৰ সৌন্দৰ্য্যক অতুলনীয় নিখুঁততাৰে ধৰি ৰাখিছিল। তেওঁ সৃষ্টি কৰা প্ৰতিটো টুকুৰাই এটা কাহিনী কৈছিল, অৰণ্য আৰু পাহাৰৰ উপাদানসমূহক একেলগে বোৱাইছিল শিল্পকলাৰ এক সুসম টেপেষ্ট্ৰীত।

এদিন কবিয়ে প্ৰেৰণা বিচাৰি অৰণ্যৰ গভীৰতালৈ সোমাই যোৱাৰ সময়তে চিকাৰীৰ ফান্দত আবদ্ধ হৈ থকা এটা আহত ঈগলৰ ওপৰত উজুটি খালে। মমতাৰ দ্বাৰা অনুপ্ৰাণিত হৈ কবিয়ে মহিমাময় চৰাইটোক মুক্ত কৰি দিলে আৰু মৃদু যত্নেৰে ইয়াৰ আঘাতৰ যত্ন ল’লে। কৃতজ্ঞতাৰ বাবে ঈগলে গছৰ শিখৰৰ ওপৰেৰে ওখকৈ উৰি গৈ মৰুভূমিৰ লুকাই থকা আশ্চৰ্য্যবোৰ উন্মোচন কৰি তেওঁৰ পথ প্ৰদৰ্শক হ’বলৈ আগবঢ়াই দিলে।

ঈগলটোক সংগী হিচাপে লৈ কবিয়ে আৱিষ্কাৰৰ যাত্ৰাত নামি পৰিল, দূৰৈৰ উপত্যকা আৰু উচ্চ শৃংগবোৰ অন্বেষণ কৰিলে যিবোৰ কমসংখ্যকেহে দেখা নাছিল। বাটত তেওঁ ৰহস্যময় জীৱৰ সন্মুখীন হৈছিল আৰু সময়ৰ বাবে হেৰাই যোৱা এটা পাহৰি যোৱা সভ্যতাৰ কথা কোৱা প্ৰাচীন ধ্বংসাৱশেষৰ সন্মুখীন হৈছিল।

পাহাৰৰ ৰহস্যৰ গভীৰতালৈ ডুব যোৱাৰ লগে লগে কবিৰ কাঠৰ খোদিত শিল্পকৰ্মই দুঃসাহসিক কৰ্মৰ মনোভাৱ আৰু প্ৰাকৃতিক জগতৰ প্ৰজ্ঞাৰ সৈতে মিহলি হৈ নতুন জীৱন লাভ কৰিলে। তেওঁৰ সৃষ্টিসমূহ বহু দূৰলৈকে বিচৰা হৈ পৰিছিল, দূৰৈৰ দেশৰ ভ্ৰমণকাৰীসকলক আকৰ্ষণ কৰিছিল যিসকলে তেওঁৰ শিল্পৰ ভিতৰত বন্দী হোৱা যাদুৰ আভাস বিচাৰিছিল।

কবিয়ে নিজৰ কৰ্মৰ জৰিয়তে তেওঁৰ খোদিত শিল্পকৰ্মবোৰ চোৱা সকলোৰে সৈতে পাহাৰৰ আশ্চৰ্য্যৰ বিষয়ে ভাগ কৰি আনকো প্ৰকৃতিৰ সৌন্দৰ্য্যৰ শলাগ ল’বলৈ আৰু ইয়াৰ ভংগুৰ ভাৰসাম্য ৰক্ষা কৰিবলৈ প্ৰেৰণা যোগাইছিল। তেওঁৰ কাহিনী গাঁৱৰ এক কিংবদন্তি হৈ পৰিল, শিল্পৰ পৰিৱৰ্তনশীল শক্তি আৰু মানৱতা আৰু আমাৰ চৌপাশৰ জগতখনৰ মাজত থকা চিৰস্থায়ী সংযোগৰ প্ৰমাণ।

Assamese Short Story 10

এটা ভৱিষ্যৎ জলপ্ৰপাতৰ তলত বসবাস কৰা এখন শান্তিপূৰ্ণ গাঁৱত নিশা নামৰ এগৰাকী যুৱক গল্পকাৰে বাস কৰিছিল, যাৰ কাহিনীয়ে শুনা সকলোৰে হৃদয় মোহিত কৰিছিল। হুলস্থুলীয়া পানীৰ দৰে সুৰীয়া কণ্ঠ আৰু কল্পনাৰে জিলিকি থকা চকুৰে নিশাই দৰ্শকক দূৰৈৰ দেশ আৰু যাদুকৰী ক্ষেত্ৰলৈ লৈ যোৱা মোহনীয় কাহিনী বৈছিল।

এদিন সন্ধিয়া গাঁৱৰ মানুহবোৰ ক্ৰক জুইৰ আশে-পাশে গোট খাই থকাৰ সময়তে নিশাই ডালৰ ভিতৰতে বিশ্বব্ৰহ্মাণ্ডৰ গোপনীয়তা ৰখা এজোপা প্ৰাচীন গছৰ কাহিনী ক’বলৈ ধৰিলে। তাই কথা কওঁতে পাতবোৰৰ মাজেৰে মৃদু বতাহ এজাকে হুলস্থুল কৰি উঠিল, চন্দ্ৰৰ পোহৰত যেন নাচি থকা প্ৰজ্ঞা আৰু বিস্ময়ৰ ফুচফুচানিবোৰ কঢ়িয়াই লৈ ফুৰিছিল।

নিশাৰ গল্প কোৱাৰ পৰা অনুপ্ৰাণিত হৈ গাঁৱৰ মানুহে কিংবদন্তি গছজোপা বিচাৰি উলিয়াবলৈ আৰু ইয়াৰ ৰহস্যৰ তলা খুলিবলৈ এক অভিযানত নামিল। ঘন অৰণ্যৰ মাজেৰে আৰু হুলস্থুলীয়া নদীৰ সিপাৰে নিশাৰ কথা আৰু তেওঁলোকৰ ভাগ-বতৰা কৰা দুঃসাহসিক ভাৱৰ দ্বাৰা পৰিচালিত হৈ দুয়ো একেলগে যাত্ৰা কৰিলে।

বহুদিন ভ্ৰমণৰ অন্তত তেওঁলোকে এটা লুকাই থকা বাগিচাত উপস্থিত হ’ল য’ত প্ৰাচীন গছজোপা ওখ আৰু গৌৰৱেৰে থিয় হৈ আছিল, তাৰ ডালবোৰ আকাশৰ ফালে ঢাল খাইছিল। ওচৰ চাপি অহাৰ লগে লগে ইয়াৰ ডালৰ পৰা এটা কোমল জিলিকনি ওলাই আহিল, যিয়ে তেওঁলোকৰ মুখখন উষ্ণ পোহৰেৰে আলোকিত কৰিলে যিয়ে তেওঁলোকৰ হৃদয়খন ভয়ত ভৰাই তুলিলে।

সেই মুহূৰ্ততে গছজোপাই তেওঁলোকৰ লগত সময়তকৈও পুৰণি ভাষাত কথা পাতিলে, প্ৰেম, সাহস আৰু সকলো জীৱৰ আন্তঃসংযোগৰ সত্যতা প্ৰকাশ কৰিলে। গছজোপাৰ পৰা বৈ অহা প্ৰজ্ঞাক চেতনাৰ মৃদু ধাৰা এটাৰ দৰে গ্ৰহণ কৰি গাঁৱৰ মানুহে আকৰ্ষিত মনোযোগেৰে শুনি থাকিল।

প্ৰাচীন গছজোপাৰ সৈতে হোৱা মুখামুখিৰ ফলত ৰূপান্তৰিত হৈ নিজৰ গাঁৱলৈ উভতি অহাৰ লগে লগে নিশাই নৱীকৃত আবেগ আৰু উদ্দেশ্যেৰে নিজৰ কাহিনীবোৰ ভাগ-বতৰা কৰি থাকিল। তাইৰ কাহিনীবোৰ আগন্তুক প্ৰজন্মৰ বাবে প্ৰেৰণা আৰু পথ প্ৰদৰ্শনৰ উৎস হৈ পৰিল, গল্প কোৱাৰ শক্তিৰ কথা সোঁৱৰাই দিলে যিয়ে আমাক ইজনে সিজনৰ লগত আৰু আমাৰ চৌপাশৰ জগতখনৰ সৈতে সংযোগ কৰিব পাৰে।

By Assamlearningpoint

Hi, readres welcome to my site. Myself Rinku Baruah working as a blogger to help readers of Assam to get infromation in assamese. If you want to know more about me visit about me page . Thankyou

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *