AGNIGARH HISTORY

অগ্নিগড়ৰ মোহিত পাহাৰ: প্ৰেম আৰু সংঘাতৰ সাক্ষ্য

Agnigarh history-উত্তৰ-পূব ভাৰতৰ সতেজ প্ৰাকৃতিক দৃশ্যৰ মাজত, পূজনীয় ব্ৰহ্মপুত্ৰ নদীৰ কাষত অৱস্থিত অগ্নিগড় — প্ৰেম, বিশ্বাসঘাটকতা আৰু বীৰত্বৰ কাহিনী ফুচফুচাই কোৱা ঐতিহাসিক স্থান। এসময়ত ৰহস্য আৰু বিপদৰ দুৰ্গ এই মনোমোহা পাহাৰটোৱে এতিয়া দৰ্শনাৰ্থীসকলক প্ৰাচীন কিংবদন্তি আৰু পৌৰাণিক কাহিনীৰ গভীৰতালৈ ডুব যাবলৈ আমন্ত্ৰণ জনাইছে।

I. অগ্নিগড়ৰ উৎপত্তি (Agnigarh history)

অগ্নিগড়ৰ নাম সংস্কৃত ‘অগ্নি’ অৰ্থাৎ অগ্নি আৰু ‘গড়‘, দুৰ্গ বা প্ৰাচীৰ বুজোৱা শব্দৰ পৰা লোৱা হৈছে। শক্তিশালী অসুৰ ৰজা বানাসুৰে নিৰ্মাণ কৰা অগ্নিগড়ে তেওঁৰ কন্যা উষাক আগুৰি থকা সুৰক্ষামূলক বাধা হিচাপে কাম কৰিছিল, যিয়ে তেওঁক চোকা দৃষ্টিৰ পৰা ৰক্ষা কৰিছিল। দুৰ্গটো সম্পূৰ্ণৰূপে জুইৰ দ্বাৰা নিৰ্মাণ কৰা হৈছিল, যাৰ ফলত ই অদম্য হৈ পৰিছিল আৰু উষাৰ নিৰ্জনতা নিশ্চিত হৈছিল[2][5]।

II. উষা আৰু অনিৰুদ্ধৰ মনোমোহা কাহিনী

অগ্নিগড়ৰ কিংবদন্তিৰ কেন্দ্ৰীয় বিষয় হৈছে উষা আৰু অনিৰুদ্ধৰ কৰুণ অথচ ৰোমান্টিক কাহিনী। ইথাৰীয় সৌন্দৰ্য্যৰ বাবে বিখ্যাত উষাই ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণৰ নাতি অনিৰুদ্ধৰ দৃষ্টি আকৰ্ষণ কৰিলে। সপোনত অনিৰুদ্ধক দেখি উষাই অনিৰুদ্ধক লগ পাবলৈ হাবিয়াস কৰিছিল, আৰু তাইৰ বিশ্বাসযোগ্য বন্ধু চিত্ৰলেখাই তেওঁলোকৰ সাক্ষাৎকাৰ সহজ কৰি তোলাত সহায় কৰিছিল। কিন্তু উষাৰ অৱজ্ঞাত ক্ষুব্ধ হৈ বানাসুৰে অনিৰুদ্ধক অগ্নিগড়ৰ ভিতৰতে কাৰাগাৰত বন্দী কৰি পেলায়[2][5]।

অনিৰুদ্ধৰ দুৰ্দশাৰ কথা জানিব পাৰি ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণই বানাসুৰৰ ৰাজ্যৰ বিৰুদ্ধে যাত্ৰা কৰি হৰি-হৰ যুদ্ধৰ সূচনা কৰে। এই মহাকাব্যিক সংঘৰ্ষই ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণৰ অনুগামীসকলক বানাসুৰৰ ভগৱান শিৱৰ নিষ্ঠাবান সমৰ্থকসকলৰ বিৰুদ্ধে থিয় কৰাইছিল। এই যুদ্ধই ভূমিসমূহ বিধ্বস্ত কৰি ধ্বংস আৰু জীৱন হেৰুৱাৰ ৰেখা এৰি থৈ গ’ল, যাৰ ফলত তেজপুৰে “তেজৰ চহৰ” নামেৰে নামাকৰণ কৰিলে। অৱশেষত ভগৱান ব্ৰহ্মই শান্তিপূৰ্ণ বন্দোবস্তৰ দালালি কৰি উষা আৰু অনিৰুদ্ধক বিবাহৰ অনুমতি দিয়ে[2][5]।

III. আজি অগ্নিগড় অন্বেষণ (Agnigarh history)

আজি অগ্নিগড়লৈ অহা দৰ্শকে শিখৰলৈ যোৱা এটা বৃত্তাকাৰ চিৰি পাৰ হৈ যাব পাৰে, য’ত তেওঁলোকক ব্ৰহ্মপুত্ৰ নদী আৰু তলৰ ব্যস্ত মহানগৰ তেজপুৰৰ বিস্তৃত দৃশ্যই আদৰণি জনায়। পথটোৰ কাষে কাষে অসংখ্য শিলৰ ভাস্কৰ্য্যই উষা আৰু অনিৰুদ্ধ কিংবদন্তিৰ মূল দৃশ্যসমূহ চিত্ৰিত কৰিছে, যিয়ে অতীতৰ এক প্ৰাঞ্জল প্ৰতিনিধিত্ব প্ৰদান কৰিছে। পাহাৰৰ ওপৰত এটা উচ্চ পৰ্যবেক্ষণ ডেকে অতিথিসকলক এটা ভেণ্টিজ পইণ্ট প্ৰদান কৰে য’ৰ পৰা চাৰিওফালৰ গ্ৰাম্য অঞ্চলৰ ভৱিষ্যৎ প্ৰশংসা কৰিব পাৰি[3][4]।

IV. সাংস্কৃতিক তাৎপৰ্য্য

ঊষা আৰু অনিৰুদ্ধৰ কিংবদন্তি অসমৰ সামূহিক চেতনাত খোদিত হৈ শিল্প, সাহিত্য, নাটক, চলচ্চিত্ৰৰ বাবে প্ৰেৰণাৰ উৎস হিচাপে কাম কৰি আহিছে। অসংখ্য ৰচনাই নিজৰ কাহিনী পুনৰ ক’লে, প্ৰজন্মৰ পিছত প্ৰজন্ম ধৰি নিজৰ স্মৃতি স্থায়ী কৰি ৰাখিছে। তদুপৰি পাহাৰৰ কাষতে থকা অগ্নিগড় উদ্যানত দম্পতীহালৰ বাবে নিবেদিত প্ৰদৰ্শনী আৰু ইনষ্টলেশ্যন আছে, যিয়ে তেওঁলোকৰ ভাগ-বতৰা কৰা ইতিহাসৰ সমৃদ্ধি প্ৰদৰ্শন কৰে[3]।

ALSO READ অগ্নিগড় বিষয়ে ৰচনা

V. সংৰক্ষণৰ প্ৰচেষ্টা

স্থানীয় কৰ্তৃপক্ষই অগ্নিগড়ৰ প্ৰাকৃতিক সৌন্দৰ্য্য আৰু ঐতিহাসিক অখণ্ডতা ৰক্ষা কৰি ৰক্ষা কৰে। তেজপুৰ পৌৰ নিগমে পৰিৱেশ সংৰক্ষণ আৰু বহনক্ষম পৰ্যটন পদ্ধতিক প্ৰসাৰিত কৰি অঞ্চলটো অতীতৰ হৈ থকাটো নিশ্চিত কৰে। ইয়াৰ উপৰিও চৰকাৰে দৰ্শনাৰ্থীৰ অভিজ্ঞতা বৃদ্ধি কৰিবলৈ মৌলিক সুবিধা আৰু সুবিধা প্ৰদান কৰে[4][5]।

সামৰণিত ক’বলৈ গ’লে অগ্নিগড়ে অতীতৰ সৈতে এক স্পষ্ট সংযোগক প্ৰতিনিধিত্ব কৰে, প্ৰতিকূলতাৰ ওপৰত প্ৰেমৰ জয়ৰ স্মৃতিসৌধ হিচাপে থিয় দিছে। ইয়াৰ গল্পময় ইতিহাস আৰু আচৰিত প্ৰাকৃতিক পৰিৱেশে দৰ্শনাৰ্থীসকলক সময়ৰ বুৰঞ্জীসমূহৰ আভাস প্ৰদান কৰে, তেওঁলোকক মিথ আৰু যাদুৰ ক্ষেত্ৰলৈ লৈ যায়।

HISTORY OF AGNIGARH IN SHORT

ভাৰতৰ অসমৰ তেজপুৰত অৱস্থিত অগ্নিগড় ইতিহাস আৰু পৌৰাণিক কাহিনীৰে ডুব যোৱা এটা পাহাৰ। ‘অগ্নি’ অৰ্থাৎ অগ্নি আৰু ‘গড়’ অৰ্থাৎ দুৰ্গ বা দেৱাল সংস্কৃত শব্দৰ পৰা অগ্নিগড় নামটো উদ্ভৱ হৈছে। হিন্দু শাস্ত্ৰ অনুসৰি অগ্নিগড় আছিল শক্তিশালী অসুৰ ৰজা বানাসুৰে নিজৰ কন্যা উষাক বিচ্ছিন্ন কৰি ৰাখিবলৈ নিৰ্মাণ কৰা দুৰ্গৰ স্থান। কিংবদন্তি অনুসৰি এই দুৰ্গটো সকলো সময়তে জুইয়ে আগুৰি আছিল যাতে কোনোৱে অনুমতি অবিহনে পৰিধিৰ ভিতৰলৈ বা বাহিৰলৈ যাব নোৱাৰে।

উষা আৰু অনিৰুদ্ধৰ মনোমোহা কাহিনী অগ্নিগড়ৰ কিংবদন্তিৰ কেন্দ্ৰীয়। ইথাৰীয় সৌন্দৰ্য্যৰ বাবে বিখ্যাত উষাই ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণৰ নাতি অনিৰুদ্ধৰ দৃষ্টি আকৰ্ষণ কৰিলে। সপোনত অনিৰুদ্ধক দেখি উষাই অনিৰুদ্ধক লগ পাবলৈ হাবিয়াস কৰিছিল, আৰু তাইৰ বিশ্বাসযোগ্য বন্ধু চিত্ৰলেখাই তেওঁলোকৰ সাক্ষাৎকাৰ সহজ কৰি তোলাত সহায় কৰিছিল। কিন্তু উষাৰ অৱজ্ঞাত ক্ষুব্ধ হৈ বানাসুৰে অনিৰুদ্ধক অগ্নিগড়ৰ ভিতৰতে বন্দী কৰি পেলায়।

অনিৰুদ্ধৰ দুৰ্দশাৰ কথা জানিব পাৰি ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণই বানাসুৰৰ ৰাজ্যৰ বিৰুদ্ধে যাত্ৰা কৰি হৰি-হৰ যুদ্ধৰ সূচনা কৰে। এই মহাকাব্যিক সংঘৰ্ষই ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণৰ অনুগামীসকলক বানাসুৰৰ ভগৱান শিৱৰ নিষ্ঠাবান সমৰ্থকসকলৰ বিৰুদ্ধে থিয় কৰাইছিল। এই যুদ্ধই ভূমিসমূহ বিধ্বস্ত কৰি ধ্বংস আৰু জীৱন হেৰুৱাৰ ৰেখা এৰি থৈ গ’ল, যাৰ ফলত তেজপুৰে “তেজৰ চহৰ” নামেৰে নামাকৰণ কৰিলে। অৱশেষত ভগৱান ব্ৰহ্মই শান্তিপূৰ্ণ বন্দোবস্তৰ দালালি কৰি উষা আৰু অনিৰুদ্ধক বিবাহৰ অনুমতি দিয়ে।

আজি অগ্নিগড়ক উদ্যান হিচাপে গঢ়ি তুলিছে অসম পৰ্যটন উন্নয়ন নিগমে। পাহাৰৰ শিখৰৰ পৰা ব্ৰহ্মপুত্ৰ নদী আৰু তেজপুৰ চহৰখন দেখা যায়, পাহাৰৰ শিখৰলৈ যোৱা এটা বৃত্তাকাৰ চিৰিৰে। অনন্য প্ৰেম কাহিনীৰ স্মৃতি জীয়াই ৰাখিবলৈ আৰু দৰ্শনাৰ্থীক শিক্ষিত কৰিবলৈ কাহিনীটোৰ সৈতে জড়িত দৃশ্যসমূহ চিত্ৰিত কৰা ভাস্কৰ্য্য যোগ কৰা হৈছিল।

অগ্নিগড় তেজপুৰৰ অন্যতম গুৰুত্বপূৰ্ণ পৰ্যটন স্থান। এটা বৃত্তাকাৰ চিৰিৰে পাহাৰৰ শিখৰলৈ যোৱা হয় আৰু ইয়াত ট্ৰেকিংৰ এটা ভাল বিকল্প পোৱা যায়। আচলতে মানুহে ইয়ালৈ প্ৰায়ে পিকনিক খাবলৈ বা কেৱল দৃশ্য আৰু দৃশ্য উপভোগ কৰিবলৈ আহে[4]। প্ৰতিকূলতাৰ ওপৰত প্ৰেমৰ জয়ৰ স্মৃতিসৌধ হিচাপে থিয় হৈ থকা পাহাৰটো অতীতৰ সৈতে এক স্পষ্ট সংযোগ। ইয়াৰ গল্পময় ইতিহাস আৰু আচৰিত প্ৰাকৃতিক পৰিৱেশে দৰ্শনাৰ্থীসকলক সময়ৰ বুৰঞ্জীসমূহৰ আভাস প্ৰদান কৰে, তেওঁলোকক মিথ আৰু যাদুৰ ক্ষেত্ৰলৈ লৈ যায় ।

By Assamlearningpoint

Hi, readres welcome to my site. Myself Rinku Baruah working as a blogger to help readers of Assam to get infromation in assamese. If you want to know more about me visit about me page . Thankyou

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *