Assamese Moral Story lion

এসময়ত আফ্ৰিকাৰ এখন হাবিৰ মাজমজিয়াত চিম্বা নামৰ এটা শক্তিশালী সিংহ বাস কৰিছিল। তাৰ  তীব্ৰ গৰ্জনৰ বাবে বহু দূৰলৈকে পৰিচিত আছিল। চিম্বা আছিল হাবিখনৰ ৰজা, তেওঁ নিজৰ ৰাজ্যৰ ওপৰত ক্ষমতা আৰু কৰ্তৃত্বৰে শাসন কৰিছিল। কিন্তু ভয়ংকৰ বাহ্যিকতাৰ তলত চিম্বাৰ দয়ালু হৃদয় আৰু ন্যায়বোধ প্ৰবল আছিল।

নেতৃত্বৰ গুৰুত্ব

চিম্বাৰ প্ৰথম পাঠ আছিল নেতৃত্বৰ গুৰুত্বৰ বিষয়ে। জংঘলৰ ৰজা হিচাপে তেওঁ বুজি পাইছিল যে তেওঁৰ ভূমিকা কেৱল ক্ষমতা আৰু আধিপত্যৰ বাহিৰলৈ গৈছিল। তেওঁ উপলব্ধি কৰিছিল যে প্ৰকৃত নেতৃত্বৰ অৰ্থ হ’ল তেওঁৰ প্ৰজাক সুৰক্ষা আৰু পথ প্ৰদৰ্শন কৰা, তেওঁলোকৰ মংগল নিশ্চিত কৰা আৰু পশু ৰাজ্যৰ ভিতৰত সমন্বয় বজাই ৰখা। চিম্বাই প্ৰায়ে জীৱ-জন্তুৰ মাজত হোৱা সংঘাত সমাধান কৰিছিল, বিবাদৰ মধ্যস্থতা কৰিছিল আৰু সম্পদৰ ন্যায্য বিতৰণ নিশ্চিত কৰিছিল। তেওঁৰ বুদ্ধিমান আৰু ন্যায়পৰায়ণ সিদ্ধান্তই তেওঁৰ শাসনৰ অধীনত থকা সকলো জীৱ-জন্তুৰ সন্মান আৰু প্ৰশংসা লাভ কৰিছিল।

ঐক্যৰ শক্তি

চিম্বাৰ দ্বিতীয় পাঠ আছিল ঐক্যৰ শক্তিৰ বিষয়ে। এদিন হাবিখনত আটাইতকৈ ভয়ংকৰ শিকাৰ হোৱাৰ পিছত তেওঁ স্বীকাৰ কৰিছিল যে কেৱল তেওঁৰ শক্তিয়েই তেওঁৰ ৰাজ্যৰ অস্তিত্ব আৰু সমৃদ্ধিৰ নিশ্চয়তা দিব নোৱাৰে। চিম্বাই বুজি পাইছিল যে জীৱ-জন্তুবোৰৰ মাজত ঐক্য তেওঁলোকৰ সামূহিক মংগলৰ বাবে অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। তেওঁ জীৱ-জন্তুবোৰক সহযোগিতা আৰু সহযোগিতাৰ বাবে উৎসাহিত কৰি এই কথাত গুৰুত্ব দি কয় যে পৰিৱেশ তন্ত্ৰৰ সুক্ষ্ম ভাৰসাম্য বজাই ৰখাৰ ক্ষেত্ৰত প্ৰতিটো প্ৰাণীৰ এক অনন্য ভূমিকা আছে। তেওঁলোকে একেলগে যিকোনো প্ৰতিকূলতা অতিক্ৰম কৰি লাভৱান হ’ব পাৰিব।

এবাৰ হাবিখনত ভয়াৱহ খৰাং পৰিস্থিতিত পানী আৰু খাদ্যৰ অভাৱ ঘটিছিল। জীৱ-জন্তুবোৰ দুৰ্বল আৰু হতাশ হৈ পৰিল আৰু সীমিত সম্পদক লৈ সংঘাতৰ সৃষ্টি হ’ল। চিম্বাই সকলো জীৱ-জন্তুৰ সমাৱেশৰ আহ্বান জনাইছিল, য’ত তেওঁ তেওঁলোকক ঐক্যৰ গুৰুত্বৰ কথা সোঁৱৰাই দিছিল। তেওঁলোকৰ মতানৈক্য একাষৰীয়া কৰি সমাধানৰ বাবে একেলগে কাম কৰিবলৈ আহ্বান জনায়। তেওঁৰ কথাৰ পৰা অনুপ্ৰাণিত হৈ জীৱ-জন্তুবোৰে বাকী থকা সম্পদৰ ভাগ-বতৰা কৰি আৰু পানীৰ সন্ধানত সহযোগিতা কৰি এক ঐক্যবদ্ধ মঞ্চ গঠন কৰিলে।

ALSO READ BURHI AIYAR KHADHU

তেওঁলোকৰ সামূহিক প্ৰচেষ্টাৰ জৰিয়তে তেওঁলোকে জংঘলৰ মাজত এটা লুকাই থকা গুফা আৱিষ্কাৰ কৰিলে। সেই গুফাত পানী আৰু খাদ্যৰ প্ৰচুৰ পৰিমাণে আছিল, খৰাং শেষ নোহোৱালৈকে সকলোকে জীয়াই ৰাখিব পৰাকৈ যথেষ্ট। ইয়াৰ পৰা জীৱ-জন্তুবোৰে শিকিলে যে নিজৰ ব্যক্তিগত আগ্ৰহক একাষৰীয়া কৰি একেলগে কাম কৰিলে তেওঁলোকে অতি ভয়ংকৰ পৰিস্থিতিও অতিক্ৰম কৰিব পাৰিব।

শেষত চিম্বাৰ নেতৃত্ব আৰু ঐক্যৰ শক্তিয়ে প্ৰাধান্য লাভ কৰে। জীৱ-জন্তুবোৰে খৰাঙৰ পৰা ৰক্ষা পোৱাই নহয়, অধিক শক্তিশালী আৰু অধিক সুসম সম্প্ৰদায় গঢ়ি তুলিছিল। সিংহ ৰজা হিচাপে চিম্বাৰ ৰাজত্বকাল প্ৰজ্ঞা, ন্যায়পৰায়ণতা আৰু নেতৃত্ব আৰু ঐক্যৰ পৰিৱৰ্তনশীল শক্তিৰ প্ৰতীক হৈ পৰিছিল।

সিংহৰ কাহিনীয়ে আমাক শিকাইছে যে নেতৃত্বই ক্ষমতা আৰু কৰ্তৃত্ব ব্যৱহাৰ কৰাৰ বাহিৰলৈও যায়। ইয়াৰ লগত বুদ্ধিমান সিদ্ধান্ত লোৱা, আনৰ মংগল ৰক্ষা কৰা আৰু সমন্বয় বজাই ৰখা আদি জড়িত হৈ আছে। ইয়াৰ উপৰিও বৈচিত্ৰময় ব্যক্তিৰ মাজত ঐক্যই অবিশ্বাস্য শক্তি আনিব পাৰে আৰু আমাক অকলে অতিক্ৰম কৰিব নোৱাৰা যেন লগা প্ৰত্যাহ্বানসমূহ অতিক্ৰম কৰিবলৈ সক্ষম কৰিব পাৰে।

By Assamlearningpoint

Hi, readres welcome to my site. Myself Rinku Baruah working as a blogger to help readers of Assam to get infromation in assamese. If you want to know more about me visit about me page . Thankyou

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *