অগ্নিগড়

শিশু দিৱসৰ বিষয়ে ভাষণ Children’s Day Speech

ভদ্ৰমহিলাসকল, সন্মানীয় শিক্ষকসকল, আৰু মোৰ মৰমৰ বন্ধুসকল,

আজি আমি ইয়াত একত্ৰিত হৈ আমাৰ হৃদয়ত অপৰিসীম তাৎপৰ্য থকা এটা দিন উদযাপন কৰিছো – শিশু দিৱস। শৈশৱৰ আনন্দ আৰু নিৰ্দোষতাক লৈ আমি আনন্দ কৰাই নহয় ভৱিষ্যত প্ৰজন্মক লালন-পালন আৰু সমৰ্থন কৰাৰ গুৰুত্বৰ ওপৰতো চিন্তা কৰোঁ।

প্ৰথম আৰু প্ৰধান কথাটো হ’ল আমাৰ শিক্ষক আৰু অভিভাৱকসকলক আন্তৰিক কৃতজ্ঞতা জ্ঞাপন কৰিছো যিসকলে আমি শিকিব পৰা, বৃদ্ধি পাব পৰা আৰু সপোন দেখাৰ পৰিৱেশ গঢ়ি তুলিবলৈ অক্লান্তভাৱে কাম কৰে। তেওঁলোকৰ পথ প্ৰদৰ্শন আৰু সমৰ্থনে আমাক আমি হৈ পৰা ব্যক্তি হিচাপে গঢ় দিয়ে, আৰু তেওঁলোকৰ প্ৰচেষ্টা আমাৰ সৰ্বোচ্চ সন্মান আৰু প্ৰশংসাৰ যোগ্য।

শিশু দিৱস কেৱল উৎসৱ, উপহাৰ, মজাৰ কাম-কাজৰ কথা নহয়। ই আমাৰ ল’ৰা-ছোৱালীৰ প্ৰতি আমি কিমান দায়িত্ব দিবলগীয়া আছে তাৰ সোঁৱৰণী – তেওঁলোকক এক নিৰাপদ, লালন-পালন কৰা পৰিৱেশ প্ৰদান কৰা য’ত তেওঁলোকে ফুলি উঠিব পাৰে আৰু নিজৰ প্ৰতিভা আৰু ক্ষমতা বিকাশ কৰিব পাৰে।

শিশু দিৱসৰ বিষয়বস্তু প্ৰায়ে সৱলীকৰণৰ ধাৰণাটোক কেন্দ্ৰ কৰিয়েই ঘূৰি থাকে। সৱলীকৰণ কেৱল সম্পদ বা শিক্ষা প্ৰদান কৰা নহয়; ইয়াৰ অৰ্থ হৈছে প্ৰতিটো শিশুৰ ভিতৰত থকা অনন্য সম্ভাৱনাক স্বীকাৰ কৰা আৰু ইয়াক লালন-পালন কৰা। ইয়াৰ অৰ্থ হৈছে এনে এখন সমাজ লালন-পালন কৰা য’ত প্ৰতিটো শিশুৱে নিজৰ প্ৰচেষ্টাত মূল্যৱান, শুনা, আৰু সমৰ্থন অনুভৱ কৰে।

আমি এই দিৱস উদযাপন কৰাৰ সময়ত পৃথিৱীৰ বহু শিশুৱে সন্মুখীন হোৱা দুৰ্ভাগ্যজনক বাস্তৱতাক পাহৰি নাযাওঁ। লাখ লাখ লোকে মৌলিক অধিকাৰ, শিক্ষা আৰু প্ৰেমময় পৰিৱেশৰ পৰা বঞ্চিত হৈছে। তেওঁলোকৰ অধিকাৰৰ পোষকতা কৰা, অন্যায়ৰ বিৰুদ্ধে থিয় দিয়া, আৰু প্ৰতিটো শিশুৱে যাতে শিক্ষা, স্বাস্থ্যসেৱা, আৰু ঘৰ বুলি ক’ব পৰাকৈ নিৰাপদ ঠাইৰ সুবিধা লাভ কৰাটো নিশ্চিত কৰাটো আমাৰ সামূহিক দায়িত্ব।

এই দিনটো আমাৰ সকলোৰে বাবে – নীতি নিৰ্ধাৰক, শিক্ষাবিদ, অভিভাৱক, আৰু সামগ্ৰিকভাৱে সমাজৰ বাবে – এটা সোঁৱৰণী হওক যে আমাৰ সন্তানত বিনিয়োগ কৰাটো ভৱিষ্যতত বিনিয়োগ কৰা। আহক আমি এনে এখন পৃথিৱী সৃষ্টি কৰোঁ য’ত প্ৰতিটো শিশুৰ সপোনক লালন-পালন কৰা হয়, য’ত তেওঁলোকে কোনো বাধা নোহোৱাকৈ শিকিবলৈ, খেলা-ধূলা কৰাৰ স্বাধীনতা লাভ কৰে।

মোৰ সতীৰ্থ সন্তানসকললৈ মনত ৰাখিব যে আপুনি ভৱিষ্যতৰ স্থপতিবিদ। আপোনাৰ সপোন, আকাংক্ষা আৰু কৰ্মই এখন উন্নত পৃথিৱী গঢ়ি তোলাৰ শক্তি আছে। গতিকে, ডাঙৰ সপোন চাওক, কঠোৰ পৰিশ্ৰম কৰক, আৰু নিজৰ ওপৰত বিশ্বাস কৰক কাৰণ আপুনি কাইলৈৰ পৰিৱৰ্তনকাৰী।

এই শিশু দিৱসত আহক আমি এনে এখন পৃথিৱী সৃষ্টি কৰোঁ য’ত প্ৰতিজন শিশুৰ হাঁহি মুক্তভাৱে প্ৰতিধ্বনিত হয়, য’ত তেওঁলোকৰ সম্ভাৱনাই কোনো সীমা নাজানে, আৰু য’ত তেওঁলোকৰ অধিকাৰ সুৰক্ষিত হয়।

ধন্যবাদ.

ALSO READ Republic Day Speech in Assamese। গণৰাজ্য দিৱসত ভাষণ

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *