শিৱসাগৰলৈ শিক্ষামূলক ভ্ৰমণৰ কাহিনী এক অনন্য আৰু প্ৰেৰণাদায়ক। অসমৰ উত্তৰ-পূব ৰাজ্যত অৱস্থিত শিৱসাগৰ ব্ৰহ্মপুত্ৰ উপত্যকাৰ এখন সৰু কিন্তু সজীৱ চহৰ। ইয়াৰ চহকী ইতিহাস, মন্দিৰ, আৰু আচৰিত প্ৰাকৃতিক সৌন্দৰ্য্যৰ সৈতে এক সজীৱ সংস্কৃতিৰ বাসস্থান।

২0২২ চনত গুৱাহাটীৰ পৰা এদল ছাত্ৰ-ছাত্ৰীক শিৱসাগৰলৈ শৈক্ষিক ভ্ৰমণ কাৰ্যসূচীত অংশগ্ৰহণ কৰিবলৈ আমন্ত্ৰণ জনোৱা হৈছিল। অসমৰ সংস্কৃতি আৰু ঐতিহ্যৰ প্ৰতি ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ চকু আৰু মন মুকলি কৰিবলৈ এই কাৰ্যসূচী কৰা হৈছিল। এই গোটটোৱে চহৰখনৰ বহু গুৰুত্বপূৰ্ণ স্থান পৰিদৰ্শন কৰে, য’ত অসমৰ অন্যতম গুৰুত্বপূৰ্ণ হিন্দু মন্দিৰ বুলি গণ্য কৰা শিৱাদোল মন্দিৰটোও ভ্ৰমণ কৰে।

প্ৰায় ৬০০ বছৰ ধৰি অসমত শাসন কৰা আহোম ৰাজ্যৰ ইতিহাস অধ্যয়নৰ বাবে নিবেদিত আহোম বংশ সংগ্ৰহালয় পৰিদৰ্শন কৰাৰ সুযোগ লাভ কৰে গোটটোৱে। সংগ্ৰহালয়টোত আহোম বংশৰ লগত জড়িত শিল্পকৰ্ম আৰু শিল্পকৰ্মৰ চহকী সংগ্ৰহ আছে।

শিৱসাগৰৰ সৰ্ববৃহৎ মন্দিৰ শিৱদোল মন্দিৰতো পৰিদৰ্শন কৰে ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলে। ই ৮০০ বছৰৰো অধিক পুৰণি বুলি বিশ্বাস কৰা হয় আৰু ইয়াক ভগৱান শিৱৰ বাবে উৎসৰ্গিত কৰা হৈছে। সুন্দৰ স্থাপত্য আৰু জটিল শিল্পকৰ্মৰ বাবে এই মন্দিৰটো পৰিচিত। ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলে হিন্দু পৌৰাণিক কাহিনীৰ দৃশ্য চিত্ৰিত কৰা জটিল শিল্পকৰ্মসমূহ চাবলৈ সক্ষম হয়।

সমগ্ৰ অসমততে বিখ্যাত প্ৰাচীন আহোম স্থাপত্যও চাবলৈ সুযোগ পালে ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলে। ত্ৰয়োদশ শতিকাত নিৰ্মিত আহোম ৰাজপ্ৰসাদৰ পৰিদৰ্শন কৰিবলৈ সক্ষম হয় ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলে। সেউজীয়া গছ-গছনি আৰু বন্যপ্ৰাণীৰে ভৰি থকা চাৰিওফালৰ অঞ্চলবোৰো তেওঁলোকে অন্বেষণ কৰিবলৈ পাইছিল।

শিৱসাগৰলৈ শৈক্ষিক ভ্ৰমণ কাৰ্যসূচী ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ বাবে এক স্মৰণীয় অভিজ্ঞতা আছিল। ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলে অসমৰ চহকী সাংস্কৃতিক ঐতিহ্যৰ বিষয়ে গভীৰ বুজাবুজি লাভ কৰিবলৈ সক্ষম হৈছিল আৰু স্থানীয় ৰাইজৰ সৈতে মত বিনিময় কৰাৰ লগতে তেওঁলোকৰ সংস্কৃতি আৰু পৰম্পৰাৰ বিষয়ে জানিবলৈও সুযোগ লাভ কৰে।

এই কাৰ্যসূচীয়ে ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলৰ বাবে এক বৃহৎ শিক্ষণ অভিজ্ঞতা আছিল, কিয়নো ইয়াৰ দ্বাৰা তেওঁলোকে সংস্কৃতি আৰু ঐতিহ্যক এনেদৰে আৱিষ্কাৰ কৰিবলৈ সক্ষম হৈছিল যিটো হয়তো কেতিয়াও কৰিব পৰা নাছিল। ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলে অসম আৰু ইয়াৰ জনসাধাৰণৰ বিষয়ে গভীৰ বুজাবুজি লাভ কৰাৰ লগতে অনন্য সৌন্দৰ্য্যও লাভ কৰিবলৈ সক্ষম হয়।

শিৱসাগৰলৈ এই শৈক্ষিক ভ্ৰমণ কাৰ্যসূচী ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ বাবে এক অনন্য আৰু প্ৰেৰণাদায়ক অভিজ্ঞতা আছিল। ভাৰতৰ চহকী সাংস্কৃতিক ঐতিহ্যৰ বিষয়ে গভীৰ বুজাবুজি লাভ কৰিবলৈ সক্ষম হৈছিল নগৰৰ চহকী সংস্কৃতি আৰু ইতিহাস। ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলে স্থানীয় ৰাইজৰ সৈতে মত বিনিময় কৰাৰ লগতে তেওঁলোকৰ সংস্কৃতি আৰু পৰম্পৰাৰ বিষয়ে জানিবলৈও সুযোগ লাভ কৰে। এই কাৰ্যসূচীয়ে ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলৰ বাবে এক স্মৰণীয় অভিজ্ঞতা আছিল, কিয়নো ই অসমৰ সৌন্দৰ্য্য আৰু সংস্কৃতিৰ প্ৰতি তেওঁলোকৰ চকু আৰু মন মুকলি কৰি দিছিল।

By Assamlearningpoint

Hi, readres welcome to my site. Myself Rinku Baruah working as a blogger to help readers of Assam to get infromation in assamese. If you want to know more about me visit about me page . Thankyou

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *