Majuli Island

মাজুলীঃ ব্ৰহ্মপুত্ৰ নদীৰ এক দৰ্শনীয় দ্বীপ

মাজুলী উত্তৰ-পূব ভাৰতৰ অসম ৰাজ্যৰ ব্ৰহ্মপুত্ৰ নদীত অৱস্থিত এটা দ্বীপ। বিশ্বৰ সৰ্ববৃহৎ নদী দ্বীপ আৰু এই অঞ্চলৰ এক প্ৰধান পৰ্যটন স্থলী। মাজুলীৰ অনন্য সংস্কৃতি আৰু ইয়াৰ অনন্য ভৌগোলিক বৈশিষ্ট্যৰ বাবে পৰিচিত, যাৰ বাবে ই যাত্ৰীসকলৰ বাবে এক আৱশ্যকীয় গন্তব্যস্থান।

বিশ্বৰ অন্যতম বৃহৎ নদী ব্ৰহ্মপুত্ৰ নদীত অৱস্থিত মাজুলী। এই নদীয়ে মাজুলী দ্বীপ গঠনত যথেষ্ট সহায় কৰিছে। এই দ্বীপটোৰ চাৰিওফালে ব্ৰহ্মপুত্ৰ আৰু ইয়াৰ উপনৈসমূহে ইয়াৰ অনন্য আৰু চিত্ৰময় ভূ-প্ৰকৃতি প্ৰদান কৰিছে। এই দ্বীপটোত বিলুপ্তপ্ৰায় প্ৰজাতিৰ উদ্ভিদ আৰু প্ৰাণীও আছে।

মাজুলীৰ ইতিহাস ষোড়শ শতিকাৰ পৰাই আৰম্ভ হয় যেতিয়া ই আহোম ৰাজ্যৰ অংশ আছিল। আহোম ৰজাসকল অসমৰ শাসক আছিল আৰু মাজুলী দ্বীপ তেওঁলোকৰ ৰাজ্যৰ এক গুৰুত্বপূৰ্ণ অংশ আছিল। এই দ্বীপটো আহোম ৰজাসকলে সামৰিক আউটপোষ্ট হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰাৰ লগতে ব্যৱসায়িক চকী হিচাপেও ব্যৱহাৰ কৰিছিল।

মাজুলীৰ সংস্কৃতি অতি সুকীয়া আৰু অসমৰ আন আন ঠাইৰ দৰে নহয়। অসমীয়া সংস্কৃতি আৰু পৰম্পৰাগত জনজাতীয় সংস্কৃতিৰ মিশ্ৰণ। মাজুলীৰ মানুহে অসমীয়া কয়, কিন্তু অঞ্চলটোৰ পৰম্পৰাগত জনজাতীয় ভাষাও কোৱা হয়। অঞ্চলটোৰ পৰম্পৰাগত সাজ-পোছাক হ’ল গামোচা, যিটো বগা কপাহী কাপোৰৰ ৰং-বিৰঙী ডিজাইন। এই পৰম্পৰাগত সাজ-পোছাক আজিও মাজুলীবাসীয়ে পৰিধান কৰে।

এই দ্বীপটোত মিছিং, দেওৰী, সোণোৱাল কছাৰী, মৰাণ, চুতীয়া আদি বিভিন্ন জনগোষ্ঠীৰ বাসস্থান। এই জনগোষ্ঠীৰ প্ৰত্যেকৰে নিজস্ব সংস্কৃতি আৰু ৰীতি-নীতি আছে। মিছিং জনগোষ্ঠী হৈছে এই দ্বীপটোৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ আৰু প্ৰভাৱশালী জনগোষ্ঠী।

দ্বীপটোৰ ৰাইজে যথেষ্ট উৎসাহেৰে উদযাপন কৰে। এই উৎসৱসমূহৰ ভিতৰত আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ হৈছে বৈষ্ণৱী উৎসৱ ৰাসলীলা, যিটো উৎসৱ অতি আড়ম্বৰ আৰু প্ৰদৰ্শনেৰে পালন কৰা হয়। আন আন উৎসৱসমূহৰ ভিতৰত জানুৱাৰী আৰু ফেব্ৰুৱাৰী মাহত পালন কৰা মাঘ বিহু আৰু এপ্ৰিল আৰু মে’ মাহত পালন কৰা বিহু।

এই দ্বীপটোত বিভিন্ন দেৱ-দেৱীৰ নামত উচৰ্গা কৰা কেইবাটাও মন্দিৰও আছে। আটাইতকৈ বিখ্যাত মন্দিৰটো হ’ল কমলাবাৰী সত্ৰ, যিটো বৈষ্ণৱী মন্দিৰ। আন আন মন্দিৰসমূহৰ ভিতৰত দখিনপাট সত্ৰ, আউনীআটী সত্ৰ আৰু গৰামুৰ সত্ৰ।

এই দ্বীপটোত কেইবাটাও সংগ্ৰহালয় আৰু গেলেৰীও আছে, যিবোৰ অঞ্চলটোৰ ইতিহাস আৰু সংস্কৃতিৰ প্ৰতি উৎসৰ্গিত। ইয়াৰে আটাইতকৈ বিখ্যাত হৈছে কমলাবাৰী সত্ৰত অৱস্থিত মাজুলী সংগ্ৰহালয়। এই সংগ্ৰহালয়ত দ্বীপটোৰ ইতিহাসৰ সৈতে জড়িত সামগ্ৰী আৰু ফটোৰ এক বৃহৎ সংগ্ৰহ আছে।

দ্বীপটোত বন্যপ্ৰাণী অভয়াৰণ্য আৰু ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানৰ লগতে বাঘ, গঁড়, হাতী, বান্দৰ আদি বিভিন্ন জীৱ-জন্তুৰ বাসস্থান। এই উদ্যানসমূহৰ ভিতৰত কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান আটাইতকৈ বিখ্যাত, আৰু ইয়াত বিশ্বৰ সৰ্বাধিক এক শিং থকা গঁড়ৰ বাসস্থান।

এক অনন্য সংস্কৃতি আৰু আচৰিত ভৌগোলিক বৈশিষ্ট্যৰে ভৰা এক সুন্দৰ দ্বীপ মাজুলী। অসমৰ সৌন্দৰ্য্য অন্বেষণ কৰি ইয়াৰ অনন্য সংস্কৃতিৰ অভিজ্ঞতা লাভ কৰিব বিচৰা ভ্ৰমণকাৰীসকলৰ বাবে ই এক সুন্দৰ গন্তব্যস্থান।

By Assamlearningpoint

Hi, readres welcome to my site. Myself Rinku Baruah working as a blogger to help readers of Assam to get infromation in assamese. If you want to know more about me visit about me page . Thankyou

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *