Majuli Island

মাজুলী সত্ৰৰ সাংস্কৃতিক ঐতিহ্য অন্বেষণ: অসমৰ চহকী পৰম্পৰাৰ আভাস

ভাৰতৰ উত্তৰ-পূব অসম ৰাজ্যৰ ব্ৰহ্মপুত্ৰ নদীৰ মাজমজিয়াত অৱস্থিত চিত্ৰময় মাজুলী দ্বীপ। প্ৰাকৃতিক সৌন্দৰ্য্য আৰু অনন্য সাংস্কৃতিক ঐতিহ্যৰ বাবে বিখ্যাত মাজুলীত সত্ৰ নামেৰে পৰিচিত এক উল্লেখযোগ্য অনুষ্ঠান। এই সত্ৰসমূহ হৈছে অসমৰ চহকী সাংস্কৃতিক আৰু আধ্যাত্মিক পৰম্পৰা ৰক্ষা আৰু প্ৰচাৰত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা গ্ৰহণ কৰা পৰম্পৰাগত মঠ। এই ব্লগ পোষ্টটোত আমি মাজুলী সত্ৰৰ তাৎপৰ্য আৰু ইয়াৰ চিৰস্থায়ী উত্তৰাধিকাৰ অন্বেষণ কৰিবলৈ এক মনোমোহা যাত্ৰাত নামিম।

মাজুলী সত্ৰৰ ঐতিহাসিক তাৎপৰ্য

মাজুলী সত্ৰৰ ইতিহাস পঞ্চদশ শতিকাৰ পৰাই শ্ৰদ্ধাৰ সাধু আৰু সমাজ সংস্কাৰক শ্ৰীমন্ত শংকৰদেৱে দ্বীপটোত প্ৰথম সত্ৰ প্ৰতিষ্ঠা কৰিছিল। শংকৰদেৱৰ দৃষ্টিভংগী আছিল ধৰ্মীয় বক্তৃতা, কলাত্মক প্ৰকাশ, সমাজ কল্যাণৰ কেন্দ্ৰ হিচাপে কাম কৰিব পৰা আধ্যাত্মিক আৰু সাংস্কৃতিক আশ্ৰয়স্থল সৃষ্টি কৰা। যুগ যুগ ধৰি সত্ৰসমূহ ধৰ্মীয় শিক্ষা, পৰিবেশন কলা, আৰু সম্প্ৰদায়ৰ সংযোগৰ সজীৱ কেন্দ্ৰলৈ বিকশিত হৈ অসমৰ সাংস্কৃতিক টেপেষ্ট্ৰীৰ অবিচ্ছেদ্য অংগ হৈ পৰিল।

পৰম্পৰাগত কলা আৰু শিল্পকলা সংৰক্ষণ

মাজুলী সত্ৰসমূহৰ অন্যতম সুকীয়া বৈশিষ্ট্য হ’ল পৰম্পৰাগত অসমীয়া কলা-কৃষ্টি সংৰক্ষণ আৰু প্ৰসাৰৰ ক্ষেত্ৰত ইয়াৰ ভূমিকা। মুখা নিৰ্মাণ, মৃৎশিল্প, হাতৰ তাঁত বোৱা, সত্ৰীয়াৰ দৰে পৰম্পৰাগত নৃত্য আদি বিভিন্ন শিল্পৰ বিশেষজ্ঞতাৰ বাবে সত্ৰসমূহ বিখ্যাত। মাজুলীলৈ অহা দৰ্শনাৰ্থীসকলে কৰ্মক্ষেত্ৰত নিপুণ শিল্পীসকলক প্ৰত্যক্ষ কৰাৰ অনন্য সুযোগ পায়, স্থানীয় পৰম্পৰাত গভীৰভাৱে শিপাই থকা সুন্দৰ হস্তনিৰ্মিত সামগ্ৰী সৃষ্টি কৰে। সত্ৰসমূহে প্ৰশিক্ষণ কেন্দ্ৰ হিচাপেও কাম কৰে য’ত যুৱ শিষ্যসকলে অভিজ্ঞ অনুশীলনকাৰীৰ নিৰ্দেশনাত এই সময়োপযোগী শিল্পকৰ্মসমূহ শিকে, যাৰ ফলত এই কলাসমূহ যাতে আগন্তুক প্ৰজন্মলৈকে ফুলি উঠিব পাৰে।

আধ্যাত্মিক জ্ঞান আৰু ধৰ্মীয় আচাৰ

মাজুলী সত্ৰসমূহ কেৱল কলাত্মক উৎকৰ্ষতাৰ কেন্দ্ৰই নহয় বৰঞ্চ গুৰুত্বপূৰ্ণ ধৰ্মীয় অনুষ্ঠান হিচাপেও কাম কৰে। ভকত নামেৰে পৰিচিত সন্ন্যাসীসকলে আধ্যাত্মিক কামত নিজৰ জীৱন উৎসৰ্গা কৰে আৰু সত্ৰৰ ধৰ্মীয় ৰীতি-নীতি আৰু পৰম্পৰা ৰক্ষাৰ দায়িত্ব পালন কৰে। মাজুলীলৈ অহা দৰ্শকে সত্ৰসমূহৰ নিস্তব্ধ পৰিৱেশত নিজকে বিলীন কৰি প্ৰাৰ্থনা অনুষ্ঠানত অংশগ্ৰহণ কৰাৰ লগতে আৱাসী সন্ন্যাসীসকলৰ সৈতে দাৰ্শনিক আলোচনাত লিপ্ত হোৱাৰ সুযোগ পায়। নিস্তব্ধ পৰিৱেশ আৰু সুৰীয়া গীতবোৰে আত্মনিৰীক্ষণ আৰু আধ্যাত্মিক সজীৱতাৰ অনুকূল পৰিৱেশৰ সৃষ্টি কৰে, যাৰ ফলত সত্ৰসমূহ ভ্ৰমণ কৰাটো সঁচাকৈয়ে এক সমৃদ্ধিশালী অভিজ্ঞতা।

পৰিৱেশ সংৰক্ষণৰ প্ৰচেষ্টা

সাংস্কৃতিক তাৎপৰ্যৰ উপৰিও মাজুলী সত্ৰসমূহে পৰিৱেশ সংৰক্ষণৰ প্ৰচেষ্টাত সক্ৰিয়ভাৱে জড়িত হৈ আছে। মাজুলী দ্বীপটো ব্ৰহ্মপুত্ৰ নদীৰ অৱবাহিকাত অৱস্থিত হোৱাৰ বাবে খহনীয়াৰ প্ৰতি আকৰ্ষিত। খহনীয়াই সৃষ্টি কৰা ভাবুকিৰ কথা স্বীকাৰ কৰি কেইবাখনো সত্ৰই বহনক্ষম জীৱন-যাপনৰ প্ৰসাৰৰ বাবে বৃক্ষৰোপণ অভিযান, জৈৱিক কৃষি পদ্ধতি, আৰু সজাগতা অভিযান আৰম্ভ কৰিছে। পৰম্পৰাগত পৰিৱেশ জ্ঞানক আধুনিক সংৰক্ষণ নীতিৰ সৈতে একত্ৰিত কৰি সত্ৰসমূহে ভৱিষ্যত প্ৰজন্মৰ বাবে মাজুলীৰ প্ৰাকৃতিক পৰিৱেশ ৰক্ষাৰ ক্ষেত্ৰত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰি আছে।

সম্প্ৰদায়ৰ সংযোগ আৰু সমাজ কল্যাণ

অসমীয়া সমাজৰ সামাজিক তন্ত্ৰত সত্ৰসমূহ সদায় গভীৰভাৱে শিপাই আছে। তেওঁলোকে স্থানীয় জনসাধাৰণক শিক্ষা, স্বাস্থ্যসেৱা, আৰু বৃত্তিমূলক প্ৰশিক্ষণ প্ৰদানৰ দৰে বিভিন্ন সম্প্ৰদায় কল্যাণমূলক কাৰ্য্যকলাপত সক্ৰিয়ভাৱে জড়িত হয়। সত্ৰসমূহত সাংস্কৃতিক উৎসৱ, ধৰ্মীয় উদযাপন, পৰম্পৰাগত অনুষ্ঠানৰ আয়োজন কৰা হয় যিয়ে দূৰ-দূৰণিৰ পৰা দৰ্শনাৰ্থীক আকৰ্ষণ কৰে। এই অনুষ্ঠানসমূহে অসমৰ চহকী সাংস্কৃতিক ঐতিহ্য প্ৰদৰ্শন কৰাই নহয়, পৰ্যটন আৰু হস্তশিল্পক প্ৰচাৰ কৰি স্থানীয় জনগোষ্ঠীসমূহৰ অৰ্থনৈতিক মংগললৈও অৰিহণা যোগায়।

সামৰণি

সামৰণিত মাজুলী সত্ৰসমূহ অসমৰ চহকী সাংস্কৃতিক ঐতিহ্য আৰু আধ্যাত্মিক উত্তৰাধিকাৰৰ জীৱন্ত প্ৰমাণ হিচাপে থিয় দিছে। শিল্প, আধ্যাত্মিকতা, পৰিৱেশ সংৰক্ষণ, আৰু সম্প্ৰদায়ৰ কল্যাণক সামৰি লোৱা তেওঁলোকৰ বহুমুখী অৱদানসমূহে তেওঁলোকক পৰম্পৰাগত জ্ঞান আৰু প্ৰজ্ঞাৰ অমূল্য ভঁৰাল কৰি তোলে। মাজুলী ভ্ৰমণে এই কালজয়ী পৰম্পৰাসমূহ প্ৰত্যক্ষভাৱে প্ৰত্যক্ষ কৰাৰ লগতে সত্ৰসমূহৰ চিৰস্থায়ী উত্তৰাধিকাৰৰ প্ৰতি গভীৰ শলাগ লোৱাৰ এক বিৰল সুযোগ প্ৰদান কৰে। অসমৰ অস্পষ্ট সাংস্কৃতিক ঐতিহ্যৰ ৰক্ষক হিচাপে মাজুলী সত্ৰসমূহে নিজৰ গভীৰ তাৎপৰ্য অন্বেষণ কৰিব বিচৰা সকলোকে অনুপ্ৰাণিত আৰু মোহিত কৰি ৰাখিছে।

মাজুলী সত্ৰৰ মোহনীয় জগতখনৰ মাজেৰে আমাৰ ভাৰ্চুৱেল যাত্ৰাৰ সামৰণি মাৰে, আহক আমি অসমৰ জীপাল সাংস্কৃতিক টেপেষ্ট্ৰীৰ প্ৰতি এই নতুনকৈ পোৱা বুজাবুজি আৰু প্ৰশংসাক আগুৱাই লৈ যাওঁ। মাজুলী সত্ৰৰ পবিত্ৰ চৌহদৰ ভিতৰত সংৰক্ষিত কালজয়ী পৰম্পৰাই নিৰন্তৰ পৰিৱৰ্তিত পৃথিৱীত জ্ঞান-প্ৰকাশ আৰু সম্প্ৰীতিৰ বিকন হিচাপে কাম কৰি ভৱিষ্যত প্ৰজন্মৰ মাজত ফুলি উঠা আৰু অনুৰণন লাভ কৰক।

মাজুলী সত্ৰ সমূহৰ নাম

মাজুলীৰ কিছুমান সত্ৰৰ ভিতৰত আউনীআটী সত্ৰ, দক্ষিণপাট সত্ৰ, গৰমূৰ সত্ৰ, বেগেনাআটী সত্ৰ, কমলাবাৰী সত্ৰ, আৰু চামগুৰি সত্ৰ । সত্ৰসমূহ হৈছে মহাপুৰুষ শ্ৰীমন্ত শংকৰদেৱ আৰু তেওঁৰ শিষ্যসকলে অসম আৰু ইয়াৰ কাষৰীয়া অঞ্চলত নৱবৈষ্ণৱ ধৰ্মৰ প্ৰচাৰৰ বাবে স্থাপন কৰা বৈষ্ণৱী মঠ । ই কেৱল মঠ নহয়, পৰম্পৰাগত পৰিবেশন কলাৰ কেন্দ্ৰও । সত্ৰৰ প্ৰধানক সত্ৰাধিকাৰ বোলা হয় । সত্ৰসমূহত এটা সাধাৰণ মন্দিৰৰ ফালে মুখ কৰি থকা এটা বৃহৎ প্ৰাৰ্থনাগৃহ থাকে, যাৰ চাৰিওফালে ছাত্ৰাবাস আৰু সন্ন্যাসীসকলৰ বাবে গা ধোৱা টেংক থাকে। সত্ৰসমূহত অতিথিসকলৰ থকাৰ ব্যৱস্থাও কৰা হয় য’ত ভক্ত আৰু দৰ্শকে কেৱল বিষ্ণু আৰু কৃষ্ণৰ পূজাত অংশগ্ৰহণ কৰাই নহয়, পৰম্পৰাগত ভাওনা প্ৰদৰ্শনও চায়। সত্ৰসমূহ সাংস্কৃতিক সামগ্ৰী আৰু পাণ্ডুলিপিৰো ভঁৰাল ।

আউনীআটী সত্ৰ

ভাৰতবৰ্ষৰ অসমৰ মাজুলী নদী দ্বীপত অৱস্থিত আউনীআটী সত্ৰ শ্ৰীমন্ত শংকৰদেৱৰ দ্বাৰা আৰম্ভ কৰা সামাজিক-ধৰ্মীয় আৰু সাংস্কৃতিক আন্দোলন একসাৰণ ধৰ্মৰ ভিতৰত ব্ৰহ্ম সংঘটি শৃংখলাৰ অংশ। ১৬৫৩ খ্ৰীষ্টাব্দত আহোম ৰজা জয়ধ্বজ সিংহৰ ৰাজত্বকালত প্ৰতিষ্ঠা হোৱা এইখন আহোম বংশৰ লগত জড়িত চাৰিখন “ৰাজ সত্ৰ”ৰ ভিতৰত অন্যতম বুলি গণ্য কৰা হয়। সত্ৰখন নাট্য (ভাওনা), নৃত্য (সত্ৰীয়া), সংগীত (বৰগীত), বাদ্যযন্ত্ৰ বজোৱা (খোল আৰু তাল) আদি পৰিবেশন কলাৰ সৈতে জড়িত হোৱাৰ বাবে জনাজাত ।

এই সত্ৰত পাল নাম, ৰাসলীলা, জন্মাষ্টমী, বিহুকে ধৰি অসংখ্য উৎসৱৰ আয়োজন কৰা হয় আৰু কোচ আৰু আহোম ৰাজতন্ত্ৰৰ সৈতে ঐতিহাসিক সম্পৰ্ক বজাই ৰখা হয়। বৰ্তমান ইয়াৰ নেতৃত্বত আছে পীতাম্বৰদেৱ গোস্বামী, যাৰ বংশ প্ৰথম সত্ৰাধিকাৰ শ্ৰী শ্ৰী নিৰঞ্জন দেৱ গোস্বামীৰ পৰাই আৰম্ভ হৈছে ।

চহকী সাংস্কৃতিক ঐতিহ্যৰ উপৰিও আউনীআটী সত্ৰত প্ৰাচীন অসমীয়া সামগ্ৰী, বাচন-বৰ্তন, গহনা আৰু হস্তশিল্পৰ বিস্তৃত সংগ্ৰহ আছে আৰু ইয়াৰ অপসৰা নৃত্যৰ বাবে বিখ্যাত ।

দক্ষিণপাট সত্ৰ

দক্ষিণপাট সত্ৰ ভাৰতৰ অসমৰ মাজুলীৰ দক্ষিণ-পূব কোণত অৱস্থিত এক মঠৰ প্ৰতিষ্ঠান । ১৬৫৪ চনত আহোম ৰজা জয়ধ্বজ সিংহৰ পৃষ্ঠপোষকতাত বানামলী দেৱ গোস্বামীয়ে ইয়াক প্ৰতিষ্ঠা কৰিছিল। এই সত্ৰখন দামোদৰদেৱে প্ৰতিষ্ঠা কৰা ব্ৰহ্মসংহতি পন্থাৰ অন্তৰ্গত আৰু আহোম বংশৰ সৈতে জড়িত চাৰিটা “ৰাজ সত্ৰ”ৰ ভিতৰত অন্যতম। সত্ৰৰ মূৰব্বীক সত্ৰাধিকাৰ আৰু সন্ন্যাসীসকলক ভকত বোলা হয়, যিসকলে বৈবাহিক জীৱন যাপন কৰে। দক্ষিণপাট সত্ৰত পূজা কৰা মূল মূৰ্তি হৈছে ভগৱান জাদৱ ৰায় আৰু এই সত্ৰখন প্ৰতি বাৰ বছৰৰ মূৰে মূৰে অনুষ্ঠিত হোৱা বাৰ্ষিক ৰাস উৎসৱ আৰু ব্ৰহ্মপুত্ৰ পূজাৰ বাবে জনাজাত। সত্ৰখনত শ শ পাণ্ডুলিপিৰ সংকলন আছে, বহুতো চিত্ৰৰে চিত্ৰিত আৰু আহোম ৰাজত্বকালৰ বহু সংখ্যক মূল্যৱান সামগ্ৰীও আছে ।

গৰমূৰ সত্ৰ

ভাৰতৰ অসমৰ মাজুলী দ্বীপৰ চাৰিখন প্ৰধান ৰাজকীয় সত্ৰৰ ভিতৰত গড়মুৰ সত্ৰ অন্যতম । ১৬৫৬ চনত আহোম ৰজা জয়ধ্বজ সিংহই ইয়াক প্ৰতিষ্ঠা কৰিছিল আৰু ইয়াৰ নামকৰণ কৰা হৈছে “মূৰ” শব্দৰ সৈতে সংযুক্ত এটা মথাউৰি (গড়)ৰ শেষ বিন্দুৰ নামেৰে, যাৰ অৰ্থ হৈছে মূৰ । এই সত্ৰখন পুৰুষ সংহতি পন্থাৰ অন্তৰ্গত আৰু ইয়াৰ বাৰ্ষিক ৰাসলীলা উৎসৱৰ বাবে পৰিচিত, যিটো সত্ৰৰ গৰামুৰ বামশিগোপাল নাট্য মণ্ডিৰ নামৰ সত্ৰখনৰ মহান প্ৰেক্ষাগৃহত মঞ্চ থিয়েটাৰ হিচাপে পৰিবেশন কৰা হয়[5]। এই সত্ৰখনৰ সামাজিক আৰু ধৰ্মীয় প্ৰভাৱৰ ইতিহাস বহু পুৰণি আৰু ইয়াৰ প্ৰাক্তন সত্ৰাধিকাৰ পীতাম্বৰদেৱ গোস্বামী আছিল এজন সমাজ সংস্কাৰক, ধৰ্মগুৰু আৰু স্বাধীনতা সংগ্ৰামী । উত্তৰ কমলাবাৰী সত্ৰতো এই সত্ৰৰ এটা শাখা আছে, য’ত ভাৰতৰ কেইবাখনো ৰাজ্য আৰু বিদেশত সত্ৰীয়া কলা প্ৰদৰ্শন কৰা হৈছে ।

বেগেনাআটী সত্ৰ

বেগেনাআটী সত্ৰ ভাৰতৰ অসমৰ মাজুলীত অৱস্থিত ধৰ্মীয় আৰু সাংস্কৃতিক কেন্দ্ৰ। পঞ্চদশ শতিকাত শ্ৰীমন্ত শংকৰদেৱৰ সতি-সন্ততিৰ নাতি মুৰাৰীদেৱে প্ৰতিষ্ঠা কৰিছিল। সত্ৰখন সাংস্কৃতিক গুৰুত্বপূৰ্ণ প্ৰাচীন সামগ্ৰীৰ অৱশিষ্ট আৰু পৰিবেশন শিল্পৰ এক উন্নত কেন্দ্ৰ। ইয়াত প্ৰাচীন অসমীয়া সামগ্ৰী, বাচন-বৰ্তন, গহনা, হস্তশিল্পৰ সংগ্ৰহৰ বাবে জনাজাত। জুমোৰা নৃত্য, চলি নৃত্য, নটুৱা নৃত্য, নন্দে বৃংগী, সূত্ৰধৰ, ওজাপালি, অপ্সৰা নৃত্য, সত্ৰীয়া কৃষ্ণ নৃত্য, দাসৱতেৰ নৃত্য আদি পৰম্পৰাগত নৃত্যৰ বাবেও সত্ৰখন বিখ্যাত, এই সকলোবোৰ শ্ৰীমন্ত শংকৰদেৱৰ প্ৰচাৰ। পঞ্চদশ শতিকাত শ্ৰীমন্ত শংকৰদেৱ আৰু তেওঁৰ শিষ্য মাধৱদেৱৰ নিৰ্দেশনাত প্ৰতিষ্ঠা হোৱা মাজুলীৰ মূল ৬৫ খন সত্ৰৰ ভিতৰত ২২ খন জীয়াই থকা সত্ৰৰ ভিতৰত এই সত্ৰ অন্যতম।

কমলাবাৰী সত্ৰ

বেদুলাপদ্মা আতাৰ প্ৰতিষ্ঠা কৰা কমলাবাৰী সত্ৰ অসমৰ মাজুলীৰ শিল্প, সংস্কৃতি, সাহিত্য, ধ্ৰুপদী অধ্যয়নৰ এক বিখ্যাত কেন্দ্ৰ। বৈষ্ণৱীসকলৰ আধ্যাত্মিক কেন্দ্ৰ আৰু ইয়াত সত্ৰীয়া কলাকে ধৰি পৰম্পৰাগত নৃত্যৰ চহকী ঐতিহ্য আছে। সত্ৰখনৰ ১২৫ জন শিষ্য আৰু ৭ লাখৰো অধিক বিশ্ব অনুগামী আছে। ইয়াৰ ব্যতিক্ৰমী নাও শিল্পকৰ্মৰ বাবেও ইয়াৰ পৰিচিত। কমলাবাৰী সত্ৰ আৰু ইয়াৰ শাখা উত্তৰ কমলাবাৰী সত্ৰই সমগ্ৰ ভাৰত আৰু বিদেশত সাংস্কৃতিক অনুষ্ঠান পৰিৱেশন কৰিছে। পঞ্চদশ শতিকাত শ্ৰীমন্ত শংকৰদেৱ আৰু তেওঁৰ শিষ্য মাধৱদেৱৰ নিৰ্দেশনাত প্ৰতিষ্ঠা হোৱা মাজুলীৰ মূল ৬৫ খন সত্ৰৰ ভিতৰত ২২ খন জীয়াই থকা সত্ৰৰ ভিতৰত এই সত্ৰ অন্যতম।

চামগুৰি সত্ৰ

চামগুৰি সত্ৰ ভাৰতৰ অসমৰ মাজুলীত অৱস্থিত এক ধৰ্মীয় আৰু সাংস্কৃতিক কেন্দ্ৰ। ১৬৬৩ চনত শ্ৰীমন্ত শংকৰদেৱৰ নাতি শ্ৰী শ্ৰীচক্ৰপাণীয়ে প্ৰতিষ্ঠা কৰিছিল। সত্ৰখন পৰম্পৰাগত মুখা নিৰ্মাণৰ বাবে বিশ্বজুৰি বিখ্যাত, যিটো পাঁচ শতিকাতকৈও অধিক সময় ধৰি একেৰাহে প্ৰজন্মই অব্যাহত ৰাখিছে । কৃষ্ণই কলিয়া, পুতনা, বকাছুৰ, কামছাক পৰাস্ত কৰা আদি পৌৰাণিক কাহিনী চিত্ৰিত কৰা অপেৰা শৈলীৰ নাটকত এই মুখা ব্যৱহাৰ কৰা হয়। জটিলভাৱে সৃষ্টি কৰা মুখাবোৰৰ ৰূপ আৰু ৰং বেলেগ বেলেগ হোৱাটো পৰ্যবেক্ষণ কৰা হয়, যাৰ ফলত ভাওনাৰ আন চৰিত্ৰবোৰৰ পৰা সহজে লক্ষ্য কৰিব পৰা যায়। শেহতীয়াকৈ সমগুৰি সত্ৰই ৰাষ্ট্ৰীয় মঞ্চত অসমক প্ৰতিনিধিত্ব কৰি ৰাজ্যখনলৈ গৌৰৱ কঢ়িয়াই আনিছে । পঞ্চদশ শতিকাত শ্ৰীমন্ত শংকৰদেৱ আৰু তেওঁৰ শিষ্য মাধৱদেৱৰ নিৰ্দেশনাত প্ৰতিষ্ঠা হোৱা মাজুলীৰ মূল ৬৫ খন সত্ৰৰ ভিতৰত ২২ খন জীয়াই থকা সত্ৰৰ ভিতৰত এই সত্ৰ অন্যতম ।

By Assamlearningpoint

Hi, readres welcome to my site. Myself Rinku Baruah working as a blogger to help readers of Assam to get infromation in assamese. If you want to know more about me visit about me page . Thankyou

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *