Majuli Island

ভাৰতৰ উত্তৰ-পূব অসম ৰাজ্যৰ প্ৰবল ব্ৰহ্মপুত্ৰ নদীৰ বুকুত বসবাস কৰা মাজুলী দ্বীপ অতুলনীয় সৌন্দৰ্য্য, চহকী সাংস্কৃতিক ঐতিহ্য, আৰু অনন্য পৰিৱেশগত তাৎপৰ্যৰ স্থান। প্ৰায় ৩৫২ বৰ্গ কিলোমিটাৰ এলেকাত বিস্তৃত মাজুলী বিশ্বৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ নদী দ্বীপ। ইয়াৰ উশাহ লোৱাৰ দৰে প্ৰাকৃতিক দৃশ্য, সজীৱ পৰম্পৰা আৰু আধ্যাত্মিক উত্তৰাধিকাৰে ইয়াক সঁচাকৈয়ে এক উল্লেখযোগ্য গন্তব্যস্থান কৰি তুলিছে। এই ৰচনাখনে দ্বীপটোৰ ইতিহাস, সংস্কৃতি, পৰিৱেশগত প্ৰত্যাহ্বান, আৰু জীৱন্ত ঐতিহ্য হিচাপে ইয়াৰ তাৎপৰ্য্যৰ বিষয়ে গভীৰভাৱে আলোচনা কৰিব।

মাজুলী দ্বীপৰ ইতিহাস অসমীয়া সংস্কৃতিৰ বিৱৰ্তন আৰু নৱবৈষ্ণৱ আন্দোলনৰ সৈতে গভীৰভাৱে জড়িত হৈ আছে। এই দ্বীপটোৰ উৎপত্তি ব্ৰহ্মপুত্ৰ নদীৰ স্থানান্তৰিত গতিপথৰ পৰাই অনুসন্ধান কৰিব পাৰি, যাৰ ফলত এই অনন্য ভূখণ্ডৰ সৃষ্টি হয়। বিশ্বাস কৰা হয় যে মাজুলী এসময়ত মূল ভূখণ্ডৰ অংশ আছিল যদিও নদীৰ খহনীয়া শক্তিৰ বাবে ই ক্ৰমান্বয়ে দ্বীপলৈ ৰূপান্তৰিত হৈছিল। “মাজুলী” নামটো অসমীয়া “মা” (অৰ্থাৎ “মহান”) আৰু “জুলি” (অৰ্থ “ভূমি”) শব্দৰ পৰাই উদ্ভৱ হৈছে, ইয়াৰ ভৱিষ্যৎ আৰু বিস্তৃতিৰ অৰ্থ।

মাজুলীৰ ইতিহাসৰ অন্যতম উল্লেখযোগ্য অধ্যায় হ’ল পঞ্চদশ শতিকাত শ্ৰদ্ধাৰ সাধু-পণ্ডিত শ্ৰীমন্ত শংকৰদেৱে প্ৰচাৰ কৰা নৱবৈষ্ণৱী পৰম্পৰাৰ সৈতে ইয়াৰ সম্পৰ্ক। অসমীয়া সংস্কৃতি আৰু ধৰ্ম সংস্কাৰৰ এক উচ্চ ব্যক্তি শংকৰদেৱে তেওঁৰ শিক্ষা আৰু দৰ্শনৰ প্ৰচাৰৰ বাবে মাজুলী দ্বীপত কেইবাখনো সত্ৰ (মঠ) প্ৰতিষ্ঠা কৰিছিল। এই সত্ৰসমূহ শিল্প, সাহিত্য, সংগীত, নৃত্যৰ কেন্দ্ৰত পৰিণত হৈছিল, অঞ্চলটোৰ সাংস্কৃতিক পৰিচয় গঢ় দিয়াত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিছিল।

নৱবৈষ্ণৱী আন্দোলনে ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণৰ প্ৰতি ভক্তিৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰিছিল আৰু আধ্যাত্মিক জাগৰণৰ জৰিয়তে সামাজিক কু-অসমতা নিৰ্মূল কৰিবলৈ চেষ্টা কৰিছিল। মাজুলী এই ধৰ্মীয় আৰু সাংস্কৃতিক নৱজাগৰণৰ দুৰ্গ হৈ পৰিছিল, সত্ৰসমূহে প্ৰাচীন পাণ্ডুলিপি, পৰম্পৰাগত পৰিবেশন কলা, ধৰ্মীয় অনুষ্ঠানৰ ভঁৰাল হিচাপে কাম কৰিছিল। শংকৰদেৱ আৰু তেওঁৰ শিষ্যসকলৰ সৈতে দ্বীপটোৰ সম্পৰ্কই ইয়াক গভীৰ আধ্যাত্মিক আভাৰে সজ্জিত কৰি দূৰ-দূৰণিৰ পৰা তীৰ্থযাত্ৰী আৰু পণ্ডিতসকলক আকৰ্ষণ কৰিছে।

মাজুলীৰ সাংস্কৃতিক পৰিৱেশত অসমীয়া ঐতিহ্যৰ সজীৱতা প্ৰতিফলিত কৰা উৎসৱ, সংগীত, নৃত্যৰ ৰূপ, আৰু হস্তশিল্পৰ চহকী টেপেষ্ট্ৰীৰে সজ্জিত। ৰাধা আৰু কৃষ্ণৰ ঐশ্বৰিক প্ৰেমক চিত্ৰিত কৰা পৰম্পৰাগত নৃত্য নাটক ৰাস লীলা ৰাস পূৰ্ণিমাৰ দৰে উৎসৱৰ সময়ত অতি উত্তেজনাৰে পৰিবেশন কৰা হয়। দ্বীপটোৰ শিল্পীসকল তেওঁলোকৰ সুন্দৰ হস্ততাঁত সামগ্ৰী, মৃৎশিল্প, মুখা নিৰ্মাণ পৰম্পৰাৰ বাবে বিখ্যাত, যিবোৰ প্ৰজন্মৰ পিছত প্ৰজন্ম ধৰি চলি আহিছে।

সাংস্কৃতিক ভৱিষ্যৎৰ উপৰিও প্ৰাকৃতিক সৌন্দৰ্য্য আৰু জৈৱ বৈচিত্ৰ্যৰ বাবেও মাজুলী উদযাপন কৰা হয়। দ্বীপটোৰ ৰসাল সেউজীয়া, নিস্তব্ধ জলভাগ আৰু বৈচিত্ৰময় পক্ষীৰ জনসংখ্যাই ইয়াক প্ৰকৃতিপ্ৰেমী আৰু চৰাই পৰ্যবেক্ষকৰ বাবে এক আশ্ৰয়স্থল কৰি তুলিছে। মাজুলীৰ আশে-পাশে থকা জলাশয়ত বিলুপ্তপ্ৰায় গ্ৰেটাৰ এডজুটেণ্ট ষ্টৰ্ককে ধৰি অসংখ্য প্ৰজাতিৰ বাসিন্দা আৰু পৰিভ্ৰমী চৰাইৰ বাসস্থান। নিস্তব্ধ পৰিৱেশ আৰু অক্ষত প্ৰাকৃতিক দৃশ্যই নগৰীয়া জীৱনৰ হুলস্থুলৰ পৰা বিৰতি দিয়ে, যাৰ ফলত মাজুলী ইক’-টুৰিজিমৰ বাবে এক আড়ম্বৰপূৰ্ণ আশ্ৰয়স্থল।

কিন্তু সাংস্কৃতিক মহিমা আৰু প্ৰাকৃতিক আকৰ্ষণৰ সমান্তৰালভাৱে মাজুলীয়ে ভয়ংকৰ পৰিৱেশগত প্ৰত্যাহ্বানৰ সন্মুখীন হৈছে যিয়ে ইয়াৰ অস্তিত্বৰ প্ৰতি ভাবুকি কঢ়িয়াই আনিছে। ব্ৰহ্মপুত্ৰ নদীৰ ফলত সৃষ্টি হোৱা অদম্য খহনীয়াৰ ফলত বছৰ বছৰ ধৰি দ্বীপটোৰ ভূখণ্ড ভয়ংকৰভাৱে হ্ৰাস পাইছে। বাতৰি অনুসৰি মাজুলীৰ ভূখণ্ডৰ এক উল্লেখযোগ্য অংশ খহনীয়াৰ ফলত হেৰুৱাইছে, যাৰ ফলত গাঁও আৰু কৃষি পথাৰ ডুব গৈছে। জলবায়ু পৰিৱৰ্তনৰ প্ৰভাৱে এই বিপজ্জনক পৰিস্থিতি আৰু অধিক ভয়াৱহ কৰি তুলিছে, যাৰ ফলত দ্বীপটোৰ বাসিন্দাসকলৰ জীৱন আৰু জীৱিকাৰ প্ৰতি ভয়াৱহ ভাবুকি আহি পৰিছে।

গৰাখহনীয়াৰ প্ৰভাৱ কমোৱাৰ লগতে মাজুলীৰ পৰিৱেশ ভাৰসাম্য ৰক্ষাৰ বাবে বিভিন্ন পদক্ষেপৰ জৰিয়তে প্ৰচেষ্টা হাতত লোৱা হৈছে। দ্বীপটোৰ ভংগুৰ পৰিৱেশ তন্ত্ৰক সুৰক্ষিত কৰিবলৈ নদীৰ পাৰ সুৰক্ষা ব্যৱস্থা, বনানীকৰণ কাৰ্যসূচী আৰু বহনক্ষম কৃষি পদ্ধতি ৰূপায়ণ কৰা হৈছে। তদুপৰি, সম্প্ৰদায়ভিত্তিক সংৰক্ষণ প্ৰকল্পসমূহে পৰিৱেশ সংৰক্ষণৰ বিষয়ে সজাগতা বৃদ্ধি আৰু মাজুলীত পৰিৱেশ অনুকূল পৰ্যটনক প্ৰসাৰিত কৰাত সহায়ক হৈছে।

অসম চৰকাৰেও মাজুলীৰ সাংস্কৃতিক ঐতিহ্য আৰু পৰিৱেশ অখণ্ডতাক এখন জিলাৰ মৰ্যাদা প্ৰদান কৰি সংৰক্ষণৰ গুৰুত্ব স্বীকাৰ কৰিছে। এই প্ৰশাসনিক পুনৰ শ্ৰেণীবিভাজনৰ লক্ষ্য হৈছে দ্বীপটোৰ বাবে বিস্তৃত উন্নয়ন পৰিকল্পনাৰ সুবিধা প্ৰদান কৰাৰ লগতে ইয়াৰ অনন্য পৰিচয় আৰু পৰম্পৰাসমূহ ভৱিষ্যত প্ৰজন্মৰ বাবে সুৰক্ষিত কৰাটো নিশ্চিত কৰা।

সামৰণিত ক’ব পাৰি যে মাজুলী দ্বীপ অসমীয়া সংস্কৃতি, আধ্যাত্মিকতা, আৰু প্ৰাকৃতিক মহিমাৰ চিৰস্থায়ী উত্তৰাধিকাৰৰ প্ৰমাণ হিচাপে থিয় দিছে। নব্যবৈষ্ণৱ ধৰ্মৰ দোলনা হিচাপে ইয়াৰ ঐতিহাসিক তাৎপৰ্য্যৰ লগতে ইয়াৰ উশাহ লোৱাৰ দৰে প্ৰাকৃতিক দৃশ্য আৰু বৈচিত্ৰময় পৰিৱেশ তন্ত্ৰই ইয়াক ঐতিহ্য আৰু জৈৱ বৈচিত্ৰ্যৰ এক ভঁৰাল কৰি তুলিছে। পৰিৱেশ বিপদৰ সৈতে যুঁজি থকাৰ সময়তে মাজুলীয়ে নিজৰ কালজয়ী পৰম্পৰা আৰু অদম্য মনোভাৱৰ জৰিয়তে ভয় আৰু শ্ৰদ্ধা জগাই আহিছে।

মাজুলীৰ বিষয়ে দহটা বাক্য লিখা

১) মাজুলী দ্বীপ বিশ্বৰ ভিতৰতে সৰ্ববৃহৎ নদী দ্বীপ, প্ৰায় ৩৫২ বৰ্গ কিলোমিটাৰ বিস্তৃত।
২) ভাৰতৰ উত্তৰ-পূব অসম ৰাজ্যত ব্ৰহ্মপুত্ৰ নদী আৰু ইয়াৰ উপনৈসমূহে আগুৰি আছে।
৩) পঞ্চদশ শতিকাত শ্ৰীমন্ত শংকৰদেৱে প্ৰচাৰ কৰা নৱবৈষ্ণৱী পৰম্পৰাৰ লগত সংগতি ৰাখি এই দ্বীপটো বিখ্যাত।
৪) মাজুলীত কেইবাখনো সত্ৰ (মঠ) আছে য’ত প্ৰাচীন পাণ্ডুলিপি, পৰম্পৰাগত কলা, ধৰ্মীয় ৰীতি-নীতি সংৰক্ষিত হৈ আছে।
৫) দ্বীপটোৰ সাংস্কৃতিক পৰিৱেশত সজীৱ উৎসৱ, পৰম্পৰাগত নৃত্যৰ ৰূপ, আৰু সুন্দৰ হস্ততাঁত সামগ্ৰীৰে সজ্জিত।
৬) মাজুলীৰ প্ৰাকৃতিক সৌন্দৰ্য্য আৰু জৈৱ বৈচিত্ৰ্যই ইয়াক প্ৰকৃতিপ্ৰেমী আৰু চৰাই পৰ্যবেক্ষকৰ বাবে আশ্ৰয়স্থল কৰি তুলিছে, ইয়াৰ জলাশয়ত বিভিন্ন প্ৰজাতিৰ পক্ষীয়ে বাস কৰে।
৭) ব্ৰহ্মপুত্ৰ নদীৰ ফলত হোৱা খহনীয়াৰ বাবে দ্বীপটোৱে পৰিৱেশৰ ক্ষেত্ৰত যথেষ্ট প্ৰত্যাহ্বানৰ সন্মুখীন হ’বলগীয়া হয়, যাৰ ফলত ভূ-খণ্ড হেৰুৱাই গাঁও ডুব যায়।
৮) মাজুলীৰ ভংগুৰ পৰিৱেশ তন্ত্ৰ ৰক্ষাৰ বাবে নদীৰ পাৰ সুৰক্ষা আৰু বনানীকৰণকে ধৰি সংৰক্ষণৰ প্ৰচেষ্টা আৰম্ভ কৰা হৈছে।
৯) সৰ্বাংগীন উন্নয়ন পৰিকল্পনাৰ সুবিধা আৰু ইয়াৰ অনন্য ঐতিহ্য সংৰক্ষণৰ বাবে অসম চৰকাৰে মাজুলীক জিলাৰ মৰ্যাদা প্ৰদান কৰিছিল।
১০) পৰিৱেশ বিপদৰ মাজতো মাজুলী সাংস্কৃতিক স্থিতিস্থাপকতা আৰু প্ৰাকৃতিক শোভাৰ প্ৰতীক হৈয়েই আছে, বিশ্বৰ বিভিন্ন প্ৰান্তৰ পৰা দৰ্শনাৰ্থীক আকৰ্ষণ কৰিছে।

মাজুলী বিষয়ে চমু টোকা

Majuli Island

বিশ্বৰ সৰ্ববৃহৎ নদীদ্বীপ মাজুলী ভাৰতৰ অসমৰ ব্ৰহ্মপুত্ৰ নদীত নিহিত হৈ থকা সাংস্কৃতিক আৰু পৰিৱেশগত ৰত্ন। এই আইডিলিক দ্বীপটো নৱবৈষ্ণৱী পৰম্পৰাৰ চহকী ঐতিহ্যত ডুব গৈছে, ইয়াৰ সত্ৰ (মঠ)সমূহে শিল্প, সাহিত্য আৰু আধ্যাত্মিকতাৰ দুৰ্গ হিচাপে কাম কৰে। মাজুলীৰ উজ্জ্বল উৎসৱ, পৰম্পৰাগত নৃত্যৰ ৰূপ, আৰু সুন্দৰ হস্ততাঁত সামগ্ৰীয়ে অসমীয়া সংস্কৃতিৰ কালজয়ী আকৰ্ষণৰ প্ৰতিফলন ঘটায়। কিন্তু এই দ্বীপটোৱে ব্ৰহ্মপুত্ৰ নদীৰ ফলত হোৱা খহনীয়াকে ধৰি উল্লেখযোগ্য পৰিৱেশগত প্ৰত্যাহ্বানৰ সৈতে যুঁজিছে, যাৰ ফলত ইয়াৰ অস্তিত্বৰ প্ৰতি ভাবুকি আহি পৰিছে। এই বিপদসমূহৰ মাজতো মাজুলী স্থিতিস্থাপকতাৰ প্ৰতীক হৈয়েই আছে, ইয়াৰ নিস্তব্ধ প্ৰাকৃতিক দৃশ্য আৰু অনন্য সাংস্কৃতিক টেপেষ্ট্ৰীয়ে দৰ্শনাৰ্থীক আকৰ্ষণ কৰিছে। ইয়াৰ ঐতিহ্য আৰু ভংগুৰ পৰিৱেশ তন্ত্ৰ সংৰক্ষণৰ প্ৰচেষ্টা চলি আছে, যিয়ে দ্বীপটোৰ জীৱন্ত ঐতিহ্য হিচাপে স্থায়ী তাৎপৰ্য্যৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰিছে।

মাজুলী কিহৰ বাবে বিখ্যাত ?

মাজুলী দ্বীপ ইয়াৰ চহকী সাংস্কৃতিক ঐতিহ্য, পৰিৱেশগত তাৎপৰ্য্য, প্ৰাকৃতিক সৌন্দৰ্য্যৰ বাবে বিখ্যাত। ই বিশ্বৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ নদী দ্বীপ, ইয়াৰ বিস্তৃতি প্ৰায় ৩৫২ বৰ্গ কিলোমিটাৰ । পঞ্চদশ শতিকাত শ্ৰীমন্ত শংকৰদেৱে প্ৰচাৰ কৰা নৱবৈষ্ণৱী পৰম্পৰা আৰু প্ৰাচীন পাণ্ডুলিপি, পৰম্পৰাগত কলা আৰু ধৰ্মীয় আচাৰ-ব্যৱহাৰ সংৰক্ষণ কৰা সত্ৰ (মঠ)ৰ সৈতে এই দ্বীপটো বিখ্যাত . মাজুলীৰ উজ্জ্বল উৎসৱ, পৰম্পৰাগত নৃত্যৰ ৰূপ, আৰু সুন্দৰ হস্ততাঁত সামগ্ৰীয়ে অসমীয়া সংস্কৃতিৰ কালজয়ী আকৰ্ষণক প্ৰতিফলিত কৰে। দ্বীপটোৰ প্ৰাকৃতিক সৌন্দৰ্য্য আৰু জৈৱ বৈচিত্ৰ্যই ইয়াক প্ৰকৃতিপ্ৰেমী আৰু চৰাই পৰ্যবেক্ষকৰ বাবে এক আশ্ৰয়স্থল কৰি তুলিছে, ইয়াৰ জলাশয়ত বিভিন্ন প্ৰজাতিৰ পক্ষীয়ে বাস কৰে। কিন্তু ব্ৰহ্মপুত্ৰ নদীৰ ফলত হোৱা খহনীয়াই ইয়াৰ অস্তিত্বৰ প্ৰতি ভাবুকি কঢ়িয়াই অনাকে ধৰি এই দ্বীপটোৱে পৰিৱেশগতভাৱে উল্লেখযোগ্য প্ৰত্যাহ্বানৰ সন্মুখীন হৈছে। এই বিপদসমূহৰ মাজতো মাজুলী স্থিতিস্থাপকতাৰ প্ৰতীক হৈয়েই আছে, ইয়াৰ নিস্তব্ধ প্ৰাকৃতিক দৃশ্য আৰু অনন্য সাংস্কৃতিক টেপেষ্ট্ৰীৰ দ্বাৰা দৰ্শনাৰ্থীক আকৰ্ষণ কৰে ।

By Assamlearningpoint

Hi, readres welcome to my site. Myself Rinku Baruah working as a blogger to help readers of Assam to get infromation in assamese. If you want to know more about me visit about me page . Thankyou

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *