ভ্ৰমণ কাহিনী ৰচনা শিৱসাগৰ ১০০০ শব্দৰ ভিতৰত

শিৱসাগৰ ভাৰতৰ অসম ৰাজ্যত অৱস্থিত এখন ঐতিহাসিক চহৰ। ভাৰতৰ উত্তৰ-পূব প্ৰান্তৰ অন্যতম পৰিচিত পৰ্যটনস্থলী। চহকী সাংস্কৃতিক ঐতিহ্য, ৰসাল সেউজীয়া প্ৰাকৃতিক দৃশ্য, আৰু আচৰিত ধৰণৰ প্ৰাচীন কীৰ্তিচিহ্নৰ বাবে পৰিচিত এই চহৰখন। ইয়াত ভাৰতৰ অন্যতম বিখ্যাত হিন্দু মন্দিৰ শিৱসাগৰ শিৱ মন্দিৰ আছে, যিটো ভগৱান শিৱক উৎসৰ্গিত কৰা হৈছে।

শিৱসাগৰৰ সৌন্দৰ্য্য আৰু ইয়াত আগবঢ়োৱা আচৰিত আকৰ্ষণৰ বিষয়ে বহু কথা শুনিছিলোঁ যদিও শেহতীয়াকৈ চহৰখন ভ্ৰমণ কৰাৰ সুযোগ কেতিয়াও পোৱা নাছিলোঁ। ২০১৯ চনৰ নৱেম্বৰ মাহত মই আৰু মোৰ পৰিয়ালে এই ঐতিহাসিক চহৰখনলৈ ভ্ৰমণৰ সিদ্ধান্ত লৈছিলো।

শিৱসাগৰলৈ যোৱা যাত্ৰাটো যথেষ্ট দুঃসাহসিক অভিযান আছিল। আমি যাত্ৰা আৰম্ভ কৰিলোঁ গুৱাহাটীৰ পৰা। গুৱাহাটীৰ পৰা শিৱসাগৰলৈ যোৱা ভ্ৰমণটো প্ৰায় ৫ ঘণ্টা আৰু যাত্ৰাটো সুন্দৰতকৈ কম নাছিল। আমি বহুতো সৰু সৰু গাঁও, চিত্ৰময় চাহ বাগিচা, সেউজীয়া সেউজীয়া অৰণ্যৰ মাজেৰে পাৰ হৈ গ’লোঁ৷ ভ্ৰমণটো আচৰিত কথাৰে ভৰি আছিল; আমি বাটত কিছুমান আচৰিত দৃশ্য দেখিলোঁ, যেনে বিশাল ব্ৰহ্মপুত্ৰ নদী আৰু ইয়াৰ উপনৈ, কাৰ্বি আংলঙৰ আকৰ্ষণীয় পাহাৰ, আৰু চাহ বাগিচাৰ দৰ্শনীয় দৃশ্য।

শিৱসাগৰত উপস্থিত হোৱাৰ মুহূৰ্তত এনে লাগিল যেন মোক সময়ৰ পিছফালে পৰিবহণ কৰা হৈছে। আহোম বংশৰ (১২২৮-১৮২৬) কালত নির্মাণ কৰা প্রাচীন কীৰ্তিচিহ্ন আৰু মন্দিৰেৰে ভৰি পৰিছিল৷ শিৱসাগৰৰ আটাইতকৈ বিখ্যাত কীৰ্তিচিহ্নটো হ’ল ১৭ শতিকাত ৰজা ৰুদ্ৰ সিংহই নিৰ্মাণ কৰা শিৱসাগৰ শিৱ মন্দিৰ। স্থাপত্যৰ এক আশ্চৰ্য্য আৰু তিনিটা সুকীয়া অংশৰে গঠিত- শিৱসাগৰ বৰপুখুৰী, শিৱ শিৱদৌল আৰু আহোম ৰাজপ্ৰসাদ।

শিৱসাগৰৰ বৰপুখুৰী এছিয়াৰ ভিতৰতে সৰ্ববৃহৎ মানৱসৃষ্ট হ্ৰদ বুলি ধাৰণা কৰা হৈছে। ইয়াৰ চাৰিওফালে ৰসাল সেউজীয়া, শিৱ শিৱদৌলৰ ওপৰৰ পৰা হ্ৰদটোৰ দৃশ্যটো কেৱল উশাহ লোৱাৰ দৰে। ৰজা ৰুদ্ৰ সিংহৰ শাসন কালত নিৰ্মিত এক ভয়ংকৰ গঠন আহোম প্ৰাসাদতো আমি পৰিদৰ্শন কৰিলোঁ। পৰম্পৰাগত আহোম স্থাপত্যৰ এক সুন্দৰ নিদৰ্শন হিচাপে পৰিগণিত হোৱা এই ৰাজপ্ৰসাদ শিৱসাগৰলৈ অহা যিকোনো ব্যক্তিৰ বাবে আৱশ্যকীয়।

কীৰ্তিচিহ্নসমূহৰ উপৰিও শিৱসাগৰ সুন্দৰ চাহ বাগিছাৰ বাবেও পৰিচিত। আমি বিখ্যাত অসমৰ সংৰক্ষিত বনাঞ্চল পৰিদৰ্শন কৰিলোঁ। আমি এছিয়াৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ মানৱসৃষ্ট পুখুৰী আৰু ১৭ শতিকাত ৰজা ৰুদ্ৰ সিংহই নিৰ্মাণ কৰা জয়সাগৰ পুখুৰীটোও পৰিদৰ্শন কৰিলোঁ। পুখুৰীটোৰ চাৰিওফালে ৰসাল সেউজীয়া, আৰু চৰাই চোৱাৰ বাবে ই এক সুন্দৰ ঠাই।

শিৱসাগৰৰ অন্তিম দিনটোত আমি ৰজা ৰুদ্ৰ সিংহৰ দ্বাৰা নিৰ্মিত প্ৰাচীন ক্ৰীড়াক্ষেত্ৰ ৰং ঘৰ পৰিদৰ্শন কৰিলোঁ। আহোম স্থাপত্যৰ এক নিখুঁত নিদৰ্শন ৰঙ্গমঞ্চখন, আৰু কিছু আচৰিত ছবি তুলিবলৈ এখন সুন্দৰ স্থান।

মুঠতে আমাৰ শিৱসাগৰ ভ্ৰমণ আছিল এক আচৰিত অভিজ্ঞতা। চহকী ইতিহাস, সুন্দৰ কীৰ্তিচিহ্ন, সেউজীয়া সেউজীয়া প্ৰাকৃতিক দৃশ্যৰে ভৰি আছে চহৰখন। অসমৰ সংস্কৃতি আৰু সৌন্দৰ্য্য অন্বেষণ কৰিব বিচৰা যিকোনো ব্যক্তিৰ বাবে শিৱসাগৰ ভ্ৰমণৰ বাবে মই পৰামৰ্শ দিম।

শিক্ষা মূলক ভ্ৰমণ কাহিনী শিৱসাগৰ পঢ়াৰ বাবে ইয়াত ক্লিক কৰক CLICK HERE

By Assamlearningpoint

Hi, readres welcome to my site. Myself Rinku Baruah working as a blogger to help readers of Assam to get infromation in assamese. If you want to know more about me visit about me page . Thankyou

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *