AGNIGARH HISTORY

ভ্ৰমণ কাহিনী তেজপুৰ:—-ভাৰতৰ উত্তৰ-পূব অসম ৰাজ্যৰ এখন মনোমোহা চহৰ তেজপুৰ চহকী ইতিহাস, দৃশ্যপট সৌন্দৰ্য্য, সাংস্কৃতিক তাৎপৰ্যৰ বাবে পৰিচিত। তেজপুৰলৈ মোৰ ভ্ৰমণ কাহিনী আছিল এক আনন্দদায়ক অভিজ্ঞতা যিয়ে মোক ইয়াৰ প্ৰাচীন ঐতিহ্য আৰু প্ৰাকৃতিক আশ্চৰ্য্যৰ অনন্য মিশ্ৰণটো অন্বেষণ কৰিবলৈ অনুমতি দিছিল।

ইয়াৰ সাংস্কৃতিক টেপেষ্ট্ৰীত নিজকে বিলীন কৰি চাৰিওফালৰ প্ৰাকৃতিক দৃশ্যপট অন্বেষণ কৰাৰ উদ্দেশ্যেৰে তেজপুৰত উপস্থিত হৈছিলো। মোৰ প্ৰথম ষ্টপ আছিল অগ্নিগড় পাহাৰ, পৌৰাণিক কাহিনীৰে ডুব যোৱা এটা বিশিষ্ট টিলা। স্থানীয় কিংবদন্তি অনুসৰি অগ্নিগড় আছিল সেই দুৰ্গ য’ত অসুৰ ৰজা বানাসুৰৰ কন্যা উষাক নিৰ্জন কৰি ৰখা হৈছিল। পাহাৰৰ পৰা দেখা প্যানোৰামিক দৃশ্যই ব্ৰহ্মপুত্ৰ নদী আৰু ইয়াৰ আশে-পাশে থকা সমভূমিৰ এক উশাহ লোৱাৰ দৰে পেনোৰামা প্ৰদান কৰিছিল, যাৰ ফলত ই প্ৰতিফলন আৰু জিৰণি লোৱাৰ বাবে এক আদৰ্শ স্থান হৈ পৰিছিল।

মোৰ ভ্ৰমণসূচীত পৰৱৰ্তী সময়ত বামুনি পাহাৰৰ শিৱ মন্দিৰ আৰু নৱম আৰু দশম শতিকাৰ প্ৰাচীন ধ্বংসাৱশেষৰ ঘৰ। মন্দিৰৰ দেৱালত থকা জটিল খোদিত আৰু ডা পাৰ্বাটিয়া মন্দিৰ কমপ্লেক্সৰ অৱশিষ্টবোৰে মোক সময়ৰ পিছলৈ লৈ গৈছিল, অঞ্চলটোৰ ঐতিহাসিক নিৰ্মাতাসকলৰ স্থাপত্যৰ দক্ষতা প্ৰদৰ্শন কৰিছিল।

ALSO READ ভ্ৰমণ কাহিনী ৰচনা শিৱসাগৰ

তেজপুৰতো এক জীপাল সাংস্কৃতিক দৃশ্যৰ গৌৰৱ আছে, আৰু মোৰ ভ্ৰমণৰ সময়ত পৰম্পৰাগত অসমীয়া নৃত্যৰ মন্ত্ৰমুগ্ধ বিহু নৃত্য প্ৰত্যক্ষ কৰাৰ সৌভাগ্য হৈছিল। ছন্দময় গতি, ৰঙীন সাজ-পোছাক, সজীৱ সংগীতে মোৰ ইন্দ্ৰিয়বোৰক মোহিত কৰি অসমৰ চহকী সাংস্কৃতিক ঐতিহ্যৰ আভাস দিলে।

মোৰ ভ্ৰমণৰ অন্যতম আকৰ্ষণ আছিল ইউনেস্ক’ৰ বিশ্ব ঐতিহ্য ক্ষেত্ৰ আৰু এক শিংযুক্ত ভাৰতীয় গঁড়ৰ বাসস্থান কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানখন অন্বেষণ কৰা। ৰসাল সেউজীয়া, বৈচিত্ৰময় উদ্ভিদ আৰু প্ৰাণী, আৰু বন্যপ্ৰাণীক তেওঁলোকৰ প্ৰাকৃতিক বাসস্থানত দেখা পোৱাৰ ৰোমাঞ্চে মোৰ ছাফাৰী অভিজ্ঞতাক অবিস্মৰণীয় কৰি তুলিছিল।

তেজপুৰৰ মনোমোহা ৰাস্তাবোৰত খোজ কাঢ়ি গৈ থাকোঁতে চহৰখনৰ অনন্য মনোমোহাতা আৱিষ্কাৰ কৰিলোঁ, য’ত আছে প্ৰাণৱন্ত বজাৰ, চাহৰ ষ্টল, আৰু বন্ধুত্বপূৰ্ণ স্থানীয় লোক। ভগৱান শিৱৰ প্ৰতি উৎসৰ্গিত মহাভৈৰৱ মন্দিৰ আৰু ভাস্কৰ্য্য আৰু বিনোদনৰ স্থানৰ সংগ্ৰহৰ সৈতে কোল পাৰ্ক আছিল অতিৰিক্ত ৰত্ন যিয়ে তেজপুৰৰ আকৰ্ষণ বৃদ্ধি কৰিছিল।

সন্ধিয়াবোৰত স্থানীয় অসমীয়া খাদ্যৰ সোৱাদ লৈ ভাল লাগিছিল, য’ত অসম লক্ষ, মাছৰ টেঙা, বাঁহৰ ডালৰ বিভিন্ন প্ৰস্তুতি আদি মুখৰ পানী ওলোৱা খাদ্যৰ সোৱাদ লৈ ভাল পাইছিলোঁ। মানুহৰ উষ্ণতা আৰু খাদ্যৰ প্ৰামাণিক সোৱাদে মোৰ ৰুচিবোধত স্থায়ী ছাপ পেলাইছিল।

তেজপুৰলৈ মোৰ যাত্ৰা আছিল ইতিহাস, সংস্কৃতি, প্ৰাকৃতিক সৌন্দৰ্য্যৰ এক আনন্দদায়ক মিশ্ৰণ। চহৰখনৰ নিস্তব্ধ পৰিৱেশৰ লগতে ইয়াৰ ঐতিহাসিক তাৎপৰ্যই অসমৰ বুকুত এক অনন্য আৰু সমৃদ্ধিশালী ভ্ৰমণ অভিজ্ঞতা বিচৰা যিকোনো ব্যক্তিৰ বাবে এক নিখুঁত গন্তব্যস্থান কৰি তুলিছিল।

ভ্ৰমণ কাহিনী তেজপুৰ 2

ভাৰতৰ উত্তৰ-পূব অসম ৰাজ্যৰ এখন মনোমোহা চহৰ তেজপুৰ ইতিহাস আৰু প্ৰাকৃতিক সৌন্দৰ্য্যৰে ডুব গৈছে। তেজপুৰলৈ মোৰ যাত্ৰা আছিল এক দুঃসাহসিক অভিযান যিয়ে মোক এই অঞ্চলৰ চহকী সাংস্কৃতিক ঐতিহ্য আৰু ৰসাল প্ৰাকৃতিক দৃশ্যসমূহ অন্বেষণ কৰিবলৈ সুবিধা কৰি দিছিল।

ৰেলযোগে তেজপুৰ পালোঁ, প্লেটফৰ্মৰ পৰা নামি অহাৰ লগে লগে নিশ্চিন্ত পৰিবেশটোৱে মোক মোহিত কৰিলে। ব্ৰহ্মপুত্ৰ নদীৰ পাৰত অৱস্থিত এই চহৰখন দূৰৈত অৰুণাচল প্ৰদেশৰ ভৱিষ্যৎ প্ৰজন্মৰ পৰ্বতবোৰে লুটপাত কৰি এক চিত্ৰময় পটভূমিৰ সৃষ্টি কৰিছে।

প্ৰথম ভ্ৰমণ কৰা ঠাইবোৰৰ ভিতৰত এটা আছিল অগ্নিগড়, এটা পাহাৰৰ লগত ৰোমান্টিক কিংবদন্তি সংলগ্ন। অগ্নিগড় নামৰ দুৰ্গৰ ভিতৰত ৰাজকুমাৰী উষাক বিচ্ছিন্নভাৱে ৰখা ঠাই বুলি ধাৰণা কৰা হয়। ওপৰৰ পৰা তেজপুৰ আৰু ব্ৰহ্মপুত্ৰ নদীৰ প্যানোৰামিক দৃশ্যটো আছিল উশাহ লোৱাৰ দৰে, আৰু কাহিনীটোৱে অভিজ্ঞতাত ৰহস্যৰ তৰপ এটা যোগ কৰিছিল।

মোৰ তালিকাত পৰৱৰ্তী স্থানত আছিল ক’ল পাৰ্ক, যাক চিত্ৰলেখা উদ্যান বুলিও কোৱা হয়। এই সু-ৰক্ষণাবেক্ষণ কৰা উদ্যানখন ভাস্কৰ্য্য আৰু জীপাল ফুলৰ বিচনাৰে সজ্জিত। পাৰ্কখনৰ মাজেৰে খোজ কাঢ়ি গৈ থাকোঁতে ৰসাল সেউজীয়াৰ মাজত এক শান্তিৰ অনুভৱ হ’ল। সু-সজ্জিত লন, সংগীতৰ ফোয়াৰা আৰু ব্ৰহ্মপুত্ৰৰ ওপৰত মন্ত্ৰমুগ্ধকৰ সূৰ্যাস্তে ইয়াক জিৰণি লোৱাৰ বাবে এক নিখুঁত ঠাই কৰি তুলিছিল।

তেজপুৰ প্ৰাচীন মন্দিৰৰ বাবেও পৰিচিত, আৰু মই ভগৱান শিৱৰ উৎসৰ্গিত মহাভৈৰৱ মন্দিৰ পৰিদৰ্শন কৰিলোঁ। এটা পাহাৰৰ ওপৰত অৱস্থিত এই মন্দিৰৰ পৰা চহৰখনৰ লগতে ব্ৰহ্মপুত্ৰ নদীৰ বিশাল দৃশ্য দেখা যায়। মন্দিৰৰ আধ্যাত্মিক আভা আৰু স্থাপত্যৰ সৌন্দৰ্য্যই মোৰ মনত স্থায়ী ছাপ পেলাইছিল।

ওচৰৰ নামেৰী ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানখন অন্বেষণ নকৰাকৈ তেজপুৰলৈ কোনো ভ্ৰমণ সম্পূৰ্ণ নহ’ব। বন্যপ্ৰাণী অনুৰাগী আৰু প্ৰকৃতিপ্ৰেমীৰ বাবে এই উদ্যানখন আশ্ৰয়স্থল। হাতী, বাঘ, বিভিন্ন প্ৰজাতিৰ চৰাইকে ধৰি বিভিন্ন প্ৰাণীৰ আভাস পোৱাৰ আশাত মই ৰোমাঞ্চকৰ ছাফাৰীত নামিলোঁ। ঘন অৰণ্য, মেৰুকৰণ নদী আৰু জংঘলৰ দূৰৈৰ শব্দই এক নিমজ্জিত অভিজ্ঞতাৰ সৃষ্টি কৰিছিল।

তেজপুৰৰ মোৰ ৰান্ধনী যাত্ৰাও সমানেই আনন্দদায়ক আছিল, সোৱাদ ল’ব পৰাকৈ বিভিন্ন ধৰণৰ অসমীয়া সুস্বাদু খাদ্য। সুগন্ধি অসম চাহৰ পৰা আৰম্ভ কৰি অসম লক্ষ আৰু অসম পন্ত ভাটৰ দৰে পৰম্পৰাগত ব্যঞ্জনলৈকে স্থানীয় খাদ্যই মোৰ অন্বেষণত এক সুস্বাদু স্পৰ্শ যোগ কৰিলে।

তেজপুৰৰ পৰা বিদায় দিওঁতে মই কেৱল ইয়াৰ দৃশ্যপট সৌন্দৰ্য্য আৰু ঐতিহাসিক স্থানৰ স্মৃতি নহয়, ইয়াৰ মানুহৰ উষ্ণতা আৰু আতিথ্যৰ গভীৰ প্ৰশংসাও কঢ়িয়াই লৈ ফুৰিলোঁ। তেজপুৰে সংস্কৃতি, প্ৰকৃতি, দুঃসাহসিকতাৰ টেপেষ্ট্ৰী বোৱাইছিল, যাৰ ফলত মই চিৰদিনৰ বাবে লালন-পালন কৰি ৰখা ভ্ৰমণ অভিজ্ঞতা হৈ পৰিছিল।

By Assamlearningpoint

Hi, readres welcome to my site. Myself Rinku Baruah working as a blogger to help readers of Assam to get infromation in assamese. If you want to know more about me visit about me page . Thankyou

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *