ভাৰতৰ স্বাধীনতা আন্দোলনত অসমৰ ভূমিকা ৰচনা

উত্তৰ-পূবৰ অসম ৰাজ্যই ভাৰতীয় স্বাধীনতা আন্দোলনত উল্লেখযোগ্য অথচ সুক্ষ্ম ভূমিকা পালন কৰিছিল, ব্ৰিটিছ ঔপনিৱেশিক শাসনৰ পৰা মুক্তিৰ বৃহত্তৰ আখ্যানত অৰিহণা যোগাইছিল। ভাৰত উপমহাদেশৰ মাজমজিয়াত অৱস্থিত অসমৰ অনন্য সামাজিক-সাংস্কৃতিক তন্ত্ৰ, ঐতিহাসিক পৰিঘটনা, আৰু ইয়াৰ জনসাধাৰণৰ সক্ৰিয় অংশগ্ৰহণে স্বাধীনতা সংগ্ৰামত সুকীয়া মাত্ৰা সংযোজন কৰিছিল।

স্বাধীনতা আন্দোলনত অসমৰ জড়িততা বহুমুখী আছিল, ইয়াৰ ভৌগোলিক অৱস্থান, চহকী সাংস্কৃতিক ঐতিহ্য, অৰ্থনৈতিক তাৎপৰ্য, ঔপনিৱেশিক নীতিৰ প্ৰভাৱ আদি বিভিন্ন কাৰকৰ দ্বাৰা প্ৰভাৱিত হৈছিল।

প্ৰথমতে, অসমৰ কৌশলগত অৱস্থানে ইয়াক অঞ্চলটোত ব্ৰিটিছৰ স্বাৰ্থৰ এক গুৰুত্বপূৰ্ণ কেন্দ্ৰ কৰি তুলিছিল। মূলতঃ চাহ আৰু তেল সম্পদৰ বাবেই অসমত ব্ৰিটিছে নিয়ন্ত্ৰণ স্থাপন কৰিছিল, যাৰ ফলত স্থানীয় জনসাধাৰণক গভীৰভাৱে প্ৰভাৱিত কৰা শোষণমূলক নীতিৰ প্ৰৱৰ্তন ঘটিছিল। ঔপনিৱেশিক প্ৰশাসনৰ ভূমি ৰাজহ, কৰ, বলপূৰ্বক শ্ৰমৰ নীতিয়ে অসমীয়া মানুহৰ মাজত অসন্তুষ্টিৰ সৃষ্টি কৰিছিল, যাৰ ফলত ইংৰাজ শাসনৰ বিৰুদ্ধে প্ৰতিৰোধত অংশগ্ৰহণ কৰাত অৰিহণা যোগাইছিল।

অসমীয়া, বডো, আহোম, আদি একাধিক জনগোষ্ঠীৰ বৈচিত্ৰ্যৰে চিহ্নিত অসমৰ সামাজিক-সাংস্কৃতিক পৰিৱেশে ঔপনিৱেশিক অত্যাচাৰৰ বিৰুদ্ধে ইয়াৰ জনসাধাৰণৰ মাজত একতাৰ ভাব গঢ়ি তুলিছিল। উল্লেখযোগ্য যে গোপীনাথ বৰদলৈ, তৰুণ ৰাম ফুকন, অম্বিকাগিৰি ৰাইচৌধুৰী, আদি নেতাই জনসাধাৰণক স্বাধীনতাৰ সংগ্ৰামত নেতৃত্ব দিবলৈ আত্মপ্ৰকাশ কৰিছিল। এই নেতাসকলে প্ৰতিবাদৰ আয়োজন কৰা, জনসাধাৰণৰ অধিকাৰৰ পোষকতা কৰা, অসমীয়া জনসাধাৰণৰ মাজত জাতীয়তাবাদৰ ভাৱ গঢ়ি তোলাত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিছিল।

অসমত ব্ৰিটিছ শাসনৰ বিৰুদ্ধে বিভিন্ন আন্দোলন আৰু বিদ্ৰোহৰ সাক্ষী হৈছিল। কৃষকৰ আন্দোলন, বিশেষকৈ ১৯৪২ চনত ভাৰত ত্যাগ আন্দোলনে অসমত ব্যাপক সমৰ্থন লাভ কৰিছিল। “ভাৰত ত্যাগ”ৰ আহ্বান সমগ্ৰ ৰাজ্যতে প্ৰতিধ্বনিত হৈছিল, যাৰ ফলত ব্যাপক প্ৰতিবাদ, ধৰ্মঘট, নাগৰিক অবাধ্যতা আন্দোলন আদিৰ সৃষ্টি হৈছিল। ঔপনিৱেশিক কৰ্তৃপক্ষৰ তীব্ৰ দমনৰ সন্মুখীন হৈও অসমীয়া জনসাধাৰণে এই আন্দোলনসমূহত সক্ৰিয়ভাৱে অংশগ্ৰহণ কৰিছিল।

তদুপৰি অসমৰ স্বাধীনতা সংগ্ৰামীসকলৰ অৱদান ৰাজ্যৰ সীমাৰ বাহিৰলৈও বিস্তৃত হৈছিল। তৰুণ ৰাম ফুকন, কনকলতা বৰুৱা, মুকুন্দ কাকোটিকে ধৰি অসমৰ বহু নেতাই স্বাধীনতাৰ কামত প্ৰাণ আহুতি দিছিল। ‘অসমৰ জোয়ান অৱ আৰ্ক’ বুলি মৰমেৰে স্মৰণ কৰা কনকলাতা বৰুৱাই সাহসেৰে নেতৃত্ব দি ব্ৰিটিছ পতাকা উত্তোলনৰ বিৰুদ্ধে প্ৰতিবাদ সাব্যস্ত কৰি এই প্ৰক্ৰিয়াত নিজৰ প্ৰাণ আহুতি দিছিল।

ভাৰতীয় স্বাধীনতা আন্দোলনত অসমৰ ভূমিকা কেৱল প্ৰতিবাদ আৰু আন্দোলনত সীমাবদ্ধ নাছিল। জ্যোতিপ্ৰসাদ আগৰৱালা আৰু বিষ্ণুপ্ৰসাদ ৰাভাৰ দৰে ব্যক্তিত্বৰ নেতৃত্বত বৌদ্ধিক বক্তৃতা আৰু সাংস্কৃতিক নৱজাগৰণে অঞ্চলটোৰ জাতীয়তাবাদী আৱেগ গঢ়ি তোলাত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিছিল। সাহিত্য, কলা, সংগীতৰ ক্ষেত্ৰত তেওঁলোকৰ অৱদানে অসমীয়া সংস্কৃতি আৰু ঐতিহ্যৰ প্ৰতি গৌৰৱবোধ গঢ়ি তোলাত সহায় কৰিছিল, স্বাধীনতাৰ বাবে বৃহত্তৰ আন্দোলনত অৰিহণা যোগাইছিল।

সামৰণিত ক’ব পাৰি যে ভাৰতীয় স্বাধীনতা আন্দোলনত অসমৰ ভূমিকা বৈচিত্ৰময় আৰু তাৎপৰ্যপূৰ্ণ আছিল। ৰাজ্যখনৰ ভৌগোলিক, সাংস্কৃতিক আৰু ঐতিহাসিক স্বকীয়তাই ঔপনিৱেশিক শাসনৰ বিৰুদ্ধে সংগ্ৰামত অংশগ্ৰহণৰ এক সুকীয়া চৰিত্ৰ প্ৰদান কৰিছিল। ইয়াৰ জনসাধাৰণে দিয়া ত্যাগ আৰু ইয়াৰ দূৰদৰ্শী নেতাসকলে আগবঢ়োৱা নেতৃত্ব ভাৰতৰ স্বাধীনতা সংগ্ৰামৰ বুৰঞ্জীত খোদিত হৈ আছে, স্বাধীনতাৰ সন্ধানত অসমীয়াৰ স্থিতিস্থাপকতা আৰু দৃঢ়তাৰ নিদৰ্শন।

ALSO READ হেমচন্দ্ৰ বৰুৱা অসমীয়া সাহিত্যলৈ অৱদান

স্বাধীনতা দিবস উপলক্ষে বক্তব্য assamese

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *