পৰিৱেশ প্ৰদূষণ

পৰিৱেশ প্ৰদূষণৰ বিৰুদ্ধে যুঁজিবলৈ সক্ৰিয় ব্যৱস্থা

পৰিৱেশ প্ৰদূষণ হৈছে এক জৰুৰী বিশ্বব্যাপী প্ৰত্যাহ্বান যিয়ে আমাৰ স্বাস্থ্য, পৰিৱেশ তন্ত্ৰ আৰু গ্ৰহৰ বহনক্ষমতাক প্ৰভাৱিত কৰে। এই ব্লগ পোষ্টটোত আমি আমাৰ পৰিৱেশত প্ৰদূষক পদাৰ্থৰ বিস্তাৰ হ্ৰাস আৰু প্ৰতিৰোধৰ বাবে ব্যক্তি, সম্প্ৰদায়, ব্যৱসায়, আৰু চৰকাৰে গ্ৰহণ কৰিব পৰা বিভিন্ন সক্ৰিয় ব্যৱস্থাৰ বিষয়ে অন্বেষণ কৰিম।

ব্যক্তিগত কাৰ্য্য

  1. আৱৰ্জনা হ্ৰাস কৰক: ডিচপ’জেবলতকৈ পুনৰ ব্যৱহাৰযোগ্য সামগ্ৰী বাছি লৈ, জৈৱিক সামগ্ৰী পচন সাৰ কৰি, সঠিকভাৱে পুনঃব্যৱহাৰ কৰি, আৰু পেকেজিং আৱৰ্জনা হ্ৰাস কৰি আপোনাৰ ব্যৱহাৰ কম কৰক।

২) শক্তি সংৰক্ষণ: শক্তি-দক্ষ সঁজুলি ব্যৱহাৰ কৰক, কোঠাৰ পৰা ওলাই আহিলে লাইট বন্ধ কৰক, আৰু ঘৰত সৌৰ পেনেল বা অন্যান্য নবীকৰণযোগ্য উৎস স্থাপন কৰাৰ কথা চিন্তা কৰক।

  1. বহনক্ষম পৰিবহণ বাছি লওক: খোজ কাঢ়ি, বাইক, কাৰপুল, ৰাজহুৱা পৰিবহণ ব্যৱহাৰ, বা গেছলিন গাড়ীত অকলে গাড়ী চলোৱাৰ পৰিৱৰ্তে বৈদ্যুতিক বাহন (EV) বাছি লওক।

৪) সেউজ পদক্ষেপক সমৰ্থন কৰা: স্থানীয় চাফাই কাৰ্য্যত অংশগ্ৰহণ কৰা, গছ ৰোপণ কৰা, পৰিৱেশ বিষয়ত কাম কৰা সংস্থাসমূহক সমৰ্থন কৰা, আৰু পৰিৱেশ সুৰক্ষাক অগ্ৰাধিকাৰ দিয়া ৰাজনীতিবিদসকলক ভোট দিয়া।

৫) সচেতনভাৱে খাওক: মাংস গ্ৰহণ হ্ৰাস কৰক, স্থানীয়ভাৱে উৎপাদিত সামগ্ৰী কিনিব, আৰু খাদ্যৰ মাইল আৰু কাৰ্বন ফুটপ্ৰিণ্ট হ্ৰাস কৰিবলৈ নূন্যতম প্ৰক্ৰিয়াকৰণৰ সৈতে ঋতুভিত্তিক খাদ্য বাছি লওক।

৬/ সজাগতা বিয়পোৱা: পৰিৱেশ সুৰক্ষাৰ গুৰুত্বৰ বিষয়ে আনক জ্ঞান দিয়া আৰু তেওঁলোকেও কেনেকৈ পৰিৱৰ্তন আনিব পাৰে তাৰ টিপছ শ্বেয়াৰ কৰা।

  1. পৰিৱেশ-বন্ধুত্বপূৰ্ণ চাফাই সামগ্ৰী ব্যৱহাৰ কৰক: ৰাসায়নিক দূষণ কম কৰিবলৈ প্ৰাকৃতিক, জৈৱ-বিঘ্নিত, আৰু অবিষাক্ত চাফাই এজেণ্টৰ বাবে বিকল্প লওক।

৮) পানীৰ জ্ঞানী হওক: লিক হোৱা বস্তু তৎক্ষণাত ঠিক কৰক, বৰষুণৰ পানী সংগ্ৰহ কৰক, আৰু সম্ভৱ হ’লে পানী সংৰক্ষণ কৰক।

৯) একবাৰ ব্যৱহাৰৰ প্লাষ্টিক সীমিত কৰক: প্লাষ্টিকৰ বেগ, ষ্ট্ৰ’, বটল, আৰু কাটলেৰী এৰক; ইয়াৰ পৰিৱৰ্তে, পুনৰ ব্যৱহাৰযোগ্য বিকল্পসমূহ কঢ়িয়াই নিব।

১০) দায়বদ্ধ পৰ্যটনৰ অভ্যাস কৰক: পৰিৱেশগত প্ৰভাৱ কম হোৱা গন্তব্যস্থান বাছি লওক, বন্যপ্ৰাণীৰ ক্ষতি কৰা কাৰ্য্যকলাপ পৰিহাৰ কৰক, আৰু সাংস্কৃতিক ঐতিহ্য ক্ষেত্ৰক সন্মান কৰক।

পৰিৱেশ প্ৰদূষণ

সম্প্ৰদায়ৰ পদক্ষেপ

  1. সাম্প্ৰদায়িক অনুষ্ঠান আয়োজন: পৰিৱেশ সংৰক্ষণ আৰু সংৰক্ষণৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰা কৰ্মশালা, আলোচনা চক্ৰ, আৰু শিক্ষামূলক কাৰ্যসূচী আয়োজন কৰা।

২) সেউজীয়া স্থানৰ প্ৰসাৰ: বায়ুৰ গুণাগুণ উন্নত কৰিবলৈ আৰু থলুৱা প্ৰজাতিৰ বাবে বাসস্থান প্ৰদান কৰিবলৈ চুবুৰীৰ ভিতৰত উদ্যান, বাগিচা, আৰু নগৰীয়া অৰণ্যৰ উন্নয়নক উৎসাহিত কৰা।

৩) শূন্য আৱৰ্জনা নীতি ৰূপায়ণ: একক ব্যৱহাৰৰ প্লাষ্টিক নিষিদ্ধ কৰা, পচন সাৰ প্ৰস্তুত কৰা, আৰু পুনঃব্যৱহাৰৰ হাৰ বৃদ্ধিৰ দৰে শূন্য আৱৰ্জনা কৌশল ৰূপায়ণৰ বাবে স্থানীয় চৰকাৰৰ প্ৰচেষ্টাক সমৰ্থন কৰা।

৪) কাৰপুলিং আৰু ৰাজহুৱা পৰিবহণ ব্যৱহাৰক উৎসাহিত কৰা: অধিক বহনক্ষম পৰিবহণ পদ্ধতিক প্ৰসাৰিত কৰিবলৈ উন্নত আন্তঃগাঁথনি আৰু প্ৰৰোচনাৰ পোষকতা কৰা।

৫) সেউজ চাকৰি সৃষ্টি কৰা: নবীকৰণযোগ্য শক্তি, বহনক্ষম কৃষি, আৰু পৰিৱেশ সেৱাৰ সৈতে জড়িত চাকৰি সৃষ্টিৰ সুযোগক প্ৰসাৰ কৰা।

ব্যৱসায়িক পদ্ধতি

  1. বৃত্তাকাৰ অৰ্থনীতিৰ নীতি গ্ৰহণ: বন্ধ লুপ ব্যৱস্থা ৰূপায়ণ, আৱৰ্জনা ডিজাইন আউট, পণ্য আৰু সামগ্ৰী ব্যৱহাৰত ৰখা, আৰু প্ৰাকৃতিক ব্যৱস্থা পুনৰুত্পাদন।

২) নবীকৰণযোগ্য শক্তিত বিনিয়োগ কৰক: জীৱাশ্ম ইন্ধনৰ পৰা বতাহ, সৌৰ, জলবিদ্যুৎ, আৰু ভূতাপীয় শক্তিৰ দৰে পৰিষ্কাৰ শক্তিৰ উৎসলৈ পৰিৱৰ্তন।

  1. সম্পদৰ ব্যৱহাৰ কম কৰা: উৎপাদন প্ৰক্ৰিয়া অনুকূল কৰা, কেঁচামালৰ ইনপুট হ্ৰাস কৰা, আৰু সামগ্ৰিক পৰিৱেশ প্ৰভাৱ কম কৰিবলৈ দক্ষতা বৃদ্ধি কৰা।
  2. নিৰ্গমন হ্ৰাস: নিৰ্গমন হ্ৰাস প্ৰযুক্তি, অফছেটিং আঁচনি, আৰু কাৰ্বন ধৰা সমাধানত বিনিয়োগ কৰক।

৫) পণ্যৰ ষ্টুয়াৰ্ডশ্বিপ উন্নত কৰা: সঠিক নিষ্কাশন পদ্ধতি আৰু পুনঃব্যৱহাৰৰ ক্ষমতাকে ধৰি জীৱনৰ শেষৰ ব্যৱস্থাপনা মনত ৰাখি পণ্যৰ ডিজাইন কৰা।

চৰকাৰী নীতি

১) শক্তিশালী আইন প্ৰণয়ন: ঔদ্যোগিক নিৰ্গমন, আৱৰ্জনা নিষ্কাশন, আৰু বনাঞ্চল ধ্বংসৰ পদ্ধতি নিয়ন্ত্ৰণ কৰা কঠোৰ নিয়ম স্থাপন কৰা।

২) আৰ্থিক প্ৰৰোচনা প্ৰদান কৰা: সেউজ প্ৰযুক্তি আৰু বহনক্ষম ব্যৱসায়িক পদ্ধতিত বিনিয়োগ কৰা কোম্পানীসমূহক কৰ ৰেহাই, ৰাজসাহায্য, আৰু অনুদান প্ৰদান কৰা।

৩) ব্যাপক পৰিকল্পনা প্ৰস্তুত কৰা: জলবায়ু পৰিৱৰ্তন প্ৰশমন, বায়ু আৰু পানীৰ গুণাগুণ উন্নত কৰা, আৰু বাসস্থান পুনৰুদ্ধাৰৰ সম্পৰ্কে নিৰ্দিষ্ট লক্ষ্যত উপনীত হোৱাৰ লক্ষ্যৰে ৰাষ্ট্ৰীয় কাৰ্য্য পৰিকল্পনা তৈয়াৰ কৰা।

ঔদ্যোগিক নিৰ্গমন নিয়ন্ত্ৰণ

উদ্যোগসমূহে বিষাক্ত পদাৰ্থৰ নিৰ্গমনৰ জৰিয়তে পৰিৱেশ প্ৰদূষণৰ প্ৰধান অৰিহণা যোগায়। এই সমস্যাৰ বিৰুদ্ধে যুঁজিবলৈ কেইবাটাও পদক্ষেপ ল’ব লাগিব:

১) নিয়ন্ত্ৰণ কাঠামো: বৰ্তমানৰ আইনসমূহ শক্তিশালী কৰা আৰু ঔদ্যোগিক নিৰ্গমন নিয়ন্ত্ৰণৰ বাবে নতুন আইন স্থাপন কৰা, সমগ্ৰ খণ্ডসমূহৰ মাজত অনুসৰণ নিশ্চিত কৰা।
২) নিৰ্গমন নিয়ন্ত্ৰণ প্ৰযুক্তি: বায়ুমণ্ডলত প্ৰদূষক মুক্ত কৰাৰ আগতে প্ৰদূষক আঁতৰাবলৈ স্ক্ৰাবাৰ, ফিল্টাৰ, অনুঘটকৰ দৰে উন্নত কৌশল গ্ৰহণ কৰা।

  1. আৱৰ্জনা কম কৰা: আৱৰ্জনা হ্ৰাস কৌশল ৰূপায়ণ কৰা, যেনে প্ৰক্ৰিয়া অনুকূলন, পুনঃব্যৱহাৰ, আৰু য’তেই সম্ভৱ সম্পদ পুনৰ ব্যৱহাৰ কৰা।

বহনক্ষম কৃষি

সাৰ, কীটনাশক, জলসিঞ্চনৰ অত্যধিক ব্যৱহাৰৰ ফলত পৰিৱেশৰ অৱক্ষয়ত কৃষি পদ্ধতিয়ে উল্লেখযোগ্য ভূমিকা পালন কৰে। বহনক্ষম কৃষি পদ্ধতি গ্ৰহণ কৰি আমি প্ৰদূষণৰ বিপদ হ্ৰাস কৰিব পাৰো:

১) সংহত কীট ব্যৱস্থাপনা (আই পি এম): বিপজ্জনক ৰাসায়নিক পদাৰ্থৰ আশ্ৰয় নোলোৱাকৈ কীট-পতংগ পৰিচালনা কৰিবলৈ জৈৱিক নিয়ন্ত্ৰণ, শস্যৰ পৰিৱৰ্তন, আৰু প্ৰতিৰোধী জাত ব্যৱহাৰ কৰা।
২) শস্য আৱৰ্তন: মাটিৰ উৰ্বৰতা বজাই ৰাখিবলৈ আৰু কৃত্ৰিম সাৰৰ ওপৰত নিৰ্ভৰশীলতা হ্ৰাস কৰিবলৈ শস্য ঘূৰাব লাগে।
৩) পানী সংৰক্ষণ: জলসিঞ্চনৰ কৌশল উন্নত কৰা, ড্ৰিপ জলসিঞ্চনৰ ব্যৱহাৰ কৰা, আৰু বৰষুণৰ পানী সংগ্ৰহ কৰি পানীৰ ব্যৱহাৰ অনুকূল কৰাৰ লগতে পানীৰ বৈ যোৱা আৰু খহনীয়া হ্ৰাস কৰা।

Also Read মাজুলী সত্ৰ সমূহৰ বিষয়ে

পৰিবহণৰ দক্ষতা

পৰিবহণ খণ্ডই যথেষ্ট পৰিমাণৰ বায়ু প্ৰদূষণৰ সৃষ্টি কৰে। এই সমস্যাটোৰ সমাধানৰ বাবে আমি পৰিবহণৰ দক্ষতা বৃদ্ধিৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিয়া উচিত:

  1. বিকল্প ইন্ধনৰ উৎসলৈ স্থানান্তৰ: টেইলপাইপৰ নিৰ্গমন হ্ৰাস কৰিবলৈ বৈদ্যুতিক বাহন (EV), জৈৱ ইন্ধন, আৰু হাইড্ৰজেন ইন্ধন কোষৰ গ্ৰহণ বৃদ্ধি কৰা।
    ২) ৰাজহুৱা পৰিবহণ সম্প্ৰসাৰণ: দক্ষ গণ পৰিবহণ বিকল্পৰ সুলভতা বৃদ্ধি কৰা, মানুহক নিজৰ ব্যক্তিগত বাহন এৰি যাবলৈ উৎসাহিত কৰা।
  2. স্মাৰ্ট চহৰ পৰিকল্পনা: সক্ৰিয় গতিশীলতাক উৎসাহিত কৰিবলৈ খোজ কাঢ়িব পৰা ৰাস্তা, বাইক লেন, আৰু সুসংযুক্ত ৰাজহুৱা পৰিবহণ নেটৱৰ্কৰ সৈতে কমপেক্ট চহৰ বিকশিত কৰা।

প্লাষ্টিক প্ৰদূষণ প্ৰশমন

প্লাষ্টিকৰ ধ্বংসাৱশেষ বিশ্বজুৰি পৰিৱেশৰ অন্যতম জৰুৰী চিন্তাৰ বিষয় হৈ পৰিছে। এই সমস্যাটোৰ সৈতে মোকাবিলা কৰিবলৈ আমি নিম্নোক্ত কামবোৰ কৰিব লাগিব:

১/ একক ব্যৱহাৰৰ প্লাষ্টিক নিষিদ্ধ কৰক: অপ্ৰয়োজনীয় বস্তু যেনে প্লাষ্টিকৰ বেগ, ষ্ট্ৰ’, আৰু বাচন-বৰ্তন আঁতৰাই পুনৰ ব্যৱহাৰযোগ্য বিকল্প ব্যৱহাৰ কৰক।
২) পুনঃব্যৱহাৰ আৰু আৱৰ্জনা ব্যৱস্থাপনা: পুনঃব্যৱহাৰৰ সুবিধা সম্প্ৰসাৰণ কৰা আৰু পুনঃব্যৱহাৰ কৰিবলৈ কঠিন প্লাষ্টিক পুনঃব্যৱহাৰৰ উদ্ভাৱনীমূলক উপায় বিকশিত কৰা।
৩/ গ্ৰাহক সজাগতা বৃদ্ধি: গ্ৰাহকক প্লাষ্টিক প্ৰদূষণৰ নেতিবাচক পৰিণতিৰ বিষয়ে জ্ঞান দিয়া আৰু তেওঁলোকক জ্ঞাত বাছনি কৰিবলৈ উৎসাহিত কৰা।

সেউজ শক্তি সমাধান

জলবায়ু পৰিৱৰ্তনৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দিয়া আৰু বায়ু প্ৰদূষণ হ্ৰাস কৰাৰ বাবে জীৱাশ্ম ইন্ধনৰ পৰা আঁতৰি নবীকৰণযোগ্য শক্তিৰ উৎসলৈ পৰিৱৰ্তন কৰাটো অতি প্ৰয়োজনীয়। আমি কৰিব লাগিব:

১. নবীকৰণযোগ্য শক্তিৰ ক্ষমতা সম্প্ৰসাৰণ: পৰিষ্কাৰ উৎসৰ পৰা বিদ্যুৎ উৎপাদন কৰিবলৈ অধিক বতাহৰ টাৰ্বাইন, সৌৰ পেনেল, আৰু জলবিদ্যুৎ কেন্দ্ৰ স্থাপন কৰা।
২) ডিকাৰ্বনাইজিং উদ্যোগ: গধুৰ উদ্যোগৰ পৰা CO2 নিৰ্গমন হ্ৰাস কৰিবলৈ কাৰ্বন ধৰা আৰু সংৰক্ষণ (CCS) প্ৰযুক্তি ৰূপায়ণ কৰা।
৩) সেউজীয়া অট্টালিকা: বহনক্ষম নিৰ্মাণ সামগ্ৰী ব্যৱহাৰ কৰি শক্তি-দক্ষ গঠন নিৰ্মাণ কৰা, দিনৰ পোহৰৰ সংস্পৰ্শ সৰ্বাধিক কৰা, আৰু সেউজীয়া চাল আৰু দেৱাল অন্তৰ্ভুক্ত কৰা।

উপসংহাৰ

পৰিৱেশ প্ৰদূষণ প্ৰতিৰোধৰ বাবে প্ৰতিজন অংশীদাৰৰ পৰা একত্ৰিত প্ৰচেষ্টাৰ প্ৰয়োজন – ব্যক্তি, সম্প্ৰদায়, ব্যৱসায়, আৰু চৰকাৰৰ পৰা একেদৰেই। এই কৌশলসমূহ আকোৱালি লৈ আমি বৰ্তমান আৰু ভৱিষ্যত প্ৰজন্মৰ বাবে এখন নিৰাপদ, সুস্থ আৰু অধিক বহনক্ষম পৃথিৱী সৃষ্টি কৰিব পাৰো। এতিয়াই কাম কৰাৰ সময় আহি পৰিছে আৰু আমাৰ সামূহিক কাৰ্য্যই যাতে আমাৰ গ্ৰহটোৰ সংৰক্ষণত ইতিবাচক অৰিহণা যোগায়, সেইটো নিশ্চিত কৰাৰ সময় আহি পৰিছে।

By Assamlearningpoint

Hi, readres welcome to my site. Myself Rinku Baruah working as a blogger to help readers of Assam to get infromation in assamese. If you want to know more about me visit about me page . Thankyou

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *