Tookari geet

পাতনি

ভাৰতবৰ্ষৰ অসমৰ সাংস্কৃতিক তন্ত্ৰত গভীৰভাৱে শিপাই থকা টুকৰী গীত হৈছে পৰম্পৰাগত গল্প কোৱা আৰু সংগীত প্ৰকাশৰ সাৰমৰ্মক সন্নিৱিষ্ট কৰা লোকসংগীতৰ এক মনোমোহা ৰূপ। এই শিল্পৰূপটোৰ বৈশিষ্ট্য হৈছে ইয়াৰ সৰলতা যদিও ইয়াৰ প্ৰভাৱ শ্ৰোতাসকলৰ ওপৰত গভীৰ, যিয়ে তেওঁলোকক চহকী আখ্যান আৰু আৱেগিক সুৰৰ জগতখনলৈ আকৰ্ষণ কৰে।

টুকাৰী গীতৰ মূলতে আছে টোকাৰী, একক তৰংগ বাদ্যযন্ত্ৰ যিয়ে এই সংগীত পৰম্পৰাৰ মেৰুদণ্ড হিচাপে কাম কৰে। নিপুণ আঙুলিৰে বজোৱা টোকাৰীৰ আত্মাস্পৰ্শী টোকাই প্ৰায়ে ভাৰতীয় পৌৰাণিক কাহিনী, লোককথা আৰু দৈনন্দিন জীৱনৰ অভিজ্ঞতাৰ কাহিনী চিত্ৰিত কৰা মাৰ্মান্তিক গীতৰ বাবে এক মন্ত্ৰমুগ্ধকৰ পটভূমিৰ সৃষ্টি কৰে। জংঘল আৰু মাজে মাজে বাঁহীৰ ছন্দময় স্পন্দনৰ সৈতে টুকৰী গীতৰ পৰিবেশনে দৰ্শকক এনে এটা ক্ষেত্ৰলৈ লৈ যায় য’ত সংগীতে গল্প কোৱাৰ সৈতে জড়িত হৈ গভীৰ আৱেগ আৰু সাংস্কৃতিক সংযোগৰ সৃষ্টি কৰে।

পৰম্পৰাগতভাৱে পুৰুষ গায়কৰ নেতৃত্বত এজন নিৰ্দিষ্ট নেতাই পৰিবেশনক পথ প্ৰদৰ্শন কৰে, টুকাৰী গীতে বাদ্যযন্ত্ৰৰ সংগীতৰ সৈতে নিৰৱচ্ছিন্নভাৱে মিহলি হৈ কণ্ঠৰ সামূহিক সমন্বয় প্ৰদৰ্শন কৰে। এই ধাৰাত গোৱা গীতসমূহে অসমৰ সাংস্কৃতিক ঐতিহ্য আৰু সামাজিক নীতি-নিয়মক প্ৰতিফলিত কৰে, প্ৰজন্মৰ পিছত প্ৰজন্ম ধৰি দৰ্শকৰ মাজত অনুৰণন ঘটা গীতিময় আখ্যানৰ জৰিয়তে অঞ্চলটোৰ পৰম্পৰা, বিশ্বাস, মূল্যবোধৰ অন্তৰ্দৃষ্টি আগবঢ়ায়।

টুকাৰী গীতৰ আকৰ্ষণ কেৱল ইয়াৰ সংগীতৰ দক্ষতাতেই নহয়, মৌখিক পৰম্পৰা ৰক্ষা কৰি সাংস্কৃতিক জ্ঞান এটা প্ৰজন্মৰ পৰা আন এটা প্ৰজন্মলৈ প্ৰেৰণ কৰাৰ ক্ষমতাতো নিহিত হৈ আছে। এই শিল্পৰ যোগেদি অসমৰ জনগোষ্ঠীসমূহে নিজৰ পৰিচয় সংজ্ঞায়িত কৰা যুগ যুগ ধৰি চলি অহা কাহিনী আৰু ৰীতি-নীতিবোৰক জীয়াই ৰাখি নিজৰ ঐতিহ্যক ৰক্ষা কৰি আহিছে।

সমসাময়িক সময়ত টুকাৰী গীতৰ উত্তৰাধিকাৰ দ্ৰুতগতিত পৰিৱৰ্তিত পৃথিৱীত স্থায়ী হোৱাটো নিশ্চিত কৰিবলৈ টুকৰী গীতক পুনৰুজ্জীৱিত আৰু প্ৰচাৰৰ প্ৰচেষ্টা চলোৱা হৈছে। শিল্পী আৰু অনুৰাগীসকলে পৰম্পৰাগত উপাদানসমূহক আধুনিক প্ৰভাৱৰ সৈতে মিহলি কৰাৰ উদ্ভাৱনীমূলক উপায় বিচাৰিছে, ভাৰতৰ ভিতৰত আৰু বিশ্বব্যাপী উভয়তে বৈচিত্ৰময় দৰ্শকৰ মাজত এই লোকসংগীত ধাৰাটোৰ প্ৰতি এক নৱীকৃত আগ্ৰহৰ সৃষ্টি কৰিছে।

সাংস্কৃতিক ঐতিহ্য সংৰক্ষণ আৰু সম্প্ৰদায়সমূহৰ মাজত নিজৰ বুলি ভবাৰ ভাৱ গঢ়ি তোলাৰ ক্ষেত্ৰত লোকসংগীতৰ চিৰস্থায়ী শক্তিৰ প্ৰমাণ হিচাপে টুকৰী গীত থিয় দিছে। ইয়াৰ সুৰীয়া মনোমোহাতা আৰু আখ্যানৰ গভীৰতাই শ্ৰোতাক মোহিত কৰি ৰাখিছে, অসমীয়া সংস্কৃতি আৰু পৰম্পৰাৰ চহকী টেপেষ্ট্ৰীৰ আভাস আগবঢ়াইছে।

ঐতিহাসিক পটভূমি

টুকাৰী গীতৰ উৎপত্তি ভাৰতৰ অসমৰ চহকী সাংস্কৃতিক ঐতিহ্যৰ পৰাই আৰম্ভ হয়। প্ৰথম অৱস্থাত ‘টোকাৰী নাম’ বুলি কোৱা এই লোকসংগীত ৰূপটোৱে ইয়াৰ সুকীয়া বৈশিষ্ট্যৰ বাবেই প্ৰাধান্য লাভ কৰিছিল, য’ত আঙুলি, জংঘল, কেতিয়াবা বাঁহীৰে বজোৱা একক তাঁৰযুক্ত বাদ্যযন্ত্ৰ টোকাৰী ব্যৱহাৰ কৰা হৈছিল।টুকাৰী গীত সাধাৰণতে মানৱ জীৱনৰ ওপৰত আধাৰিত দাৰ্শনিক গীত, ৰামায়ণ আৰু মহাভাৰতৰ দৰে মহাকাব্যৰ কাহিনী, শংকৰদেৱ আৰু মাধৱদেৱৰ কাহিনীৰে গঠিত। এই গীতসমূহ এজন নেতাৰ নেতৃত্বত পুৰুষ গায়কে পৰিবেশন কৰে, যাৰ ফলত কণ্ঠৰ সুৰ আৰু বাদ্যযন্ত্ৰৰ সংগীতৰ এক সুসম মিশ্ৰণ সৃষ্টি হয় ।

সময়ৰ লগে লগে টুকাৰী গীত অসমীয়া লোকসংগীতৰ এক অপৰিহাৰ্য উপাদান হৈ পৰিছে, মৌখিক পৰম্পৰা ৰক্ষা কৰাৰ লগতে কাব্যিক আখ্যানৰ জৰিয়তে গুৰুত্বপূৰ্ণ বাৰ্তা প্ৰেৰণৰ মাধ্যম হিচাপে কাম কৰি আহিছে। ফলত এই শিল্পৰূপটোৱে সমসাময়িক সময়ত লাভৱান হৈয়েই আছে, নতুন দৰ্শকক আকৰ্ষণ কৰি সতেজ ব্যাখ্যাৰ বাবে প্ৰেৰণা যোগাইছে আৰু লগতে ইয়াৰ মূল নীতি আৰু সাংস্কৃতিক তাৎপৰ্য্য বজাই ৰাখিছে ।

অসমীয়া লোকসংগীতৰ এক পৰম্পৰাগত ৰূপ টুকৰী গীতৰ অনন্য বৈশিষ্ট্য, বিষয়বস্তু, আৰু অঞ্চলটোৰ সাংস্কৃতিক ঐতিহ্যৰ সাৰমৰ্মক সামৰি লোৱা সংগীতৰ উপাদানৰ দ্বাৰা পৃথক। ইয়াত টুকৰী গীতৰ সংজ্ঞা দিয়া মূল দিশসমূহ উল্লেখ কৰা হৈছে:

টুকাৰী গীতৰ বৈশিষ্ট্য:

১/ বাদ্যযন্ত্ৰ: টুকাৰী গীতৰ কেন্দ্ৰীয় হৈছে টোকাৰী, আঙুলিৰে বজোৱা একক তৰংগ বাদ্যযন্ত্ৰ, গীটাৰৰ দৰে। টোকাৰীয়ে উৎপন্ন কৰা সুৰীয়া টোকাবোৰে গীতিময় আখ্যানবোৰৰ বাবে এক আত্মাস্পৰ্শী পটভূমিৰ সৃষ্টি কৰে।

২) দাৰ্শনিক গীত: টুকাৰী গীতত মানৱ জীৱনৰ বিভিন্ন দিশৰ ওপৰত গভীৰভাৱে সোমাই ৰামায়ণ আৰু মহাভাৰতৰ দৰে পৌৰাণিক কাহিনীৰ পৰা প্ৰেৰণা লাভ কৰা দাৰ্শনিক গীতৰ লগতে দেৱ-দেৱী, শংকৰদেৱ আৰু শ্ৰদ্ধাৰ ব্যক্তিত্বৰ আখ্যান মাধৱদেৱ।

৩/ আখ্যানৰ গভীৰতা: টুকাৰী গীতৰ গীতবোৰ গল্প কোৱাৰ দ্বাৰা সমৃদ্ধ, কাব্যিক পদ্য আৰু প্ৰকাশভংগী সুৰৰ জৰিয়তে সমাজৰ মূল্যবোধ, সাংস্কৃতিক পৰম্পৰা, নৈতিক শিক্ষাৰ গভীৰ অন্তৰ্দৃষ্টি আগবঢ়াইছে।

টুকাৰী গীতত অন্বেষণ কৰা বিষয়বস্তু:

১/ মানৱ জীৱন: টুকাৰী গীতত প্ৰায়ে মানুহৰ অস্তিত্বৰ জটিলতাৰ ওপৰত চিন্তা-চৰ্চা কৰা হৈছে, ব্যক্তিগত পৰ্যায়ত শ্ৰোতাৰ মাজত অনুৰণন ঘটা আৱেগ, সংগ্ৰাম, আনন্দ, দুখৰ চিত্ৰণ কৰা হৈছে।

২/ পৌৰাণিক কাহিনী: ভাৰতীয় মহাকাব্য আৰু লোককথাৰ পৰা আঁকি টুকাৰী গীতে বীৰত্ব, প্ৰেম, ভক্তি, আৰু প্ৰজন্মৰ পিছত প্ৰজন্ম ধৰি চলি অহা ঐশ্বৰিক হস্তক্ষেপৰ কাহিনী বৈছে।

৩/ সাংস্কৃতিক ঐতিহ্য: বিষয়বস্তুৰ জৰিয়তে টুকাৰী গীতে সমাজৰ তন্ত্ৰত নিহিত হৈ থকা পৰম্পৰাগত বিশ্বাস, আচাৰ-ব্যৱহাৰ, ৰীতি-নীতিক উদযাপন কৰি অসমীয়া সাংস্কৃতিক ঐতিহ্য সংৰক্ষণৰ পাত্ৰ হিচাপে কাম কৰে।

টুকাৰী গীতত সংগীতৰ উপাদানসমূহ:

১/ কণ্ঠৰ সমন্বয়: পুৰুষ গায়কে টুকাৰী গীত পৰিবেশনৰ নেতৃত্ব দিয়ে আৰু এজন নিৰ্দিষ্ট নেতাই দলটোক পথ প্ৰদৰ্শন কৰে। কণ্ঠৰ সুসম মিশ্ৰণে দৰ্শকৰ বাবে এক আকৰ্ষণীয় শ্ৰৱণ অভিজ্ঞতাৰ সৃষ্টি কৰে।

২) বাদ্যযন্ত্ৰৰ সংগীত: টুকাৰীৰ উপৰিও কেতিয়াবা জংঘল আৰু বাঁহী ব্যৱহাৰ কৰি সংগীতৰ ব্যৱস্থা বৃদ্ধি আৰু ৰচনাত গভীৰতা যোগ কৰা হয়।

৩/ আৱেগিক অনুৰণন: টুকাৰীৰ গীতৰ সংগীতৰ উপাদানসমূহ মৰ্মস্পৰ্শী সুৰ আৰু প্ৰকাশভংগীৰ কথাৰ জৰিয়তে শ্ৰোতাক অসমৰ সাংস্কৃতিক শিপাৰ সৈতে সংযোগ কৰিবলৈ গভীৰ আৱেগ জগাই তোলাৰ বাবে ৰচনা কৰা হৈছে।

টুকাৰীৰ গীতে অসমীয়া লোকসংগীতৰ কলাত্মক শক্তি আৰু সাংস্কৃতিক সমৃদ্ধিৰ সাক্ষী হিচাপে থিয় দিছে, য’ত সংগীতে সীমা অতিক্ৰম কৰি পৰম্পৰা আৰু ঐতিহ্যৰ কাহিনী বৰ্ণনা কৰে, সেই পৃথিৱীৰ আভাস আগবঢ়াইছে ৷

আঞ্চলিক তাৰতম্য

ভাৰতৰ বিভিন্ন ৰাজ্যত টুকৰী গীতৰ আঞ্চলিক ভিন্নতা আৰু বৈচিত্ৰ্যপূৰ্ণ শৈলী

ভাৰতৰ পৰম্পৰাগত খাদ্য টুকাৰী গীতে ভাৰতৰ বিভিন্ন ৰাজ্যৰ আঞ্চলিক ভিন্নতা আৰু বৈচিত্ৰময় শৈলীৰ এক সমৃদ্ধ টেপেষ্ট্ৰী প্ৰদৰ্শন কৰে। ভাৰতীয় খাদ্য সম্ভাৰ আঞ্চলিক বৈচিত্ৰ্যৰ মাজত গভীৰভাৱে শিপাই আছে, ইতিহাস, বিজয়ী, বাণিজ্যিক অংশীদাৰ, আৰু সাংস্কৃতিক পদ্ধতিৰ দ্বাৰা প্ৰভাৱিত। বিভিন্ন ৰাজ্যত টুকৰী গীতৰ আঞ্চলিক ভিন্নতাৰ এক আভাস ইয়াত দিয়া হ’ল:

উত্তৰ ভাৰত:

  • উত্তৰ ভাৰতীয় খাদ্য দল মাখানী আৰু পানীৰ মাখানীৰ দৰে জনপ্ৰিয় খাদ্যৰ বৈশিষ্ট্য, যিবোৰ ক্ৰীমযুক্ত টমেটো ভিত্তিক চচৰ বাবে পৰিচিত।
  • কোৰমা, নাৰিকল বা দৈৰ সৈতে ক্ৰীমযুক্ত তৰকাৰী, উত্তৰ ভাৰতীয় খাদ্যৰ এটা প্ৰধান খাদ্য, প্ৰায়ে কুকুৰা বা মেৰ পোৱালিৰ দৰে মাংসৰ সৈতে পৰিবেশন কৰা হয়।

পূব ভাৰত:

  • পূব ভাৰতীয় খাদ্য সৰিয়হৰ গুটি, পপি গুটি, আৰু সৰিয়হৰ তেল অন্তৰ্ভুক্ত, এটা হালধীয়া তিতা ব্যঞ্জন অফাৰ.
  • পূবৰ খাদ্যত ধান আৰু মাছে উল্লেখযোগ্য ভূমিকা পালন কৰে, যিটো আন অঞ্চলৰ তুলনাত মছলা লঘু হোৱাৰ বৈশিষ্ট্য।

দক্ষিণ ভাৰত:

  • দক্ষিণ ভাৰতীয় খাদ্য শুকান পৰা soupy বা ষ্টু-সদৃশ টেক্সচাৰ ভিন্ন যে ইয়াৰ অনন্য তৰকাৰীৰ বাবে থিয়.
  • পোৰিয়াল (শুকান তৰকাৰী) আৰু সাম্বাৰৰ দৰে খাদ্য দক্ষিণ ভাৰতীয় খাদ্যত সাধাৰণ, লগতে চাউলৰ ব্যঞ্জন।

পশ্চিম ভাৰত:

  • পশ্চিম ভাৰতীয় খাদ্য মহাৰাষ্ট্ৰ, গুজৰাট, আৰু গোৱাৰ দৰে অঞ্চলৰ পৰা সুকীয়া ৰান্ধনী বৈশিষ্ট্য প্ৰদৰ্শন কৰে।
  • মহাৰাষ্ট্ৰৰ উপকূলীয় প্ৰভাৱে মাছ আৰু নাৰিকল প্ৰধান খাদ্যৰ সৃষ্টি কৰে, আনহাতে গুজৰাটী খাদ্য প্ৰধানকৈ নিৰামিষ আৰু চীনা প্ৰভাৱৰ বাবে মিঠাৰ আভাস পোৱা যায়।
  • গোৱাৰ ৰান্ধনী ঐতিহ্যই ইয়াৰ ঐতিহাসিক সম্পৰ্কৰ বাবে ভাৰতীয় আৰু পৰ্তুগীজ উপাদানৰ মিশ্ৰণ প্ৰতিফলিত কৰে।

ভাৰতৰ বিভিন্ন ৰাজ্যত টুকৰী গীতৰ বৈচিত্ৰ্যপূৰ্ণ শৈলীসমূহে আঞ্চলিক সূক্ষ্মতা আৰু সাংস্কৃতিক প্ৰভাৱৰ দ্বাৰা গঢ় দিয়া চহকী ৰান্ধনী ঐতিহ্যৰ উদাহৰণ দাঙি ধৰে।

তাৎপৰ্য্য আৰু সাংস্কৃতিক প্ৰভাৱ

মৌখিক পৰম্পৰা আৰু গল্প কোৱাৰ ক্ষেত্ৰত টুকৰি গীতৰ সাংস্কৃতিক তাৎপৰ্য

ইফে জনগোষ্ঠীৰ ঐতিহ্য আৰু পৰম্পৰা সংৰক্ষণৰ ক্ষেত্ৰত মৌখিক পৰম্পৰা আৰু গল্প কোৱাৰ এক প্ৰকাৰ টুকাৰী গীতৰ সাংস্কৃতিক তাৎপৰ্য অপৰিসীম। টুকাৰী গীতৰ দৰে মৌখিক পৰম্পৰাৰ জৰিয়তে জ্ঞান, ইতিহাস, মূল্যবোধৰ প্ৰজন্মৰ পৰা প্ৰজন্মলৈ বিয়পি পৰে, যাৰ ফলত ইফেৰ সাংস্কৃতিক উত্তৰাধিকাৰৰ সজীৱতা আৰু ধাৰাবাহিকতা নিশ্চিত হয়।

সাংস্কৃতিক ঐতিহ্য সংৰক্ষণ

টুকাৰীৰ গীতৰ দৰে মৌখিক পৰম্পৰাই জ্ঞান, মূল্যবোধ, বিশ্বাস, আৰু ঐতিহাসিক পৰিঘটনাসমূহৰ সঞ্চাৰণ কৰি ইফে সংস্কৃতি ৰক্ষা কৰাত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে। এই কাহিনীবোৰে পৌৰাণিক কাহিনী, নৈতিক পাঠ আৰু পূৰ্বপুৰুষৰ প্ৰজ্ঞাৰ ভঁৰাল হিচাপে কাম কৰে যিয়ে সম্প্ৰদায়টোৰ সামূহিক স্মৃতি গঢ় দিয়ে[2]। উদাহৰণস্বৰূপে, ইয়োৰুবা জনগোষ্ঠীৰ পূৰ্বপুৰুষ আৰু ইফেৰ প্ৰতিষ্ঠাপক অডুডুৱাৰ পৌৰাণিক কাহিনীৰ দৰে কাহিনীয়ে ব্যক্তিক তেওঁলোকৰ পূৰ্বপুৰুষৰ শিপাৰ সৈতে সংযোগ কৰে আৰু সম্প্ৰদায়টোৰ ভিতৰত গৌৰৱ আৰু পৰিচয়ৰ ভাৱনাক শক্তিশালী কৰে[2]।

শিক্ষা আৰু পৰিচয় গঠন

ইফে সংস্কৃতিত গল্প কোৱাটো কেৱল মনোৰঞ্জন নহয়, শিক্ষাৰ মাধ্যম। গল্পকাৰসকলে শ্ৰোতাক অতীতৰ যুগলৈ লৈ গৈ সাংস্কৃতিক ঐতিহ্যৰ ৰক্ষক হিচাপে কাম কৰে, এক সজীৱ আৰু গৌৰৱান্বিত সম্প্ৰদায়ক লালন-পালন কৰে[2]। টুকৰী গীতৰ দৰে মৌখিক পৰম্পৰাৰ জৰিয়তে ব্যক্তিয়ে সমাজৰ নীতি-নিয়ম, নৈতিকতা আৰু পূৰ্বপুৰুষৰ জ্ঞানৰ বিষয়ে শিকে[1]। এই আখ্যানসমূহে নিজৰ সাংস্কৃতিক ঐতিহ্যৰ প্ৰতি নিজৰ বুলি ভবা আৰু গৌৰৱৰ ভাৱ জগাই পৰিচয় গঠন আৰু সম্প্ৰদায়ৰ সংহতিত অৰিহণা যোগায়[2]।

ঐতিহাসিক অন্তৰ্দৃষ্টি আৰু অভিযোজন ক্ষমতা

টুকাৰী গীতে বহুমূলীয়া ঐতিহাসিক অন্তৰ্দৃষ্টি প্ৰদান কৰে যিবোৰ হয়তো লিখিত ৰেকৰ্ডত পোৱা নাযায়। ই পৰিঘটনাৰ ওপৰত বিকল্প দৃষ্টিভংগী আগবঢ়ায় আৰু ইতিহাসৰ এনে কিছুমান দিশৰ ওপৰত পোহৰ পেলায় যিবোৰ অন্যথা অৱজ্ঞা কৰা হ’ব পাৰে[2]। তদুপৰি টুকৰী গীতৰ দৰে মৌখিক পৰম্পৰা স্থবিৰ হৈ থকা নাই; গল্প কোৱা কৌশলৰ আধুনিক উন্নতিসমূহ অন্তৰ্ভুক্ত কৰাৰ লগতে পৰিৱৰ্তিত সামাজিক প্ৰেক্ষাপটৰ সৈতে খাপ খুৱাবলৈ সময়ৰ লগে লগে ইয়াৰ বিকাশ ঘটে।

শিক্ষা, পৰিচয় গঠন, আৰু সম্প্ৰদায়ৰ সংহতিৰ পোষকতা কৰা আকৰ্ষণীয় আখ্যানৰ জৰিয়তে জ্ঞান, মূল্যবোধ, বিশ্বাস, ঐতিহাসিক পৰিঘটনাসমূহ প্ৰেৰণ কৰি ইফেৰ চহকী সাংস্কৃতিক ঐতিহ্য সংৰক্ষণৰ বাবে টুকৰী গীতে এক শক্তিশালী আহিলা হিচাপে কাম কৰে। টুকৰি গীতৰ দৰে মৌখিক পৰম্পৰাৰ জৰিয়তে ইফে জনসাধাৰণে নিশ্চিত কৰে যে তেওঁলোকৰ সাংস্কৃতিক উত্তৰাধিকাৰ যাতে ভৱিষ্যত প্ৰজন্মৰ বাবে সজীৱ আৰু সজীৱ হৈ থাকে

আধুনিক পুনৰুজ্জীৱন

সমসাময়িক সময়ত টুকৰী গীতক পুনৰুজ্জীৱিত আৰু প্ৰচাৰৰ প্ৰচেষ্টাত ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ দ্বাৰা গুডিয়ান পাটোলে, চিক্কু, প্ৰাণ্ডা, নালা, আৰু টোকৰি নিৰ্মাণৰ দৰে পৰম্পৰাগত পদ্ধতিৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰি প্ৰতিযোগিতাৰ দৰে পদক্ষেপ লোৱা হৈছে, যিটো টাইমছ অৱ ইণ্ডিয়াত প্ৰকাশ পাইছে[1]। এই কাৰ্যসূচীসমূহৰ লক্ষ্য হৈছে হেৰুৱা কলা আৰু হস্তশিল্পক পুনৰুজ্জীৱিত কৰা, ভাৰতৰ সাংস্কৃতিক ঐতিহ্যক উদযাপন কৰা পৰিৱেশ সৃষ্টি কৰা।

কিছুমান অনুসন্ধানৰ ফলাফল টুকৰী গীতৰ পুনৰুজ্জীৱনৰ প্ৰচেষ্টাৰ সৈতে প্ৰত্যক্ষভাৱে জড়িত নহ’লেও স্পষ্ট যে সমসাময়িক সময়ত পৰম্পৰাগত কলা আৰু শিল্পকৰ্মক সংৰক্ষণ আৰু প্ৰচাৰৰ বাবে বিশ্বব্যাপী প্ৰচেষ্টাৰে চিহ্নিত কৰা হৈছে। ottawahigh.com[4] ৰ দৰে কিছুমান লিংকত প্ৰৱেশ কৰাত ভুলৰ সন্মুখীন হোৱাৰ পিছতো সাংস্কৃতিক ঐতিহ্য সংৰক্ষণৰ সাৰমৰ্ম এটা প্ৰচলিত বিষয়বস্তু হৈয়েই আছে।

টুকৰী গীতক পুনৰুজ্জীৱিত কৰাৰ সমসাময়িক প্ৰচেষ্টাত ভাৰতৰ চহকী সাংস্কৃতিক পৰম্পৰাক উদযাপন আৰু সংৰক্ষণ কৰা প্ৰতিযোগিতা আৰু কাৰ্য্যকলাপত লিপ্ত হোৱাটো জড়িত হৈ আছে, আধুনিক যুগত এই শিল্পৰূপসমূহক জীয়াই ৰখাৰ এক সমৰ্পণ প্ৰদৰ্শন কৰা।

ব্যক্তিগত অভিজ্ঞতা

টোকাৰী গীত পৰিবেশনৰ সৈতে মোৰ অভিজ্ঞতা অসমৰ গুৱাহাটীত অনুষ্ঠিত সাংস্কৃতিক মহোৎসৱৰ সময়ত। পৰম্পৰাগত সংগীত আৰু নৃত্যৰে ভৰা এটা সুন্দৰ সন্ধিয়া। অনুষ্ঠানটোৰ অন্যতম আকৰ্ষণ আছিল অসমৰ থলুৱা লোকসংগীতৰ এক প্ৰকাৰ টোকাৰী গীত গাই স্থানীয় এটা গোটৰ অনুষ্ঠান। গীতবোৰৰ সুৰীয়া কণ্ঠ আৰু জটিল ছন্দই মোক আন এটা যুগলৈ লৈ গ’ল, য’ত সংগীতৰ জৰিয়তে প্ৰেম, হেৰুৱা আৰু জয়ৰ কাহিনী কোৱা হৈছিল। পৰিৱেশটো বিদ্যুৎস্পৃষ্ট হৈ পৰিছিল, আৰু দৰ্শকসকল সম্পূৰ্ণৰূপে অভিনয়ত নিমগ্ন হৈ পৰিছিল। মুঠৰ ওপৰত অসমৰ চহকী সংস্কৃতি আৰু ঐতিহ্যক প্রদর্শন কৰা এক স্মৰণীয় অভিজ্ঞতা আছিল৷

সামৰণি

টোকাৰী গীতৰ সৌন্দৰ্য্য আৰু তাৎপৰ্য নিহিত হৈ আছে অসমীয়া সংস্কৃতি আৰু পৰম্পৰাৰ সৈতে ইয়াৰ গভীৰ সংযোগ। টোকাৰী গীত হৈছে গীটাৰৰ দৰে একক তাঁৰযুক্ত বাদ্যযন্ত্ৰ টোকাৰী বজাই গোৱা লোকসংগীতৰ এক প্ৰকাৰ। এই গীতবোৰ কেৱল সুৰ নহয় বৰঞ্চ মানৱ জীৱনৰ গভীৰতালৈ সোমাই যোৱা দাৰ্শনিক আখ্যান, ৰামায়ণ আৰু মহাভাৰতৰ দৰে মহাকাব্যৰ কাহিনী, দেৱ-দেৱীৰ কাহিনী। ইয়াৰ উপৰিও টোকাৰী গীতত প্ৰায়ে শংকৰদেৱ আৰু মাধৱদেৱৰ দৰে শ্ৰদ্ধাৰ ব্যক্তিৰ কাহিনী সন্নিবিষ্ট হৈ অসমৰ সাংস্কৃতিক তন্ত্ৰ সমৃদ্ধ কৰে।

টোকাৰী গীতৰ সাৰমৰ্ম হ’ল ইয়াৰ দ্বাৰা শ্ৰোতাক এনে এখন পৃথিৱীলৈ লৈ যোৱা য’ত লোককথাই বাস্তৱক লগ পায়, য’ত অতীতই আত্মাস্পৰ্শী সুৰৰ জৰিয়তে বৰ্তমানৰ সৈতে জড়িত হৈ পৰে। এই পৰিবেশনসমূহ কেৱল সংগীত পৰিবেশন নহয় বৰঞ্চ অসমীয়া ঐতিহ্যৰ চহকী টেপেষ্ট্ৰীৰ খিৰিকী। টোকাৰী গীতৰ জৰিয়তে মানুহৰ সামাজিক জীৱন অন্বেষণ কৰিব পাৰি, ভাৰতীয় পৌৰাণিক কাহিনীৰ মাজত ডুব যাব পাৰি, প্ৰতিটো গীতত বোৱা জটিল কাহিনী কোৱাৰ শলাগ ল’ব পাৰি।

এই পৰম্পৰাগত শিল্পৰূপটোক সঁচা অৰ্থত শলাগ লোৱা আৰু অন্বেষণ কৰাটোৱেই হ’ল সময়ৰ যাত্ৰাত নামি পৰা, প্ৰজন্মৰ পিছত প্ৰজন্ম ধৰি চলি অহা সুৰবোৰত নিজকে নিমজ্জিত কৰা। অসমীয়া লোকসংগীতৰ সৌন্দৰ্য্যৰ সাক্ষী হ’বলৈ, প্ৰতিটো গীতৰ মাজত নিহিত হৈ থকা সাংস্কৃতিক সূক্ষ্মতাক আকোৱালি ল’বলৈ, টোকাৰী গীতৰ উত্তৰাধিকাৰক অসমৰ কলাত্মক ঐতিহ্যৰ ভঁৰাল হিচাপে উদযাপন কৰিবলৈ আমন্ত্ৰণ।

টোকাৰী গীতৰ বিষয়ে FAQ

১/ টোকাৰী গীত কি?
– টোকাৰী গীত গীটাৰৰ দৰে একক তাঁৰযুক্ত বাদ্যযন্ত্ৰ টোকাৰী বজাই গোৱা অসমীয়া লোকগীতৰ এক প্ৰকাৰ। ইয়াক পূৰ্বতে টোকাৰী নাম নামেৰে জনা গৈছিল আৰু গায়ন-বায়নৰ সময়ত টোকাৰী বাদ্যযন্ত্ৰৰ সংগীতৰ বৈশিষ্ট্য।

২/ টোকাৰী গীতৰ বিষয়বস্তু কি?
– টোকাৰী গীতৰ গীতবোৰ প্ৰায়ে মানৱ জীৱনৰ ওপৰত আধাৰিত দাৰ্শনিক আখ্যান, ৰামায়ণ আৰু মহাভাৰতৰ দৰে মহাকাব্যৰ কাহিনীৰ লগতে দেৱ-দেৱীৰ কাহিনীৰ আশে-পাশে ঘূৰি থাকে। ইয়াৰ উপৰিও শংকৰদেৱ আৰু মাধৱদেৱৰ দৰে শ্ৰদ্ধাৰ ব্যক্তিৰ কাহিনীও এই পৰম্পৰাগত শিল্পৰূপত সাধাৰণতে গোৱা হয়।

৩/ টোকাৰী কেনেকৈ বজোৱা হয়?
– টোকাৰী হৈছে গীটাৰৰ দৰে আঙুলিৰে বজোৱা একক তাঁৰযুক্ত বাদ্যযন্ত্ৰ। ই টোকাৰী গীতৰ পৰিবেশনত এক অনন্য সংগীতৰ উপাদান যোগ কৰে, ইয়াৰ সুৰীয়া সংগীতৰ জৰিয়তে গল্প কোৱাৰ অভিজ্ঞতা বৃদ্ধি কৰে।

৪/ টোকাৰী গীতৰ পৰিবেশন ক’ত শুনিব পাৰিম?
– সাংস্কৃতিক অনুষ্ঠান, লোকসংগীত উৎসৱ, বা অনলাইন ৰেকৰ্ডিং সন্ধান কৰি আপুনি Tokari গীতৰ সৌন্দৰ্য্য অনুভৱ কৰিব পাৰে। ইউটিউবৰ দৰে প্লেটফৰ্মত শিল্পীসকলে টোকাৰী গীত পৰিবেশন কৰা ভিডিঅ’ থাকিব পাৰে, যিয়ে এই পৰম্পৰাগত অসমীয়া শিল্পৰ আভাস প্ৰদান কৰে।

৫/ অসমীয়া সংস্কৃতিত টোকাৰী গীতক কিহৰ বাবে তাৎপৰ্যপূৰ্ণ?
– সংগীত আৰু গল্প কোৱাৰ জৰিয়তে অঞ্চলটোৰ চহকী ঐতিহ্য সংৰক্ষণ আৰু প্ৰচাৰ কৰাৰ বাবে অসমত টোকাৰী গীতৰ সাংস্কৃতিক তাৎপৰ্য অপৰিসীম। ই পৰম্পৰা, লোককথা, ঐতিহাসিক আখ্যানসমূহ প্ৰজন্মৰ পৰা প্ৰজন্মলৈ আগবঢ়াই নিয়াৰ মাধ্যম হিচাপে কাম কৰে, অসমীয়া সাংস্কৃতিক পৰিচয় সংৰক্ষণত অৰিহণা যোগায়।

টোকাৰী গীতৰ অন্বেষণ আৰু শলাগ লৈ অসমীয়া লোককথা আৰু পৰম্পৰাৰ সাৰমৰ্ম সন্নিৱিষ্ট কৰা আত্মাস্পৰ্শী সুৰ আৰু গভীৰ আখ্যানসমূহৰ মাজত ডুব যাব পাৰি।

By Assamlearningpoint

Hi, readres welcome to my site. Myself Rinku Baruah working as a blogger to help readers of Assam to get infromation in assamese. If you want to know more about me visit about me page . Thankyou

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *