ASSAMESE MORAL STORY

এসময়ত এখন সৰু গাঁৱত আনন্দ নামৰ এজন জ্ঞানী বুঢ়া খেতিয়ক বাস কৰিছিল। তেওঁৰ বুদ্ধিমান আৰু সৌজন্যশীল স্বভাৱৰ বাবে তেওঁ পৰিচিত আছিল। আনন্দৰ এটুকুৰা সৰু মাটি আছিল, য’ত তেওঁ কাম কৰি জীৱিকা নিৰ্বাহ কৰিছিল। সহজ-সৰল জীৱনশৈলীৰ মাজতো তেওঁ সন্তুষ্ট আছিল আৰু তেওঁৰ মুখত সদায় উল্লাসিত হাঁহি এটা আছিল।

এদিন গাঁওখনত তীব্ৰ খৰাং পৰিস্থিতিৰ সৃষ্টি হোৱাত তাৰ শস্যবোৰ শুকাই যায়, যাৰ ফলত গাঁৱৰ মানুহবোৰ বিধ্বস্ত হৈ পৰিল। আগন্তুক কঠোৰ সময়ৰ পৰা কেনেকৈ বাচিব সেই লৈ সকলোৱে চিন্তিত হৈ পৰিছিল। আনন্দ অৱশ্যে আশাবাদী হৈ থাকি পদক্ষেপ লোৱাৰ সিদ্ধান্ত ল’লে।

গাঁৱৰ মানুহবোৰক গোটাই লৈ তেওঁ ক’লে, “আহক আমি একেলগে এটা কুঁৱা খান্দো । পানী পালে আমি আমাৰ শস্য বচাব পাৰিম আৰু এই খৰাং পৰিস্থিতিৰ পৰা আমি বাচিব পাৰিম।” গাঁৱৰ মানুহবোৰ মান্তি হ’ল, আৰু সকলোৱে দিনে নিশাই কষ্ট কৰি কুঁৱাটো খান্দিলে।

গভীৰভাৱে খান্দি যোৱাৰ লগে লগে তেওঁলোকে আৰু অধিক প্ৰত্যাহ্বানৰ সন্মুখীন হ’বলগীয়া হ’ল। মাটি টান আছিল, আৰু অগ্ৰগতি লেহেমীয়া হৈ আছিল। গাঁৱৰ মানুহখিনি ক্লান্ত হ’বলৈ ধৰিলে আৰু তেওঁলোকৰ এই প্ৰচেষ্টাৰ সফলতাক লৈ গাঁওবাসীৰ মাজত সন্দেহ হবলৈ ধৰিলে। আনকি কিছুমানে হাৰ মানিবলৈও পৰামৰ্শ দিছিল, কিয়নো তেওঁলোকে ইয়াক অসাৰ প্ৰচেষ্টা বুলি ভাবিছিল।

কিন্তু আনন্দই তেওঁলোকক প্ৰেৰণা দি থাকিল, “মনত ৰাখিব, অধ্যৱসায় আৰু ঐক্যই সফলতাৰ চাবিকাঠি। এতিয়াই বন্ধ কৰিলে আমি কেতিয়াও পানী নাপাম। আগবাঢ়ি যাওঁ আৰু বিশ্বাস ৰাখোঁ।”

তেওঁৰ কথাই গাঁৱৰ মানুহবোৰৰ মনত এক ৰস জুৰুলা কৰিলে আৰু তেওঁলোকে নতুনকৈ পোৱা দৃঢ়তাৰে নিজৰ প্ৰচেষ্টা পুনৰ আৰম্ভ কৰিলে। তেওঁলোকে একেলগে কষ্ট কৰিছিল, ইজনে সিজনক সমৰ্থন আৰু উৎসাহিত কৰিছিল।

অৱশেষত কষ্ট কৰি এদিন পানী পালে, আনন্দক তেওঁৰ বুদ্ধি আৰু অধ্যৱসায়ৰ বাবে ধন্যবাদ জনাই গাঁৱৰ মানুহে আনন্দত উল্লাস কৰিলে। এই কুঁৱাটোৱে তেওঁলোকৰ শস্য ৰক্ষা কৰাই নহয় খৰাঙৰ সময়ত পানীৰ উৎসও যোগান ধৰিছিল।

কুঁৱাৰ কথা আৰু জ্ঞানী খেতিয়কৰ কথা চুবুৰীয়া গাঁওবোৰলৈ বিয়পি পৰিল। কৌতুহলী হৈ ওচৰৰ চহৰ এখনৰ পৰা এজন ধনী মাটিৰ মালিক আনন্দক লগ কৰিবলৈ আহিল। কৃষকজনৰ সম্বলত আপ্লুত হৈ মাটিৰ মালিকে প্ৰস্তাৱ দিলে, “আনন্দ, মই তোমাক কুঁৱা খুন্দাৰ বাবে ধন দিম, আৰু তুমি আহি মোৰ মাটিত কাম কৰিব পাৰিবা। তোমাৰ জ্ঞাতসাৰে আমি একেলগে সমৃদ্ধিশালী হ’ম।”

আনন্দই বিনয়েৰে এই প্ৰস্তাৱ নাকচ কৰি কয়, “আপোনাৰ দয়ালু প্ৰস্তাৱৰ বাবে ধন্যবাদ, কিন্তু মোৰ হাতত যি আছে তাতেই সন্তুষ্ট। মোৰ আনন্দ ধন-সম্পত্তিৰ পৰা নহয়, আমি ইয়াত গঢ়ি তোলা সম্পৰ্ক আৰু সম্প্ৰদায়ৰ পৰাই আহে।”

আনন্দৰ বুদ্ধি আৰু নিস্বাৰ্থতা দেখি চমকী মাটিৰ মালিকজন আচৰিত হৈ পৰিল। তেওঁ স্বীকাৰ কৰিছিল যে প্ৰকৃত সুখ বস্তুগত সম্পত্তিত নহয় বৰঞ্চ আনক সহায় কৰাৰ পূৰ্ণতাতহে নিহিত হৈ আছে।

সেইদিনাৰ পৰা কেৱল কুঁৱাৰ পানীৰ বাবেই নহয়, জ্ঞানী বৃদ্ধ কৃষক আনন্দৰ দ্বাৰা অনুপ্ৰাণিত একতা, অধ্যৱসায় আৰু সন্তুষ্টিৰ বাবেও গাঁওখন ফুলি উঠিছিল। আৰু কাহিনীটোৰ নৈতিকতা হ’ল: প্ৰকৃত ধন বস্তুগত সম্পত্তিত নহয় বৰঞ্চ আমি আমাৰ হৃদয়ত খেতি কৰা প্ৰজ্ঞা, মমতা আৰু সম্প্ৰদায়বোধত নিহিত হৈ আছে।

কাহিনীটোৰ নৈতিকতা হ’ল: অধ্যৱসায়, ঐক্য আৰু সন্তুষ্টিই প্ৰকৃত ধন-সম্পত্তি আৰু সুখৰ দিশত আগুৱাই লৈ যায়, আনহাতে কেৱল বস্তুগত সম্পত্তিইহে পূৰ্ণতাপূৰ্ণ জীৱনৰ সংজ্ঞা নিৰূপণ নকৰে।

ALSO READ

সিংহৰ নেতৃত্ব আৰু ঐক্য

By Assamlearningpoint

Hi, readres welcome to my site. Myself Rinku Baruah working as a blogger to help readers of Assam to get infromation in assamese. If you want to know more about me visit about me page . Thankyou

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *