চন্দ্ৰযান-৩

Table of Contents

চন্দ্ৰযান ৩ অসমীয়া ৰচনা

মহাকাশ অন্বেষণৰ বুৰঞ্জীত ভাৰতে দ্বিতীয় চন্দ্ৰ অভিযান চন্দ্ৰযান-৩ (চি-৩)ৰে এক ঐতিহাসিক প্ৰচেষ্টাত নামি পৰে। এই অভিলাষী প্ৰকল্পটোৱে ভাৰতীয় মহাকাশ প্ৰযুক্তিৰ বাবে এক উল্লেখযোগ্য মাইলৰ খুঁটি হিচাপে পৰিগণিত হোৱাই নহয়, চন্দ্ৰৰ বিষয়ে আমাৰ সামূহিক বুজাবুজিতো অৰিহণা যোগাইছিল আৰু পৃথিৱীৰ কক্ষপথৰ বাহিৰত ভৱিষ্যতে মানৱ অভিযানৰ পথ প্ৰশস্ত কৰিছিল।

চন্দ্ৰযান-৩ শ্ৰীহৰিকোটা মহাকাশ কেন্দ্ৰৰ পৰা জিঅ’চিনক্ৰ’নাছ চেটেলাইট লঞ্চ ভেহিকেল মাৰ্ক তৃতীয় (GSLV MkIII) ৰকেটৰ ওপৰত ২০২১ চনৰ ১৪ জুলাইত উৎক্ষেপণ কৰা হৈছিল।ইয়াৰ প্ৰধান উদ্দেশ্য আছিল প্ৰজ্ঞান (সংস্কৃতত “জ্ঞান”) নামৰ এখন ৰভাৰ দক্ষিণ মেৰু অঞ্চলত অৱতৰণ কৰা বিশেষকৈ চন্দ্ৰৰ গহ্বৰ নাচটিগালৰ ওচৰত, যিটো দক্ষিণ মেৰু আইটকেন অৱবাহিকাৰ অংশ। এই অঞ্চলত ইয়াৰ অনন্য ভূতাত্ত্বিক বৈশিষ্ট্য আৰু পানীৰ বৰফৰ নিক্ষেপৰ সম্ভাৱ্য উপস্থিতিৰ বাবে বৈজ্ঞানিকভাৱে যথেষ্ট আগ্ৰহ আছে।

চি-৩ অভিযানত তিনিটা মূল উপাদান আছিল: অৰ্বিটাৰ, বিক্ৰম লেণ্ডাৰ আৰু প্ৰজ্ঞান ৰভাৰ। চন্দ্ৰত উপস্থিত হোৱাৰ লগে লগে বিক্ৰম লেণ্ডাৰখনে অৰ্বিটাৰৰ পৰা সফলতাৰে পৃথক হৈ ২০২১ চনৰ ৭ ছেপ্টেম্বৰত কোমল অৱতৰণ কৰাৰ পূৰ্বে ধাৰাবাহিকভাৱে জটিল কৌশল সম্পন্ন কৰে।কিন্তু চূড়ান্ত অৱতৰণ পৰ্যায়ত লেণ্ডাৰখনে কাৰিকৰী অসুবিধাৰ সন্মুখীন হয় যাৰ ফলত ইয়াৰ সংস্পৰ্শ হেৰুৱাবলগীয়া হয় টাচডাউনৰ কিছু সময়ৰ আগতে গ্ৰাউণ্ড কণ্ট্ৰলৰ সৈতে। এই বিপৰ্যয়ৰ মাজতো এই অভিযানে চন্দ্ৰৰ দক্ষিণ মেৰুৰ ওচৰত সফল কোমল অৱতৰণৰ প্ৰচেষ্টা কৰা প্ৰথমটো ৰাষ্ট্ৰ হিচাপে এক উল্লেখযোগ্য কৃতিত্ব অৰ্জন কৰে।

বিক্ৰম লেণ্ডাৰৰ সৈতে যোগাযোগ হেৰুৱাৰ পিছত অৰ্বিটাৰখনে চন্দ্ৰপৃষ্ঠৰ মূল্যৱান তথ্য আৰু ছবি প্ৰদান কৰি নিজৰ কাৰ্য্যকলাপ অব্যাহত ৰাখিছিল। ৰিম’ট চেন্সিং পৰ্যবেক্ষণ চলোৱাৰ উপৰিও অৰ্বিটাৰখনে লেণ্ডাৰৰ পৰা নিয়োগ কৰাৰ পিছত কাৰ্যক্ষম হোৱাৰ পিছত গ্ৰাউণ্ড ষ্টেচন আৰু প্ৰজ্ঞান ৰভাৰৰ মাজত যোগাযোগ ৰিলে হিচাপে কাম কৰিছিল।

প্ৰায় ২৭ কিলোগ্ৰাম ওজনৰ প্ৰজ্ঞানক এটা চন্দ্ৰ দিন বা সাত পৃথিৱীৰ দিনলৈকে স্বায়ত্তশাসিতভাৱে কাম কৰিব পৰাকৈ ডিজাইন কৰা হৈছিল। ছয়টা চকা, দুটা সৌৰ পেনেল, কেমেৰা, স্পেকট্ৰ’মিটাৰ, মেগনেটোমিটাৰ আদি বিভিন্ন যন্ত্ৰৰে সজ্জিত এই ৰভাৰখনে চন্দ্ৰৰ মাটিৰ গঠন, ভূ-প্ৰকৃতি আৰু চুম্বকীয় ধৰ্ম অধ্যয়ন কৰাৰ লক্ষ্য লৈছিল। দুৰ্ভাগ্যজনকভাৱে লেণ্ডাৰখনৰ বিফলতাৰ বাবে ৰভাৰখনে সম্পূৰ্ণ কাৰ্যক্ষমতা লাভ কৰিব নোৱাৰিলে, যাৰ ফলত ইয়াৰ গতিশীলতা আৰু সকলো পৰিকল্পিত পৰীক্ষা সম্পন্ন কৰাৰ ক্ষমতা সীমিত হৈ পৰিল। তথাপিও ৰভাৰখনে বিদ্যুৎ যোগান শেষ হোৱাৰ আগতেই কিছু প্ৰাৰম্ভিক তথ্য ঘূৰাই পঠিয়াবলৈ সক্ষম হয়।

এই প্ৰত্যাহ্বানসমূহৰ মাজতো চন্দ্ৰযান-৩ য়ে চন্দ্ৰৰ বিষয়ে আমাৰ জ্ঞানত কেইবাটাও উল্লেখযোগ্য অৱদান আগবঢ়াইছে। উদাহৰণস্বৰূপে, এই অভিযানে চন্দ্ৰ মেৰু অঞ্চলসমূহৰ ভূতত্ত্ব, খনিজ বিজ্ঞান আৰু সম্ভাৱ্য জল বৰফৰ বিতৰণকে ধৰি অন্তৰ্দৃষ্টি প্ৰদান কৰিছিল। তদুপৰি এই অভিযানে গভীৰ মহাকাশ পৰিবহণ, প্ৰৱেশ, অৱতৰণ, অৱতৰণ প্ৰযুক্তিৰ ক্ষেত্ৰত ভাৰতৰ ক্ৰমবৰ্ধমান ক্ষমতা প্ৰদৰ্শন কৰিছিল।

আগলৈ চাই চন্দ্ৰযান-৩ৰ পৰা শিকিব পৰা শিক্ষাই নিঃসন্দেহে ভৱিষ্যতৰ চন্দ্ৰ অভিযানৰ বিষয়ে অৱগত কৰিব, ৰাষ্ট্ৰীয় আৰু আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় দুয়োটা দিশতে। মানৱতাই মহাবিশ্বৰ অন্বেষণ অব্যাহত ৰখাৰ লগে লগে আমি মহাকাশ বিজ্ঞান আৰু প্ৰযুক্তিৰ অধিক ৰোমাঞ্চকৰ বিকাশ আশা কৰিব পাৰো, যিটো চন্দ্ৰযান-৩ৰ দৰে প্ৰকল্পৰ দ্বাৰা মূৰ্ত সহযোগিতা আৰু উদ্ভাৱনৰ মনোভাৱৰ দ্বাৰা পৰিচালিত।

CHANDRAYAAN 3 ESSAY IN ASSAMESE in 500 WORDS

২০২১ চনৰ ১৪ জুলাইত ভাৰতে শ্ৰীহৰিকোটাৰ সতীশ ধৱন মহাকাশ কেন্দ্ৰৰ পৰা দ্বিতীয় চন্দ্ৰ অভিযান চন্দ্ৰযান-৩ (C-3) আৰম্ভ কৰে। এই অভিযানৰ লক্ষ্য আছিল ইয়াৰ পূৰ্বৰ চন্দ্ৰযান-২ৰ সফলতা আৰু ভাৰতৰ মহাকাশ অন্বেষণ ক্ষমতাক অধিক আগুৱাই নিয়াৰ। এই ব্লগ পোষ্টটোত আমি চি-৩ মিছনৰ সবিশেষ, ইয়াৰ উদ্দেশ্য, আৰু ইয়াৰ কৃতিত্বৰ বিষয়ে গভীৰভাৱে আলোচনা কৰিম।

চন্দ্ৰযান-৩ অভিযানৰ উদ্দেশ্য

চি-৩ অভিযানৰ প্ৰধান উদ্দেশ্য আছিল দক্ষিণ মেৰু আইটকেন অৱবাহিকাৰ সমীপৰ চন্দ্ৰপৃষ্ঠত প্ৰজ্ঞান নামৰ এখন ৰভাৰ অৱতৰণ কৰা। এই অঞ্চলটোৰ অনন্য ভূতাত্ত্বিক বৈশিষ্ট্য আৰু পানীৰ বৰফৰ নিক্ষেপৰ সম্ভাৱ্য উপস্থিতিৰ বাবে বৈজ্ঞানিকভাৱে যথেষ্ট আগ্ৰহৰ বিষয়। এই অভিযানৰ লক্ষ্য আছিল চন্দ্ৰৰ মাটিৰ গঠন, ভূ-প্ৰকৃতি, আৰু চুম্বকীয় ধৰ্ম আদিৰ বিষয়ে অধ্যয়ন কৰা।

চি-৩ অভিযানত তিনিটা মূল উপাদান আছিল: অৰ্বিটাৰ, বিক্ৰম লেণ্ডাৰ আৰু প্ৰজ্ঞান ৰভাৰ। চন্দ্ৰপৃষ্ঠৰ দূৰৱৰ্তী সংবেদন পৰ্যবেক্ষণ কৰা আৰু স্থল ষ্টেচন আৰু লেণ্ডাৰ আৰু ৰভাৰৰ মাজত যোগাযোগ ৰিলে হিচাপে কাম কৰিব পৰাকৈ এই অৰ্বিটাৰখন ডিজাইন কৰা হৈছিল। বিক্ৰম লেণ্ডাৰখনে চন্দ্ৰপৃষ্ঠত কোমল অৱতৰণ কৰি প্ৰজ্ঞান ৰভাৰখন নিয়োগ কৰাৰ দায়িত্ব লৈছিল।

চন্দ্ৰযান-৩ মিছনৰ সাফল্য

চন্দ্ৰৰ দক্ষিণ মেৰুৰ ওচৰত সফল কোমল অৱতৰণৰ প্ৰচেষ্টা কৰা প্ৰথমখন ৰাষ্ট্ৰ হিচাপে চি-৩ অভিযানে এক উল্লেখযোগ্য মাইলৰ খুঁটি অৰ্জন কৰে। বিক্ৰম লেণ্ডাৰখনে অৰ্বিটাৰৰ পৰা সফলতাৰে পৃথক হৈ ২০২১ চনৰ ৭ ছেপ্টেম্বৰত কোমল অৱতৰণ কৰাৰ পূৰ্বে ধাৰাবাহিকভাৱে জটিল কৌশল সম্পন্ন কৰে।কিন্তু চূড়ান্ত অৱতৰণ পৰ্যায়ত লেণ্ডাৰখনে কাৰিকৰী অসুবিধাৰ সন্মুখীন হয় যাৰ ফলত ইয়াৰ কিছু সময়ৰ পূৰ্বে স্থল নিয়ন্ত্ৰণৰ সংস্পৰ্শ হেৰুৱাই পেলায় টাচডাউন।

এই বিপৰ্যয়ৰ মাজতো এই অভিযানে চন্দ্ৰপৃষ্ঠৰ মূল্যৱান তথ্য আৰু ছবি প্ৰদান কৰিছিল। অৰ্বিটাৰখনে নিজৰ কাৰ্য্যকলাপ অব্যাহত ৰাখিছিল, চন্দ্ৰ মেৰু অঞ্চলসমূহৰ ভূতত্ত্ব, খনিজ বিজ্ঞান আৰু সম্ভাৱ্য জল বৰফৰ বিতৰণকে ধৰি অন্তৰ্দৃষ্টি প্ৰদান কৰিছিল। প্ৰজ্ঞান ৰভাৰখনে যদিও লেণ্ডাৰৰ বিকলতাৰ বাবে সম্পূৰ্ণ কাৰ্যক্ষমতা লাভ কৰিব পৰা নাছিল, তথাপিও ইয়াৰ বিদ্যুৎ যোগান শেষ হোৱাৰ আগতেই কিছু প্ৰাৰম্ভিক তথ্য ঘূৰাই পঠিয়াবলৈ সক্ষম হৈছিল।

চন্দ্ৰযান-৩ মিছনৰ পৰা শিকিব পৰা শিক্ষা

চি-৩ অভিযানে গভীৰ মহাকাশ পৰিবহণ, প্ৰৱেশ, অৱতৰণ, আৰু অৱতৰণ প্ৰযুক্তিৰ ক্ষেত্ৰত ভাৰতৰ ক্ৰমবৰ্ধমান ক্ষমতা প্ৰদৰ্শন কৰিছিল। এই অভিযানৰ পৰা লাভ কৰা শিক্ষাই নিঃসন্দেহে ভৱিষ্যতৰ চন্দ্ৰ অভিযানসমূহক অৱগত কৰিব, ৰাষ্ট্ৰীয় আৰু আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় উভয় অভিযান। এই অভিযানে মহাকাশ বিজ্ঞান আৰু প্ৰযুক্তিৰ ক্ষেত্ৰত সহযোগিতা আৰু উদ্ভাৱনৰ গুৰুত্বৰ ওপৰতো আলোকপাত কৰে।

উপসংহাৰ

চন্দ্ৰযান-৩ অভিযানে ভাৰতৰ মহাকাশ অন্বেষণ ক্ষমতাৰ বাবে এক উল্লেখযোগ্য মাইলৰ খুঁটি হিচাপে চিহ্নিত কৰিছিল। বিক্ৰম লেণ্ডাৰৰ সৈতে হোৱা বিপৰ্যয়ৰ পিছতো এই অভিযানে চন্দ্ৰৰ দক্ষিণ মেৰুৰ ওচৰত সফল কোমল অৱতৰণৰ প্ৰচেষ্টা কৰা প্ৰথমটো ৰাষ্ট্ৰ হিচাপে এক উল্লেখযোগ্য কৃতিত্ব অৰ্জন কৰে। এই অভিযানে চন্দ্ৰ মেৰু অঞ্চলসমূহৰ মূল্যৱান অন্তৰ্দৃষ্টি প্ৰদান কৰাৰ লগতে গভীৰ মহাকাশ পৰিবহণ, প্ৰৱেশ, অৱতৰণ, অৱতৰণ প্ৰযুক্তিৰ ক্ষেত্ৰত ভাৰতৰ ক্ৰমবৰ্ধমান ক্ষমতা প্ৰদৰ্শন কৰে। মানৱতাই মহাবিশ্বৰ অন্বেষণ অব্যাহত ৰখাৰ লগে লগে আমি মহাকাশ বিজ্ঞান আৰু প্ৰযুক্তিৰ অধিক ৰোমাঞ্চকৰ বিকাশ আশা কৰিব পাৰো, যিটো চন্দ্ৰযান-৩ৰ দৰে প্ৰকল্পৰ দ্বাৰা মূৰ্ত সহযোগিতা আৰু উদ্ভাৱনৰ মনোভাৱৰ দ্বাৰা পৰিচালিত।

চন্দ্ৰযান-৩

READ MORE ভ্ৰমণ কাহিনী ৰচনা শিৱসাগৰ

FAQ ABOUT CHANDRAYAAN 3 IN ASSAMESE

চন্দ্ৰযান-৩: সঘনাই সোধা প্ৰশ্ন

চন্দ্ৰযান-৩ কি?

চন্দ্ৰযান-৩ হৈছে ভাৰতৰ তৃতীয় চন্দ্ৰ অভিযান, যাৰ লক্ষ্য হৈছে চন্দ্ৰপৃষ্ঠত নিৰাপদ অৱতৰণ আৰু ঘূৰি ফুৰাৰ ক্ষেত্ৰত শেষৰ পৰা শেষলৈ সামৰ্থ্য প্ৰদৰ্শন কৰা। ই এটা লেণ্ডাৰ আৰু ৰভাৰ সংৰূপৰে গঠিত[2] ।

চন্দ্ৰযান-৩ কোনে বিকশিত কৰিছিল?

চন্দ্ৰযান-৩ ভাৰতীয় মহাকাশ গৱেষণা সংস্থাই (ISRO) বিকশিত কৰিছে[5]।

চন্দ্ৰযান-৩ৰ উদ্দেশ্য কি?

চন্দ্ৰযান-৩ৰ প্ৰধান উদ্দেশ্যসমূহ হ’ল-

  • চন্দ্ৰৰ পৃষ্ঠত নিৰাপদ আৰু কোমল অৱতৰণ প্ৰদৰ্শন কৰা।
  • চন্দ্ৰত ঘূৰণীয়া ক্ষমতা প্ৰদৰ্শন কৰা।
  • চন্দ্ৰৰ পৃষ্ঠত স্থানীয়ভাৱে বৈজ্ঞানিক পৰীক্ষা কৰা[2]।

চন্দ্ৰযান-৩ আৰু চন্দ্ৰযান-২ৰ মাজত কি পাৰ্থক্য?

চন্দ্ৰযান-২ৰ দৰে চন্দ্ৰযান-৩ৰ কোনো অৰ্বিটাৰ নাই। বৰঞ্চ ই কেৱল চন্দ্ৰৰ পৃষ্ঠত নিৰাপদে অৱতৰণ আৰু ঘূৰি ফুৰাৰ ক্ষমতা প্ৰদৰ্শন কৰাতহে গুৰুত্ব আৰোপ কৰে[2]।

চন্দ্ৰযান-৩ৰ খৰচ কিমান?

প্ৰায় ৬১৫ কোটি টকা খৰচ হ’ব বুলি অনুমান কৰা হৈছে[1]।

চন্দ্ৰযান-৩ৰ বাবে কি উৎক্ষেপণ বাহন ব্যৱহাৰ কৰা হয়?

চন্দ্ৰযান-৩ক মহাকাশলৈ পঠিয়াবলৈ এলভিএম-৩ (জিঅ’চিনক্ৰ’নাছ চেটেলাইট লঞ্চ ভেহিকেল মাৰ্ক III) ব্যৱহাৰ কৰা হৈছিল।

চন্দ্ৰযান-৩ত কি কি উন্নত প্ৰযুক্তি অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছে?

লেণ্ডাৰৰ উন্নত প্ৰযুক্তিসমূহৰ ভিতৰত লেজাৰ আৰু আৰ এফ-ভিত্তিক উচ্চতামাপক, লেজাৰ ডপলাৰ ভেলোচিমিটাৰ আৰু অধিক ।

মিছনটো কিমান দিনলৈ চলিব বুলি আশা কৰা হৈছে?

লেণ্ডাৰ আৰু ৰভাৰ দুয়োখন বিমানৰ অভিযানৰ জীৱনকাল প্ৰায় এটা চন্দ্ৰ দিন, যিটো প্ৰায় ১৪ পৃথিৱী দিনৰ সমতুল্য ।

চন্দ্ৰযান-৩ৰ পৰিকল্পিত অৱতৰণ স্থান ক’ত?

প্ৰধান অৱতৰণ স্থান হৈছে ৪ কিলোমিটাৰ × ২.৪ কিলোমিটাৰ জোখৰ এটা অঞ্চল, যিটো চন্দ্ৰ পৃষ্ঠৰ ৬৯.৩৬৭৬২১° দক্ষিণ, ৩২.৩৪৮১২৬° পূব স্থানাংকত অৱস্থিত ।

চন্দ্ৰযান-৩ কেতিয়া উৎক্ষেপণ কৰা হৈছিল?

ইয়াক ২০২১ চনৰ ১৪ জুলাইত আৰম্ভ কৰা হৈছিল ।

চন্দ্ৰযান-৩ কেতিয়া চন্দ্ৰত অৱতৰণ কৰিছিল?

চন্দ্ৰযান-৩ৰ লেণ্ডাৰ বিক্ৰমে ২০২১ চনৰ ২৩ আগষ্টত চন্দ্ৰৰ পৃষ্ঠত সফলতাৰে অৱতৰণ কৰে ।

চন্দ্ৰযান-৩ৰ তাৎপৰ্য কি?

চন্দ্ৰযান-৩ সফলতাৰে সম্পূৰ্ণ হ’লে ভাৰতক চন্দ্ৰত কোমল অৱতৰণ কৰা পৃথিৱীৰ চতুৰ্থখন দেশ আৰু চন্দ্ৰৰ দক্ষিণ মেৰুত অৱতৰণ কৰা প্ৰথমখন দেশ হিচাপে পৰিগণিত হ’ব ।

চন্দ্ৰযান-৩য়ে চন্দ্ৰত কিবা বিচাৰি পাইছে নেকি?

হয়, ইছৰ’ই অক্সিজেন, চিলিকন, মেংগানিজ, চালফাৰ, এলুমিনিয়াম, কেলচিয়াম, আইৰণ, ক্ৰ’মিয়াম, আৰু টাইটানিয়ামৰ উপস্থিতি নিশ্চিত কৰিলে। চন্দ্ৰযান-৩ৰ ৰভাৰ প্ৰজ্ঞানে এতিয়াও চন্দ্ৰৰ পৃষ্ঠত জমা পানীৰ চিন বিচাৰি আছে ।

চন্দ্ৰপৃষ্ঠত শিৱ শক্তি বিন্দু কি?

শিৱ শক্তি পইণ্টে চন্দ্ৰযান-৩ৰ লেণ্ডাৰ বিক্ৰমে চন্দ্ৰত স্পৰ্শ কৰা স্থানক বুজায় ।

এই প্ৰশ্নোত্তৰসমূহে ভাৰতৰ তৃতীয় চন্দ্ৰ অভিযান চন্দ্ৰযান-৩ সম্পৰ্কীয় অত্যাৱশ্যকীয় তথ্যসমূহ সামৰি লৈছে। চন্দ্ৰপৃষ্ঠ অন্বেষণ কৰি চন্দ্ৰযান-৩ এ চন্দ্ৰৰ বিষয়ে আমাৰ বুজাবুজিত অৰিহণা যোগায় আৰু পৃথিৱীৰ কক্ষপথৰ বাহিৰত ভৱিষ্যতে মানৱ অভিযানৰ পথ প্ৰশস্ত কৰে।

By Assamlearningpoint

Hi, readres welcome to my site. Myself Rinku Baruah working as a blogger to help readers of Assam to get infromation in assamese. If you want to know more about me visit about me page . Thankyou

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *