Republic day speech in assamese

গণতন্ত্ৰ দিৱসৰ বিষয়ে ৰচনা

ভাৰতৰ গণতন্ত্ৰ দিৱস, ২৬ জানুৱাৰীত উদযাপন কৰা ভাৰতৰ গণতান্ত্ৰিক পৰিচয়ৰ ভেটিটোকে স্মৰণ কৰা এক গুৰুত্বপূৰ্ণ অনুষ্ঠান। এই দিনটোৰ তাৎপৰ্য অপৰিসীম কাৰণ ১৯৫০ চনত ভাৰতৰ সংবিধান গৃহীত হয়, যিয়ে জাতিটোক সাৰ্বভৌম, ধৰ্মনিৰপেক্ষ, আৰু গণতান্ত্ৰিক গণৰাজ্য হিচাপে প্ৰতিষ্ঠা কৰিছিল।

ভাৰতীয় সংবিধানৰ প্ৰস্তাৱনাই এক সজীৱ গণতন্ত্ৰৰ আকাংক্ষা আৰু আদৰ্শক প্ৰতিফলিত কৰে – যিয়ে ইয়াৰ সকলো নাগৰিকৰ বাবে ন্যায়, স্বাধীনতা, সমতা, আৰু ভ্ৰাতৃত্ববোধৰ নিশ্চয়তা প্ৰদান কৰে। ভাৰতৰ জনসাধাৰণক মৌলিক অধিকাৰ আৰু স্বাধীনতা প্ৰদানৰ বাবে কষ্ট কৰা নেতাসকলৰ অদম্য সংগ্ৰাম, ত্যাগ, দৃষ্টিভংগীৰ সোঁৱৰণী হিচাপে গণতন্ত্ৰ দিৱসৰ কাম কৰে।

গণতন্ত্ৰৰ সাৰমৰ্ম নিহিত হৈ আছে সিদ্ধান্ত গ্ৰহণ প্ৰক্ৰিয়াত জনসাধাৰণৰ অংশগ্ৰহণৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিয়াত। ইয়াত ‘জনসাধাৰণৰ, জনসাধাৰণৰ দ্বাৰা, জনসাধাৰণৰ বাবে’ নীতি ৰক্ষা কৰা হয়, যাতে প্ৰতিটো মাত শুনা যায় আৰু দেশৰ ভাগ্য গঢ় দিয়াত প্ৰতিজন ব্যক্তিৰ অংশীদাৰিত্ব থাকে। ভাৰতৰ গণতন্ত্ৰৰ বৈশিষ্ট্য হৈছে ইয়াৰ বৈচিত্ৰময় সাংস্কৃতিক বস্ত্ৰ, বহুমুখী সমাজ, আৰু ইয়াৰ গণতান্ত্ৰিক প্ৰতিষ্ঠানসমূহৰ স্থিতিস্থাপকতা।

গণতন্ত্ৰ দিৱস উদযাপন কেৱল ইতিহাসৰ স্মৃতি নহয় বৰঞ্চ সংবিধানত সন্নিৱিষ্ট মূল্যবোধৰ পুনৰ দৃঢ়তা। ই আত্মনিৰীক্ষণৰ সময়, য’ত নাগৰিকে গণতান্ত্ৰিক নীতি ৰক্ষাৰ ক্ষেত্ৰত হোৱা অগ্ৰগতিৰ মূল্যায়ন কৰে আৰু ইয়াৰ প্ৰকৃত সত্তা উপলব্ধি কৰাত বাধাৰ সৃষ্টি কৰা প্ৰত্যাহ্বানসমূহৰ সৈতে মোকাবিলা কৰে।

গণতন্ত্ৰৰ অন্যতম মূল স্তম্ভ হ’ল নিৰ্বাচনী প্ৰক্ৰিয়া, য’ত নাগৰিকে নিজৰ ভোটাধিকাৰ ব্যৱহাৰ কৰে আৰু নিজৰ প্ৰতিনিধি নিৰ্বাচন কৰে। গণতান্ত্ৰিক প্ৰক্ৰিয়াত দায়িত্বশীল নাগৰিকত্ব আৰু সক্ৰিয় অংশগ্ৰহণৰ গুৰুত্বৰ ওপৰত আলোকপাত কৰি জনসাধাৰণৰ হাতত নিহিত ক্ষমতাৰ প্ৰমাণ হিচাপে এই দিনটো থিয় দিছে।

অৱশ্যে গণতন্ত্ৰৰ যাত্ৰা বাধাহীন নহয়। সামাজিক বৈষম্য, ৰাজনৈতিক মেৰুকৰণ, অৰ্থনৈতিক বৈষম্য, আৰু সৰ্বাংগীন বৃদ্ধিৰ প্ৰয়োজনীয়তা আদি প্ৰত্যাহ্বানসমূহ অটুট আছে। গণতন্ত্ৰ দিৱসে এই বিষয়সমূহৰ সমাধানৰ বাবে এক মঞ্চ হিচাপে কাম কৰে, অধিক ন্যায়সংগত, সমতাপূৰ্ণ আৰু সৰ্বাংগীন সমাজৰ দিশত আলোচনা আৰু সামূহিক প্ৰচেষ্টাক লাভান্বিত কৰে।

গণতন্ত্ৰ দিৱস উদযাপন কেৱল ভয়ংকৰ অনুষ্ঠান আৰু পেৰেডত সীমাবদ্ধ নহয়; ই হৈছে এক কাৰ্য্যৰ আহ্বান। ইয়াত প্ৰতিজন নাগৰিকক সহনশীলতা, সন্মান, আৰু বৈচিত্ৰ্যত ঐক্যৰ গণতান্ত্ৰিক মূল্যবোধক বজাই ৰাখিবলৈ আহ্বান জনোৱা হৈছে। ই নাগৰিক কৰ্তব্যত নিয়োজিত হোৱাক উৎসাহিত কৰে, সামাজিক সম্প্ৰীতি বৃদ্ধি কৰে আৰু সকলো সম্প্ৰদায়ৰ মাজত নিজৰ বুলি ভবাৰ ভাৱনা গঢ়ি তোলে।

ভাৰতে গণতন্ত্ৰ দিৱস উদযাপনৰ সময়ত ইয়াৰ প্ৰতিষ্ঠাপক পিতৃসকলৰ আকাংক্ষাক প্ৰতিধ্বনিত কৰে আৰু জাতিটোৰ শিলাস্তৰ গঠন কৰা গণতান্ত্ৰিক আদৰ্শক ৰক্ষা কৰাৰ প্ৰতিশ্ৰুতি পুনৰ দৃঢ় কৰে। ই এক সোঁৱৰণী যে গণতন্ত্ৰ কেৱল শাসন ব্যৱস্থা নহয় বৰঞ্চ নিজৰ জনসাধাৰণৰ সামূহিক শক্তি আৰু ঐক্যৰ ওপৰত ফুলি উঠা জীৱনশৈলী।

Kanaklata Barua life history in Assamese

কনকলতা বৰুৱাঃ নিৰ্ভীক স্বাধীনতা সংগ্ৰামী

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *