KAZIRANGA NATIONAL PARK

কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানৰ বিষয়ে চমুকৈ লিখা

কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান

কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান: এক শিং থকা গঁড়ৰ আশ্ৰয়স্থল

কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান আৰম্ভণি

ভাৰতৰ উত্তৰ-পূব অসম ৰাজ্যত অৱস্থিত কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানখন ইউনেস্ক’ৰ বিশ্ব ঐতিহ্য ক্ষেত্ৰ যি চহকী জৈৱ বৈচিত্ৰ্যৰ বাবে বিখ্যাত আৰু আটাইতকৈ উল্লেখযোগ্য কথাটো হ’ল বিপন্ন ভাৰতীয় এশিঙীয়া গঁড়ৰ অভয়াৰণ্য হিচাপে বিখ্যাত। ৪৩০ বৰ্গ কিলোমিটাৰত বিস্তৃত এই উদ্যানখন মহান ব্ৰহ্মপুত্ৰ নদীৰ সমতলত অৱস্থিত আৰু ইয়াত ৰসাল ঘাঁহনি, জলাশয় আৰু ঘন অৰণ্য আছে।

বন্যপ্ৰাণী আৰু সংৰক্ষণ:

উদ্যানখনৰ আটাইতকৈ চিনাকি এশিঙীয়া গঁড় (Rhinoceros unicornis) বন্যপ্ৰাণী অনুৰাগী আৰু সংৰক্ষণবিদসকলৰ বাবে প্ৰধান আকৰ্ষণ। কাজিৰঙাত এই বিৰল প্ৰজাতিটোৰ বিশ্বৰ সৰ্বাধিক জনসংখ্যা আছে, যিয়ে ইহঁতৰ অস্তিত্বৰ বাবে এক গুৰুত্বপূৰ্ণ দুৰ্গ হিচাপে কাম কৰে। গঁড়ৰ উপৰিও কাজিৰঙাত বন্য হাতী, ম’হ, বাঘ, হৰিণ, আৰু অসংখ্য চৰাইৰ প্ৰজাতি আছে । যাৰ ফলত ই প্ৰকৃতিপ্ৰেমী আৰু চৰাই পৰ্যবেক্ষকৰ বাবে এক আকৰ্ষণীয় স্থান।

সংৰক্ষণৰ সফলতা:

কাজিৰঙাৰ সংৰক্ষণ প্ৰচেষ্টাৰ সফলতাৰ কাহিনী লক্ষণীয়। ২০ শতিকাৰ আৰম্ভণিতে চোৰাং চিকাৰ আৰু বাসস্থান ধ্বংস হোৱাৰ ফলত গঁড়ৰ সংখ্যা ভয়ংকৰভাৱে হ্ৰাস পায়। এই সংকটৰ প্ৰতি সঁহাৰি জনাই উদ্যানখনৰ নিষ্ঠাবান কৰ্মচাৰীসকলে বিভিন্ন সংগঠন আৰু চৰকাৰৰ সৈতে নিবিড় সংৰক্ষণৰ পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰে। তেওঁলোকৰ অটল প্ৰচেষ্টাৰ বাবে বছৰ বছৰ ধৰি এশিঙীয়া গঁড়ৰ জনসংখ্যা যথেষ্ট উত্থান ঘটিছে।

পৰ্যটন আৰু দায়িত্বশীল ভ্ৰমণ:

কাজিৰঙাত বিশ্বৰ বিভিন্ন প্ৰান্তৰ পৰা পৰ্যটকক আকৰ্ষণ কৰে যিসকলে ইয়াৰ বৈচিত্ৰময় বন্যপ্ৰাণী আৰু প্ৰাকৃতিক সৌন্দৰ্য্যৰ সাক্ষী হ’বলৈ আহে। পৰ্যটনই সজাগতা বৃদ্ধি কৰিব পাৰে আৰু সংৰক্ষণৰ প্ৰচেষ্টাক সমৰ্থন কৰিব পাৰে যদিও ই উদ্যানখনৰ সুক্ষ্ম ভাৰসাম্য বিঘ্নিত কৰাৰ আশংকাও আনে। দৰ্শনাৰ্থীসকলৰ বাবে দায়িত্বশীল আৰু বহনক্ষম পৰ্যটনৰ অভ্যাস কৰাটো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ, উদ্যানখনৰ নিয়ম আৰু নিৰ্দেশনাসমূহ সন্মান কৰি ইয়াৰ অতীতৰ পৰিৱেশৰ দীৰ্ঘম্যাদী সংৰক্ষণ নিশ্চিত কৰা।

সামৰণি :

বিশেষকৈ ভাৰতীয় এশিঙীয়া গঁড়ৰ সুৰক্ষাৰ ক্ষেত্ৰত কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান সফল বন্যপ্ৰাণী সংৰক্ষণৰ এক উজ্জ্বল উদাহৰণ হিচাপে থিয় দিছে। ইয়াৰ ৰসাল ভূ-প্ৰকৃতি, অনন্য জৈৱ বৈচিত্ৰ্য, আৰু বিপন্ন প্ৰজাতিৰ সংৰক্ষণৰ ক্ষেত্ৰত কৰা উল্লেখযোগ্য প্ৰচেষ্টাই ইয়াক ভাৰতৰ এক মূল্যৱান প্ৰাকৃতিক ৰত্ন আৰু প্ৰাকৃতিক জগতৰ আশ্চৰ্য্য অনুভৱ কৰিব বিচৰা যিকোনো ব্যক্তিৰ বাবে এক অপৰিহাৰ্য গন্তব্যস্থান কৰি তুলিছে।

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *