কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান

কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান ভাৰতবৰ্ষৰ অসমৰ ৰসাল সেউজীয়া ভূ-প্ৰকৃতিৰ ভিতৰত বসবাস কৰা কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান বৈচিত্ৰময় উদ্ভিদ আৰু প্ৰাণীৰে ভৰা এক মনোমোহা অভয়াৰণ্য। ৪৩০ বৰ্গ কিলোমিটাৰত বিস্তৃত এই ইউনেস্কোৰ বিশ্ব ঐতিহ্য ক্ষেত্ৰখনে পৃথিৱীৰ ভিতৰতে বাঘ আৰু এছিয়ান একশিংযুক্ত গঁড়ৰ ঘনত্বৰ অন্যতম স্থান গৌৰৱ কৰে। উদ্যানখনৰ চহকী জৈৱ বৈচিত্ৰ্যৰ ভিতৰত ৮৫০ টাতকৈও অধিক উদ্ভিদ প্ৰজাতি আৰু প্ৰায় ৫০ টা স্তন্যপায়ী প্ৰাণী, যেনে হাতী, বনৰীয়া ম’হ, নাহৰফুটুকী, আৰু বিভিন্ন হৰিণ প্ৰজাতিৰ প্ৰাণী আছে। ইয়াৰ জলাশয়ত পেলিকান, ষ্টৰ্ক, হাঁহ আদি পৰিভ্ৰমী জলচৰ চৰাইকে ধৰি বহুতো প্ৰজাতিৰ চৰাইৰ বাসস্থান।

১৯০৪ চনত কাজিৰঙা বন্যপ্ৰাণী সংৰক্ষণৰ বাবে সংৰক্ষিত বনাঞ্চল হিচাপে প্ৰতিষ্ঠা কৰা হৈছিল যদিও ১৯৭৪ চনতহে ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান হিচাপে মৰ্যাদা লাভ কৰিছিল।তেতিয়াৰ পৰাই বিলুপ্তপ্ৰায় প্ৰজাতি বিশেষকৈ আইকনিক ভাৰতীয় গঁড়ৰ সুৰক্ষাৰ ক্ষেত্ৰত সফল প্ৰচেষ্টাৰ বাবে ই বিশ্বজুৰি খ্যাতি লাভ কৰিছে। উদ্যানখনৰ অনন্য ভূ-প্ৰকৃতিৰ বৈশিষ্ট্য হৈছে বিস্তৃত ঘাঁহনি, ঘন অৰণ্য, আৰু দৃশ্যমান নদী যিয়ে বিভিন্ন ধৰণৰ জীৱ-জন্তুৰ বাবে বাসস্থান প্ৰদান কৰে।

মানৱ বেদখল, চোৰাং চিকাৰ, আৰু বাসস্থান হেৰুৱাৰ বাবে উদ্যানখনৰ পৰিচালনাই প্ৰত্যাহ্বানৰ সন্মুখীন হৈছে, তথাপিও ই আইন আৰু নিয়মৰ কঠোৰ বলবৎকৰণ, সম্প্ৰদায়ৰ সৈতে জড়িত পদক্ষেপ, আৰু চলি থকা গৱেষণা প্ৰকল্পৰ জৰিয়তে সংৰক্ষণৰ বাবে প্ৰতিশ্ৰুতিবদ্ধ হৈ আছে। দৰ্শকে জীপ ছাফাৰী বা হাতী পিঠিৰ ছাফাৰীৰ জৰিয়তে উদ্যানখন অন্বেষণ কৰিব পাৰে, যাৰ ফলত নিজৰ প্ৰাকৃতিক পৰিৱেশত বাস কৰা এই ভয়ংকৰ জীৱবোৰৰ জীৱনৰ অবিস্মৰণীয় আভাস পোৱা যায়। কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান প্ৰকৃতিৰ স্থিতিস্থাপকতাৰ প্ৰমাণ হিচাপে থিয় দিছে আৰু বিশ্বৰ বহুমূলীয়া পৰিৱেশ তন্ত্ৰ সংৰক্ষণৰ দিশত আমাৰ সামূহিক দায়িত্বৰ সোঁৱৰণী হিচাপে কাম কৰে।

কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানৰ ইতিহাস

কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান

১৯০৮ চনত ব্ৰিটিছ ঔপনিৱেশিক বিষয়াসকলৰ বাবে ৰাজকীয় চিকাৰ সংৰক্ষিত বনাঞ্চল হিচাপে প্ৰতিষ্ঠা হোৱা কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান ভাৰতৰ অন্যতম বিখ্যাত আৰু সংৰক্ষিত প্ৰাকৃতিক বাসস্থানলৈ পৰিণত হৈছে। প্ৰথম অৱস্থাত মাত্ৰ ২৩২ বৰ্গ কিলোমিটাৰ অঞ্চল সামৰি লোৱা ই সময়ৰ লগে লগে কেইবাটাও সম্প্ৰসাৰণৰ জৰিয়তে বৰ্তমানৰ প্ৰায় ৪৩০ বৰ্গ কিলোমিটাৰ আকাৰলৈ সম্প্ৰসাৰিত হয়। অসমৰ ব্ৰহ্মপুত্ৰ নদীৰ বানপানীত অৱস্থিত এই উদ্যানখনে জলাশয়, ঘাঁহনি, গ্রীষ্মমণ্ডলীয় চিৰসেউজ অৰণ্য আদি বিভিন্ন পৰিৱেশ তন্ত্র প্রদর্শন কৰিছে৷

ইয়াৰ চহকী জৈৱ বৈচিত্ৰ্য, বিশেষকৈ বিপন্ন ভাৰতীয় একশিং গঁড় (Rhinocerus unicornis)ৰ জনসংখ্যাৰ বাবে কাজিৰঙাক ১৯৭৪ চনত ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান হিচাপে ঘোষণা কৰা হৈছিল। এই প্ৰজাতিৰ লগতে বাঘ, হাতী, বিভিন্ন প্ৰজাতিৰ চৰাই আদি বিপন্ন বন্যপ্ৰাণীৰ লগতে উদ্যানখনৰ সীমাৰ ভিতৰতে আশ্ৰয় লৈছে। ইয়াৰ অনন্য পৰিৱেশগত বৈশিষ্ট্যৰ স্বীকৃতি স্বৰূপে ইউনেস্কোৱে ১৯৮৫ চনত কাজিৰঙাক বিশ্ব ঐতিহ্য ক্ষেত্ৰ হিচাপে চিহ্নিত কৰে।

কাজিৰঙাৰ ইতিহাসত চোৰাং চিকাৰ, বাসস্থান হেৰুৱা, মানুহৰ বেদখল আদিৰ সৈতে জড়িত প্ৰত্যাহ্বানসমূহো সন্নিবিষ্ট কৰা হৈছে। এই সমস্যাসমূহৰ সমাধানৰ বাবে সংৰক্ষণৰ প্ৰচেষ্টা তীব্ৰতৰ কৰা হৈছিল, যাৰ ফলত উদ্যানখনৰ মূল অঞ্চলসমূহৰ চাৰিওফালে বাফাৰ জ’ন স্থাপন কৰা হৈছিল। ইয়াৰ উপৰিও স্থানীয় বাসিন্দাসকলৰ মাজত বহনক্ষম জীৱিকাৰ প্ৰসাৰৰ লক্ষ্যৰে সম্প্ৰদায়ৰ সংযোগৰ পদক্ষেপ ৰূপায়ণ কৰা হৈছে। চলি থকা ভাবুকিৰ মাজতো কাজিৰঙা ভাৰতৰ প্ৰাকৃতিক ঐতিহ্য সংৰক্ষণৰ বাবে আশাৰ ৰেঙণি হৈয়েই আছে আৰু বিশ্বজুৰি সফল বন্যপ্ৰাণী ব্যৱস্থাপনা পদ্ধতিৰ বাবে আৰ্হি হিচাপে কাম কৰে।

সমগ্ৰ ইতিহাসত কাজিৰঙাই বিশ্বৰ বিভিন্ন প্ৰান্তৰ পৰা গৱেষক, বিজ্ঞানী, প্ৰকৃতিপ্ৰেমী, আৰু পৰ্যটকক আকৰ্ষণ কৰি আহিছে, যিয়ে অঞ্চলটোৰ পৰিৱেশ শিক্ষা আৰু অৰ্থনৈতিক উন্নয়ন দুয়োটাতে যথেষ্ট অৰিহণা যোগাইছে। ফলত এই আইকনিক উদ্যানখনে দৰ্শনাৰ্থীক অনুপ্ৰাণিত আৰু মোহিত কৰাৰ লগতে পৃথিৱীৰ কিছুমান আটাইতকৈ আকৰ্ষণীয় জীৱৰ বাবে জটিল সুৰক্ষা প্ৰদান কৰি আহিছে।

কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানৰ নামৰ উৎপত্তি

“কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান” নামটোৰ উৎপত্তি ২০ শতিকাৰ আৰম্ভণিৰ পৰাই হৈছিল যেতিয়া ১৯০৪ চনত এগৰাকী আমেৰিকান ভদ্ৰমহিলা বেৰনেছ মেৰী ভিক্টোৰিয়া লেইটাৰ কাৰ্জনে এই অঞ্চল ভ্ৰমণ কৰিছিল সংৰক্ষণ. ইয়াৰ ফলত তেওঁৰ স্বামী লৰ্ড কাৰ্জনে কাজিৰঙাত সংৰক্ষিত বনাঞ্চল সৃষ্টিৰ প্ৰস্তাৱ দি গঁড়ক সুৰক্ষাৰ বাবে ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰে। কাজিৰঙা প্ৰস্তাৱিত সংৰক্ষিত বনাঞ্চল স্থাপনৰ বাবে আনুষ্ঠানিক নথিপত্ৰ ১৯০৫ চনৰ ছেপ্টেম্বৰ মাহত লিখা হৈছিল আৰু ১৯০৫ চনৰ ১ জুনত ২৩২ কিলোমিটাৰ বৰ্গক্ষেত্ৰৰ এই সংৰক্ষিত বনাঞ্চলখন সৃষ্টি কৰা হৈছিল। সময়ৰ লগে লগে এই সংৰক্ষিত বনাঞ্চলখন সম্প্ৰসাৰণ কৰি ব্ৰহ্মপুত্ৰ নদীৰ পাৰৰ অধিক ভূমি অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হয়। ১৯৭৪ চনত ইয়াক কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান হিচাপে ঘোষণা কৰা হয়, ইয়াৰ আয়তন ৪৩০ বৰ্গ কিলোমিটাৰ। উদ্যানখনৰ চহকী ইতিহাসৰ শিখৰত উপনীত হয় ১৯৮৫ চনত ইয়াক ইউনেস্কোৰ বিশ্ব ঐতিহ্য ক্ষেত্ৰ হিচাপে চিহ্নিত কৰা হয়[ । আজি কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান সংৰক্ষণ প্ৰচেষ্টা আৰু বৈচিত্ৰময় বন্যপ্ৰাণীৰ জনসংখ্যাৰ বাবে বিখ্যাত, য’ত বিশ্বৰ সৰ্বাধিক এক শিং থকা গঁড়ৰ জনসংখ্যাও আছে ।

কাজিৰঙাৰ ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানৰ ভৌগোলিক অৱস্থান

ভাৰতৰ উত্তৰ-পূব অসম ৰাজ্যত অৱস্থিত কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান। ৰাজ্যখনৰ গোলাঘাট আৰু নগাঁও জিলাত অৱস্থিত আৰু ইয়াৰ আয়তন প্ৰায় ৪৩০ বৰ্গ কিলোমিটাৰ। ব্ৰহ্মপুত্ৰ নদীৰ দক্ষিণ পাৰত অৱস্থিত এই উদ্যানখন দক্ষিণে মিকিৰ পাহাৰ আৰু উত্তৰে ব্ৰহ্মপুত্ৰ নদীৰে আগুৰি আছে। সমুদ্ৰপৃষ্ঠৰ পৰা ৫০ৰ পৰা ৮০ মিটাৰ উচ্চতাত অৱস্থিত এই উদ্যানখনৰ বৈশিষ্ট্য হৈছে বিশাল ঘাঁহনি, জলাশয়, ঘন অৰণ্য। উদ্যানখনৰ পৰিৱেশ তন্ত্ৰৰ এক গুৰুত্বপূৰ্ণ অংশ ব্ৰহ্মপুত্ৰৰ বানপানীৰ সমভূমিও। বৰষুণ আৰু আৰ্দ্ৰ জলবায়ুৰ বাবে জনাজাত এই উদ্যানখন উদ্যানখনৰ বৈচিত্ৰময় উদ্ভিদ আৰু প্ৰাণীজগতৰ বৃদ্ধিৰ বাবে আদৰ্শ। পথ, ৰেল, বিমানেৰে সহজে যাব পৰা উদ্যানখনৰ পৰা প্ৰায় ৯৭ কিলোমিটাৰ দূৰত্বত যোৰহাটত নিকটতম বিমানবন্দৰ।

কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানৰ জলবায়ু

ভাৰতৰ অসমৰ সেউজীয়া সেউজীয়া ভূ-প্ৰকৃতিৰ ভিতৰত নিহিত হৈ আছে বিখ্যাত কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান— ইউনেস্ক’ৰ বিশ্ব ঐতিহ্য ক্ষেত্ৰ আৰু জৈৱ বৈচিত্ৰ্য সংৰক্ষণৰ বাবে বিশ্বৰ অন্যতম উল্লেখযোগ্য বাসস্থান। উদ্যানখনে বিভিন্ন পৰিৱেশ তন্ত্ৰক সামৰি লৈছে যিয়ে ইয়াৰ অনন্য জলবায়ুত অৰিহণা যোগায়, যাৰ বৈশিষ্ট্য হৈছে সুকীয়া ঋতুৰ সৈতে উপগ্রীষ্মমণ্ডলীয় বাৰিষা জলবায়ু।

গ্ৰীষ্মকালত (এপ্ৰিল–জুন) উষ্ণতা গড় নূন্যতম ২২ ডিগ্ৰী চেলছিয়াছৰ পৰা সৰ্বোচ্চ উচ্চতা প্ৰায় ৩৭ ডিগ্ৰী চেলছিয়াছলৈকে হয়, আনহাতে সঘনাই বৰষুণৰ বাবে আৰ্দ্ৰতাৰ মাত্ৰা ধাৰাবাহিকভাৱে বৃদ্ধি পায়। জুন মাহত বাৰিষা আহি ছেপ্টেম্বৰ মাহলৈকে হয়, যাৰ ফলত প্ৰচণ্ড বৰষুণ হয় যিয়ে জলভাগ পুনৰ ভৰাই তোলে আৰু বন্যপ্ৰাণীৰ অস্তিত্বৰ বাবে অপৰিহাৰ্য গছ-গছনিৰ বৃদ্ধিত সহায় কৰে। এই সময়ছোৱাত আইকনিক ভাৰতীয় একশিঙীয়া গঁড়কে ধৰি বহু প্ৰজাতিৰ প্ৰজননৰ শীৰ্ষ ঋতুও।

শৰৎকালত শীতল বতৰ আহে, দিনৰ তাপমাত্ৰা গড়ে ২০ ডিগ্ৰী চেলছিয়াছৰ পৰা ৩০ ডিগ্ৰী চেলছিয়াছৰ ভিতৰত থাকে আৰু ডিচেম্বৰৰ ভিতৰত ৰাতিৰ নিম্নতা ১০ ডিগ্ৰী চেলছিয়াছৰ তললৈ নামি যায়। শীতকাল জানুৱাৰী মাহত আহে আৰু মাৰ্চ মাহলৈকে চলি থাকে, যেতিয়া দৈনিক উষ্ণতা ৮ ডিগ্ৰী চেলছিয়াছৰ পৰা ২৫ ডিগ্ৰী চেলছিয়াছৰ ভিতৰত উঠা-নমা কৰে, যাৰ ফলত পৰিভ্ৰমী চৰাইয়ে এই অঞ্চললৈ ভিৰ কৰাৰ বাবে চৰাই চোৱাচিতাসকলৰ বাবে আদৰ্শ পৰিস্থিতিৰ সৃষ্টি কৰে। কিন্তু এই ঋতু কিছুমান বাসিন্দা প্ৰাণী, যেনে সৰীসৃপৰ বাবে প্ৰত্যাহ্বানজনক হ’ব পাৰে, যিবোৰৰ উন্নতিৰ বাবে উষ্ণ উষ্ণতাৰ প্ৰয়োজন হয়।

কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানত বছৰজুৰি বৰষুণৰ যথেষ্ট তাৰতম্য দেখা যায়, বছৰি প্ৰায় ৯১ ইঞ্চি (২,৩০০ মিলিমিটাৰ) বৰষুণ হয়। বৰষুণৰ ধৰণ আঞ্চলিক জলবায়ু আৰু স্থানীয় ভূ-প্ৰকৃতি দুয়োটাৰে দ্বাৰা প্ৰভাৱিত হয়, যাৰ ফলত উদ্যানখনৰ বিস্তৃত অঞ্চলটোত অণুজলবায়ুৰ জটিল আন্তঃক্ৰিয়াৰ সৃষ্টি হয়। এই গতিশীল পৰিৱেশগত কাৰকসমূহে উদ্যানখনৰ সীমাৰ ভিতৰত পোৱা উদ্ভিদ আৰু প্ৰাণীজগতৰ চহকী বৈচিত্ৰ্যক গঢ় দিছে, যাৰ ফলত ই সঁচাকৈয়ে এক উল্লেখযোগ্য প্ৰাকৃতিক আশ্চৰ্য্য।

কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানৰ জীৱ-জন্তু

ভাৰতৰ অসমৰ সতেজ প্ৰাকৃতিক দৃশ্যৰ মাজত অৱস্থিত কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানত প্ৰাণীজগতৰ এক অসাধাৰণ মেনেজাৰী আছে। ইউনেস্কোৰ বিশ্ব ঐতিহ্য ক্ষেত্ৰখনে প্ৰকৃতিৰ অতুলনীয় ভৱিষ্যদ্বাণী প্ৰদৰ্শন কৰি কেইবাটাও বিৰল আৰু স্থানীয় প্ৰজাতিৰ অভয়াৰণ্য হিচাপে কাম কৰে।

উদ্যানখনৰ প্ৰতীক ভাৰতীয় একশিং গঁড়ই নিজৰ স্বকীয় শাৰীৰিক বৈশিষ্ট্য আৰু কোমল আচৰণেৰে দৃশ্যপটত আধিপত্য বিস্তাৰ কৰিছে। তেওঁলোকে নিজৰ ঘৰটো আন এটা বৃহৎ স্তন্যপায়ী প্ৰাণী এছিয়ান হাতীৰ সৈতে ভাগ কৰে, যাৰ উপস্থিতিয়ে উদ্যানখনৰ ভৱিষ্যৎ বৃদ্ধি কৰে। স্থানীয়ভাৱে গৌৰ নামেৰে জনাজাত বন্য পানীৰ ম’হবোৰেও এই ভূমিসমূহত বাস কৰে, যাৰ ফলত উদ্যানখনৰ বৈচিত্ৰময় পৰিৱেশত অৰিহণা যোগায়।

কাজিৰঙাত শিকাৰুৰ প্ৰচুৰতা আছে, মহিমামণ্ডিত ৰয়েল বেংগল বাঘটো আটাইতকৈ বিচৰা বাঘৰ ভিতৰত অন্যতম। পৰিৱেশ তন্ত্ৰৰ ভিতৰত ভাৰসাম্য বজাই ৰখাত, চিকাৰ প্ৰজাতিৰ সুস্থ জনসংখ্যা নিশ্চিত কৰাত বাঘে গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে। আন আন শিকাৰুৰ ভিতৰত নাহৰফুটুকী, স্লথ ভালুক, জংঘলৰ মেকুৰী আদি।

কাজিৰঙাত চৰাই-চিৰিকটিয়ে ফুলি উঠিছে, বিশ্বজুৰি উৎসুক পক্ষীবিজ্ঞানীসকলক আকৰ্ষণ কৰিছে। গ্ৰেট হৰ্ণবিল, বগা বুকুৰ কিংফিচাৰ, আৰু লেছাৰ এডজুটেণ্ট ষ্টৰ্কৰ দৰে প্ৰজাতিয়ে উদ্যানখনৰ স্পন্দনশীল টেপেষ্ট্ৰীত ৰঙীন উচ্চাৰণ যোগ কৰে। স্পট-বিল্ড পেলিকান আৰু পূব ইম্পেৰিয়েল ঈগলৰ দৰে পৰিভ্ৰমী চৰাইয়ে উদ্যানখনৰ পাখিযুক্ত জনসংখ্যা আৰু অধিক বৃদ্ধি কৰে।

সৰু স্তন্যপায়ী প্ৰাণীবোৰেও কাজিৰঙাত আশ্ৰয় লয়, গছৰ মাজেৰে ৰূপহীকৈ দোল খাই থকা হুলক গিবন আৰু হাবিৰ তলত ঘূৰি ফুৰা লুভীয়া সৰু ভাৰতীয় চিভেট। সাধাৰণতে বৰাসিংহ বুলি কোৱা বোকাময় হৰিণে উদ্যানখনৰ নদী আৰু জলাশয়ৰ কাষত শান্তিৰে চৰি থাকে। সৰীসৃপৰ অনুৰাগীসকলে উদ্যানখনৰ সাপ, কচ্ছপ, আৰু মনিটৰ টিকটিকিৰ বিস্তৃত সংগ্ৰহ আৱিষ্কাৰ কৰি আনন্দিত হ’ব।

কাজিৰঙাৰ আটাইতকৈ মনোমোহা বাসিন্দাসকলৰ ভিতৰত আছে জলজ প্ৰজাতি, যেনে উদ্যানখনৰ কাষত বৈ যোৱা ব্ৰহ্মপুত্ৰ নদীত বাস কৰা গংগেটিক নদীৰ ডলফিন। মিঠা পানীৰ মাছ, ক্ৰুষ্টেচিয়ান আৰু মলাস্কে উদ্যানখনৰ জীৱনৰ জটিল জালখন সম্পূৰ্ণ কৰে।

সামৰণিত ক’ব পাৰি যে কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানে দৰ্শনাৰ্থীক প্ৰকৃতিৰ আশ্চৰ্য্যৰ আভাস প্ৰদান কৰে, য’ত পৰিৱেশ তন্ত্ৰৰ সুক্ষ্ম ভাৰসাম্য বজাই ৰখাত প্ৰতিটো জীৱই গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে। ইয়াৰ বৈচিত্ৰময় প্ৰাণীজগতৰ শৃংখলে ইয়াক আমাৰ গ্ৰহৰ প্ৰাকৃতিক ঐতিহ্যৰ সৌন্দৰ্য্য আৰু জটিলতা অনুভৱ কৰিব বিচৰাসকলৰ বাবে এক আৱশ্যকীয় গন্তব্যস্থান কৰি তুলিছে।

কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানৰ চৰাই-চিৰিকটি 

কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান চৰাই পৰ্যবেক্ষকৰ স্বৰ্গ, ইয়াৰ সীমাৰ ভিতৰত ৪৮০ টাতকৈও অধিক প্ৰজাতিৰ চৰাইৰ তথ্য পোৱা গৈছে। ঘাঁহনি, জলাশয়, বনাঞ্চলকে ধৰি উদ্যানখনৰ বৈচিত্ৰ্যপূৰ্ণ বাসস্থানে বাসিন্দা আৰু পৰিভ্ৰমী চৰাই উভয়ৰে বাবে আশ্ৰয়স্থল প্ৰদান কৰে, যাৰ ফলত ই ভাৰতৰ অন্যতম গুৰুত্বপূৰ্ণ চৰাই চৰাইৰ গন্তব্যস্থান।

উদ্যানখনৰ আটাইতকৈ চিনাকি চৰাইটো হৈছে মহান ভাৰতীয় হৰ্ণবিল, ইয়াৰ সুকীয়া হালধীয়া ঠোঁট আৰু কাস্ক। এই বৃহৎ চৰাইবোৰক প্ৰায়ে বনাঞ্চলৰ চালিৰ ওপৰেৰে উৰি ফুৰা দেখা যায়, নিজৰ বৈশিষ্ট্যপূৰ্ণ মাতবোৰ নিৰ্গত কৰা দেখা যায়। আন উল্লেখযোগ্য চৰাইৰ প্ৰজাতিসমূহৰ ভিতৰত আছে বগা বুকুৰ কিংফিচাৰ, যিটো জলভাগৰ ওচৰৰ ডালত বহি থকা দেখা যায় আৰু লেছাৰ এডজুটেণ্ট ষ্টৰ্ক, মাছ আৰু উভচৰ প্ৰাণী খাই থকা এটা বৃহৎ ডুব যোৱা চৰাই।

কাজিৰঙাত শীতকালত উদ্যানখনলৈ প্ৰব্ৰজন কৰা পূব সাম্ৰাজ্যিক ঈগলকে ধৰি কেইবাটাও প্ৰজাতিৰ ঈগলৰ বাসস্থানো আছে। উদ্যানখনৰ ঘাঁহনিত কেইবাটাও প্ৰজাতিৰ চিকাৰী চৰাই যেনে ক্ৰেষ্টেড চাৰ্পেণ্ট ঈগল, শিক্ৰা, মাৰ্চ হেৰিয়াৰ আদি চৰাইৰ বাসস্থান আছে। এই ৰেপ্টৰবোৰক প্ৰায়ে ঘাঁহনিৰ ওপৰেৰে উৰি ফুৰা দেখা যায়, চিকাৰ বিচাৰি।

উদ্যানখনৰ জলাশয়বোৰ জলচৰ চৰাইৰ আশ্ৰয়স্থল, ইয়াত কেইবাবিধো হাঁহ, হাঁহ, বগলী পোৱা যায়। স্পট-বিল্ড পেলিকান নামৰ এটা ডাঙৰ জলচৰ চৰাই, যাৰ ঠোঁটৰ তলত এটা সুকীয়া থোপা থাকে, উদ্যানখনৰ জলভাগত সাধাৰণতে দেখা যায়। উদ্যানখনৰ নদীসমূহত পাইড কিংফিচাৰ, সাধাৰণ কিংফিচাৰ, ষ্টৰ্ক-বিল্ড কিংফিচাৰ আদি কেইবাটাও প্ৰজাতিৰ কিংফিচাৰৰ বাসস্থান।

শীতকালত পৰিভ্ৰমী চৰাই কাজিৰঙাত উপস্থিত হোৱাৰ ফলত উদ্যানখনৰ ইতিমধ্যে আকৰ্ষণীয় চৰাইৰ সংখ্যা বৃদ্ধি পায়। উদ্যানখনৰ ঘাঁহনি আৰু জলাশয়সমূহ পৰিভ্ৰমী চৰাইৰ বাবে বিশেষভাৱে আকৰ্ষণীয়, এই সময়ছোৱাত চাইবেৰিয়ান ক্ৰেন, বাৰ মূৰৰ হাঁহ, আৰু ক্ষুদ্ৰ হুইচেলিং হাঁহ আদি প্ৰজাতিয়ে উদ্যানখনলৈ খোজ পেলায়।

কাজিৰঙাত চৰাই চোৱাটো বছৰজুৰি চলি থকা এক কাৰ্যসূচী, প্ৰতিটো ঋতুতে চৰাই চোৱাৰ এক অনন্য অভিজ্ঞতা প্ৰদান কৰা হয়। জুন মাহৰ পৰা ছেপ্টেম্বৰ মাহলৈকে বাৰিষাৰ বতৰটো বাসিন্দা চৰাইবোৰক দেখাৰ বাবে এক উৎকৃষ্ট সময়, কিয়নো এই সময়ছোৱাত ইহঁত অধিক সক্ৰিয় হয়। নৱেম্বৰৰ পৰা ফেব্ৰুৱাৰীলৈকে শীতকালত পৰিভ্ৰমী চৰাইবোৰ দেখাৰ বাবে উত্তম সময়, কিয়নো এই সময়ত ইহঁতে বৃহৎ সংখ্যক উপস্থিত হয়।

সামৰণিত ক’ব পাৰি যে কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান এখন চৰাইৰ স্বৰ্গ, ইয়াৰ সীমাৰ ভিতৰত চৰাইৰ বিভিন্ন প্ৰজাতিৰ শৃংখল পোৱা যায়। উদ্যানখনৰ বিভিন্ন বাসস্থানে বাসিন্দা আৰু পৰিভ্ৰমী চৰাই উভয়ৰে বাবে আশ্ৰয়স্থল প্ৰদান কৰে, যাৰ ফলত ই ভাৰতৰ অন্যতম গুৰুত্বপূৰ্ণ চৰাই চৰাইৰ গন্তব্যস্থান। আপুনি এজন অভিজ্ঞ চৰাই পালক হওক বা নবীন, কাজিৰঙা ভ্ৰমণ নিশ্চিতভাৱে এক স্মৰণীয় অভিজ্ঞতা।

কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানৰ উদ্ভিদ

কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানত বিভিন্ন ধৰণৰ উদ্ভিদৰ বাসস্থান, ইয়াৰ সীমাৰ ভিতৰত চাৰিটা সুকীয়া প্ৰকাৰৰ গছ-গছনি পোৱা যায়। উদ্যানখনৰ পশ্চিম অঞ্চলত বিশাল ঘাঁহনিৰে প্ৰধান, হাতী ঘাঁহ, চুপাৰি, বৰশীৰ ঘাঁহ আদি ওখ ঘাঁহে কেইবাটাও প্ৰাণী প্ৰজাতিৰ বাবে আদৰ্শ বাসস্থানৰ সৃষ্টি কৰিছে। উদ্যানখনৰ পূব অঞ্চল অধিক উচ্চতাত আৰু ইয়াত গ্রীষ্মমণ্ডলীয় আৰ্দ্ৰ মিশ্ৰিত পৰ্ণপাতী অৰণ্য আৰু গ্রীষ্মমণ্ডলীয় অৰ্ধচিৰসেউজ অৰণ্যৰে আবৃত। উদ্যানখনৰ জলাশয়ত জলজ উদ্ভিদৰ কেইবাটাও প্ৰজাতিৰ বাসস্থান আছে, য’ত আছে জলশেৱা, পদুম, জল হাইচিন্থ। উদ্যানখনৰ বৈচিত্ৰময় উদ্ভিদে ইয়াৰ চহকী বন্যপ্ৰাণীৰ বাবে উপযুক্ত বাসস্থানৰ ব্যৱস্থা কৰে, য’ত ভাৰতীয় একশিঙীয়া গঁড়, এছিয়াৰ হাতী, বন্য জল ম’হ, আৰু কেইবাটাও চৰাইৰ প্ৰজাতি। ব্ৰহ্মপুত্ৰ নদীৰ বাৰ্ষিক বানপানী, তৃণভোজী প্ৰাণীৰ চৰণীয়া পথাৰত ঘাঁহৰ প্ৰাকৃতিক ট্ৰিমিং, নিয়ন্ত্ৰিত জ্বলন, যাৰ ফলত ভূমিৰ উৰ্বৰতা বজাই ৰখা আদিয়ে উদ্যানখনৰ গছ-গছনি ৰক্ষা কৰে। উদ্যানখনৰ উদ্ভিদৰ ওপৰত ব্যাপক অধ্যয়ন কৰা হৈছে, বিভিন্ন গছ-গছনিৰ আৱৰণক হাতী ওখ ঘাঁহ (৪১%), মুকলি জংঘল (২৯%), চুটি ঘাঁহ (১১%), নদী আৰু জলভাগ (৮%), বালিৰ ওখ ডাঠ ডাঠ হিচাপে শ্ৰেণীভুক্ত কৰা হৈছে (৬%), আৰু জলাশয় (৪%)। সামগ্ৰিকভাৱে কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানৰ বৈচিত্ৰময় উদ্ভিদে উদ্যানখনৰ পৰিৱেশ ভাৰসাম্য বজাই ৰখা আৰু ইয়াৰ চহকী বন্যপ্ৰাণীৰ বাবে উপযুক্ত বাসস্থান প্ৰদান কৰাত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে।

কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানত পৰ্যটন

ভাৰতৰ অসমৰ ৰসাল সেউজীয়া ভূ-প্ৰকৃতিৰ ভিতৰত অৱস্থিত কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান – বৈচিত্ৰময় উদ্ভিদ আৰু প্ৰাণীৰে ভৰা এক মনোমোহা অভয়াৰণ্য যিয়ে বিশ্বৰ বিভিন্ন প্ৰান্তৰ প্ৰকৃতিপ্ৰেমীক মোহিত কৰে। ইউনেস্কোৰ এই বিশ্ব ঐতিহ্য ক্ষেত্ৰখন ইয়াৰ চহকী জৈৱ বৈচিত্ৰ্যৰ বাবে বিখ্যাত, বিশেষকৈ ইয়াৰ এক শিংযুক্ত গঁড়ৰ জনসংখ্যাৰ বাবে, যাৰ সংখ্যা ২০২৩ চনৰ হিচাপত ২৫০০ৰো অধিক গ্ৰেট ইণ্ডিয়ান হৰ্ণবিল আৰু পেলিকানৰ দৰে প্ৰজাতি।

কাজিৰঙাই দৰ্শকক জীপ বা খোজকাঢ়ি গাইড ভ্ৰমণ, ব্ৰহ্মপুত্ৰ নদীৰ কাষেৰে নাও ছাফাৰী, আৰু হাতী পিঠিৰ ছাফাৰী অভিজ্ঞতাৰ জৰিয়তে এই প্ৰাকৃতিক আশ্চৰ্য্যভূমি অন্বেষণ কৰাৰ একাধিক উপায় আগবঢ়ায়। এই ভ্ৰমণসমূহে অঞ্চলটোৰ অনন্য পৰিৱেশ বিজ্ঞান সুৰক্ষিত কৰাৰ লক্ষ্যৰে কৰা সংৰক্ষণ প্ৰচেষ্টাৰ বিষয়ে জানিব পৰাৰ লগতে বন্যপ্ৰাণীসমূহক ওচৰৰ পৰা প্ৰত্যক্ষ কৰাৰ সুযোগ প্ৰদান কৰে।

উদ্যানখনৰ দৃশ্যপটৰ সৌন্দৰ্য্য ইয়াৰ জীৱ-জন্তুৰ বাসিন্দাৰ বাহিৰেও বিস্তৃত; ইয়াত বিস্তৃত ঘাঁহনি, জলাশয় আৰু ঘন অৰণ্য আছে যিয়ে বছৰটোৰ ভিতৰতে উশাহ লোৱাৰ দৰে দৃশ্য উপলব্ধ কৰে। দৰ্শকে ওচৰৰ ৰিজৰ্ট আৰু লজত থকা আৰামদায়ক বাসস্থান আৰু সুবিধা প্ৰদান কৰা উপভোগ কৰিব পাৰে, যাৰ ফলত তেওঁলোকে কাজিৰঙাৰ চৌপাশৰ শান্তিত সম্পূৰ্ণৰূপে নিমজ্জিত হ’ব পাৰে।

মানুহৰ বেদখল আৰু চোৰাং চিকাৰৰ ভাবুকিৰ বাবে বাসস্থান হেৰুৱাৰ সৈতে জড়িত প্ৰত্যাহ্বানৰ সন্মুখীন হ’লেও কাজিৰঙাই সংৰক্ষণৰ পদক্ষেপৰ প্ৰতি দায়বদ্ধ হৈ আছে আৰু ২০ শতিকাৰ আৰম্ভণিৰ পৰাই গঁড়ৰ সংখ্যা বৃদ্ধিৰ ক্ষেত্ৰত যথেষ্ট সফলতা লাভ কৰিছে। ফলত এই বহুমূলীয়া পৰিৱেশ তন্ত্ৰ সংৰক্ষণৰ গুৰুত্বৰ বিষয়ে সজাগতা সৃষ্টি কৰাৰ লগতে স্থানীয় জনগোষ্ঠীসমূহক সহায় কৰা আৰু বহনক্ষম উন্নয়নক প্ৰসাৰিত কৰাত পৰ্যটনে এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে।

সামৰণিত ক’ব পাৰি যে আচৰিত ধৰণৰ প্ৰাকৃতিক দৃশ্যৰ মাজত অবিস্মৰণীয় বন্যপ্ৰাণীৰ মুখামুখি হোৱা লোকসকলৰ বাবে কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানখন ভ্ৰমণ কৰিবলগীয়া গন্তব্যস্থান হিচাপে থিয় দিছে। সংৰক্ষণৰ প্ৰতি ইয়াৰ দায়বদ্ধতা আৰু দৰ্শনাৰ্থীক ব্যতিক্ৰমী অভিজ্ঞতা প্ৰদানৰ প্ৰতি নিষ্ঠাই ইয়াক সঁচাকৈয়ে এক উল্লেখযোগ্য স্থান কৰি তুলিছে য’ত ভ্ৰমণকাৰীসকলে প্ৰকৃতিৰ সৈতে সংযোগ স্থাপন কৰিব পাৰে আৰু আমাৰ গ্ৰহৰ আটাইতকৈ দুৰ্বল প্ৰজাতিসমূহক সুৰক্ষা প্ৰদানৰ বাবে কৰা জটিল কামৰ বিষয়ে জানিব পাৰে।

By Assamlearningpoint

Hi, readres welcome to my site. Myself Rinku Baruah working as a blogger to help readers of Assam to get infromation in assamese. If you want to know more about me visit about me page . Thankyou

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *