কম্পিউটাৰ সুবিধা আৰু অসুবিধা

কম্পিউটাৰ ৰচনা | Computer Essay in Assamese 1

কম্পিউটাৰ আধুনিক প্ৰযুক্তিগত উন্নতিৰ মূল শিলাস্তম্ভ হিচাপে থিয় দিছে, সমাজৰ তন্ত্ৰটোক পুনৰ গঢ় দিছে আৰু আমি বিশ্বৰ সৈতে যোগাযোগৰ ধৰণত বৈপ্লৱিক পৰিৱৰ্তন আনিছে। এই ৰচনাখনে কম্পিউটাৰৰ ঐতিহাসিক শিপা, জটিল উপাদান আৰু বৈচিত্ৰময় প্ৰয়োগৰ বিষয়ে গভীৰভাৱে অধ্যয়ন কৰি সমসাময়িক জীৱনৰ প্ৰতিটো দিশতে ইয়াৰ গভীৰ প্ৰভাৱ প্ৰদৰ্শন কৰে।

ঐতিহাসিক বিৱৰ্তন:

কম্পিউটাৰৰ যাত্ৰা চাৰ্লছ বেবেজৰ দৰে অগ্ৰগামীসকলৰ দূৰদৰ্শী ধাৰণাসমূহৰ পৰাই আৰম্ভ হয় আৰু আজি আমি নিৰ্ভৰশীল ইলেক্ট্ৰনিক আশ্চৰ্য্যসমূহৰ দ্বাৰা শিখৰত উপনীত হয়। বিশ্লেষণাত্মক ইঞ্জিনৰ যান্ত্ৰিক কৌশলৰ পৰা আৰম্ভ কৰি ইএনআইএক আৰু ইয়াৰ বাহিৰৰ যুগান্তকাৰী উদ্ভাৱনলৈকে কম্পিউটাৰ ইতিহাসৰ প্ৰতিটো মাইলৰ খুঁটিয়ে আমাক অভূতপূৰ্ব ক্ষমতা আৰু সম্ভাৱনাৰ দ্বাৰা সংজ্ঞায়িত ডিজিটেল যুগৰ দিশে আগুৱাই লৈ গৈছে।

মৌলিক উপাদানসমূহ:

প্ৰতিটো কম্পিউটাৰৰ মূলতে আছে অত্যাৱশ্যকীয় উপাদানসমূহৰ এক জটিল আন্তঃক্ৰিয়া যিয়ে ইয়াৰ কাৰ্য্যক্ষমতাক অৰ্কেষ্ট্ৰেট কৰে। কেন্দ্ৰীয় প্ৰচেছিং ইউনিটে (CPU) গণনামূলক শক্তিকেন্দ্ৰ হিচাপে কাম কৰে, বিজুলীৰ গতিৰে নিৰ্দেশনাসমূহ এক্সিকিউট কৰে। ৰেণ্ডম অভিগম মেমৰি (RAM) ৰ দৰে মেমৰি মডিউলে তথ্য আৰু নিৰ্দেশসমূহৰ বাবে অস্থায়ী সংৰক্ষণ প্ৰদান কৰে, যেতিয়া সংৰক্ষণ ডিভাইচসমূহ যেনে হাৰ্ড ড্ৰাইভসমূহে দীৰ্ঘম্যাদী তথ্য ধৰি ৰখা সুনিশ্চিত কৰে। ইনপুট/আউটপুট ডিভাইচসমূহে মানুহ-কম্পিউটাৰৰ পাৰস্পৰিক ক্ৰিয়াৰ সুবিধা প্ৰদান কৰে, ব্যৱহাৰকাৰী আৰু মেচিনৰ মাজৰ ব্যৱধান দূৰ কৰে, আনহাতে চফ্টৱেৰে প্ৰতিটো কাৰ্য্যৰ আঁৰৰ পথ প্ৰদৰ্শক শক্তি হিচাপে কাম কৰে।

বৈচিত্ৰময় প্ৰয়োগ:

কম্পিউটাৰৰ বহুমুখীতাই সীমা অতিক্ৰম কৰি ব্যৱসায় আৰু শিক্ষাৰ পৰা আৰম্ভ কৰি স্বাস্থ্যসেৱা আৰু মনোৰঞ্জনলৈকে অসংখ্য ক্ষেত্ৰত প্ৰয়োগ বিচাৰি পায়। ব্যৱসায়ত, কম্পিউটাৰে কাৰ্য্যকলাপসমূহ সুশৃংখলিত কৰে, উৎপাদনশীলতা বৃদ্ধি কৰে, আৰু তথ্য-চালিত সিদ্ধান্ত গ্ৰহণ সক্ষম কৰে। শিক্ষানুষ্ঠানসমূহে গৱেষণা, সহযোগিতা, আৰু পাৰস্পৰিক শিক্ষণ অভিজ্ঞতাৰ বাবে কম্পিউটাৰৰ সহায় লয়। স্বাস্থ্যসেৱাৰ পৰিৱেশত কম্পিউটাৰে ৰোগীৰ যত্ন, চিকিৎসা গৱেষণা আৰু নিদান পদ্ধতিৰ সুবিধা প্ৰদান কৰে। ঘৰত কম্পিউটাৰে মনোৰঞ্জন, যোগাযোগ আৰু ব্যক্তিগত সংগঠনৰ কেন্দ্ৰ হিচাপে কাম কৰে।

ভৱিষ্যতৰ সম্ভাৱনা:

প্ৰযুক্তিৰ বিকাশ ঘাতক গতিত অব্যাহত থকাৰ লগে লগে কম্পিউটিঙৰ ভৱিষ্যতত উদ্ভাৱন আৰু ৰূপান্তৰৰ সীমাহীন সম্ভাৱনা আছে। কৃত্ৰিম বুদ্ধিমত্তা, কোৱাণ্টাম কম্পিউটিং, আৰু ইণ্টাৰনেট অৱ থিংছ (IoT)ৰ দৰে উদীয়মান ধাৰাসমূহে এনে সম্ভাৱনাৰ নতুন যুগৰ আগজাননী দিয়ে যিয়ে উদ্যোগসমূহক পুনৰ গঢ় দিয়াৰ প্ৰতিশ্ৰুতি দিয়ে, মানৱ সামৰ্থ্যক পুনৰ সংজ্ঞায়িত কৰে আৰু সমাজৰ অগ্ৰগতিৰ সূচনা কৰে।

সামৰণিত কম্পিউটাৰে মানুহৰ কৌশল আৰু প্ৰযুক্তিগত দক্ষতাৰ প্ৰমাণ হিচাপে থিয় দিছে, আমাৰ বৰ্তমানৰ বাস্তৱতাক গঢ় দিছে আৰু ক্ৰমান্বয়ে আন্তঃসংযোগী ভৱিষ্যতৰ দিশত এক পথ নিৰ্ধাৰণ কৰিছে। কম্পিউটাৰৰ দ্বাৰা মূৰ্ত আধুনিক প্ৰযুক্তিৰ আশ্চৰ্য্যক আকোৱালি লোৱাটোৱে উদ্ভাৱনৰ দ্বাৰা পৰিচালিত পৃথিৱীখনত বৃদ্ধি, আৱিষ্কাৰ আৰু উন্নতিৰ অন্তহীন সুযোগৰ দুৱাৰ মুকলি কৰে।

কম্পিউটাৰ ৰচনা Computer Essay in Assamese 2

কম্পিউটাৰ আধুনিক সমাজৰ এক অবিচ্ছেদ্য অংগ হৈ পৰিছে, আমাৰ কাম, যোগাযোগ আৰু জীৱন যাপনৰ ধৰণত বৈপ্লৱিক পৰিৱৰ্তন আনিছে। কম্পিউটাৰ হৈছে এটা ইলেক্ট্ৰনিক যন্ত্ৰ যিয়ে সৰল গণনাৰ পৰা আৰম্ভ কৰি জটিল অনুকৰণ আৰু তথ্য বিশ্লেষণলৈকে বহুতো কাম কৰিব পাৰে। এই ৰচনাখনত আমি কম্পিউটাৰৰ ইতিহাস, উপাদান আৰু প্ৰয়োগৰ বিষয়ে অন্বেষণ কৰিম।

কম্পিউটাৰৰ ইতিহাস ১৯ শতিকাৰ পৰাই আৰম্ভ হয়, যেতিয়া গণিতজ্ঞ চাৰ্লছ বেবেজে প্ৰথম যান্ত্ৰিক কম্পিউটাৰ এনালাইটিকেল ইঞ্জিনৰ ডিজাইন কৰিছিল। কিন্তু ২০ শতিকাৰ মাজভাগতহে ইলেক্ট্ৰনিক কম্পিউটাৰৰ বিকাশ ঘটিছিল, ১৯৪৫ চনত প্ৰথম ইলেক্ট্ৰনিক কম্পিউটাৰ ENIAC নিৰ্মাণ কৰা হৈছিল।তেতিয়াৰ পৰা কম্পিউটাৰৰ বিকাশ দ্ৰুতগতিত হৈছে, প্ৰতিটো পাৰ হোৱাৰ লগে লগে সৰু, দ্ৰুত আৰু শক্তিশালী হৈ আহিছে বছৰ.

এটা কম্পিউটাৰত কেইবাটাও মূল উপাদান থাকে, য’ত কেন্দ্ৰীয় প্ৰচেছিং ইউনিট (CPU), মেমৰি, সংৰক্ষণ, ইনপুট/আউটপুট ডিভাইচ, আৰু চফ্টৱেৰ অন্তৰ্ভুক্ত। চিপিইউ হৈছে কম্পিউটাৰৰ মগজু, যিয়ে নিৰ্দেশনাসমূহ এক্সিকিউট কৰা আৰু গণনা কৰাৰ বাবে দায়বদ্ধ। মেমৰি, যাক ৰেম বুলিও কোৱা হয়, কম্পিউটাৰ চলি থকাৰ সময়ত তথ্য আৰু নিৰ্দেশনাসমূহ সাময়িকভাৱে সংৰক্ষণ কৰে। সংৰক্ষণ ডিভাইচসমূহে, যেনে হাৰ্ড ড্ৰাইভসমূহ আৰু কঠিন-অৱস্থাৰ ড্ৰাইভসমূহে, তথ্য স্থায়ীভাৱে সংৰক্ষণ কৰে। ইনপুট/আউটপুট ডিভাইচসমূহ, যেনে কিবৰ্ড, মাউছ, আৰু মনিটৰসমূহে ব্যৱহাৰকাৰীসকলক কমপিউটাৰৰ সৈতে পাৰস্পৰিক ক্ৰিয়া কৰাৰ অনুমতি দিয়ে। শেষত, চফট্ ৱেৰ, যেনে অপাৰেটিং চিষ্টেম আৰু এপ্লিকেচনে কম্পিউটাৰে এক্সিকিউট কৰা নিৰ্দেশনাসমূহ প্ৰদান কৰে।

আজিৰ পৃথিৱীত কম্পিউটাৰৰ অগণন প্ৰয়োগ আছে। ব্যৱসায়িক প্ৰতিষ্ঠান, বিদ্যালয়, চিকিৎসালয়, ঘৰত বিভিন্ন কামত ব্যৱহাৰ কৰা হয়। ব্যৱসায়িক জগতত কম্পিউটাৰ ব্যৱহাৰ কৰা হয় একাউণ্টিং, ইনভেণ্টৰী মেনেজমেণ্ট, আৰু গ্ৰাহকৰ সম্পৰ্ক ব্যৱস্থাপনাৰ বাবে। বিদ্যালয়ত কম্পিউটাৰৰ ব্যৱহাৰ গৱেষণা, লিখা, অনলাইন শিক্ষাৰ বাবে কৰা হয়। চিকিৎসালয়ত ৰোগীৰ ৰেকৰ্ড, মেডিকেল ইমেজিং, গৱেষণাৰ বাবে কম্পিউটাৰ ব্যৱহাৰ কৰা হয়। আৰু ঘৰত কম্পিউটাৰক মনোৰঞ্জন, যোগাযোগ আৰু উৎপাদনশীলতাৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা হয়।

সামৰণিত কম্পিউটাৰে আধুনিক সমাজত গভীৰ প্ৰভাৱ পেলাইছে, আমাৰ জীৱন-যাপন, কাম-কাজ আৰু যোগাযোগৰ ধৰণক ৰূপান্তৰিত কৰিছে। যান্ত্ৰিক কেলকুলেটৰ হিচাপে নম্ৰ আৰম্ভণিৰ পৰা আৰম্ভ কৰি শক্তিশালী ইলেক্ট্ৰনিক যন্ত্ৰ হিচাপে বৰ্তমানৰ অৱস্থালৈকে তুলনামূলকভাৱে কম সময়ৰ ভিতৰতে কম্পিউটাৰে বহুখিনি আগবাঢ়িছে। প্ৰযুক্তিৰ উন্নতি অব্যাহত থকাৰ লগে লগে কম্পিউটাৰে আমাৰ জীৱনত ক্ৰমান্বয়ে গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা গ্ৰহণ কৰাৰ সম্ভাৱনা আছে।

কম্পিউটাৰ ৰচনা Computer Essay in Assamese 3

কম্পিউটাৰ হৈছে সৰ্বব্যাপী ইলেক্ট্ৰনিক যন্ত্ৰ যিয়ে আমাৰ জীৱন-যাপন, কাম কৰা আৰু যোগাযোগৰ ধৰণত বৈপ্লৱিক পৰিৱৰ্তন আনিছে। সৰল গণনাৰ পৰা আৰম্ভ কৰি জটিল অনুকৰণ আৰু তথ্য বিশ্লেষণলৈকে বহুতো কাম সম্পন্ন কৰি আধুনিক জীৱনৰ এক অপৰিহাৰ্য অংশ হৈ পৰিছে।

কম্পিউটাৰৰ ইতিহাস ১৯ শতিকাৰ পৰাই আৰম্ভ হয় যেতিয়া প্ৰথম যান্ত্ৰিক কম্পিউটাৰ এনালাইটিকেল ইঞ্জিনৰ ডিজাইন চাৰ্লছ বেবেজে কৰিছিল। কিন্তু ২০ শতিকাৰ মাজভাগতহে ইলেক্ট্ৰনিক কম্পিউটাৰৰ বিকাশ ঘটিছিল, ১৯৪৫ চনত প্ৰথম ইলেক্ট্ৰনিক কম্পিউটাৰ ENIAC নিৰ্মাণ কৰা হৈছিল।তেতিয়াৰ পৰা কম্পিউটাৰৰ দ্ৰুত বিৱৰ্তন ঘটিছে, সৰু, দ্ৰুত আৰু শক্তিশালী হৈ পৰিছে প্ৰতিটো বছৰে পাৰ হৈ যোৱা।

কম্পিউটাৰত কেইবাটাও মূল উপাদান থাকে, য’ত কেন্দ্ৰীয় প্ৰচেছিং ইউনিট (CPU), মেমৰি, সংৰক্ষণ, ইনপুট/আউটপুট ডিভাইচ, আৰু চফ্টৱেৰ অন্তৰ্ভুক্ত। চিপিইউ হৈছে কম্পিউটাৰৰ মগজু, যিয়ে নিৰ্দেশনাসমূহ এক্সিকিউট কৰা আৰু গণনা কৰাৰ বাবে দায়বদ্ধ। মেমৰি, যাক ৰেম বুলিও কোৱা হয়, কম্পিউটাৰ চলি থকাৰ সময়ত তথ্য আৰু নিৰ্দেশনাসমূহ সাময়িকভাৱে সংৰক্ষণ কৰে। সংৰক্ষণ ডিভাইচসমূহে, যেনে হাৰ্ড ড্ৰাইভসমূহ আৰু কঠিন-অৱস্থাৰ ড্ৰাইভসমূহে, তথ্য স্থায়ীভাৱে সংৰক্ষণ কৰে। ইনপুট/আউটপুট ডিভাইচসমূহ, যেনে কিবৰ্ড, মাউছ, আৰু মনিটৰসমূহে ব্যৱহাৰকাৰীসকলক কমপিউটাৰৰ সৈতে পাৰস্পৰিক ক্ৰিয়া কৰাৰ অনুমতি দিয়ে। শেষত, চফট্ ৱেৰ, যেনে অপাৰেটিং চিষ্টেম আৰু এপ্লিকেচনে কম্পিউটাৰে এক্সিকিউট কৰা নিৰ্দেশনাসমূহ প্ৰদান কৰে।

আজিৰ পৃথিৱীত কম্পিউটাৰৰ বহুতো প্ৰয়োগ আছে। ব্যৱসায়িক প্ৰতিষ্ঠান, বিদ্যালয়, চিকিৎসালয়, ঘৰত বিভিন্ন কামত ব্যৱহাৰ কৰা হয়। ব্যৱসায়িক জগতত কম্পিউটাৰ ব্যৱহাৰ কৰা হয় একাউণ্টিং, ইনভেণ্টৰী মেনেজমেণ্ট, আৰু গ্ৰাহকৰ সম্পৰ্ক ব্যৱস্থাপনাৰ বাবে। বিদ্যালয়ত কম্পিউটাৰৰ ব্যৱহাৰ গৱেষণা, লিখা, অনলাইন শিক্ষাৰ বাবে কৰা হয়। চিকিৎসালয়ত ৰোগীৰ ৰেকৰ্ড, মেডিকেল ইমেজিং, গৱেষণাৰ বাবে কম্পিউটাৰ ব্যৱহাৰ কৰা হয়। আৰু ঘৰত কম্পিউটাৰক মনোৰঞ্জন, যোগাযোগ আৰু উৎপাদনশীলতাৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা হয়।

সামৰণিত কম্পিউটাৰে আমাৰ জীৱন-যাপন, কাম-কাজ আৰু যোগাযোগৰ ধৰণক ৰূপান্তৰিত কৰি আধুনিক সমাজৰ এক অবিচ্ছেদ্য অংগ হৈ পৰিছে। যান্ত্ৰিক কেলকুলেটৰ হিচাপে আৰম্ভণিৰ পৰা শক্তিশালী ইলেক্ট্ৰনিক যন্ত্ৰ হিচাপে বৰ্তমানৰ অৱস্থালৈকে কম্পিউটাৰৰ এক উল্লেখযোগ্য বিৱৰ্তন ঘটিছে। প্ৰযুক্তিৰ উন্নতি অব্যাহত থকাৰ লগে লগে কম্পিউটাৰে আমাৰ জীৱনত ক্ৰমান্বয়ে গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰি থাকিব, মানৱতাৰ ভৱিষ্যত গঢ়ি তুলিব।

কম্পিউটাৰ ৰচনা Computer Essay in Assamese 4

কম্পিউটাৰ ৰচনা

এসময়ত কল্পবিজ্ঞানৰ ক্ষেত্ৰখনত আৱদ্ধ হৈ থকা কম্পিউটাৰে এতিয়া আধুনিক সভ্যতাৰ শিলাস্তৰ গঠন কৰি উদ্ভাৱনক আগুৱাই লৈ গৈছে আৰু আমাৰ সামূহিক ভাগ্যক গঢ় দিছে। এই ৰচনাখনে কম্পিউটাৰৰ ঐতিহাসিক ভেটি, গাঁথনিগত গঠন আৰু বহুবিধ প্ৰয়োগ উন্মোচন কৰাৰ প্ৰয়াস কৰিছে, বিশ্ব সমাজত ইয়াৰ গভীৰ প্ৰভাৱৰ ওপৰত আলোকপাত কৰিছে।

ঐতিহাসিক উৎপত্তি

কম্পিউটাৰৰ কাহিনী আৰম্ভ হয় চাৰ্লছ বেবেজৰ কল্পনাপ্ৰসূত চিন্তাধাৰাৰ পৰা, যিয়ে বিশ্লেষণাত্মক ইঞ্জিনৰ কল্পনা কৰিছিল—আধুনিক কম্পিউটাৰৰ পূৰ্বসূৰী। যদিও তেওঁৰ উদ্ভাৱন কেতিয়াও বাস্তৱায়িত নহ’ল, পৰৱৰ্তী বিকাশৰ ফলত ইলেক্ট্ৰনিক কম্পিউটাৰৰ জন্ম হয়, বিশেষকৈ ইএনিয়াক, যিয়ে ডিজিটেল যুগৰ আৰম্ভণি ঘটায়।

গাঁথনিগত উপাদান

প্ৰতিটো কম্পিউটাৰত আদেশ নিষ্পাদন আৰু তথ্য প্ৰক্ৰিয়াকৰণৰ বাবে সুসমভাৱে কাম কৰা গুৰুত্বপূৰ্ণ উপাদানসমূহৰ এটা চিম্ফনী থাকে। ইয়াৰ ভিতৰত আছে কেন্দ্ৰীয় প্ৰচেছিং একক (CPU), যিয়ে গণনা কৰে; ৰেণ্ডম এক্সেছ মেমৰি (RAM), যি তথ্য অস্থায়ীভাৱে সংৰক্ষণ কৰে; সংৰক্ষণ ডিভাইচসমূহ, যেনে হাৰ্ড ড্ৰাইভসমূহ আৰু কঠিন-অৱস্থাৰ ড্ৰাইভসমূহ, যি তথ্য স্থায়ীভাৱে ধৰি ৰাখে; ইনপুট/আউটপুট ডিভাইচসমূহ, যি ব্যৱহাৰকাৰীৰ পাৰস্পৰিক ক্ৰিয়াৰ সুবিধা কৰে; আৰু চফ্টৱেৰ, যিয়ে নিষ্পাদনৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় নিৰ্দেশনা প্ৰদান কৰে।

বিভিন্ন ব্যৱহাৰ

কৰ্পৰেট ব’ৰ্ডৰুমৰ পৰা আৰম্ভ কৰি শ্ৰেণীকোঠা, পৰীক্ষাগাৰ আৰু বহা কোঠালৈকে কম্পিউটাৰে দৈনন্দিন জীৱনৰ প্ৰায় সকলো দিশতে নিজকে অপৰিহাৰ্য আহিলা হিচাপে বিচাৰি পায়। ব্যৱসায়ত, তেওঁলোকে প্ৰক্ৰিয়াসমূহক অনুকূল কৰে, দক্ষতা বৃদ্ধি কৰে, আৰু তথ্য-চালিত সিদ্ধান্তসমূহক শক্তিশালী কৰে। গৱেষণা, নিৰ্দেশনা আৰু দূৰৱৰ্তী শিক্ষণৰ বাবে শিক্ষা কম্পিউটাৰৰ ওপৰত নিৰ্ভৰশীল। স্বাস্থ্যসেৱাই ৰোগীৰ ৰেকৰ্ড, নিদান, আৰু অত্যাধুনিক গৱেষণাৰ বাবে কম্পিউটাৰ ব্যৱহাৰ কৰে। ঘৰত কম্পিউটাৰে মনোৰঞ্জন, যোগাযোগ আৰু সাংগঠনিক সমাধান আগবঢ়ায়।

প্ৰযুক্তিগত উন্নতি

প্ৰযুক্তিৰ সূচকীয় বিকাশ অব্যাহত থকাৰ লগে লগে সম্ভাৱনাৰ দিগন্তই কৃত্ৰিম বুদ্ধিমত্তা, কোৱাণ্টাম কম্পিউটিং, আৰু IoTৰ দৰে উদীয়মান ধাৰাসমূহৰ ইংগিত দিয়ে। প্ৰত্যেকেই প্ৰতিষ্ঠিত আৰ্হিসমূহক বিঘ্নিত কৰাৰ, মানৱ সামৰ্থ্য সম্প্ৰসাৰণ কৰা, আৰু সামাজিক অগ্ৰগতি ত্বৰান্বিত কৰাৰ প্ৰতিশ্ৰুতি দিয়ে।

সামৰণিত কম্পিউটাৰে মানুহৰ কল্পনা আৰু অভিযান্ত্ৰিক দক্ষতাৰ জয়ক প্ৰতিনিধিত্ব কৰে, পৰিৱৰ্তনৰ অনুঘটক আৰু উদ্ভাৱনৰ চালক হিচাপে কাম কৰে। ইয়াৰ ঐতিহাসিক বিকাশ, গাঁথনিগত জটিলতা আৰু বিভিন্ন প্ৰয়োগৰ সন্ধান কৰি কোনোবাই বিশ্ব সমাজত কম্পিউটাৰৰ গভীৰ প্ৰভাৱ আৰু অদূৰ ভৱিষ্যতে আমাৰ বাবে অপেক্ষা কৰি থকা ৰোমাঞ্চকৰ সম্ভাৱনাৰ বিষয়ে অন্তৰ্দৃষ্টি লাভ কৰে।

OTHER IMPORTANT ESSAY

World wildlife day essay in assamese II বিশ্ব বন্যপ্ৰাণী দিৱস ৰচনা

Bishnu prasad rabha essay in assamese II বিষ্ণুপ্ৰসাদ ৰাভা

চন্দ্ৰযান ৩ অসমীয়া ৰচনা II CHANDRAYAAN 3 ESSAY IN

Sivasagar essay in Assamese II শিৱসাগৰ বিষয়ে ৰচনা

মাজুলীৰ বিষয়ে ৰচনা

By Assamlearningpoint

Hi, readres welcome to my site. Myself Rinku Baruah working as a blogger to help readers of Assam to get infromation in assamese. If you want to know more about me visit about me page . Thankyou

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *