আলি আই লৃগাং

অসম তথা চুবুৰীয়া অঞ্চলৰ মিছিং জনজাতি সকলে লালন-পালন কৰা বৰ্ণাঢ্য আৰু প্ৰাণৱন্ত আলী আই Ali ai ligang লৃগাং উৎসৱ। পৰম্পৰা আৰু ইতিহাসত গভীৰভাৱে শিপাই থকা এই কৃষি উৎসৱত প্ৰতি বসন্ততে আহু ধানৰ খেতি আৰম্ভ হোৱাৰ স্মৃতিচাৰণ হয়[2][5]।

ইতিহাস আৰু তাৎপৰ্য্য

আলি আই লৃগাং শব্দটোৰ অনুবাদ হৈছে “শিপা আৰু বীজ,” “ফল”, আৰু “বীজ সিঁচা”। এই শব্দবোৰে নতুন শস্য ৰোপণৰ গুৰুত্বক বুজায়, বৃদ্ধি আৰু নবীকৰণৰ প্ৰতীক। এই উৎসৱটো বছৰি ‘গিমুৰ প’লো’ মাহৰ প্ৰথম বুধবাৰে অনুষ্ঠিত হয়, যিটো গ্ৰেগ’ৰিয়ান পঞ্জিকা অনুসৰি ফেব্ৰুৱাৰী বা অসমীয়া কেলেণ্ডাৰত ফাগুন মাহৰ সৈতে মিল খায়।

উৎসৱ আৰু পৰম্পৰা

পাঁচদিনীয়া এই উৎসৱটো মিছিং সম্প্ৰদায়ৰ বাবে অনন্য অসংখ্য পৰম্পৰা আৰু ৰীতি-নীতিৰে ভৰি আছে। কিছুমান উল্লেখযোগ্য দিশ হ’ল:

  • ধানৰ বীজ সিঁচাৰ আনুষ্ঠানিক আৰম্ভণি: উৎসৱৰ আৰম্ভণি হয় ধানৰ বীজ আচাৰ-ব্যৱহাৰৰ দ্বাৰা, খেতিৰ বতৰৰ আনুষ্ঠানিক আৰম্ভণি[3]।
  • কিছুমান কাৰ্য্যকলাপ নিষিদ্ধ কৰা: উৎসৱৰ সময়ছোৱাত হাল বোৱা, গছ কটা, আৰু মাছ ধৰা কঠোৰভাৱে নিষিদ্ধ কৰা হৈছে[3]।
  • নৃত্য আৰু পৰিবেশন: গুমৰাগ সোমন নামেৰে জনাজাত জনজাতীয় নৃত্যটো সমাজৰ যুৱ সদস্যসকলে পৰম্পৰাগত সুৰ আৰু লোকগীতৰ সংগীতেৰে পৰিবেশন কৰে[3]।
  • সাম্প্ৰদায়িক ভোজ: উৎসৱৰ অন্তিম দিন লিলেনত স্থানীয় খাদ্য যেনে পৰো আপং (চাউলৰ বিয়েৰ), শুকান মাছ, আৰু পুৰাং আপিন—পেক কৰা বইল কৰি গঠিত বিশেষ খাদ্যৰ সৈতে এক বৃহৎ সাম্প্ৰদায়িক ভোজৰ সৈতে উদযাপন কৰা হয় নিৰ্দিষ্ট পাতৰ সৈতে ৰন্ধা চাউল[3][4]।

সংগীত ঐতিহ্য

এই উৎসৱত সংগীতে উল্লেখযোগ্য ভূমিকা পালন কৰে, পৰিবেশনসমূহত ছন্দ আৰু সুৰ প্ৰদান কৰে। বিভিন্ন বাদ্যযন্ত্ৰ যেনে জংঘল, গুংগাং (গাগানা), ছিফুং (বাঁহী), গং আৰু ড্ৰামৰ দ্বাৰা এক সুসম শব্দৰ দৃশ্যপট সৃষ্টি হয় ।

ALI AI LIGANHG in Assamese

ভাৰতৰ অসমৰ মিছিং জনগোষ্ঠীয়ে উদযাপন কৰা বাৰ্ষিক উৎসৱ আলী আই লিগাঙৰ মোহনীয় ক্ষেত্ৰখনত আমি গভীৰভাৱে সোমাই যোৱাৰ লগে লগে স্পষ্ট হৈ পৰে যে এই অনুষ্ঠানৰ প্ৰতিটো দিশেই গভীৰ অৰ্থ আৰু তাৎপৰ্য্য বহন কৰে। এই বিস্তাৰিত খণ্ডত আমি আলী আই লৃগাংকক ইমান উল্লেখযোগ্য অনুষ্ঠান হিচাপে গঢ়ি তোলাত অৰিহণা যোগোৱা কিছুমান জটিল বিৱৰণ আৰু সূক্ষ্ম উপাদানৰ বিষয়ে অন্বেষণ কৰিম।

আচাৰ-ব্যৱহাৰৰ প্ৰসাদ

আলী আই লৃগাংৰ অন্যতম উল্লেখযোগ্য দিশ হ’ল কিনে নানে দেৱতাক দিয়া আচাৰ-ব্যৱহাৰ। উৎসৱৰ সময়ত গাঁৱৰ মানুহে গোট খাই প্ৰাৰ্থনা, সংগীত, নৃত্যৰ সৈতে জড়িত বিশদ অনুষ্ঠান পৰিৱেশন কৰে। তেওঁলোকে দেৱীৰ বাবে শুভ বুলি বিবেচিত ফল-মূল, শাক-পাচলি, ফুল, অন্যান্য সামগ্ৰীৰ প্ৰসাদ আগবঢ়ায়। এই উপহাৰসমূহে সমাজখনক প্ৰচুৰ শস্য প্ৰদানৰ বাবে দায়বদ্ধ ঐশ্বৰিক শক্তিৰ প্ৰতি কৃতজ্ঞতা আৰু সন্মানৰ চিন হিচাপে কাম কৰে।

ড্ৰেছ কোড আৰু সাজ-পোছাক

যিকোনো ভৱিষ্যৎ উদযাপনৰ দৰেই আলী আই লৃগাংও মিছিং জনগোষ্ঠীৰ সাংস্কৃতিক ঐতিহ্যক প্ৰতিফলিত কৰা এক সুকীয়া সাজ-পোছাকৰ বৈশিষ্ট্য আছে। পুৰুষে সাধাৰণতে “খুনু” নামৰ বগা বা ৰঙা পাগুৰি পিন্ধে আৰু “লুংডি” নামৰ দীঘল চাৰ্টৰ সৈতে যোৰ কৰে। মহিলাসকলে “চোখা” নামৰ উজ্জ্বল ৰঙৰ স্কাৰ্ট পিন্ধে, যিবোৰৰ পৰিপূৰক প্ৰায়ে ব্লাউজ আৰু হেডস্কাৰ্ফ। পুৰুষ-মহিলা উভয়েই নিজকে পৰম্পৰাগত গহনাৰে আনুষংগিক কৰি তোলে, য’ত নেকেলেচ, কাণফুলি, ব্ৰেচলেট আদিও অন্তৰ্ভুক্ত।

সংগীত আৰু নৃত্য (আলি আই লৃগাং)

আলি আই লৃগাং

আলী আই লৃগাংৰ সমগ্ৰ সময়ছোৱাত সংগীত পৰিবেশন আৰু পৰম্পৰাগত নৃত্যই কেন্দ্ৰীয় মঞ্চ গ্ৰহণ কৰে। কিছুমান জনপ্ৰিয় ৰূপৰ ভিতৰত “টেকেলিবা” “টেকেলে” নামৰ বাঁহৰ পাইপৰ বাদ্যযন্ত্ৰৰ সৈতে সংগতি ৰাখি লেহেমীয়া আৰু সুৰীয়া গীত আৰু শক্তিশালী গতি আৰু সমন্বিত খোজৰ বৈশিষ্ট্যযুক্ত দ্ৰুতগতিত চলি থকা লোকনৃত্য “ঝুমুৰ”। এই কলাত্মক প্ৰকাশভংগীয়ে মিছিং সম্প্ৰদায়ৰ আত্মাৰ খিৰিকী প্ৰদান কৰে, যাৰ ফলত বাহিৰৰ লোকসকলে তেওঁলোকৰ চহকী সাংস্কৃতিক ঐতিহ্য প্ৰত্যক্ষভাৱে অনুভৱ কৰিব পাৰে।

খাদ্য ও পানীয় (আলি আই লৃগাং)

ধৰ্মীয় আৰু সাংস্কৃতিক অৰ্থবোধৰ উপৰিও আলী আই লৃগাং আড়ম্বৰপূৰ্ণ ভোজৰ বাবেও বিখ্যাত। মেনুত স্থানীয় প্ৰিয় খাদ্য যেনে “আপং”, কিম্বন কৰা চাউলৰ বিয়েৰ, “পুৰো আপিন”, ভাপত দিয়া চাউলৰ কেক, আৰু “পুৰং আপিন”, আঠাযুক্ত চাউল আৰু নাৰিকলৰ গাখীৰ ব্যৱহাৰ কৰি প্ৰস্তুত কৰা চাউলৰ ডাম্পলিং। মাংস প্ৰেমীসকলে মুকলি জুইত ৰন্ধা ধোঁৱা দিয়া মাছ, কুকুৰা, গাহৰিৰ মাংসৰ খাদ্য খাব পাৰে। প্ৰতিটো খাদ্যই প্ৰজন্মৰ পিছত প্ৰজন্ম ধৰি চলি অহা এক লালন-পালন কৰা পৰম্পৰাক প্ৰতিনিধিত্ব কৰে, যিয়ে মিছিং সম্প্ৰদায়ৰ গেষ্ট্ৰ’নমিক পছন্দৰ আভাস দিয়ে।

সামাজিক পাৰস্পৰিক ক্ৰিয়া-কলাপ আৰু সম্প্ৰদায় গঠন

আলী আই লৃগাংৰ আধ্যাত্মিক আৰু নান্দনিক মাত্ৰাৰ বাহিৰেও এই উৎসৱে সামাজিক যোগাযোগ আৰু সম্প্ৰদায় গঠনৰ বাবে যথেষ্ট সুযোগ প্ৰদান কৰে। গাঁৱৰ মানুহে এই অনুষ্ঠানটো ব্যৱহাৰ কৰি পুৰণি বন্ধু-বান্ধৱীৰ সৈতে পুনৰ সংযোগ স্থাপন কৰে, নতুন চিনাকি মানুহক লগ পায়, আৰু তেওঁলোকৰ জীৱন আৰু ভাগ কৰা ইতিহাসৰ কাহিনী বিনিময় কৰে। এই পাৰস্পৰিক ক্ৰিয়াৰ জৰিয়তে মিছিং সম্প্ৰদায়ে নিজৰ সামূহিক বন্ধন শক্তিশালী কৰাৰ লগতে একে সময়তে গোটৰ ভিতৰত আন্তঃব্যক্তিগত সম্পৰ্কক প্ৰসাৰিত কৰে।

শৈক্ষিক মূল্য(আলি আই লৃগাং)

আলী আই লৃগাঙে ডেকা-বুঢ়া উভয়ৰে বাবে এক অনন্য শৈক্ষিক সুযোগ আগবঢ়াইছে। উৎসৱৰ অনুষ্ঠানত প্ৰত্যক্ষ অংশগ্ৰহণৰ জৰিয়তে শিশুসকলে নিজৰ পূৰ্বপুৰুষৰ পৰম্পৰা, ৰীতি-নীতি, বিশ্বাসৰ বিষয়ে জানিব পাৰে। প্ৰাপ্তবয়স্কসকলেও নিজৰ জ্ঞান আৰু প্ৰজ্ঞা নৱ প্ৰজন্মৰ সৈতে ভাগ-বতৰা কৰি লাভৱান হয়, যাৰ ফলত তেওঁলোকৰ সাংস্কৃতিক ঐতিহ্যৰ বিষয়ে গুৰুত্বপূৰ্ণ তথ্য প্ৰেৰণ কৰে। ইয়াৰ উপৰিও এই উৎসৱে দৰ্শনাৰ্থীসকলক মিছিং জীৱনশৈলীৰ বিষয়ে অন্তৰ্দৃষ্টি লাভ কৰিবলৈ উৎসাহিত কৰে, যাৰ ফলত ক্ৰছ-কলচাৰেল বুজাবুজি আৰু প্ৰশংসাত অৰিহণা যোগায়।

also read Doul Festival in Assam in Assamese II দৌল উৎসৱ

সংৰক্ষণৰ প্ৰচেষ্টা

বিপন্ন সংস্কৃতি সংৰক্ষণৰ প্ৰয়োজনীয়তাৰ সন্দৰ্ভত বিশ্বব্যাপী সজাগতা বৃদ্ধি পোৱাৰ লগে লগে আলী আই লৃগাঙে মিছিং সম্প্ৰদায়ৰ পৰম্পৰা আৰু ৰীতি-নীতি ৰক্ষাৰ ক্ষেত্ৰত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে। বিশ্বজুৰি সংগঠন আৰু ব্যক্তিসকলে এই উৎসৱৰ মূল্য স্বীকাৰ কৰি ইয়াৰ সংৰক্ষণ প্ৰচেষ্টাক প্ৰচাৰৰ বাবে অক্লান্তভাৱে কাম কৰি আহিছে। তেওঁলোকৰ প্ৰচেষ্টাৰ লক্ষ্য হৈছে যে মিছিং জনসাধাৰণৰ স্থিতিস্থাপকতা আৰু কৌশলৰ প্ৰমাণ হিচাপে আলী আই লিগাঙে যাতে ফুলি উঠিব পাৰে।

আলী আই লৃগাঙৰ গভীৰতা আৰু জটিলতা অন্বেষণ কৰি আমি মিছিং সম্প্ৰদায়ৰ চহকী সাংস্কৃতিক ঐতিহ্য আৰু তেওঁলোকৰ অস্তিত্বৰ আধাৰত থকা মূল্যবোধসমূহৰ বিষয়ে ভালদৰে বুজি পাওঁ। আমি এই অসাধাৰণ উৎসৱ উদযাপন কৰাৰ সময়ত, পৰম্পৰা আৰু প্ৰগতিৰ মাজত সুক্ষ্ম ভাৰসাম্য বজাই ৰাখিবলৈ চেষ্টা কৰি ভৱিষ্যতক আকোৱালি লৈ অতীতক সন্মান জনাওঁ আহক।

সামৰণিত ক’ব পাৰি যে আলী আই লৃগাঙৰ কেৱল সাংস্কৃতিক উদযাপনতকৈ বহু বেছি; ইয়াত অসমৰ মিছিং জনজাতিসকলৰ মাজত ঐক্য, সহযোগিতা, প্ৰকৃতিৰ প্ৰতি সন্মানৰ মনোভাৱ সন্নিবিষ্ট কৰা হৈছে। উৎসৱৰ প্ৰতিটো দিশেই সম্প্ৰদায়টোৰ চহকী ঐতিহ্য আৰু মূল্যবোধক প্ৰতিফলিত কৰে, যাৰ ফলত স্থানীয় আৰু দৰ্শনাৰ্থী উভয়ৰে বাবে ই এক সঁচাকৈয়ে এক মনোমোহা অভিজ্ঞতা।

By Assamlearningpoint

Hi, readres welcome to my site. Myself Rinku Baruah working as a blogger to help readers of Assam to get infromation in assamese. If you want to know more about me visit about me page . Thankyou

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *