আগম বা সিদ্ধান্ত কি ?

“আগম” হৈছে কেইবাটাও প্ৰসংগত ব্যৱহৃত শব্দ, প্ৰায়ে সাংস্কৃতিক, ধৰ্মীয় বা আঞ্চলিক প্ৰসংগৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি বিভিন্ন অৰ্থৰ। ইয়াত কেইটামান ব্যাখ্যা দিয়া হ’ল:

হিন্দু ধৰ্মঃ

হিন্দু ধৰ্মত “আগমা” বোলে পূজা, মন্দিৰ নিৰ্মাণ, আধ্যাত্মিক পদ্ধতিৰ লগত জড়িত শিক্ষা, আচাৰ-ব্যৱহাৰ আৰু দাৰ্শনিক দিশ থকা শাস্ত্ৰ বা ধৰ্মীয় গ্ৰন্থক বুজায়। এই গ্ৰন্থসমূহ হিন্দু ধৰ্মৰ ভিতৰৰ নিৰ্দিষ্ট পন্থাই কৰ্তৃত্বশীল বুলি গণ্য কৰে।

বৌদ্ধ ধৰ্মঃ

কিছুমান বৌদ্ধ পৰম্পৰাত “আগমা” বুলিলে বুদ্ধৰ শিক্ষা সন্নিবিষ্ট বুলি ধৰা আদিম বৌদ্ধ শাস্ত্ৰৰ সংকলনক বুজোৱা হয়। এই গ্ৰন্থসমূহক প্ৰায়ে “আগমা” নামেৰে জনাজাত চাৰিটা সংকলনত ভাগ কৰা হয়।

জৈন ধৰ্মঃ

জৈন ধৰ্মত “আগম” বুলিলে ২৪ নং তীৰ্থংকৰ (আধ্যাত্মিক গুৰু) মহাবীৰৰ শিক্ষা সন্নিবিষ্ট পৰম্পৰাগত শাস্ত্ৰক বুজোৱা হয়।

সংস্কৃত ভাষাবিজ্ঞান:

সংস্কৃত ভাষাবিজ্ঞানৰ প্ৰসংগত “আগমা” শব্দ বা মূলৰ ব্যুৎপত্তি বুজাব পাৰে। সংস্কৃত ব্যাকৰণৰ বিশ্লেষণ আৰু বুজাবুজিত ব্যৱহৃত কাৰিকৰী শব্দ।

মূলতঃ “আগমা” বুলিলে বিভিন্ন পূবৰ ধৰ্মীয় পৰম্পৰাৰ ভিতৰত থকা পবিত্ৰ গ্ৰন্থ, শাস্ত্ৰ, শিক্ষা বা ধৰ্মীয় বা দাৰ্শনিক সাহিত্যৰ নিৰ্দিষ্ট সংকলনক বুজোৱা হ’ব পাৰে।

“সিদ্ধান্ত”ৰ অৰ্থ সাধাৰণতে বিভিন্ন কাৰক বা বিকল্প বিবেচনা কৰি কেইবাটাও সম্ভাৱনাৰ মাজৰ পৰা এটা বাছনি কৰা বা বিকল্প নিৰ্বাচন কৰা। সিদ্ধান্ত ব্যক্তিগত, পেছাদাৰী বা জীৱনৰ বিভিন্ন দিশৰ সৈতে জড়িত হ’ব পাৰে। ইয়াৰ লগত প্ৰায়ে বিকল্পৰ মূল্যায়ন, লাভ-লোকচানৰ ওজন কৰা আৰু শেষত আটাইতকৈ উপযুক্ত কাৰ্য্যপন্থা বাছি লোৱাৰ প্ৰক্ৰিয়া জড়িত হৈ থাকে। যদি আপুনি “এগমা” বুলিলে আন কিবা এটা বুজাইছিল, অনুগ্ৰহ কৰি অধিক প্ৰসংগ দিয়ক, আৰু মই সহায় কৰিবলৈ মোৰ সকলো চেষ্টা কৰিম !

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *